قیف فروش

نظرات و سوالات مرتبط با این مقاله را در انتهای صفحه کامنت کنید، در اسرع وقت پاسخگو شما عزیزان خواهیم بود

آگاهی داشتن از قیف فروش یکی از مهم ترین راه های پیشروی و پیروز بر رقبا می باشد. اگر بخواهیم به صورت کامل و به زبان های گوناگون از قیف فروش نام ببریم، ممکن است به صورت sales funnel نیز به چشم بخورد. کاملا مشخص است که هر موضوعی فرایند و مسیری را سپری می نماید.

تبدیل مشتری و بیننده به یک مشترک و بیننده و مشتری دائمی، یک روند و مسیری را طی می نماید. در واقع تبدیل مشتری معمول به مشترک و مشتری دائمی، دارای مراحلی ست که اگر آن ها را در یک قیف در نظر بگیریم، مسیر سپری شده به صورت استپ استپ و یا پله پله در این قیف جای می گیرد.

برای آن که فهم برای تمامی مردم قابل درک باشد و متمایز کردن و طبقه بندی کردن آن مسیر، سهل و آسان برای عامه و خاصه جامعه باشد، آن را به صورت یک قیف  که به آن قیف فروش می گویند در آورده اند و هر بخش این قیف یکی از مراحلی ست که باید از تمامی مراحل توسط مشتری طی شود. به عبارتی شما باید مشتری را به آن سوق دهید و با ضمیر ناخودآگاه وی، او را وادارِ از روی علاقه به طی این مسیر نمایید.

چرا استفاده از قیف فروش؟

حقیقت مزایا استفاده از آن است که شما ممکن است در ابتدا بینندگان بسیاری داشته باشید و یا دارای مشتریان بی نهایت باشید. اما خودتان و روند کارتان و تعهدتان به طبقه های قیف فروش است که مشخص می نماید کدام بیننده تبدیل به مشتری و کدام مشتری تبدیل به مشتری و مشترک دائم می شود.

قیف فروش

تاثیر بر کسب و کارها

اهمیت این قیف فروش بسیار بیش تر از آن چیزی می باشد که فکر می کنید. در واقع هر راهی دارای یک ریسک و خطا و احتمال اشتباه است. اما استفاده از قیف فروش هرگز شما را به ضرر و یا ریسک نمی رساند. در نتیجه بهترین راه و برترین انتخاب برای آن است که یک دستی به سر و روی کسب و کارتان بکشید.

از آن جهت که هیچ کس از این روش ضرری را متحمل نشده است می توانید با اطمینان خاطر جهت آزمون و خطا آن را به روی کسب و کار خود اعمال نمایید. با توجه به وارد گفته شده استفاده و اعمال قیف فروش و مفاهیم آن به روی کارتان، شما را از رقبا متمایز کرده و بدون ریسک به پله های بالاتر خواهد رساند. کافی ست یک بار امتحان کنید.

قیف فروش چطور عمل می کند؟

هر مفهومی که از سوی شما به مشتری می رسد و وی آن هارا دریافت می نماید، یک پیام می باشد. حال شما باید بدانید چه پیامی بفرستید که آن ها را برای کسب و کار شما دائمی نماید. این به چه معناست؟

شما با قیف فروش متوجه نقاط حساس و یا ضعف و قوت و نیاز ها و خواسته های مشتری بالقوه خود می شوید و این مسئله می تواند شما را در انتخاب پیامی که قصد ارسال آن را دارید یاری نماید. در واقع این روش به شما مانند یک مشاور و راهنمی فروش کمک کرده تا نقاط ضعف فروش و نقاط قوت خود را شناسایی کرده و سپس نقاط ضعف را از  بین برده و نقاط قوت خود را تقویت نمایید. آن هم بدون هیچ استثنایی در پاسخ دهی و بدون هیچ ریسک و دل آشوبی ممکنی.

اگر قیف فروش محصول و یا شرکت خود را نشناسید نمی توانید آن را بهینه سازی کنید و نقاط ضعف فروشتان را از بین ببرید، علاوه بر آن نقاط قوتتان نیز ممکن است رو به افول و نزول رفته و به مرور تبدیل به نقاط ضعف شود. در نتیجه آگاهی و فهم درباره قیف فروش کسب و کارتان از مهم ترین مطالبی ست که باید در آن سر رشته داشته باشید.

در واقع قیف فروش برابر است با چشم اندازی وسیع و گسترده از مشتری یا کلاینت

مراحل مختلف قیف فروش

این مراحلی که در ادامه قرار بر آن است که به آن ها پرداخته شود، ممکن است در کتاب ها و یا دیگر سایت ها به اشکال دیگر نیز طبقه بندی شده باشد. به عبارتی افراد با میل و تجربه خود ممکن است چیزی بر آن افزوده و یا چیزی را کاسته باشند. اما برای بهره مندی از قیف فروش و هر آنچه در بالا در ارتباط با این نوع آگاهی بیان شد، همین مطالبی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت کافی ست.

این مورد از آن جهت ذکر شد که بدانید اگر جایی بیش و یا کم تر از این مطلب دیده و خواندید به اشکال و اشتباه بر نخورده اید و این یک امر بسیار طبیعی ست چرا که تجربه ممکن است در بسیاری از موارد تفاوت ایجاد کند به مرور زمان. اما اصل مطلب همان چیزی ست که در ابتدا به صورت تیتر وار بیان می کنیم و سپس به صورت کامل در ارتباط با هر کدام  از آن ها توضیح خواهیم داد.

مراحل به صورت تیتر وار به شرح ذیل است:

  1. اطلاع رسانی
  2. علاقه مندی
  3. تصمیم گیری
  4. عمل کردن

پیش از آن که بخواهیم در ارتباط با هر کدام از موارد توضیحاتی مکفی آوریم، باید به این مسئله توجه داشت که این موارد به صورت ترتیبی بیان شده است و استفاده از ترتیب و شماره گذاری در آن ها سهوی نبوده است.

در نتیجه اهتمام ورزیدن و توجه فراوان به رعایت اصول ترتیب بسیار پر اهمیت است. اگر این ترتیب رعایت نشود نه تنها به ثمر نخواهد رسید، بلکه به طور کل شما دارای مفهومی به نام قیف فروش نمی باشید. تنها وقت خود را از بین برده اید. پس به ترتیب آن توجه ویژه ای داشته باشید.

حال فرصت آن است که در ارتباط با هر کدام از موارد ذکر شده توضیحات کاملی بیاوریم تا با استفاده از آن در کسب و کارتان پیروز میدان خود و رقبا شوید.

اطلاع رسانی

اولین مرحله در قیف فروش اطلاع رسانی می باشد. در این مرحله باید نام محصول شما به گوش مخاطب برسد. اهمیتی ندارد از چه طریق. به صورت یک تماس تلفنی و یا به شکل یک پست در سوشال مدیا. اولین مرحله نوعی شناخت پایه ای می باشد که از طریق نوعی اطلاع رسانی انجام می شود. بدیهی ست که با شناخت شما افراد به سوی مشتری شدن حرکت می نمایند. وگرنه از کجا باید محصول شمارا بیابند؟

پس در ابتدای مسیر وظیفه شما دادن اطلاعات به مشتری می باشد.

علاقه مندی

مشخصا آنان که نامتان به گوششان خورد با احتمال بیشتری به مشتری تبدیل می شود. پس شما اینک به مرحله دوم قیف یعنی ایجاد علاقه مندی رسیده اید. باید به صورت تولید محتوا و یا تبلیغاتتان، علاقه را در مشتریان ایجاد نمایید. به عبارتی دیگر، آن هارا از نظر عاطفی نیز درگیر محصول خود نمایید.

مدیریت بازاریابی توانایی بالایی در این مورد دارد چرا که شناخت نقاط ضعف جامعه هدف و مشتریان است که می تواند با استفاده از آن ها به روی عاطفه شان تاثیر گذارد. به عبارتی آوردن دغدغه های موجود در جامعه در محصول و نوع معرفی آن و ارائه محصول، می تواند افراد را به صورت عاطفی تحت تاثیر قرار دهد.

شک نداشته باشید کسانی که از نظر عاطفی به محصولی وابستگی دارند، دیگر از محصول مشابه خریداری نمی نمایند. همچنین که به مشتری دائمی تبدیل خواهد شد.

تصمیم گیری

در این بخش مشتری تصمیم به خرید گرفته است اما دو به شک و یا به اصطلاح، دو دل می باشد. کاری که صاحب کسب و کار در این مرحله باید انجام دهد آن است که وی را را از دوراهی نجات داده و به سمت راه خریدن بکشاند. روش های گوناگونی برای عملی کردن این مرحله وجود دارد. که در ابتدا فنون اقناع است که در هر موضوعی به یک شکل واحد عمل می نماید.

در ادامه نیز مواردی چون تسهیلات و کد تخفیف و خدمات پس از فروش و گارانتی و… است که می تواند فرد را قانع به تصمیم گیری درست نماید. پس بهترین راه آن است که مردم را به سمت انتخاب راهی که خودتان می خواهید بکشانید، نه مسیر مخالف آن چه خودتان در آن حضور دارید.

عمل کردن

در این مرحله که مرحله آخر است. خرید انجام می شود. شما توانسته اید که مشتری تان را راضی کنید که از شما خرید نماید. اما برای نگخ داشتن و تبدیل آن مشتری به مشتری دائمی چه باید کرد؟ باید بدانید که کارتان در اینجا تمام شده نیست.

به عبارتی با درخواست نظر دهی، تشکر از خرید آن ها، تشکر و احترام برای انتخاب شما و…. به آن ها بفهمانید که قصدتان تنها رسیدن به خرید و تمام کردن نبوده است. این امر مهم باعث می شود که آن ها برای بار بعد نیز به سراغ شما بیایند. شمایی که به نظرشان علاوه بر روحیه قدردانی، تنها به فکر فروش رفتن محصولاتتان نیستید.

 

با پیاده کردن چهار مرحله بالا که توضیح داده شدند، می توانید کسب و کار خود را رونق بخشید.

 

امید است این مقاله آنچه مورد نیاز شما در ارتباط با نوع جدیدی از فروش بود، در اختیار شما و کسب و کارتان قرار داده باشد. موفق و بر قرار باشید، هر روزتان یک پله بالا تر از روز قبل.

به طور کلی چرا فروش را به قیف تشبیه کرده اند؟

از آن جهت که مراحل آن به صورت پله پله و به ترتیب است، تشبیه آن به قیف می توانست انتخاب خوبی باشد تا مفهوم آن را به مخاطب خود القا نماید و انتقال دهد.

مراحل قیف فروش چیست؟

توضیح هر کدام از موارد بسیار طولانی بوده که در مقاله به آن پرداخته ایم.
اما اگر می خواهید به صورت کلی بدانید باید ذکر شود که :
اطلاع رسانی
علاقه مندی
تصمیم گیری
عملی کردن

مهم ترین بخش قیف فروش کدام بخش است؟

تمامی مراحل به اندازه خودشان پر اهمیت هستند و نمی توان مهم ترین را مشخص نمود.
چرا که هر مرحله مستلزم داشتن مرحله قبل است از آن جهت که امری تدریجی و با ترتیب است.

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات