در مقام یک مشاور، همواره از رشد و توسعه کسب و کارها استقبال کر‌ده ام. حتی گاهی تلاش کرده‌ام کارفرمای محترم را در عبور از ترس و نگرانی کاملا طبیعی پیش از مرحله توسعه همراهی کنم و نگذارم محافظه کاری مانع از توسعه شود.اما یک باور اساسی دارم اینکه عـوامل بسیاری باید دست به دست هم بدهند تا یک کسـب و کار در شرایط مناسب برای توسـعه قرار گیرد، از نظر من توهم فرصت توسـعه شرایطی است که در آن شرایط یک مدیـر گول می خورد و چنـین می پندارد که زمانش رسیده آستین بالا زده و مقدمات رشد و توسعه کسب و کارش را بچیند. غافل از اینکه آمار و ارقام و نشانه هایی که هیجان توسعه را در جناب مدیر ایجاد کرده، ظاهری هستند و هیچ پشتوانه معنی داری ندارند و هرگونه اتخاذ تصمیم بر اساس این ظواهر می‌تواند منجر به فاجعه بزرگی شود.

بگذارید مثالی بزنم. کسب و کاری فروش محور را تصور کنید با دو کارشناس فروش که در دفتری کوچک مستقر است و بر اساس یک استراتژی برنده در حال حرکت رو به جلوست. روزی از روزهـا کارشــناسان محترم نزد مدیر می آیند و گله می‌کنند از تعدد تماسها و اینکه نمی رسند به تمام تماس‌ها پاسخ دهند. بدیهی است این خبر خوشحال کننده است و اولین گزینه ای که به ذهن مدیر می‌رسد، استخدام یک کارشناس فروش جدید است. از لحظه تصــمیم تا زمان نهایی سازی استخدام و آموزش کارشناس جدید، بخشی از توجه و تمرکز مدیر به سمت توسعه انسانی سازمانش می‌رود. در این بین به نظر مدیر می‌رسد که مکان دفتر هم گنجایش تعداد نفرات بیشتر را ندارد. پس تصمیم به بزرگتر کردن دفتر هم گرفته می‌شود. همزمان با این موضوع جناب مدیر به این فکر می کند که الان که باید دفتر را برزگتر کنیم، چرا کمی جابجا نشویم و بالاتر نرویم و این داستان ادامه می‌یابد با خرید میز و صندلی جدید و تجهیزات کامپیوتری بهتر....

 

اکنون در عرض چند ماه کسب و کار توسعه یافته، دوست و مدیر ما در اتاقی بزرگتر و بهتر در یک دفتر در بالای شهر نشسته و آماده است ماشین پول چاپ کنی به کار بیوفتد؟ خطای رخ داده کاملا واضح است. تصمیم به توسعه بر اساس داده بی‌ارزش گرفته شده و این توسـعه ماحصل یک توهم بوده است.

 

نکته مشاورانه

تصمیم درست به توسعه می تواند کسب و کار شما را دگرگون کرده و فرصتهای ارزشمندی پیش‌رویتان قرار دهد. برعکس، تصمیم ناصحیح به توسـعه هم می تواند فاجــعه‌بار باشد. به احســاس خود و دیگران در خصوص لزوم توســعه اعتماد نکنید. ضرورت توسـعه را آمـار نشان می دهد، نه احساسات. پس بر احساسات غلبه کنید و اجازه دهید آمار و ارقام، به ویژه آمار حـوزه مالی و فروش نشان دهد که چه زمانی فرصت واقعی توسعه است.

 

آیدین نامدار

🌲

نظر خود را ثبت نمایید

برای ثبت نظر، حتماً باید عضو سایت باشید. ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات