یک راهنمای عملی 7 مرحله‌ای برای کسب پیروزی در زندگی

ثنا جهاندار تاریخ 16 فوریه , 2020 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت , من بهتر از من

ویلیام آرتور وارد می‌گوید: «اگر می‌توانید چیزی را تصور کنید، خواهید توانست به آن دست پیدا کنید. اگر می‌توانید آرزو کنید، خواهید توانست به آن تبدیل شوید.»

این نکته را به خاطر داشته باشید: وقتی جرات آرزو کردن را داشته باشیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که در نهایت به آن آرزو جامه عمل خواهیم پوشاند.

تعداد زیادی از افراد جامعه ما، زندانی به دور رویاها و قوه تخیل‌شان کشیده‌اند و خودشان را در چهارچوب زندگی روزمره گرفتار ساخته‌اند. به همین علت، آمار کسانی که هدفگذاری می‌کنند و به سمت مقصدی به نام پیروزی در زندگی حرکت می‌کنند، در مقایسه با کل افراد جامعه، به صفر میل می‌کند.

در همین ابتدای مقاله، اشاره می‌کنیم با مراجعه به سری درس‌های غیر حضوری جعبه ابزار موفقیت مجموعه یک پله بالاتر، می‌توانید با راه و رسم تبدیل شدن به یک انسان موفق و رموز رسیدن به پیروزی در زندگی آشنا شوید.

هدف ما از نگارش مقاله حاضر، این است که 7 رفتار سازنده را به شما معرفی کنیم. رفتارهای مذکور، این قابلیت را دارند که تمامی جنبه‌های زندگی شما را متحول سازند و مسیر شما را در رسیدن به پیروزی هموار کنند. با پیروی از این 7 رفتار، سرعت و احتمال دستیابی شما به چشم‌اندازی که برای زندگی‌تان تعریف کرده‌اید، چندین برابر بیشتر خواهد شد.

1) اهداف بلند پروازانه تعریف کنید

پیروزی در زندگی

داستان هر موفقیتی از تعیین هدف آغاز می‌شود. وقتی می‌نشینید و برای زندگی‌تان هدفگذاری می‌کنید، از هیچ‌چیز و هیچ‌کس خجالت نکشید. یک نقل قول معروف وجود دارد که می‌گوید: «به قصد رسیدن به ماه قدم بردارید، حتی اگر نتوانید به ماه برسید، در نهایت بین ستاره‌ها جا خواهید گرفت.»

ولی آیا می‌دانید چرا بعضی از مردم با وجود تعیین اهداف بلندپروازانه، از حرکت به سمت آن‌ها باز می‌مانند؟ پاسخ این است: «خواستن، اولین نقطه برای رسیدن است. امید و آرزو هیچ تاثیری در دست‌یابی به پیروزی ندارند، بلکه باید تمایلی مشتاقانه داشته باشیم تا بتوانیم بر تمامی موانع فائق آییم.»

به خاطر داشته باشید: شما مادامی می‌توانید به اهدافتان دست پیدا کنید که صرف فکر کردن به آن‌ها، برایتان انگیزاننده باشد و به جنب‌وجوش وادارتان کند.

برای رسیدن به اهدافتان زمان تعیین کنید و توانایی‌هایتان را در مسیر رسیدن به اهداف پرورش دهید.

با برداشتن این گام، خواهید توانست خلاقانه‌تر فکر کنید و قدرت دست‌یابی به پیروزی‌هایی را پیدا کنید که پیش‌تر برایتان دست‌نیافتنی می‌نمود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله چگونه هدفگذاری کنیم و در مسیر رسیدن به آرمان‌های خود قدم برداریم؟ مراجعه کنید.

2) بر ذهن ناخودآگاهتان آگاهی پیدا کنید

دکتر جوزف مورفی در کتاب پر فروش خود به نام «قدرت ذهن ناخودآگاه شما» گفته است: «آن‌چه ذهن ناخودآگاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چیزی است که به زبان آمده است.»

این جمله نشان می‌دهد چیزی که به ذهن ناخودآگاهمان خطور می‌کند، در نهایت راهش را پیدا خواهد کرد، به زبانمان خواهد آمد و در رفتار و فعالیت‌هایمان نمود پیدا خواهد کرد.

آلبرت انیشتین گفته است: «هیچ‌گاه به خواب نروید، مگر این‌که یک مرتبه به ذهن ناخودآگاهتان رجوع کرده باشید.»

همه افراد موفق، پیش از به خواب رفتن، زمانی را به تامل، تصویرسازی یا حتی بلند صحبت کردن با خودشان سپری می‌کنند. برای رسیدن به موفقیت، باید مزه پیروزی را احساس کرده و خودتان را در جایگاه فرد موفق مجسم کرده باشید. از هر راهی که می‌توانید، اهدافتان را به ذهن ناخودآگاهتان بگویید. بدین ترتیب، زودتر از آن‌چه فکرش را می‌کردید، به اهدافتان دست پیدا خواهید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله مدیریت ذهن را مطالعه کنید.

3) روی فرآیند تمرکز کنید

همه ما از همان روزهای کودکی دوست داریم ذهنمان را روی نتیجه نهایی متمرکز کنیم. این روند تا حدی کارساز است، ولی تغییر واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که تمرکزمان را از نتیجه برداریم و به فرآیندی فکر کنیم که در مسیر دستیابی به پیروزی باید طی کنیم.

جیم ران گفته است: «پیروزی از خودش سرنخ به جا می‌گذارد.» شما باید این سرنخ‌ها را دنبال کنید تا بتوانید فرآیند رسیدن به پیروزی را پشت سر بگذارید.

هدفی که قصد دستیابی به آن را دارید را مشخص کنید، افراد موفقیت در آن حوزه را شناسایی کنید و در مسیری که آن‌ها طی کرده‌اند قدم بردارید.

به طور خلاصه می‌توان چنین گفت: به جای آن‌که خودتان را به جای افراد موفق قرار دهید و در دستاوردهای آن‌ها غرق شوید، به مسیرهایی که پشت سر گذاشته‌اند خیره شوید و از آن‌ها الگو بگیرید.

4) طوری کار کنید که شبیه هیچ فرد دیگری نباشد

پیروزی در زندگی

مارک توآین می‌گوید: «اگر کاری را انجام دهید که همیشه انجام داده‌اید، به جایی خواهید رسید که همیشه به آن می‌رسید.»

اگر قصد دارید به دستاوردی برسید که هیچ‌کس به آن نرسیده، نیازی نیست شیشه‌های سقف را بشکنید یا کاری خارج‌العاده انجام دهید.

در محیط‌هایی نوآورانه مشغول به کار شوید و بهترین نسخه خودتان را نشان دهید. در محیط‌های نوآورانه، این امکان را خواهید داشت که از جنبه‌ها و زاویه‌های مختلف به موضوع نگاه کنید، در نتیجه خواهید توانست به دستاوردی دست پیدا کنید که هیچ فرد دیگری نتوانسته آن را خلق کند.

برای کسب آگاهی بیشتر در این حوزه، مقاله آموزشی کار عمیق را مطالعه کنید.

5) با افراد مناسب معاشرت کنید

شاید زیاد توجه نکرده باشید، ولی نحوه رفتار و برخورد اطرافیان با شما، تاثیر زیادی در عملکرد شما دارد. به عنوان نمونه، اگر از یک کودک بپرسید می‌خواهد در آینده چه کاره شود، به احتمال زیاد، پاسخی به شما خواهد داد که توسط والدینش به او دیکته شده است. پس توصیه می‌کنیم به جای سپری کردن وقت با کسانی که حرف‌های ناامیدکننده می‌زنند و جرقه انرژی شما را خاموش می‌کنند، خودتان را با افرادی احاطه کنید که به شما انگیزه می‌دهند و منبع الهام‌بخشی هستند.

به خاطر داشته باشید: اگر دوروبرتان را با افراد موفق و مثبت پر کنید، به انسان پربازده‌تری تبدیل خواهید شد.

6) با کمیت آغاز کنید و به کیفیت برسید

آدام گرنت در کتاب «نوآفرینی، دنیا را با خودتان سازگار کنید»، از یک حقیقت مبهوت‌كننده پرده برداشته است. وی می‌گوید: «افرادی که کارهای نوآورانه و منحصربه‌فرد انجام می‌دهند، قابل اعتماد نیستند و اغلب آن‌چه تولید می‌کنند، از کیفیت کافی برخوردار نیست.»

پابلو پیکاسو که برترین نقاش جهان است، هزاران اثر هنری داشته که تنها تعداد اندکی از آن‌ها به عنوان شاهکار شناخته شده‌اند. موتزارت و بتهوون نیز بیش از 1200 آهنگ ساخته‌اند که تنها تعداد انگشت‌شماری از آن‌ها با اقبال عمومی مواجه شده‌اند.

وقتی می‌خواهید نسبت به شروع کاری اقدام کنید، اجازه ندهید کمال‌گرایی و ایده‌آل‌گرایی دست‌وپایتان را ببندد. هر چه بیشتر تمرین کنید و هر چه زودتر قدم در راه بگذارید، به همان اندازه ماهرتر خواهید شد و به سطوح بالاتری از کیفیت دست پیدا خواهید کرد.

Seth Godin در این باره گفته است: «زیاد بکارید و کم درو کنید.»

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، به درس غیر حضوری غلبه بر ایده‌آل گرایی مراجعه فرمایید.

7) توسعه و سازگاری را سرلوحه کارتان قرار دهید

پیروزی در زندگی

در دنیای امروز، سرعت تغییر به شکل سرسام‌آوری بالاست. اگر نتوانید خودتان را با این سرعت همگام کنید، از میدان مسابقه زندگی عقب خواهید ماند و به آرامی از جایگاه فعلی‌تان دور خواهید شد.

انسان‌ها از قابلیت خارق‌العاده‌ای به نام سازگاری با تغییرات محیطی برخوردار هستند و کسانی که این کار را با مهارت انجام دهند، به موهبتی به نام پیروزی در زندگی دست پیدا خواهند کرد.

اگر می‌خواهید در جرگه افراد موفق قرار بگیرید و پیروزی‌هایی چشمگیر را در زندگی‌تان رقم بزنید، باید سازگاری با شرایط را یاد بگیرید و همواره در تلاش باشید تا در مسیر یادگیری رفتار حرفه‌ای قدم بردارید.

پیش به سوی مقصد دلپذیری به نام پیروزی در زندگی…

در این مقاله 7 دستورالعمل برای کسب پیروزی در زندگی را بیان کردیم. در صورتی‌که از این 7 دستورالعمل پیروی کنید، تغییرات مثبتی را در زندگی رقم خواهید زد.

کارتان را با تعیین اهداف بلندپروازانه آغاز کنید، با افراد مثبت معاشرت کنید و از تغییری که در شرایط زندگی‌تان رخ می‌دهد، به عنوان ابزاری برای رشد و توسعه فردی استفاده کنید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید را نیز مطالعه کنید.

اگر تجربه استفاده از این روش‌ها را دارید یا شیوه‌های دیگری را می‌شناسید که به پیروزی شما در زندگی کمک کرده، نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.