15 مورد از ویژگی های کارآفرینی / آیا شما هم می‌توانید کارآفرین شوید؟

0 92

در دنیای کسب‌وکار بسیار پیش می‌آید که با اصطلاح کارآفرینی روبه‌رو شویم. راستش را بخواهید، بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، در حقیقت از طریق کارآفرینی به جایی که اکنون هستند، رسیده‌اند. به نظر شما اساسا کارآفرینی به چه معناست؟ ویژگی های کارآفرینی چیست؟ یا به عبارت دیگر وجود چه صفاتی سبب می‌شود که ما از فردی به عنوان یک کارآفرین یاد کنیم؟

برای پاسخ به این سوالات و سوالاتی از این دست توصیه می‌کنیم که در این مطلب همراه ما باشید؛ زیرا قصد داریم در مورد ویژگی های کارآفرینی و وجوه مشترک کارآفرینان اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

فهرست مطالبی که در این مقاله شرح داده خواهند شد:

 1. کارآفرینی یعنی چه؟
 2. کارآفرین کیست؟
 3. چهار اصل کارآفرینی
 4. ویژگی های کارآفرینان برتر
 5. سخن پایانی (معرفی یک درس غیرحضوری کاربردی)

اگر به این حوزه علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی مهارت های زندگی کارآفرینی را نیز مطالعه کنید.

کارآفرینی یعنی چه؟

کارآفرینی یعنی چه؟

قبل از این که بخواهیم در مورد ویژگی های کارآفرینی صحبت کنیم، بحث خود را با ارائه تعریفی از کارآفرینی پیش می‌بریم.

کارآفرینی در حقیقت به فرآیندی گفته می‌شود که در آن، فرد تمامی ریسک‌های موجود را به جان می‌خرد و چیز جدیدی خلق می‌کند. در این میان ممکن است فرد کارآفرین به سود کلانی هم دست یابد؛ اما در هر حالت کارآفرینی مانند شمشیر دو لبه‌ای است که سود یا زیان را با خود به همراه دارد.

اگر بخواهیم کارآفرینی را با زبان دیگری تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم کارآفرینی به فرآیند خلق چیزی جدید و با ارزش اطلاق می‌شود که با صرف زمان، هزینه و تلاش کافی و علی‌رغم داشتن ریسک‌های مالی، اجتماعی و روانی، می‌تواند منجر به رضایت فرد کارآفرین شود.

نکته: رسیدن به این رضایت و یا مطلوبیت معمولا به زمان زیادی احتیاج دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید، بدانید که این انتظار که یک شبه می‌توان به نتیجه دلخواه دست یافت، در عمل امکان‌پذیر نیست.

مقاله آموزشی کارآفرینی را از دست ندهید.

کارآفرین کیست؟

کارآفرین کیست؟

کارآفرین کسی است که با کشف فرصت و پیگیری آن، در جهت تحقق اهداف خود و خلق ارزش جدید تلاش می‌کند.

هدف کارآفرین از خلق ارزش غالبا کسب سود و رسیدن به استقلال مالی است؛ اما در این میان ممکن است برنامه‌ریزی‌های او به کل اشتباه از آب درآید و نتواند به نتیجه مطلوب دست یابد. بنابراین نمی‌توان کلیتی را در این خصوص در نظر گرفت.

افرادی که به عنوان کارآفرین فعالیت می‌کنند، معمولا نوآور و ریسک‌پذیر هستند و مدیریت استراتژیک قوی در کار خود دارند و به همین دلیل، می‌توانند به درستی به سازماندهی و کنترل شرایط بپردازند.

چهار اصل کارآفرینی

چهار اصل کارآفرینی

اگر بخواهیم ویژگی های کارآفرینی را به درستی بیان کنیم، باید چهار اصل کارآفرینی زیر را همواره مورد توجه داشته باشیم:

 • کارآفرینی به مسائلی اطلاق می‌شود که غالبا شامل فرآیند خلق و نوآوری باشند. این نوآوری در صورتی که دارای ارزش باشد، مفید تلقی خواهد شد و اگر طی فرآیندی ارزشی خلق نشود؛ در حقیقت این کار به عنوان کارآفرینی در نظر گرفته نمی‌شود.
 • صرف زمان، هزینه و تلاش کافی یکی از اصلی‌ترین ارکان کارآفرینی است. هیچ تلاشی یک شبه به نتایج دلخواه نمی‌رسد، بنابراین صبور بودن و تلاش مداوم یکی از اصول اساسی کارآفرینی تلقی می‌شود.
 • ریسک پذیری یکی از اصلی‌ترین ویژگی های کارآفرینی است. ریسک بخش اجتناب‌ناپذیری از هر کسب‌وکار است و هر کسی که نمی‌تواند مخاطرات موجود را به جان بخرد، طبیعتا کارآفرین موفقی هم نخواهد بود.
 • میل به استقلال طلبی یکی از ویژگی های کارآفرینی است. با توجه به این تعریف، فردی که نمی‌تواند به تنهایی تصمیم بگیرد و عواقب کار خود را بپذیرد، غالبا نمی‌تواند کارآفرین باشد.

ویژگی‌ های کارآفرینی

احتمالا شما هم بارها با این جمله مواجه شده‌اید که فلانی مدیر یا کارآفرین به دنیا آمده است. این توصیف در حقیقت نشان می‌دهد آن فرد، دارایی ویژگی‌هایی است که کمک می‌کند او به عنوان یک مدیر یا کارآفرین موفق عمل کند. اکثریت قریب به اتفاق کارآفرینان موفق و برتر، از ویژگی های کارآفرینی یکسانی برخوردار هستند؛ از این رو در ادامه قصد داریم با بیان ویژگی های کارآفرینان برتر به بررسی وجوه مشترک کارآفرینان بپردازیم. این ویژگی‌ها را در شکل زیر معرفی کرده و در ادامه، به تفضیل شرح می‌دهیم.

ویژگی‌های کارآفرینی

۱) ریسک پذیری

همانگونه که در تعریف کارآفرینی نیز ذکر شد، ریسک پذیری یکی از اصلی‌ترین ویژگی های کارآفرینی است و اگر کسی از خطر کردن هراس دارد، طبیعتا نمی‌تواند کارآفرین موفقی شود.

محیط پویای کسب‌وکار همیشه نمی‌تواند مطابق با برنامه‌ریزی پیش برود؛ بنابراین هیچ قطعیتی نمی‌توان برای کارها و نتایج به دست آمده از آن‌ها در نظر گرفت. به همین دلیل است که فرد کارآفرین باید خطرپذیری بالایی داشته باشد تا بتواند با حرکت رو به جلوی خود به سمت اهداف خود در حرکت باشد.

کارآفرین در مسیر کاری‌اش ممکن است با هر چیزی مواجه شود. از دست دادن سرمایه، از دست دادن نیروی کار، عدم انجام صحیح کارها، شکست کامل و حتی حذف شدن کامل از بازار از جمله احتمالاتی است که هر کارآفرینی باید آن‌ها را در نظر بگیرد.

۲) سازگاری و انعطاف‌پذیری

یک کارآفرین موفق کسی است که بتواند خودش را با شرایط پیش آمده وفق دهد. ازاین رو، سازگاری و انعطاف‌پذیری یکی از ویژگی های کارآفرینی به شمار می‌آید.

فرد کارآفرین معمولا با افراد بسیاری در ارتباط است و اگر نتواند اصل سازگاری و انعطاف‌پذیری را در رفتار خودش رعایت کند، نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و در حرفه خود موفق باشد.

لازمه تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق این است که فرد بتواند درک صحیحی از هم تیمی‌های خود داشته باشد و برای رسیدن به اهداف مشترک با آن‌ها تعامل کند.

داشتن رفتارهای سازگار و انعطاف‌پذیر در کارآفرین سبب می‌شود که تعارضات داخل تیم به حداقل برسد.

۳) خودباوری

کسی که به خود و باورهای قلبی خود ایمان نداشته باشد، به هیچ وجه نمی‌تواند به عنوان یک رهبر، مدیریت یک تیم را نیز بر عهده بگیرد؛ زیرا هیچ یک از افراد تیم نمی‌توانند به چنین فردی اطمینان داشته باشند.

خودباوری باید به عنوان یکی از ویژگی های کارآفرینی در نظر گرفته شود. مهم‌ترین نکته‌ای که در این زمینه باید به آن توجه شود این است که برای این‌که به طریق خود ایمان داشته باشیم، لازم نیست نشان دهیم که روشدیگران نادرست است. اقدامی که باید انجام بدهید، این است که به کارمان و تصمیماتی که اتخاذ کرده‌ایم با تمام وجود ایمان داشته باشیم.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که بدون داشتن خودباوری، تحمل فراز و نشیب مسیر نیز دشوارتر می‌شود؛ بنابراین بدون خودباوری عملا رسیدن به هدف نهایی نیز میسر نخواهد شد.  

مقاله آموزشی عشق به خود را از دست ندهید.

۴) متعهد و سخت کوش بودن

ویژگی های کارآفرینی

زمانی که فردی تصمیم می‌گیرد که کارآفرین شود در واقع باید سختی‌های مسیر را نیز به جان بخرد. به همین دلیل است که سخت کوشی به عنوان یکی از ویژگی های کارآفرینی در نظر گرفته می‌شود. در کنار این سخت کوشی، تعهد کاری و احساس مسئولیت از اهمیت زیادی برخوردار است.

به ویژه این که کارآفرین معمولا به مثابه الگویی است که بقیه اعضا از او پیروی می‌کنند و هر چه قدر که بیش‌تر بتواند بقیه اعضا را به سخت کوشی دعوت کند، به همین نسبت هم در کار خود موفق‌تر خواهد شد.

طی کردن پروسه کارآفرینی بسیار زمانبر است و بی‌مسئولیتی و تنبلی در آن جایی نخواهد داشت.

اگر به این حوزه علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی رهبری در سازمان را بخوانید.

۵) با انگیزه بودن

حقیقت این است که نداشتن انگیزه کافی مانع از ادامه مسیر می‌شود. برای این که همواره حرکت رو به جلویی داشته باشیم و در مسیر حرکت به سمت بهترین‌ها گام برداریم، باید با انگیزه تمام به مسیر خود ادامه دهیم.

در پیمودن مسیر کارآفرینی، با انگیزه بودن خود فرد کارآفرین به عنوان رهبر تیم، تاثیر به سزایی در ایجاد انگیزه در سایر اعضای تیم دارد.

داشتن انگیزه کافی، همواره امید را در دل افراد زنده نگه می‌دارد؛ در نتیجه، در برابر سختی‌ها و ناملایمات مسیر رسیدن به موفقیت ناامید نمی‌شوند و از هیچ تلاشی برای رسیدن به هدف مضایقه نمی‌کنند.

افراد با انگیزه نه تنها کارآفرینان موفقی می‌شوند، بلکه می‌توانند در زندگی شخصی خود نیز همواره موفق خواهند بود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی انگیزش کارمندان را مطالعه کنید.

۶) مدیریت مالی قوی

برنامه‌ریزی مالی درست اولین شرط برای رسیدن به اهداف سازمانی است و یک کارآفرین موفق کسی است که بتواند در زمینه مدیریت مالی، همواره دقیق عمل کند.

به این ترتیب یک مدیر مالی باید بتواند بودجه‌بندی صحیحی انجام دهد و برنامه مالی صحیحی را برای تک تک فعالیت‌ها در نظر بگیرد. البته این ابدا به این معنا نیست که مجموعه نیاز به مدیر مالی و یا حسابدار نخواهد داشت؛ بلکه منظور این است که مدیریت مالی یکی از ویژگی های کارآفرینی است که می‌تواند در طولانی مدت تاثیر به سزایی بر روی برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی داشته باشد.

مدیریت مالی صحیح این امکان را برای کارآفرینان فراهم می‌کند که به موقع بتوانند فعالیت‌های غیر ضروری را متوقف کنند و بودجه آن را به کارهای با اولویت بالا اختصاص دهند. به این ترتیب تعدادی بیش‌تری از کارهای اولویت‌دار به انجام خواهد رسید.

۷) برنامه‌ریزی

بدون برنامه‌ریزی نمی‌توان به هیچ هدفی دست پیدا کرد. در حقیقت بدون برنامه‌ریزی گویا همیشه در مسیر غیر قابل پیش‌بینی قدم برمی‌داریم که انتهای آن نامشخص است. به این ترتیب پیش‌بینی اتفاقات ممکن و راه‌های مقابله با آن نیز دشوار خواهد بود.

برنامه‌ریزی در کارآفرینی بدین معنا است که کارها به ترتیب اولویت مشخص شوند. سپس منابع و بودجه مورد نیاز تامین شود، سپس همه اعضا در راستای رسیدن به اهداف در مسیر تعیین شده قرار بگیرند.

تحت چنین شرایطی، ریسک هم تا حد زیادی کاهش می‌یابد و با گام‌های استوارتری می‌توان به سمت اهداف حرکت کرد. به همین دلیل است که در منابع مختلف، از برنامه‌ریزی به عنوان یکی از وجوه مشترک کارآفرینان یاد می‌شود.

۸) واقع بینی

هر چند همواره بر این امر تاکید می‌شود که برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق باید فرد رویا پردازی باشید؛ اما واقعیت این است که این رویاپردازی تا قبل از هدف گذاری کاربرد دارد و پس از برنامه‌ریزی و تعیین هدف، رویاپردازی جای خود را به واقع بینی می‌دهد.

واقع بینی نیز در کنار سایر ویژگی‌ها، یکی از اصلی‌ترین ویژگی های کارآفرینی است؛ زیرا این امکان را فراهم می‌کند که کارآفریتان افق دید بازتری نسبت به رویدادها داشته باشند. به این ترتیب احتمال شکست نیز به شدت کاهش می‌یابد.

واقع بینی سبب می‌شود که موانع به درستی شناسایی شوند. در نتیجه، کارآفرین راحت‌تر می‌تواند راه‌های از بین بردن این موانع و عبور از مشکلات را تعیین و مشخص کند.

در بسیاری از مواقع واقع‌بینی به ما کمک می‌کند تا قبل از گام برداشتن در یک مسیر، بتوانیم از آن برگردیم و به این ترتیب ریسک مسیر را تا حد زیادی کاهش دهیم. این روند باعث می‌شود هر روز یک گام به موفقیت نزدیک‌تر شویم.

۹) مهارت برقراری ارتباط

برقراری ارتباط سازنده اصلی‌ترین راه تعامل با اعضای تیم برای کارآفرینان است. بنابراین به عنوان یک کارآفرین هر چه قدر که بیش‌تر بتوانیم به تقویت مهرات‌های ارتباطی بپردازیم، عملکرد مناسب‌تری نیز خواهیم داشت.

برقراری ارتباط سبب شکل‌گیری تعاملات انسانی قوی می‌شود. از آنجایی که یک کارآفرین به تعاملات انسانی قوی نیاز دارد، بنابراین می‌تواند به کمک این مهارت از دشواری‌های مسیر کارآفرینی عبور کند.

برقراری ارتباط موثر میزان سو تفاهم‌ها را به حداقل می‌رساند و اعتماد اعضای تیم را به هم جلب می‌کند. از این رو می‌توان توانایی برقرای ارتباط موثر را به عنوان یکی از وجوه مشترک کارآفرینان در نظر گرفت.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی مدیریت ارتباط با کارمندان را بخوانید.

۱۰) پشتکار

آنچه در مسیر کارآفرینی بیش‌تر از هر چیز دیگری اهمیت دارد، داشتن پشتکار است. زیرا پشتکار می‌تواند مسیر رسیدن به اهداف را هر چند که بسیار صعب‌العبور هم باشند، آسان کند.

پشتکار لازمه رسیدن به اهداف بلند مدت است. از آنجایی پروسه کارآفرینی یک فرآیند بلند مدت است، بدون داشتن پشتکار نمی‌توان آن را طی کرد. پشتکار و اراده را باید به عنوان یکی از ویژگی های کارآفرینی در نظر گرفت و به صورت پیوسته در جهت بهبود آن تلاش کرد.

رسیدن به هیچ هدفی بدون پشتکار میسر نیست. اما اگر کارآفرین هستید، بیشتر از بقیه افراد باید برای این ویژگی اهمیت قائل شوید.

۱۱) اعتماد به نفس

اعتماد به نفس سبب محکم‌تر شدن گام‌ها در مسیر رسیدن به اهداف می‌شود؛ به همین دلیل است که انتظار می‌رود که کارآفرینان اعتماد به نفس بالایی داشته باشند.

کمبود اعتماد به نفس به مثابه این است که من خودم هم به مسیری که در آن گام بر می‌دارم، اطمینان ندارم. از طرفی هم مطمئن نیستم که آیا می‌توانم تحت هر شرایطی این استواری را داشته باشم یا نه!

با این اوصاف نمی‌توان از سایر افراد نیز انتظار داشت که با ما همراه و همگام شوند؛ پس اگر قصد دارید به عنوان یک کارآفرین وارد عرصه کسب‌وکار شوید، باید در ابتدا مهارت‌های افزایش اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید. سپس در این مسیر گام بردارید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی افزایش اعتماد به نفس را بخوانید.

۱۲) صبر و شکیبایی

ویژگی‌های کارآفرین برتر

همانگونه که پیش‌تر نیز به این موضوع پرداخته شده است، کارآفرینی پروسه زمانبری است. بنابراین برای رسیدن به نتیجه به صبر و شکیبایی زیادی نیاز دارد.

حال آن‌که در بسیاری از مواقع ممکن است پس از طی مسیری دشوار و پر فراز و نشیب این نتیجه حاصل شود که به کل نباید قدم در این مسیر گذاشته می‌شد. به علاوه برای کنترل هم تیمی‌ها، ایجاد انگیزه در آن‌ها و حتی تعارضات احتمالی به انرژی زیادی نیاز است. بنابراین اگر فرد صبوری نیستید، یکی از مهم‌ترین ویژگی های کارآفرینی را هم ندارید. قبل از عملی کردن ایده‌هایتان شاید بهتر باشد زمانی را برای تقویت صبر و شکیبایی خودتان صرف کنید.

۱۳) خود کنترلی

وقتی به عنوان یک کارآفرین وارد عرصه کسب‌وکار می‌شوید، باید قبول کنید که یکی از پر مسئولیت‌ترین کارهای دنیا را بر عهده گرفته‌اید. بنابراین قبل از این‌که بخواهید در کار خود موفق شوید باید به خود سازی بپردازید.

اولین و مهم‌ترین گام در جهت خودسازی نیز تقویت خود کنترلی است. در این خود کنترلی باید تا جایی پیشرفت کنید که بتوانید در برابر مشکلات یک تنه مقاومت کنید، نا امید نشوید، زیر دستان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید و هرگز عصبانی و درمانده نشوید.

این که در مسیر رسیدن به موفقیت با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد، جای هیچ شک و شبهه‌ای ندارد. اما فراموش نکنید که این نحوه برخورد شما در این شرایط استثنائی است که اهمیت دارد.

اگر به یادگیری این مهارت علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی خود مدیریتی را مطالعه کنید.

۱۴) کنجکاو بودن

در اصل کنجکاو بودن بخشی از فرآیند کارآفرین بودن است؛ چرا که بدون کنجکاوی نمی‌توان راه‌حلی را برای حل مشکلات و یا حرکت به سمت کارآفرینی پیدا کرد.

در حقیقت افراد کنجکاو همواره راهی برای رسیدن به حالت مطلوب را در ذهن خود مجسم می‌کنند. به این ترتیب راحت‌تر می‌توانند خیال پردازی کنند و به سمت نتایج دلخواه حرکت می‌کنند. کارآفرینان موفق غالبا افراد کنجکاوی نیز هستند.

۱۵) اتکا به خود

در مسیر حرکت به سمت اهداف کارآفرینی ممکن است گاهی در موقعیتی قرار بگیرید که غیر از خودتان نتوانید به کسی تکیه کنید. حتی این احتمال وجود دارد که شرایطی ایجاد شود که طی آن همه افراد شما ناامید شوند و دست از تلاش بردارند.

در این شرایط این فقط شما هستید که می‌توانید هدفی را که مدت‌ها برای آن با جان و دل جنگیده‌اید را سر پا نگه دارید. به خاطر داشته باشید اتکا به خود به عنوان یکی از ویژگی های کارآفرینی بسیار حائز اهمیت است.

سخن پایانی (معرفی یک درس غیرحضوری کاربردی)

در این مطلب به بررسی ویژگی های کارآفرینی پرداختیم. برای این منظور در ابتدا تعریفی از کارآفرینی و کارآفرین ارائه دادیم و سپس وجوه مشترک کارآفرینان برتر را تحلیل کردیم.

ما در مجموعه یک پله بالاتر، خواهان رشد و پیشرفت تک تک شما هستیم و در این راستا، مجموعه دروسی تهیه کرده‌ایم تحت عنوان راه‌اندازی کسب و کار. اگر سودای کارآفرینی را در ذهنتان می‌پرورانید، این مجموعه دروس راهگشایتان خواهند بود.

و اما: این مقاله با نظرات شما کامل می‌شود:

 • تعریف شما از کارآفرین و کارآفرینی چیست؟
 • به نظر شما کدام یک از این ویژگی‌ها بیش‌تر از بقیه حائز اهمیت است؟
 • دلیل وجود وجوه مشترک بین کارآفرینان چیست؟
 • به عنوان یک مدیر یا کارآفرین تقویت کدام یک از این ویژگی های کارآفرینی را برای رسیدن به موفقیت موثرتر می‌دانید؟
 • نظرتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.