کوچک بودن کسب و کار عیب نیست، حرفه‌ای نبودن عیب است

ثنا جهاندار تاریخ 7 نوامبر , 2019 دسته بندی : آفرینش کار و کسب

داشتن یک کسب و کار کوچک مزایای فراوانی دارد. به عنوان مثال، بوروکراسی‌های اداری در این نوع از کسب و کارها اندک است و کارها با سرعت بیشتری پیش می‌رود. با وجود تمامی مزایا، کسب و کار کوچک نقاط ضعفی را نیز با خود به همراه دارد.

اکثر قریب به اتفاق مشتریان بالقوه، چنین تصور می‌کنند که هر چه شرکت بزرگ‌تر باشد، مشروعیت و خبرگی آن نیز بیشتر است، به همین دلیل به همکاری با شرکت‌های بزرگ تمایل بیشتری نشان می‌دهند. اگر شما یک شرکت کوچک هستید ولی دوست دارید مشتریان بزرگی را به سمت خود جذب کنید، این مقاله برای شماست.

فرقی نمی‌کند که بودجه شما چقدر باشد، با انجام گام‌های زیر در واقع یک سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید تا پایگاه مشتریان خود را تقویت کنید.

کسب و کار

 

1) استفاده از حساب جی‌میل را کنار بگذارید و حرفه‌ای‌تر ارتباط برقرار کنید

ایمیل جزو اولین راه‌های ارتباطی محسوب می‌شود، بنابراین آدرس ایمیل شما باید نشانگر حرفه‌ای بودن شما باشد. داشتن یک ایمیل کاری مجزا یک مولفه کلیدی برای پراهمیت جلوه دادن یک کسب و کار به شمار می‌رود و نه تنها به عنوان یک تاکتیک برندینگ کاربرد دارد، بلکه احساس امنیت و اعتماد را در مشتریان احتمالی شما تقویت می‌کند. بنابراین بهتر است برای برقراری ارتباطات کاری از ایمیل شخصی استفاده نکنید. علاوه بر آن، توصیه دیگر ما به شما این است که برای هر کدام از بخش‌های کسب و کار، یک آدرس ایمیل مجزا تعریف کنید. در این صورت این احساس در مشتری القا می‌شود که شما یک سازمان چند بخشی هستید.

تصور کنید مخاطب هدف خود را پیدا کرده و پس از صرف زمان برای نوشتن جملات مناسب و جزئیات ارتباطی، ایمیلی را برای آن‌ها ارسال کرده‌اید، ولی در قسمت پایین ایمیل نوشته شده است: «sent from iPhone». همین جمله کاخ انتظارات طرف مقابل را فرو می‌ریزد و به او نشان می‌دهد که شما یک استارت‌آپ کوچک هستید. از انجام چنین خطایی اجتناب کنید.

یک پیشنهاد دیگر نیز داریم. اگر امکانش برایتان مهیا بود، استفاده از آدرس جی‌میل و یاهو را کنار بگذارید و یک نام دامنه برای خودتان تهیه کنید تا بر حرفه‌ای بودن خود مهر تایید دیگری بزنید.

2) وب‌سایت خود را به یک اثر هنری تبدیل کنید

در عصر دیجیتال کنونی، حضور در وب امری ضروری است. وب‌سایت ابزاری ارزان قیمت و آسان است که کار بازاریابی را آسان‌تر کرده و باعث دیده شدن شما می‌شود؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در وب‌سایت را به هیچ وجه به تعویق نیندازید. طراحی سازماندهی شده، فراهم کردن تجربه کاربری آسان، سازگاری با موبایل، ظاهر مدرن و محتوای باکیفیت جزو عناصری هستند که در توسعه وب‌سایت باید لحاظ شوند. کلید کار در این است:

چنان تاثیری در ذهن بازدیدکنندگان وب‌سایت به جای بگذارید که آن‌ها را برای همکاری با کسب و کار شما ترغیب کند.

2) حضور خود را در شبکه‌های مجازی تقویت کنید

حضور مداوم و پیوسته در فضای آنلاین از طریق شبکه‌های اجتماعی یک باید است. باز کردن یک حساب کاربری آسان‌ترین بخش قضیه است. ولی یک کسب‌وکار نوپا، زمانی می‌تواند در دنیای متصل اجتماعی زنده بماند که با مشتریانش ارتباط و تعامل داشته باشد. به جای پس‌انداز کردن، پول خود را در مسیر ایجاد ارتباط سرمایه‌گذاری کنید.

در کنار شبکه‌های اجتماعی پرطرفداری مانند اینستاگرام و تلگرام، لینکدین را نیز فراموش نکنید. سعی کنید مجموعه‌ای از مقالات غیر تبلیغاتی را در صفحه این شبکه اجتماعی حرفه‌ای بارگذاری کنید. با انجام این کار به دیگران نشان می‌دهید که کسب و کاری نوآور و هوشمند هستید. چند بک لینک نیز به وب‌سایت بدهید.

3) از نرم‌افزار برای برگزاری جلسه استفاده کنید

امروزه، بخش عظیمی از پرزنتیشن‌ها به صوت آنلاین انجام می‌گیرند. این روند برای آن دسته از کسب و کارهای کوچک که بودجه کافی برای پرداخت هزینه‌های مسافرت ندارند، یک مزیت محسوب می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که بهتر است برای ارائه مبتنی بر وب از نرم‌افزارهایی تخصصی استفاده کنید تا تمام آن‌چه در صفحه نمایش وجود دارد را به طرف مقابل گفتگو نمایش ‌دهند.

4) شبکه‌سازی، شبکه‌سازی و باز هم شبکه‌سازی

شبکه‌سازی به معنای ایجاد ارتباطات هوشمندانه است تا نام شما بر سر زبان‌ها بیفتد. شبکه‌سازی حرفه‌ای یک استراتژی ضروری برای تمامی کارآفرینان نوپا است. تجربه‌ها نشان داده که شبکه‌ها و ارتباطات غیر رسمی نقش بسیار مهمی در موفقیت کسب و کار ایفا می‌کند و کسب و کارهای کوچک نیز از این قضیه مستثنی نیستند. حضور قوی و پیوسته در اکوسیستم کاری شما را به سمت شرکا، مشتریان و فرصت‌های جدید سوق می‌دهد و مهم‌تر از همه، به فراگیر شدن برند شما کمک می‌کند.

5) رویکرد بله ما می‌توانیم را در پیش بگیرید

اداره کردن یک کسب‌وکار نوپا درست مثل هدایت ترن‌های هوایی شهربازی‌ها است. یک روز در بالاترین نقطه جهان قرار دارید و روز بعد از عرش به فرش سقوط می‌کنید. زندگی همیشه طبق برنامه‌ریزی‌ها پیش نمی‌رود، بنابراین لازم است که رویکردی مثبت‌نگرانه در پیش بگیرید و با نگاهی روشن به افق آینده نگاه کنید. چنین رویکردی بر همه چیز تاثیر می‌گذارد و نوع تفکر، انرژی و مهم‌تر از همه، فعالیت‌های شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهد.

6) حتی بعد از فروش نیز تاثیرگذار ظاهر شوید

فرض کنید بعد از جذب مشتری و برقراری ارتباط موثر با او، سرانجام قرارداد بسته‌اید و محصول یا سرویس خود را به فروش رسانده‌اید. ارتباط بلندمدت شما با آن مشتری از همین‌جا آغاز می‌شود. سعی کنید فراتر از انتظار ظاهر شوید و زمانی که توجه مشتری را به سمت خود جلب کردید، از او بخواهید تا تجربه همکاری با شما را در چند جمله شرح دهد. از این جملات می‌توانید به عنوان یک تاییدنامه برای متقاعد کردن مشتریان احتمالی دیگر استفاده کنید.

سخن پایانی

یک ضرب‌المثل وجود دارد که می‌گوید مردم کتاب را از روی ظاهر آن قضاوت می‌کنند. همان‌گونه که مطالعه کردید، با رعایت چند نکته ظریف و به‌کارگیری تکنولوژی، می‌توانید به همگان نشان دهید که یک تیم حرفه‌ای هستید. البته باید توجه داشته باشید که بزرگ و حرفه‌ای جلوه دادن کسب و کار تنها یک بخش از موفقیت است. اگر می‌خواهید در گود رقابت باقی بمانید، حتما باید خدمات و محصولات خود را در بهترین و باکیفیت‌ترین شکل ممکن عرضه کنید.