بازار هدف کسب و کار

نظرات و سوالات مرتبط با این مقاله را در انتهای صفحه کامنت کنید، در اسرع وقت پاسخگو شما عزیزان خواهیم بود

بازار هدف کسب و کار اصلی ترین بخش هر کسب و کاری ست… چرا؟ به آن جهت که در صورت وجود تقاضا، عرضه به وجود می آید. این به عبارتی مشخص کننده آن است که در صورت عدم وجود بازار و یا عدم شناخت بازار هدف، کسب و کارتان به هیچ عنوان به موفقیت نخواهد رسید. شما محصول و یا خدمات و هر چیز دیگری که دارید را، در اختیار افراد قرار می دهید. حال اگر این افراد وجود خارجی نداشته باشند و یا داشته باشند و شما آن هارا نشناسید، شما می مانید، محصولات، خدمات و هرچیز دیگری که در اختیارتان دارید. پس تا به اینجا علت اهمیت شناخت بازار هدف کسب و کار مشخص شد.

این جمله خلاصه ای از تمام این مقاله است:

جامعه هدف شما آن اشخاصی هستند که به کسب و کارتان نیاز دارند. یافتن آنان که به شما نیاز دارند و سپس در مرحله بعد ایجاد احساس نیاز، موفقیتتان را تضمین می نمایند.

اما بهتر است برای یافتن و آگاهی از چگونگی یافتن نیاز و ایجاد احساس نیاز به ادامه این مقاله مراجعه نمایید تا اطلاعاتتان در این امر به صورت کامل، تکمیل گردد. یکی از مهم ترین و پررنگ ترین بخش های موفقیت کسب و کار جامعه هدف است.

تعریف بازار هدف در کسب و کار

به طور کل جامعه و یا بازار هدف، از مهم ترین موارد موجود در مارکتینگ است. به احتمال اگر کمی بیشتر در ارتباط با این مورد بخوانید با لفظ انگلیسی آن نیز برخورد خواهید داشت. تارگت مارکتینگ (Target marketing) آنقدری دارای اهمیت است که می توان با داشتن آگاهی و علم بر آن تبدیل به قدرتی شد که هیچ گونه رقیبی در حد خود برای آن تعریف نشده است. از دیگر بخش های تارگت مارکتینگ می توان به شخصی اشاره نمود که وظیفه تحقیق، پیش بینی و نتیجه گیری و یافتن آن را دارد… آن شخص هم کسی نیست بجز : مدیر بازاریابی و به طور کل بخش بازاریابی کسب و کار.

بازار هدف کیست؟

افراد حقیقی و حقوقی ای که بیشترین پتانسیل دریافت پیام بازاریابی شما را دارند، بازار هدف و یا جامعه هدف شما هستند.

پیام بازاریابی می تواند انواع داشته باشد. محصول، خدمات، آموزش و… همان طور که بیان شد مشخص کردن جامعه یا بازار هدف بر عهده بخش مدیریت بازاریابی ست. اما سوالی که مطرح است آن است که این شخص به چه شکل می تواند این بخش از مارکتینگ را هندل نماید؟

 

بازار هدف کسب و کار

نحوه تشخیص و یافتن بازار هدف کسب و کار

شخصی که تشخیص این بخش از کسب و کار به عهده وی است باید بداند که کارش به هیچ عنوان پایان و یا اتمام ندارد. جامعه هدف، نوعی امر پویاست. پویایی به معنای آن است که دائم در حال حرکت، تغییر و دگرگونی ست. به عبارتی باید دانست که یافتن جامعه هدف امری جاری و مداوم و مستمر است. نه اینکه شخص آن را یک بار برای همیشه انجام داده و از کار فارغ و آسوده گردد.

کاری که شخص در این امر باید انجام دهد، آن است که در ابتدا بداند

1. قصد دارد چه چیزی را ارائه دهد.

حال که مشخص شد کار وی در چه حوزه ای ست و به طور دقیق با ویژگی های کسب و کار خود آشنا شد می تواند به مرحله بعد بپردازد یعنی تشخیص دهد که…

2. چه کسانی در جامعه به کسب و کار وی نیاز دارند.

تمام تارگت مارکتینگ در این دو مرحله خلاصه می شود اما همه چیز به همان سادگی که به نظر می آید نیست. در بخش دومی که مطرح شد، شخص باید مراحل طاقت فرسایی را پشت سر بگذارد. در ابتدا باید تمام جامعه را بشناسد، پس از آن از علایق آن ها مطلع شود، سپس وجه اشتراک بین کسب و کار خود و افرادی که به کار وی نزدیک هستند را پیدا کند، بعد افرادی که مخاطب آن کسب و کار مشترک هستند را بشناسد، تشخیصی کلی از جامعه هدف به دست آورده و سپس سعی کند با آزمون و خطا تشخیص دهد که آیا می توان تعمیمی در این امر صورت داد یا خیر.

مثالی برای روند پیدا کردن جامعه هدف

به عنوان مثال اگر شخصی قصد دارد کاری فرهنگی انجام دهد، و کار فرهنگی تمامی جامعه را در بر می گیرد (به عبارتی جامعه هدف وی، تمام افراد جامعه هستند که کار در اینجا سهل است چرا که نیازی به انجام برخی موارد نیست.) در ابتدا باید از علایق و سلایق جامعه با خبر گردد. می تواند با سرچ در گوگل متوجه شود که مردم عموما به دنبال چه موارد و مسائلی هستند و روزمره شان را با چه چیزهایی پر کرده و می گذرانند. (راه های دیگری نظیر مصاحبه، آزمون، مشاهده و… نیز وجود دارد که مستلزم داشتن زمانی نامحدود و بسیار است.) حال که مشخص شد خط فکری افراد جامعه چیست، می تواند گفته فرهنگی خود را به صورت کادو پیچ شده و با استفاده از همان خط فکری ها به ذهن افراد القا نماید.

باید دانست که خط فکری هر جامعه، نقطه ضعف آن جامعه است و نقطه قوت شخصی که می خواهد از آن استفاده مفید برد(توجه داشته باشید، استفاده مفید و نه سو استفاده) پس می توان پس از یافتن خط فکری افراد به پیشرفت بسیار امیدوار بود.

بازار هدف کسب و کار

آنچه باید از جامعه هدف خود بدانید

در ابتدا به صورت تیتروار به بیان این موارد می پردازیم و سپس هر کدام از موارد را با مثالی کوتاه بیش از پیش به افراد تفهیم می کنیم.

  • کجا هستند؟
  • چند سال دارند؟
  • جنسیتشان چیست؟
  • چه خط فکری دارند؟
  • بجز کسب و کار شما در چه کسب و کاری مخاطب اند؟
  • چطور می توان آنان را قانع نمود؟
  • و…

حال فرصت مثال و توضیحاتی کوتاه است

کجا هستند؟

موقعیت مکانی افراد بسیار اهمیت دارد

به طور مثال اگر شما کسب و کارتان مربوط به تجهیزات سرمایشی ست، بازار هدف کسب و کارتان در شهر هایی با آب و هوای گرم است. چرا که نیاز آن ها در این مورد خلاصه می شود.

چند سال دارند؟

به طور مثال شما اگر در حال آموزش و ارائه خدمات کنکوری هستید، باید بدانید که جامعه هدفتان به طور معمول از سنین 17 الی 20 سال است و باید بر طبق سلیقه، خط فکری و… این سن و سال کسب و کارتان را رونق دهید.

جنسیتشان چیست؟

اگر در حال فروش لوازم آرایشی هستید، عمده مخاطبان شما زنان هستند، باید با توجه به شخصیت، نقاط ضعف و قوت و… آنان برنامه ریزی کنید.

چه خط فکری دارند؟

در ارتباط با اهمیت خط فکری کمی پیش تر به صورت کامل توضیح داده شد.

بجز کسب و کار شما در چه کسب و کاری مخاطب اند؟

به طور مثال طرفداران مد و فشن، می توانند مخاطب شخصی چون شما باشند که در کار ساخت محصولات ترندی هستید. در نتیجه با مشاهده دیگر ترند های پرفروش می توانید محصول خودتان را بهتر و برتر عرضه نمایید و از پیش، از تقاضا آن مطمئن باشید.

چطور می توان آنان را قانع نمود؟

فنون اقناع بسیار پررنگ است. شما می توانید با آموختن این فنون (که معمولا در کتاب های سواد رسانه ای از آن ها یاد می شود) در قانع کردن و اقناع افراد پیشرو باشید.

چه در کسب و کارتان و چه در زندگی روزمره خود.

و…

نکاتی برای موفقیت بیشتر

یکی از راز هایی که بهتر است درگوشی به افراد گفته شود و کمتر کسی به آن توجه می نماید آن است که: با ایجاد احساس نیاز، بازار و یا به عبارتی جامعه هدف خود را گسترده کنید. منظور از جمله مطرح شده آن است که، شکی در آن نیست که تمام افراد بازار، مخاطب و جامعه هدف شما نیستند؛ ولی می توانید با تبلیغات و شگرد های موجود، به بازاری که از اعضا جامعه هدف شما نیست، چنین القا کنید که جامعه هدفتان است. به عبارتی اگر به اشخاص بفهمانید که شما به محصول، خدمات و… ما نیاز دارید، می توانید دایره جامعه هدف خود را گسترش دهید. (بدیهی ست که منظور از به کار بردن تبلیغات و شگرد ها، به هیچ عنوان کذب، کلاه برداری و … نیست. به دور از اخلاق، انسانیت و آزادگی ست که شخص قصد بر فریب دادن جامعه هدف داشته باشد. منظور از القا حس نیاز، آن است که به حقیقت اگر شخصی اندکی به سمت محصول شما مایل است، شک در دل وی را از بین ببرید. نه آنکه به او محصول و یا خدماتی را ارائه نمایید که هرگز از آن استفاده نکرده و به آن نیازی ندارد.)

در چنین موردی بهتر است از فنون مذاکره بهره مند باشید تا بتوانید شک موجود در دل اشخاص را از بین ببرید.

موردی که بهتر است به آن توجه نمایید آن است که بهتر است در کارتان نوعی خلاقیت و یا کارآفرینی و ارزش افزوده ای نسبت به دیگر رقبا خود داشته باشید. تا افراد هنگامی که بحث انتخاب برایشان مطرح می شود دلیلی قانع کننده برای رد دیگران و پذیرش کسب و کار شما داشته باشند.

 

 

امید است که این مقاله آنچه مورد نیاز شما در ارتباط با تارگت مارکتینگ (بازار هدف کسب و کار) بود در اختیارتان قرار داده باشد و شما را به سمت موفقیت بیشتر در کسب و کارتان سوق دهد. موفق و برقرار باشید. هرروزتان یک پله بالاتر از دیروزتان.

به صورت خلاصه جامعه هدف چه کسانی هستند؟

جامعه هدف شما آن اشخاصی هستند که به کسب و کارتان نیاز دارند.
به عبارتی آن کسانی که پس از عرضه شما، نسبت به آن تقاضا نشان می دهند.

وظیفه یافتن جامعه هدف با چه کسی ست؟

معمولا تمامی افراد یک کسب و کار باید از آن مطلع باشند.
اما آنچه به طور رسمی بیان شده است این است که وظیفه یافتن آن به دوش مدیریت بازاریابی ست

چه چیزی می تواند بازار هدف کسب و کار را گسترش دهد؟

ایجاد احساس نیاز.
به عبارتی تبلیغات باید آنچنان تاثیر گذار باشد که شخص از تردید خود برگشته و محصول را خریداری نماید.

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات