۵ نمونه مکالمه فروش تلفنی موفق به همراه نکاتی که در فروش تلفنی باید به آن‌ها توجه کنید

ثنا جهاندار تاریخ 13 ژوئن , 2020 دسته بندی : فروش و امور مشتریان

هر چند این روزها رشد و توسعه کسب‌وکارهای آنلاین و به کارگیری روش‌های بازاریابی دیجیتال نیاز به برقراری ارتباطات رو در رو و تلفنی را به حداقل رسانده است؛ اما هرگز نباید از زبان بدن و تاثیرگذاری لحن و آهنگ صدا در تصمیم مشتری برای خرید غافل شد. زیرا هر قدر هم که درگیر استفاده از ابزارهای آنلاین و دنیای مجازی باشیم، در نهایت ذات انسانی ما به زندگی اجتماعی و برقراری روابط انسانی بیش‌تر علاقه نشان می‌دهد. بنابراین به عنوان کسب‌وکاری که به ارائه خدمات می‌پردازیم، بهتر است مهارت‌های فروش تلفنی تیم فروشمان را تقویت کنیم. از این رو در این مطلب قصد داریم ۵ نمونه مکالمه فروش تلفنی و نکاتی که توجه به آن‌ها در برقراری تماس تلفنی برای فروش یا ارائه خدمات ضروری است را با شما به اشتراک بگذاریم.

در همین ابتدای مقاله، اشاره می‌کنیم مجموعه یک پله بالاتر، درسی غیر حضوری تهیه کرده با عنوان هنر فروشندگی که زیرمجموعه دروس فروش و امور مشتریان به شمار می‌رود. پس از استفاده از این درس غیرحضوری، تغییرات اساسی در دیدگاهتان نسبت به مقوله فروش و فروختن ایجاد خواهد شد و تکنیک‌های ظریف این حوزه را خواهید آموخت.

اگر شما هم مدیر یا یکی از صاحبان کسب‌وکاری هستید که قصد دارید به زودی فروش تلفنی را به مجموعه راهکارهای تیم فروشتان اضافه کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیز به دقت چند نمونه مکالمه فروش تلفنی موفق را مطالعه کنید. مطالعه این نمونه‌ها به شما کمک می‌کند تا در انتخاب افراد و مسئولیت‌ها محتاطانه‌تر عمل کنید و رضایتمندی مشتریان خود را افزایش دهید.

نکته اول در مکالمه فروش تلفنی به همراه نمونه مکالمه فروش تلفنی: پرهیز از پرگویی

نمونه مکالمه فروش تلفنی

همه ما دست کم یک بار قربانی مسئولان بازاریابی تلفنی محصولات شده‌ایم. حال بگذریم که ترجیح ما ابراز ناراحتی و عدم تمایل به ادامه بحث یا قطع بی‌چون و چرای تلفن بوده است و یا به اجبار به تمامی صحبت‌ها گوش داده و در نهایت با عصبانیت تلفن را قطع کرده‌ایم. البته که قضیه فروش تلفنی متفاوت از بازاریابی تلفنی است و قبلا در مطلب تکنیک های فروش تلفنی به صورت مفصل به آن پرداخته‌ایم.

حقیقت این است که پرگویی در مکالمه فروش تلفنی تنها باعث سردرگمی مشتری در میان انبوه کلمات ما می‌شود. بنابراین احتمال این‌که مشتری از خرید خود منصرف شود و صحبت‌های ما خارج از حوصله او باشد، بیش‌تر خواهد شد. برای پیشگیری از پرگویی توصیه ما به شما این است که به صورت صریح و کوتاه به سوالات مشتری جواب دهید. همچنین سعی کنید در یک مکالمه کوتاه ویژگی‌های منحصر به فرد مد نظر خود را بیان کنید. به این ترتیب مشتری در صورت تمایل از شما درخواست خواهد کرد که توضیح بیش‌تری در خصوص این ویژگی به او بدهید. در ادامه یک نمونه مکالمه فروش تلفنی را با هم می‌بینیم.

نمونه مکالمه فروش تلفنی با رویکرد پرهیز از پرگویی

بهتر است هنگام توصیف محصول، به جای گفتن «با استفاده از این محصول تفاوت قیمتی فاحشی را در قبض برق خود خواهید دید. چون این مدل برق بسیار کمتری را نسبت به مدل‌های مشابه مصرف می‌کند و ….» از جمله‌ای مانند «از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بی‌صدا بودن و قابلیت حمل آسان آن است.» استفاده کنیم. در این صورت مشتری اگر تمایل داشته باشد در مورد قابلیت حمل‌ونقل آسان اطلاعات بیش‌تری داشته باشد، از ما می‌خواهد که تنها این مورد را بیش‌تر توضیح دهیم.

اگر به این موضوع علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهکارهای تبدیل شدن به یک فروشنده حرفه‌ای را مطالعه کنید.

نکته دوم در مکالمه فروش تلفنی به همراه نمونه مکالمه فروش تلفنی: انتخاب صحیح بازار هدف

نمونه مکالمه فروش تلفنی

هدف از برقراری ارتباط در فروش تلفنی ایجاد تعامل سازنده با مشتری و برقراری احساس مثبت در او است. در صورتی که این تعامل سازنده جای خود را به مزاحمت بدهد، نه تنها نقشی در پیشبرد اهداف ما نخواهد داشت. بلکه باعث ایجاد اسپم و آزرده خاطر شدن مشتری خواهد شد. بنابراین قبل از تماس تلفنی بهتر است اطلاعات کافی در مورد اشخاصی که قرار است با آن‌ها در ارتباط باشیم، به دست آوریم. به این ترتیب جملات سوالی جای خود را به جملات خبری و پیشنهادی می‌دهد و بار ذهنی مثبتی برای مخاطب دارد.

نمونه مکالمه فروش تلفنی با رویکرد انتخاب صحیح بازار هدف

خودتان را به جای فردی بگذارید که می‌خواهید با او تماس بگیرید: شما به تازگی اتومبیل جدیدی را خریداری کرده‌اید. شخص محترمی از بیمه با شما تماس می‌گیرد و به شما پیشنهاد می‌کند که اتومبیل خود را بیمه بدنه کنید. شرایط و پکیج‌های ویژه را هم به شکل کاملی برای شما شرح می‌دهد.

در نقطه مقابل این نمونه مکالمه فروش تلفنی فردی با شما تماس می‌گیرد و در هاله‌ای از ابهام از شما سوال می‌کند که آیا اخیرا اتومبیل خود را عوض کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد، پیشنهادی برای شما دارد. همین ابهام در سوال سبب می‌شود به او اعتماد نکنید و با بی‌اعتنایی اعلام کنید که قصد استفاده از خدماتشان را ندارید.

اگر به این موضوع علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله راهکارهایی برای فروش بیشتر را مطالعه کنید.

نکته سوم در مکالمه فروش تلفنی به همراه نمونه مکالمه فروش تلفنی: کسب اجازه قبل از معرفی محصول یا خدمات

نمونه مکالمه فروش تلفنی

مهم‌ترین اصلی که در فروش تلفنی باید مورد توجه قرار گیرد. رغبت مشتری به ادامه مکالمه و دریافت اطلاعات از شما است. بنابراین اگر بلافاصله بعد از تماس، بدون اجازه معرفی محصولات و خدمات خود را آغاز کنید، احتمالا بازخورد مثبتی دریافت نخواهید کرد. بنابراین بهتر است بعد از معرفی خودتان، محترمانه از مشتری اجازه بگیرید تا در صورت تمایل توضیح مختصری در خصوص محصول یا خدمات خود ارائه کنید. در ادامه یک نمونه مکالمه فروش تلفنی صحیح را بررسی می‌کنیم.

نمونه مکالمه فروش تلفنی با رویکرد کسب اجازه قبل از معرفی محصول یا خدمات

سلام آقای علیپور، بنده محمدی مدیر بخش فروش و پشتیبانی دوربین‌های مداربسته شرکت آذربایجان هستم. می‌خواستم اگر تمایل دارید در خصوص سیستم مکانیزه جدید دوربین‌هایی که برای تولیدی‌ها طراحی شده‌اند، توضیحاتی را به شما ارائه کنم. نکته قابل توجهی که در خصوص این نمونه مکالمه فروش تلفنی وجود دارد این است که در صورتی که پاسخ مشتری منفی باشد، محترمانه از همراهی او تشکر کنید و راه را برای مکالمات بعدی باز بگذارید.

اگر به این موضوع علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی روش‌های جذب مشتری را نیز مطالعه کنید.

نکته چهارم در مکالمه فروش تلفنی به همراه نمونه مکالمه فروش تلفنی: داشتن لحنی صمیمی و مودبانه

نمونه مکالمه فروش تلفنی

داشتن فن بیان مناسب، رمز موفقیت فروش تلفنی هر محصولی است. در مکالمه فروش تلفنی هدف پیشبرد اهداف با بازاریابی احساسی و متقاعد کردن مشتری است. بنابراین استفاده از ادبیات مناسب و مودبانه در کنار صمیمیت اصولی یکی از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال در نمونه مکالمه فروش تلفنی زیر مثالی از لحن مناسب مسئول فروش آمده است.

نمونه مکالمه فروش تلفنی با رویکرد داشتن لحنی صمیمی و مودبانه

سلام و عرض ادب جناب آقای علیپور، امیدوارم که روز خوبی رو پشت سر گذاشته باشید. بنده محمدی مدیر بخش بازاریابی و فروش دوربین‌های مداربسته شرکت آذربایجان هستم. با توجه به حساسیت بخش تولید شما می‌خواستم اگر تمایل داشته باشید در خصوص سیستم مکانیزه دوربین‌های جدیدمان با شما صحبت کنم.

همانگونه که مشاهده می‌کنید این مکالمه با لحنی صمیمی و در عین حال مودبانه آغاز می‌شود. در صورتی که مشتری بلافاصله پس از پاسخ به تلفن با لحنی گستاخانه روبرو شود که از پشت خط می‌گوید: سلام آقای علیپور عزیز، خوبین؟ روز خوبی داشتین قربان؟ من محمدی هستم… احتمالا ترجیح می‌داد از ادامه مکالمه اجتناب کند.

اگر به این موضوع علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی مشتری‌ مداری برندهای معروف جهان را نیز مطالعه کنید.

نکته پنجم در مکالمه فروش تلفنی به همراه نمونه مکالمه فروش تلفنی: اگر جواب سوالی را نمی‌دانید طفره نروید و متمرکز باشید

نمونه مکالمه فروش تلفنی

جالب است بدانید که یکی از زجرآورترین بخش‌های فروش تلفنی برای مشتری لحظه‌ای است که مسئول فروش جواب سوال را نمی‌داند ولی با همه وجود سعی دارد، این نقص را پوشش دهد. بنابراین همه جوره از پاسخ دقیق و صحیح طفره می‌رود تا ذهن مشتری را از سوال دور کند. در صورتی که داشتن تمرکز و ارائه پاسخ‌های کوتاه و منطقی تاثیرگذاری بیش‌تری بر روی مشتری دارد و او را به استفاده از خدمات یا محصولات شما راغب‌تر می‌کند.

بنابراین در صورتی که با سوالی مواجه شدید که پاسخ آن را نمی‌دانید، بهتر است با اعتماد به نفس و مودبانه توضیح دهید که پس از بررسی سوال متعاقبا پاسخ ایشان را خواهید داد. البته توجه داشته باشید که در یک نمونه مکالمه فروش تلفنی موفق شما باید پاسخ تمامی سوالات مشتری را بدانید. بنابراین این جواب مربوط به شرایط استثنایی و موارد نادر است.

دعوت می‌کنیم اگر پیشنهاد، پرسش یا تجربه‌ای در مورد فروش تلفنی دارید، نظر خودتان را زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید؛ پاسخگوی شما خواهیم بود.

سخن پایانی

نمونه مکالمه فروش تلفنی

ما در این مقاله، به شکلی موجز و مفید، شما را با نمونه‌هایی از مکالماتی که باید در فروش تلفنی داشته باشید، آشنا کردیم.

 اگر مدیر کسب‌وکار یا سرپرست بخش فروش هستید و دوست دارید عملکرد تیم فروشتان را ارتقا بدهید، پیشنهاد ما به شما، کورس سازمانی تربیت فروشنده حرفه‌ای به بیان آیدین نامدار است.

تعریف و اجرای کورس سازمانی «تربیت فروشنده حرفه‌ای» به بیان آیدین نامدار، یکی از مسیرهایی است که شما می‌توانید از طریق آن، دیدگاه کارشناسان فروش‌تان را نسبت به مساله فروختن بهبود بخشیده و نتایج بهتری در حوزه فروش و امور مشتریان خلق کنید.

نکته: کورس‌های سازمانی، یکی از شاخه‌های اصلی آموزش‌های حضوری مجموعه یک‌ پله‌ بالاتر هستند که در محل سازمان و کسب و کار کارفرمایان اجرا می‌شوند. در این شیوه‌ آموزش، دیگر نیازی نیست اعضای یک سازمان محل کار خود را ترک نموده و در برنامه آموزشی شرکت کنند، بلکه این مدرس است که در سازمان حضور یافته و محتوای آموزشی خود را ارائه می‌نماید.