چگونه بدون وابستگی به دیگران پیشرفت کنیم؟ / مراحل کلیدی و گام‌های 10گانه پیشرفت و موفقیت

ثنا جهاندار تاریخ 21 جولای , 2020 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت

امروز، چه حسی به زندگی‌تان دارید؟ آیا هر روز، مزه شیرین اشتیاق برای زندگی را زیر دهانتان احساس می‌کنید؟ آیا با نگاه رو به جلو و با آغوشی باز، به سمت اتفاقات آینده در حرکت هستید؟ آیا پیشرفت و رسیدن به موفقیت، جزو دغدغه‌های زندگی شما است؟

پیشرفت، عبارتی است که به گوش همه‌مان آشناست، همه ما از همان دوران کودکی، این کلمه را شنیده‌ایم و احساس مثبتی به آن داریم؛ فرقی نمی‌کند در چه مرحله‌ای از زندگی باشید، در چه سن و سالی باشید و چه گذشته‌ای را پشت سر گذاشته باشید، شما می‌توانید پیشرفت کنید. نقطه جالب قضیه اینجاست که پیشرفت، برای هر فردی، در برهههای مختلف زمانی، معنای مختص به خود را دارد. ممکن است شما فردی باشید که پیشرفت را در استخدام یا ارتقای شغلی می‌داند؛ شاید کسی هستید که تحصیل و رسیدن به مدارج عالی علمی را پیشرفت تلقی می‌کنید، ممکن است فردی باشید که کاهش یا افزایش وزن‌تان را پیشرفت مهم زندگی‌تان می‌دانید، شاید هم پیشرفت برای شما در کنار گذاشتن یک عادت بد معنا می‌شود.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی رشد فردی را مطالعه کنید.

چیزی که اهمیت دارد، این است که شما مخاطب گرامی، خواستار پیشرفت و رسیدن به موفقیت هستید و اولین قدم، یعنی تلاش برای آموختن اصول پیشرفت را برداشته‌اید، اگر غیر از این بود، مسیرتان به این مقاله نمی‌افتاد!

تبریک می‌گوییم، در همین مرحله، شما از خیل عظیم افرادی که تلاشی برای پیشرفت خودشان انجام نمی‌دهند، جلوتر هستید.

مقاله خوبی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. ما در این مقاله، که مطالعه آن 10 دقیقه از شما وقت خواهد گرفت، به شما خواهیم گفت:

 • پیشرفت، به مفهوم کلی آن، به چه معناست و چرا باید یک ذهنیت روبه‌پیشرفت اتخاذ کنیم؟
 • چه موانعی جلوی پیشرفت ما انسان‌ها را می‌گیرند؟
 • مراحل کلیدی برای پیشرفت و رسیدن به موفقیت کدامند؟
 • گام‌های تشویقی 10گانه برای سرعت بخشیدن به پیشرفت در کار و زندگی
 • سخن پایانی: آب اگر جاری نشود، تبدیل به مرداب می‌شود

با ما همراه باشید.

پیشرفت به چه معناست و چرا باید یک ذهنیت روبه‌پیشرفت اتخاذ کنیم؟

پیشرفت

پیشرفت، در معنای کلی آن، به معنای حرکت از وضعیت یا جایگاه فعلی به وضعیت یا جایگاهی والاتر و توسعه‌یافته‌تر است.

ذهنیت شما، دربرگیرنده باورهای شماست و نشانگر درکی است که از استعدادها، مهارت‌ها، سطح دانش و شخصیت خودتان دارید. این سیستم باوری، روی دیدگاهی که به اهداف و موفقیت‌تان دارید، تاثیر می‌گذارد. اگر ذهنیت ثابت و غیرمنعطفی داشته باشید، مسیر پیشرفتتان سد خواهد شد؛ ولی در مقابل، اگر یک ذهنیت روبه‌پیشرفت و ترقی‌طلب را در پیش بگیرید، قادر خواهید بود به غنایمی همچون سلامتی، خوشبختی، روابط خوب و صلح دست پیدا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی توسعه فردی را مطالعه کنید.

چه موانعی جلوی پیشرفت ما انسان‌ها را می‌گیرند؟

پیشرفت

اگر دور و برتان را نگاه کنید، حتما افرادی را خواهید دید که به شکلی پروپاقرص، برای خودشان هدف کاری، تحصیلی، یا فردی تعریف می‌کنند، ولی در عمل، به جایی نمی‌رسند. چرا جای دور برویم، شاید خود شما نیز در برهه‌ای از زندگی‌تان، با این موضوع روبرو شده باشید.

با کسب آگاهی در مورد موانع رسیدن پیشرفت و رسیدن به موفقیت، می‌توانید هوشمندانه‌تر حرکت کرده و با چشمی باز، در جهت از میان برداشتن این موانع، اقدام کنید.

دلیل این عدم توفیق در پیشرفت و رسیدن به اهداف چیست؟

1) می‌نشینید و منتظر فرصت‌ها می‌مانید

تعداد زیادی از افراد، به دنبال عملی‌کردن اهدافشان نمی‌روند و ادعا می‌کنند که منتظر فرصت مناسب هستند تا حرکتشان را شروع کنند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید، بدانید و آگاه باشید که فرصت‌ها، زمانی پدیدار می‌شوند که به جستجویشان بروید، نه زمانی‌که بنشینید و منتظرشان بمانید.

2) در دام‌ مرگبار روزمرگی گیر می‌افتید

فرض کنیم شما می‌خواهید به فردی ثروتمند تبدیل بشوید، ولی در حال حاضر، روزانه 12 ساعت کار فیزیکی طاقت‌فرسا انجام می‌دهید و در طول روز، حتی وقت برای خاراندن سرتان هم ندارید چه برسد به فکر کردن به برنامه‌های آینده. در چنین شرایطی، ممکن است آنقدر در زندگی تکراری روزمره غرق بشوید که ماه‌ها و سال‌ها بگذرند و شما هیچ گامی در جهت هدفی که قصد رسیدن به آن را داشتید، برندارید.

3) با خودتان می‌گویید: اول باید این کار را تمام کنم، بعد بروم سراغ اهدافم

شاید ظریف‌ترین و فریب‌کارانه‌ترین مانع برای متوقف کردن روند دنبال کردن اهداف، این است که به خودتان بگویید: «بگذار این کار را تمام کنم، سپس به دنبال هدفم خواهم رفت». برای مثال: بگذار مدرک تحصیلی‌ام را بگیرم، بعد به دنبال شبکه‌سازی و انتخاب شغل مناسب خواهم رفت. بگذار ازدواج کنم، بعد روی توسعه فردی خودم کار خواهم کرد و نمونه‌هایی از این قبیل.

اگر شما نیز جزو چنین افرادی هستید، بدانید و آگاه باشید که افراد دیگری هم بوده‌اند که راه شما را در پیش گرفته‌اند. آن‌ها سال‌ها بعد به خودشان آمده‌اند و دیده‌اند فرصت‌هایی طلایی از دست رفته و آن‌ها یا نتوانسته‌اند به به چیزی که می‌خواسته‌اند، دست پیدا کنند، یا دیرتر از زمانی که ممکن بود، به خواسته‌هایشان رسیده‌اند.

4) از این‌که به اشتباهتان اعتراف کنید، واهمه دارید

تعداد زیادی از افراد، دو یا سه سال از عمرشان را در مسیر اشتباه، سپری می‌کند و بعد که متوجه اشتباهشان می‌شوند، به دلیل ترس از اعتراف به اشتباه، باقی عمرشان را نیز پای آن اشتباه تلف می‌کنند. کم نیستند مهندسانی که هیچ علاقه‌ای به کار و رشته تحصیلی‌شان نداشته‌اند، ولی سال‌های سال در این حرفه مانده و حتی مو سفید کرده‌اند.

افرادی که تمام عمر به انجام کاری می‌پردازند که علاقه‌ای به آن ندارند، همان افرادی هستند که مدت اندکی بعد از مشغول شدن به آن کار، متوجه اشتباهشان شده‌اند، ولی نخواسته‌اند اعتراف کنند که در مسیر اشتباهی گام گذاشته‌اند.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی راه رسیدن به موفقیت را مطالعه کنید.

 • بیاندیشیم

زمان و اهداف شما، مختص شما هستند. شما برای زندگی کردن در این دنیا، یک مدت زمانی مشخص در اختیار دارید و باید از همین زمان محدود، بهره برده و به اهدافی که در سرتان دارید، جامه عمل بپوشانید. اگر خودتان برای پیشرفت خودتان تلاش نکنید، انتظار دارید چه کسی این کار را برای شما انجام بدهد؟

پیشرفت در زندگی، فرمول دشوار و پنهانی ندارد. ما در ادامه مقاله، این فرمول را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

مراحل کلیدی برای پیشرفت و رسیدن به موفقیت کدامند؟

در شکل زیر، مراحل عملی و کلیدی پیشرفت را بیان کرده‌ایم. در ادامه مقاله، هر مرحله را به تفضیل، شرح می‌دهیم:

پیشرفت

1) چراها – یا همان دلایلتان را پیدا کنید

هیچ‌چیز ساکن نیست. شما، در یک زمان مشخص، یا در حال پیشرفت هستید یا پسرفت. طبیعتا، شما هم مانند بسیاری از افرادی که روی این کره خاکی زندگی می‌کنند، دوست ندارید پسرفت کنید، بنابراین باید چراهایی که شما را به جلو سوق می‌دهند را پیدا کنید.

نمونه‌هایی از این چراها، در حوزه‌های مختلف زندگی، بدین شرح هستند:

 • شغل: من چرا دوست دارم در شغلم به جایگاه‌های بالاتری برسم؟
 • ازدواج: من چرا دوست دارم خانه‌ای گرم و فرزندانی دوست‌داشتنی داشته باشم؟
 • سلامتی: من چرا دوست دارم از لحاظ ذهنی و فیزیکی، سالم و سلامت باشم؟
 • امور مالی: من چرا دوست دارم از زیر باز بدهی بیرون بیایم؟
 • تحصیلات: من چرا دوست دارم دروسم را با نمره عالی پشت سر بگذارم؟
 • روابط: من چرا دوست دارم رابطه بهتری با دیگران برقرار کنم؟
 • مسائل فردی: من چرا دوست دارم به فرد بهتری تبدیل شوم؟

یک نقل قول معروف وجود دارد که می‌گوید: «اگر یک چرای قوی و قانع‌کننده داشته باشید، چگونگی، به خودی خود، مشخص خواهد شد.»

اگر پیش از هر اقدامی، به دلیل اصلی آن اقدام فکر کنید، انگیزه بالاتری برای حرکت پیدا خواهید کرد و در مواجهه با مشکلات و تصمیم‌های مهم، فعالانه‌تر ظاهر خواهید شد.

2) چیستی‌ها – یا همان اهداف ملموس‌تان را پیدا کنید

بعد از آن‌که دلایل‌ اصلی‌تان را پیدا کردید، مرحله بعدی، تعیین اهداف است. اهدافتان را در سه قالب کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت مشخص کنید. اگر این کار را انجام بدهید، قادر خواهید بود پیشرفت‌تان را مورد پیگیری قرار داده و اگر لازم باشد، تغییراتی را در جهت بهبود مسیرتان اعمال کنید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی هدف گذاری موفق را مطالعه کنید.

نکات کلیدی که در زمان تعیین هدف باید رعایت کنید، بدین شرح هستند:

 • هدفگذاری را به شیوه اسمارت انجام بدهید: روش اسمارت، یک تکنیک موفق برای هدفگذاری است. اهداف شما باید مشخص، قابل‌اندازه‌گیری، دست‌یافتی، واقع‌گرایانه و دارای چارچوب زمانی باشند. اگر این 5 ویژگی را در اهدافتان رعایت کنید، می‌توانید بگویید که هدفگذاری اسمارت انجام داده‌اید. به عنوان نمونه، فرض کنیم شما یک تایپیست هستید و قصد دارید سرعت تایپ کردنتان را بالا ببرید، بدین منظور، باید چنین سناریویی برای خودتان تعریف کنید: من طی سه ماه آینده، با دو ساعت تمرین روزانه، سرعت تایپ کردنم را به 150 کلمه در دقیقه افزایش خواهم داد. با نوشتن اهداف به شیوه اسمارت، احتمال رسیدن شما به اهدافتان بیشتر می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی هدفگذاری smart را مطالعه کنید.

 • اهدافتان را روی کاغذ بیاورید: با نوشتن اهداف روی کاغذ و چسباندن آن به دیوار یا هر مکان دیگری که مدام جلوی دیدتان باشد، در واقع یک نشانه بصری ایجاد می‌کنید و پایه‌های اهدافتان را در ذهنتان، مستحکم‌تر می‌سازید.
 • در صورت لزوم، اهدافتان را به‌روزرسانی کنید: در فواصل زمانی مشخص، چیستی‌ها یا همان اهدافتان را مورد پیگیری قرار دهید، میزان پیشرفتتان را بررسی کنید و در صورت لزوم، آن‌ها را طوری تغییر بدهید که امکان تحقق بخشیدن به آن‌ها را داشته باشید.
3) چگونگی – یا همان نقشه راهتان را تعیین کنید

صرف این‌که بدانید از زندگی چه می‌خواهید، کافی نیست. شما برای رسیدن به مقاصد دلخواهتان، باید یک نقشه راه نیز تبیین کنید.

کاری که باید انجام بدهید، بدین ترتیب است:

 • اهداف کوچکتان را به عادت تبدیل کنید: کار را با شناسایی عادت‌های خوبی که در مسیر پیشرفتتان ضروری هستند و عادت‌های بدی که جلوی راه پیشرفتتان را می‌گیرند، شروع کنید.
 • در هر مرحله، روی یک عادت متمرکز شوید: بعد از شناسایی عادت‌های خوب، به شکل روزانه آن‌ها را تمرین کنید. دانشمندان می‌گویند 18 الی 254 روز طول می‌کشد تا اهداف جدید ساخته شوند و یک عادت جدید، بعد از 66 روز تمرین کردن، به یک عادت دائمی تبدیل می‌شود. بعد از آن‌که بر یک عادت تسلط پیدا کردید، روتین‌های کارآمد جدیدتری به زندگی‌تان اضافه کنید و به کمک آن‌ها، روند حرکتتان را به سمت اهداف، سرعت ببخشید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برنامه توسعه فردی را مطالعه کنید.

4) جام انرژی مثبت را سر بکشید

داشتن دیدگاه مثبت، به این معنی است که نسبت به اتفاقات، روابط متقابل و رویدادها، خوش‌بین باشید و در زمان‌هایی که مشغول تلاش برای رسیدن به اهدافتان هستید، از اعماق قلبتان، به نتیجه‌بخش بودن تلاش‌هایتان ایمان داشته باشید.

وقتی از مثبت بودن حرف می‌زنیم، منظورمان داشتن یک وضعیت ذهنی است که به‌جای پررنگ کردن شکست‌ها و ناکامی‌ها، موفقیت‌ها و فرصت‌ها را می‌بیند. چنین فردی همیشه امیدوار است و در مواجهه با چالش‌های مسیر پیشرفت، خودش را نمی‌بازد.

اما چگونه می‌توانیم با عینک خوشبینی به زندگی نگاه کنیم؟

 • در هر شرایطی، فقط به دنبال خوبی‌ها بگردید. این کار شما را یاری می‌کند تا یک ذهنیت پیشرفت‌طلب در پیش بگیرید.
 • از عبارات تاییدی مثبت استفاده کنید. برای مثال، زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، با خودتان تکرار کنید: «من امروز تمام تلاشم را خواهم کرد و از پس تمامی مراحل سخت برخواهم آمد.»
 • با افراد مثبتی که از پیشرفت شما حمایت می‌کنند، رابطه بیشتری برقرار کنید. شما برای این‌که بتوانید در مسیر رسیدن به اهدافتان پیشرفت کنید، به تزریق انرژی مثبت نیازمند هستید و افرادی که از شما حمایت می‌کنند، می‌توانند این انرژی مثبت را تامین کنند.
 • دیدگاهتان را به شکست‌ها و ناکامی‌ها تغییر بدهید. به جای بغل کردن زانوی غم، از شکست‌ها درس بگیرید و از آن‌ها، به عنوان سکوی پرتاب استفاده کنید.
5) آینه به دست بگیرید و خودتان را ارزیابی کنید

وقتی تصمیم به پیشرفت می‌گیرید، اتفاقات زیادی برایتان رخ خواهند داد. درس‌های جدیدی یاد خواهید گرفت و تغییرات تازه‌ای در زندگی‌تان رقم خواهید زد. عادت‌های جدیدی را شکل خواهید داد و عادات بدی را از زندگی‌تان خط خواهید زد.

منطق حکم می‌کند که حین طی کردن این مسیر، وقت بگذارید و خودتان را زیر ذره‌بین ارزیابی قرار بدهید. چه کارهایی را به خوبی انجام داده‌اید و چه کارهایی را در نیمه راه رها کرده‌اید؟ از خودتان بپرسید چگونه می‌توانم بهتر شوم و موانع جدیدی که با آن‌ها روبرو می‌شوم را از سر راهم بردارم؟ پاسخ‌هایتان را در یک دفترچه یادداشت یا بخش یادداشت‌های تلفن همراهتان یادداشت کنید تا بعدها نیز بتوانید به افکار گذشته‌تان برگشته و آن‌ها را مورد پیگیری قرار بدهید.

دانشمندان اثبات کرده‌اند که اگر روی اعمالتان تامل کنید، بهره‌وری‌تان افزایش پیدا می‌کند و اهدافتان در ذهنتان بیش از پیش تثبیت می‌شوند.

راه و روش تامل روی خودمان چیست؟

 • یک عهد و پیمان هفتگی با خودتان ببندید: این کار شاید در ابتدا خنده‌دار به نظر برسد، ولی جواب می‌دهد. در طول هفته، یک ساعت با خودتان خلوت کنید و اهدافتان را مرور کنید؛ آیا اهدفتان، هنوز هم قابل دسترس هستند؟
 • از خودتان پرسش‌های تامل‌برانگیز بپرسید: از خودتان بپرسید آیا توانستم به تمام برنامه‌هایی که برای این هفته داشتم، عمل کنم؟ از هفته‌ای که گذشت، چه درس‌های برجسته‌ای می‌توانم بگیرم؟ چه اقداماتی می‌توانم انجام بدهم تا بیش از پیش پیشرفت کنم؟
6) برای دستاوردهایتان جشن بگیرید

موفقیت‌هایتان را به هیچ‌وجه دست‌کم نگیرید. بعد از فتح هر قله مسیر، لحظه‌ای بایستید، به مسیری که سپری کرده‌اید، نگاه کنید و از دستاوردی که داشته‌اید، لذت ببرید. جشن گرفتن دستاوردها، به افزایش اعتماد به نفس شما کمک خواهد کرد و انگیزه لازم برای ادامه دادن راه را به شما تزریق خواهد کرد.

پیشنهادی ما برای جشن گرفتن موفقیت‌ها، این است که یک هدیه برای خودتان بخرید. این هدیه می‌تواند هر چیزی باشد، از یک غذای خوشمزه گرفته تا رفتن به یک کنسرت موسیقی و تعطیلات یک روزه. در روزهای سخت، با فکر کردن به هدیه‌ای که در پایان مسیر به خودتان خواهید داد، می‌توانید دلگرمی بیشتری پیدا کنید و مصمم‌تر به پیش بروید.

10 گام‌ تشویقی برای سرعت بخشیدن به پیشرفت در کار و زندگی

پیشرفت

1) به خودتان عشق بورزید

شما منحصربه‌فرد هستید و قابلیت‌های بی‌همتایی دارید. خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان ارزش بدهید. به جای دیگران زندگی نکنید و از تلاش برای راضی کردن دیگران دست بردارید. به عنوان یک نکته مهم به خاطر داشته باشید: بهتر است نسخه اورجینال خودمان باشیم تا نسخه کپی یک فرد دیگر.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی عشق به خود را مطالعه کنید.

2) بپذیرید که هیچ‌چیز خوبی رایگان به دست نمی‌آید

قانون اینرسی نیوتون می‌گوید یک جسم ساکن، تا زمانی که نیرویی آن را به حرکت درنیاورد، حالت سکون خودش را حفظ می‌کند. همچنین یک جسم در حال حرکت، تا زمانی‌که نیرویی آن را متوقف نکند، از حرکت بازنمی‌ایستد. اگر می‌خواهید پیشرفت‌هایی در زندگی‌تان داشته باشید، لازم است تلاش کنید و شرایط فعلی‌تان را تغییر بدهید.

انسان‌های موفق، می‌دانند برای رسیدن به چیزی که می‌خواهند، باید کار کنند! منظورمان از کار کردن، این است که باید ساعت‌های طولانی را به تلاش کردن اختصاص بدهید، از افراد مناسب درخواست کمک کنید و لذت‌های آنی و لحظه‌ای را فدای لذت‌های معنادارتر و طولانی‌مدت‌تر کنید.

3) از شکایت کردن دست بردارید

غرغرو نباشید. از نشستن، حرف زدن و گلایه کردن، هیچ سودی حاصل نمی‌شود. اگر می‌توانید، شرایط را تغییر بدهید، اما اگر کنترلی روی شرایط ندارید، خودتان را با آن سازگار کنید.

4) از انتقادها درس بگیرید

در مقابل انتقادها، سعه صدر به خرج بدهید. درست است، کار سختی است، اما بسیار کارساز است. اگر کسی از شما انتقاد می‌کند، او را با به چشم کسی ببینید که دوستتان دارد و می‌خواهد شما به انسان‌ بهتری تبدیل بشوید. انتقاد او را بشنوید و اگر منصفانه بود، آن را در زندگی‌تان تاثیر بدهید.

5) قبول کنید که ممکن است پیشرفت دلخواه شما، دیرتر از زمانی‌که فکرش را کرده بودید، رخ بدهد

هنری فورد، 12 سال تلاش کرد تا سرانجام، توانست خودروی فورد را بسازد. ناپلئون هیل بیش از 20 سال تحقیق کرد تا سرانجام توانست یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان، یعنی بیندیشید و ثروتمند شوید را به نگارش دربیاورد. مایکل جردن 9000 ضربه و 300 بازی را از دست داد تا سرانجام، توانست به یکی از بهترین بازیکنان بسکتبال جهان تبدیل شود.

مهم نیست که در حال حاضر، کند به پیش می‌روید، به خاطر داشته باشید پیشرفت، یک حرکت رو به جلو است. بابت تلاشی که به خرج می‌دهید، به خودتان ارزش بدهید و خودتان را به علت سرعت پایین حرکت به سمت موفقیت، به باد سرزنش نگیرید.

6) گذشته را رها کنید

هیچ فردی وجود ندارد که از زندگی کردن در گذشته و تاسف خوردن بابت اشتباهاتش، نفعی برده باشد. اگر در گذشته ضربه خورده‌اید، قلبتان شکسته، ناراحتی، ناامیدی یا عصبانیتی را تجربه کرده‌اید، آن را رها کنید و به فکر ساخت یک آینده بهتر باشید.

7) انسان‌های نامناسب را از زندگی‌تان حذف کنید

افراد منفی‌باف، کسانی که با شما صادق نیستند، دوستانی که به شما احترام نمی‌گذارند، انسان‌هایی که مدام از شما انتقاد می‌کنند و شما را از پیشرفت بازمی‌دارند را از زندگی‌تان کنار بگذارید.

8) روابط همدلانه و هوشمندانه بسازید

شما میانگین 5 نفر از کسانی می‌شوید که بیشترین وقتتان را با آن‌ها می‌گذارنید. کسانی که با شما همفکر هستند، افرادی که موفق هستند، مثبت‌نگرند و خواهان پیشرفت شما هستند را پیدا کنید و با آن‌ها وارد تعامل بشوید.

به هنگام رابطه با دوستان، خانواده، همکلاسی‌ها، مشتریان و شرکای خودتان، با آن‌ها همدلی به خرج بدهید، پشت دیگران بدگویی نکنید و هیچ‌گاه یک‌طرفه آن‌ها را قضاوت نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی برقراری ارتباط با دیگران را مطالعه کنید.

9) انعطاف‌پذیر رفتار کنید

به خاطر داشته باشید تنها چیزی که ثابت است، تغییر است. تغییر باعث پیشرفت می‌شود. در مقابل تغییرات و دیدگاه‌های مخالف، انعطاف‌پذیر ظاهر شوید و خودتان را با شرایط و انسان‌های مختلف، وفق بدهید.

10) ) روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

سرمایه‌گذاری روی خودتان، صرفا به این معنا نیست که پول بیشتری دربیاوید؛ بله درست است، پول داشتن خیلی مهم است و یکی از مهم‌ترین ابزارهای پیشرفت و موفقیت به شمار می‌رود؛ ولی مقصود ما، به مفهوم گسترده‌تری برمی‌گردد و آن، سرمایه‌گذاری روی توسعه فردی است. به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی گوش بدهید، در وبینارها و سمینارها شرکت کنید، به ورک‌شاپ‌ها بروید، از آموزه‌های افراد باتجربه و متخصص بهره‌مند شوید و از این طریق، مهارت‌ها و سطح دانش خودتان را ارتقا بدهید. با انجام این کار، نه تنها می‌توانید راه‌های درآمدی‌تان را افزایش بدهید، بلکه می‌توانید سطح کیفیت زیستی، اعتماد به نفس و عزت نفستان را نیز بیش‌ازپیش، ارتقا ببخشید.

سخن پایانی: آب اگر جاری نشود، تبدیل به مرداب می‌شود

داشتن هدف، حسی شبیه به داشتن ماموریت را به شما القا می‌کند؛ اگر بتوانید به هدفتان جامه عمل بپوشانید، حس رضایت و خرسندی به شما دست می‌دهد. اگر بدون وقفه، در جهت رسیدن به اهدافتان حرکت کنید، اعتماد به نفستان بالا می‌رود، در نتیجه، در مواجهه با موانع ناامید نخواهید شد و هر مانع را به پله‌ای برای ساختن نرده‌بان پیشرفت تبدیل خواهید کرد. در غیر این صورت، همچون آبی راکد، به مرداب تبدیل خواهید شد و شور زندگی را از دست خواهید داد.

پا گذاشتن در مسیر رشد و پیشرفت فردی، درست‌ترین و بهترین تصمیمی است که یک انسان می‌تواند بگیرد. اگر جزو کسانی هستید که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید در این مسیر پای بگذارید، طبیعی است که کمی سردرگم باشید؛ اما به هیچ‌وجه جای نگرانی وجود ندارد؛ به تدریج و با کسب تجربه، هر روز بهتر از دیروز عمل خواهید کرد؛ کلید کار در این است که عجله را کنار بگذارید و آهسته و پیوسته، هر روز در مسیر عملی کردن برنامه رشد فردی‌تان تلاش کنید و قدم بردارید.

ما در یک پله بالاتر، از ته قلب خواهان موفقیت تک تک شما هستیم و سری درس‌هایی تهیه کرده‌ایم تحت زیرمجموعه جعبه ابزار موفقیت که تمام آن‌چه در مسیر دستیابی به چشم‌انداز شیرین موفقیت نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد.

با شنیدن این دروس که برای مدت محدود، با تخفیفی استثنایی در اختیارتان قرار داده شده‌اند، می‌توانید بسته کامل آموزش هدفگذاری، برنامه ریزی، عملگرایی، مدیریت زمان، تصمیم‌گیری و رسیدن به اوج تمرکز را یک جا دریافت کنید.

دوست دارید چه پیشرفت‌هایی در زندگی داشته باشید؟ برای رسیدن به پیشرفت‌های قبلی، از چه راهکارهای موثری استفاده کرده‌اید؟ دیدگاه‌ها و راهکارهایتان را زیر همین مقاله، با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :