چارت های افقی، راهنمای بصری از ساختار محبوب بین کسب و کارهای استارتاپی

آشنایی با چارت های افقی ( مسطح)

0 40

ساختار انتخابی کسب و کارهای مختلف با توجه به نوع فعالیت و اهدافشان متفاوت است. مدیران کسب و کارها در ابتدای فعالیت خود ساختار مجموعه را تعیین می کنند. با توجه به ساختار شرکت نیرو استخدام می کنند. برخی از مدیران ساختار سلسله مراتبی را برای کسب و کار خود برمی گزینند. در این نوع ساختار افراد براساس موقعیت شغلی از بالاترین تا پایین ترین رده دسته بندی می شوند. گروهی دیگر استفاده از ساختار ماتریسی را ترجیح می دهند. این نوع ساختار پروژه محور است. افراد با تخصص های خاص در یک گروه گرد هم می آیند. نوع دیگری از ساختارهای کسب و کارها مسطح یا افقی است. این نوع براساس شیوه خودمدیریتی اداره می شوند. چگونه سازمان ها ساختار کسب و کار خود را شرح می دهند؟ راه حل آن استفاده از چارت های سازمانی است. چارت سازمانی با توجه به نوع ساختار کسب و کار متفاوت است.

پیش از این با دو نوع از سه قالب اصلی چارت های سازمانی آشنا شده ایم. در این مقاله با ساختار و چارت های سازمانی افقی بیشتر آَن  خواهیم شد.

در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چارت های سازمانی مقاله مفهوم چارت سازمانی و آشنایی با 3 قالب اصلی آن مطالعه بفرمایید.

چارت سازمانی افقی

چارت ها تصویری از ساختار یک شرکت هستند. به عبارتی با دقت به آنها در خصوص لایه های متفاوت کسب و کار اطلاعاتی حاصل می گردد. این امر علاوه بر مراجعین به کارمندان نیز کمک می کند.به بیان دیگر چارت های سازمانی به عنوان یک راهنما به حساب می آیند.

بین ساختار و چارت های سازمانی ارتباط مستقیمی وجود دارد. به همین علت آشنایی با نوع ساختار، خالی از لطف نخواهد بود. پیش از بررسی نمودارهای سازمانی افقی، در خصوص ساختار مسطح یا افقی صحبت خواهیم نمود.

ساختار سازمانی افقی یا مسطح

یکی دیگر از انواع ساختارهای سازمانی، ساختار افقی است. این قالب برخلاف ساختارهای سلسله مراتبی و ماتریسی از سطوح کمتر مدیریتی برخوردار هستند. ساختار افقی تاکید بر اصل خودمدیریتی دارد. یعنی در این نوع ساختار کارمندان به طور دقیق آموزش می بینند. از توانایی و مهارت آنها در روند تصمیم گیری استفاده می شود. هدف کلی از این نوع ساختار، دخالت کارمندان در روند تصمیم گیری سازمانی است. به عبارتی در این نوع ساختار هر یک از افراد مسئول تصمیم خود می باشند. بسیاری از شرکت ها به خاطر ایجاد یک تیم پیوسته و مشترک این نوع ساختار را برمی گزینند.

چارت های سازمانی افقی

نمودارهای سازمانی افقی، نوعی دیگر از سه قالب اصلی چارت های سازمانی است. این نوع نمودارها برخلاف نمودارهای سلسله مراتبی از سطوح مدیریتی کمتری تشکیل شده اند. این نوع نمودارها نشانگر حذف لایه های میانی مدیریتی در یک سازمان است. با توجه به نمودارهای سازمانی تعداد زیادی از افراد تحت مدیریت یک نفر قرار دارند. در این نوع نمودار اصل بر روی کار تیمی و همکاری قرار داده شده است. به نوعی اصل کارمند محوری ساختار را نشان می دهد. نمودارهای سازمانی به طور ساده نشانگر ارتباط بین کارمندان و مدیران است. اطلاعات استخراجی از این نوع نمودارها حاکی از ارتباط بیشتر مدیران مشاغل و کارمندان می باشد. با توجه به این نوع نمودارها به دلیل کاهش سطوح مدیریت، نظرات مشتریان سریعتر منتقل می گردد. این نکته در روند تولید و ارائه محصول با بازار تاثیر بسزایی خواهد داشت. بررسی واکنش های مخاطبین مجموعه در روند پیشرفت کارها موثر خواهد بود.

آنچه با مشاهده نمودارهای سازمانی افقی متوجه می شویم

 • کاهش سطوح مدیریتی در این نمودارها
 • افزایش تعداد تحت مدیریت یک شخص
 • دخالت کارمندان در روند تصمیم گیری
 • انتقال سریع نظرات و پیشنهادات به تمامی بخش ها
 • انتقال سریع بازخورد مشتری
 • شناسایی افراد و موقعیت های شغلی
 • شناخت ارتباطات بین افراد
 • مشارکت برابر افراد شاغل در کسب و کارها

مطالعه مقاله مراحل شش گانه رسم چارت سلسله مراتبی به شما برای آشنای بیشتر در خصوص چارت های سلسله مراتبی کمک می کند.

چارت های سازمانی افقی مورد توجه کدام مشاغل هستند؟

این نوع از نمودارهای سازمانی مورد توجه کسب و کارهای استارتاپی قرار می گیرند. کمی تعداد کارمندان در این نوع کسب و کارها یکی از عوامل انتخاب این نوع از نمودارها است. از طرفی با توجه به اهمیت فعالیت های تیمی و گروهی در استارتاپ ها چارت های افقی کاربرد بسیاری دارد.
این نوع چارت ها در شرکت های بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از سازمان های بزرگ برای ترسیم ارتباطات افراد در واحدهای منفرد سازمان از نمودارهای افقی استفاده می نمایند.

مزایای نمودارهای افقی ( مسطح)

خود مدیریتی و خود مختاری

در ساختارهای افقی هر شخص مسئولیت تصمیم خود را بر عهده می گیرد. در صورت لزوم در خصوص آن باید پاسخگو باشد.

تخصصی سازی کارها

در این نوع ساختار از افراد کاربلد و ماهر استفاده می گردد. به عبارتی روند آموزشی در این نوع ساختارها بسیار اهمیت دارد. افراد با تخصص های مختلف در کنار هم اعضای یک تیم را تشکیل می دهند. در این نمودارها علاوه بر معرفی افراد تخصص آنها نیز نمایش داده می شود.

عدم اتکا بر سایر بخش ها

در این نوع ساختار هر فرد و بخش کار تخصصی خود را انجام می دهد. به عبارتی در انجام کارها نیاز به کمک مستقیم سایر بخش ها نخواهد داشت. نمودارهای سازمانی افقی نشانگر هر بخش و تخصص آن است.

افزایش بهره وری کارمندان

با توجه به حذف لایه های میانی مدیریتی اطلاعات و بازخوردها سریع به سطوح اصلی می رسد. از طرفی دخالت مسقیم کارمندان در روند تصمیم گیری میزان بهره وری فعالیت بیشتر خواهد شد.

معایب چارت های سازمانی افقی

سردرگمی در خصوص روند گزارش کار

پیشتر به کاهش سطوح مدیریتی در این نوع ساختار ها اشاره شده است. یکی از فواید مهم چارت های سازمانی کمک به روند گزارش دهی می باشد. در این نوع نمودارها با توجه به مدیریت تعداد زیادی از افراد توسط یک نفر، کمی سردرگمی ایجاد خواهد شد.

 تفاوت چارت های افقی با دو نمودارهای سلسله مراتبی و ماتریسی

 • کاهش تعداد سلسله مراتب در این نوع نمودار
 • روند گزارش دهی در این نوع چارت ها گاهی منجر به سردرگمی می گردد.
 • کاهش سلسله مراتب مربوط به انتقال نظرات، پیشنهادات و بازخوردها
 • کارمند محوری این نوع از ساختارهای سازمانی .
 • تعداد کم کارمندان

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نمودارهای سازمانی ماتریسی مقاله آشنایی با پیچیده ترین نوع از چارت های سازمانی مطالعه بفرمایید

کلام آخر

نمودارهای سازمانی تصویری از ساختار یک شرکت است. به عبارتی توجه به نمودارهای سازمانی  ابهامات افراد جدیدالورود و مشتریان را برطرف خواهد نمود. هر کسب و کاری با توجه به هدف خود ساختار و در نتیجه نمودار سازمانی خود را برمی گزیند. چارت های سازمانی افقی مناسب برای کسب و کارهای کوچک  به ویژه فعالیت های استارتاپی است. این نوع از چارت ها علاوه بر نمایش ارتباط بین کارمندان و مدیران به اصل خودمدیریتی اشاره می نماید.

مجموعه یک پله بالاتر جهت ارتقای کسب و کار، شنیدن کورس های آموزشی را توصیه می کند. یکی از کورس های آموزشی مفید در خصوص مدیریت سرمایه های انسانی درس غیرحضوری انگیزه بخشی به کارمندان از مجموعه دروس رهبری و مدیریت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.