با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید

ثنا جهاندار تاریخ 14 دسامبر , 2019 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت

در این دور و زمانه، همگی دوست داریم کارها را در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام برسانیم. از کاهش وزن گرفته تا باز کردن صفحات وب‌سایت و پاسخ دادن به ایمیل‌ها؛ در همگی ردپایی از تقاضا برای دستیابی به لذت فوری دیده می‌شود. این تقاضا برای کسب موفقیت در جنبه‌های مختلف زندگی نیز صادق است.

خبر بد این است: هیچ راز جادویی وجود ندارد که بتواند ما را یک شبه به موفقیت برساند، ولی این تمام ماجرا نیست، قسمت خوب ماجرا اینجاست: چندین ابزار مختلف وجود دارد که اگر به شکل فعالانه‌ای خودمان را به آن‌ها مجهز کنیم، خواهیم توانست مسیر موفقیت را آسان‌تر، شادمان‌تر و سریع‌تر از دیگران پشت سر بگذاریم.

ما را دنبال کنید تا با این ابزارهای تا حدودی جادویی آشنا گردید.

هدف تعیین کنید نه آرزو

شما هیچ‌ کنترلی بر نتایج آرزوهای خود ندارید، ولی از این قابلیت برخوردارید که نتایج اهداف خود را تحت کنترل بگیرید. پس هدفمندانه زندگی کنید، اگر یک فرد رویایی را در ذهن خود متصور هستید و دوست دارید به چنین فردی تبدیل شوید، باید به اقدامات خود بیشتر توجه کنید. از خودتان بپرسید: آیا کاری که در حال انجامش هستم، من را به هدفی که در ذهن دارم رهنمون خواهد شد؟ در ابتدا باید برای خود هدف تعیین کنید، لیست فعالیت to-do تبیین نمایید، تعلل را کنار بگذارید و تمام تعهد خود را به کار بگیرید تا این فعالیت‌ها را به انجام برسانید.

به منظور کسب اطلاعات و مهارت بیشتر در این حوزه به درس غیر حضوری هدفگذاری از مجموعه یک پله بالاتر مراجعه نمایید.

به دیگران متکی نباشید

هرگز نباید از فرد دیگری انتظار داشته باشید که وظایف شما را انجام دهد. این فرد می‌تواند شریک، دوست یا رئیس شما باشد. آن‌ها خودشان نیازهایی دارند که باید برای برطرف کردن آن‌ها تلاش نمایند. هیچ فردی شما را خوشحال نخواهد کرد و شما را به اهدافتان نخواهد رساند، تنها فردی که در مسیر موفقیت می‌توانید روی کمک‌هایش حساب کنید، خودتان هستید.

نه گفتن را یاد بگیرید

Herbert Bayard Swope یک نقل قول معروف دارد که می‌گوید:

من نمی‌توانم فرمول موثری برای رسیدن به موفقیت برایتان پیشنهاد دهم، ولی فرمول شکست این است که تلاش کنید همه را از خود راضی نگه دارید.

گفتن بله آسان و لذت‌بخش است، ولی اگر تعداد بله گفتن‌های شما از تعداد مشخصی بیشتر شود، چیزی از ارزش‌های خودتان باقی نخواهد ماند. اگر فرد بله‌گویی هستید، به احتمال زیاد پروژه‌ها و تعهدات بسیاری را خواهید پذیرفت و از انجام دقیق و کامل آن‌ها بازخواهید ماند. این روند به صورت ویژه در موفقیت شغلی شما تاثیر سوء خواهد گذاشت، بنابراین بهتر است به توصیه ما عمل کنید و در مواقع لازم، نه بگویید. نه گفتن شاید در ابتدا سخت باشد، ولی در بلندمدت به نفعتان تمام خواهد شد. پس نه گفتن را تمرین کنید و خود را از شر تمام مسئولیت‌هایی که هیچ تاثیری در موفقیت شغلی شما ندارند، خلاص نمایید.

در خرج کردن پول هوشمندانه رفتار کنید

موفقیت

وقتی حقوق هر ماه شما تنها کفاف زندگی همان ماه را می‌دهد، به احتمال زیاد در دستیابی به موفقیت با مانع روبرو خواهید شد. اگر تمایل دارید زودتر به موفقیت برسید، باید هوشمندانه خرج کردن را یاد بگیرید. اصول مشخصی را برای خود تعیین کنید و مقدار مشخصی از درآمد ماهانه خود را به حساب پس‌اندازتان انتقال دهید. این به معنای خسیس بودن نیست، وقتی مقدار مشخصی از پول خود را، هر قدر کم، پس‌انداز می‌کنید، با مرور زمان یک موجودی امن خواهید داشت و اگر پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری یا راه‌اندازی کسب‌وکار جدید و سودآور در مسیرتان قرار بگیرد، خیلی سریع‌تر از افراد دیگر پا در راه خواهید گذاشت.

از چرخ زدن در اینترنت دست بردارید و هر روز مطالعه کنید

چند دقیقه و چند ساعت از زمان باارزش خود را پای صفحه نمایش هدر می‌دهید؟ افراد موفق و ثروتمند، مگر در موارد استثنا که به کسب‌وکار مربوط باشد، چیزی کمتر از یک ساعت در طول روز به تماشای تلویزیون و گشت زدن در اینترنت می‌پردازند. از چرخ زدن بی‌نتیجه بین شبکه‌های مجازی و کانال‌های تلوزیونی دست بردارید و از طریق مطالعه، دانش خود را در مورد کسب‌وکار، توسعه فردی، رویدادهای اخیر و بیوگرافی افراد موفق ارتقا بخشید، در این صورت است که به یک فرد ارزشمند تبدیل خواهید شد، از گود رقابت با دیگران پیروز بیرون خواهید آمد و سریع‌تر از بقیه، موفقیت را رقم خواهید زد.

کلمه‌ای به نام بدشانسی را از فرهنگ لغات زندگی خود حذف کنید

اگر از کسانی که مدام دچار مشکل می‌شوند، بپرسید، دلیل ناکامی‌های خود را به بدشانسی و ناملایمات تقدیر نسبت خواهند داد. ولی بهتر است بدانید که هر کدام از عادت‌های بد، به  منزله دانه‌ برفی هستند که روی قله‌های کوه‌ می‌نشینند و اگر تکرار شوند، در نهایت به بهمنی سهمناک تبدیل خواهند شد و مشکلاتی از قبیل بیماری، از دست دادن شغل، ناکامی در روابط عاطفی و ورشکستگی را برای فرد به همراه خواهد آورد. برعکس، افراد موفق خوش شانسی را برای خود خلق می‌کنند. در حقیقت، این عادات مثبت انسان‌های موفق است که موفقیت‌هایی همچون ترفیع، پاداش، راه‌اندازی کسب‌وکار جدید، روابط عاطفی درخشان و سلامتی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

احساسات خود را تحت کنترل بگیرید

موفقیت

خیلی اوقات ضرورتی ندارد هر فکری که به ذهنتان خطور می‌کند را به زبان بیاورید. همچنین نیازی نیست همه احساسات خود را به نمایش درآورید. وقتی تمام آنچه در ذهنتان وجود دارد را به زبان می‌آورید، به احتمال زیاد دیگران از دست شما ناراحت خواهند شد. 69 درصد کسانی که از نظر مالی در مضیقه هستند، از عادت زیاده‌گویی رنج می‌برند. در مقابل، 94 درصد افراد ثروتمند احساسات خود را از صافی فیلتر رد می‌کنند. آن‌ها آگاهند که اگر کنترل خود را به دست احساساتشان بدهند، روابط کاری و فردی آن‌ها دچار آسیب خواهد شد. بنابراین، برای رسیدن به موفقیت در ابتدا باید ویژگی صبر را در خود تقویت کنید، سپس ذهن خود را آرام کنید و زمانی شروع به صحبت نمایید که همه جوانب را به شکل کامل سنجیده باشید.

پذیرای تغییر باشید

ترس، شاید مهم‌ترین ویژگی‌ منفی باشد که هر انسانی را از دسترسی به موفقیت بازمی‌دارد. هر تغییری، حتی تغییرات مثبت از قبیل ازدواج و ترفیع شغلی، احساس ترس را در فرد برخواهد انگیخت. افراد موفق ذهن خود را طوری تربیت کرده‌اند که بر تفکرات ناشی از ترس مقابله کند؛ ولی افراد ناموفق همواره از ترس دم می‌زنند و همین ترس است که افسار آن‌ها را به عقب می‌راند. ترس از تغییر، ارتکاب اشتباه، انجام ریسک یا شکست، همگی از نقصانی به نام کمبود اعتماد به نفس ریشه می‌گیرند. نقشی که بالا بودن اعتماد به نفس در غلبه بر ترس ایفا می‌کند، شگفت‌انگیز است.

به منتور مراجعه نمایید

اغلب افراد موفق جهان در یک مورد مشترک هستند و آن عبارت است از داشتن منتور. منتور کسی است که در همان حیطه فعالیت شما کار می‌کند، ولی نسبت به شما از عملکرد بهتری برخوردار است. منتور تجربه بیشتری دارد و می‌تواند رهنمودها و اطلاعات مربوطه را طی مسیر انتخابی در دسترس شما قرار دهد.

روش دور ماندن از موانع احتمالی و چگونگی دستیابی به مراحل بعدی موفقیت، نکاتی هستند که منتور می‌تواند برایتان روشن کند. منتور شبکه‌سازی را نیز تسهیل می‌کند. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم: داشتن منتور مزایای بسیاری دارد و شتاب سرعت شما را برای رسیدن به مقصد موفقیت تسریع می‌نماید.

سخن پایانی

این گونه نیست که روزی به موفقیت برسیم و چنین بیندیشیم که کارمان تمام شد و می‌توانیم برای باقی عمر به استراحت پرداخته و از نتایج این موفقیت لذت ببریم. رسیدن به موفقیت، چه موفقیت تجاری باشد چه عاطفی و چه فردی، یک پروسه پیوسته است که هیچ‌گاه به پایان نمی‌رسد. اگر عادات رسیدن به موفقیت را در خود نهادینه نکرده باشید، دیر یا زود از پله‌های موفقیت سقوط خواهید کرد.

برای کسب مهارت‌های بیشتر به سری درس‌های جعبه ابزار موفقیت از مجموعه یک پله بالاتر مراجعه فرمایید.