شش نمونه از مهارت های زندگی که هر کارآفرینی را به موفقیت خواهد رساند

ثنا جهاندار تاریخ 1 فوریه , 2020 دسته بندی : آفرینش کار و کسب , جعبه ابزار موفقیت

به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، اگر تمایل دارید در محیط کسب‌وکاری امروز سری در سرها در بیاورید، حتما باید خودتان را به جعبه ابزاری متشکل از مهارت های زندگی مختلف مجهز سازید. این قبیل از مهارت‌ها برای برنامه‌ریزی، مدیریت امور اقتصادی و بازاریابی تجارتتان ضروری هستند. بخشی از مهارت ‌های زندگی مذکور قابل یادگیری هستند، ولی برخی دیگر را نمی‌توان آموزش داد و تنها از طریق تمرین است که توسعه می‌یابند. با شناخت و پرورش این مهارت‌ها است که خواهید توانست به عنوان مدیر کسب‌وکار، به مبارزه با چالش‌ها بروید و در مقابل آن‌ها کم نیاورید.

در همین ابتدای مقاله، اشاره می‌کنیم بسته کامل درس‌های غیرحضوری جعبه ابزار موفقیت مجموعه یک پله بالاتر، با یک تخفیف عیدانه، به قیمت 399 هزار تومان در اختیارتان قرار داده شده و شما را در مسیر زندگی شخصی و شغلی به مقصد موفقیت رهنمون خواهند شد.

1) تاب‌آوری

مهارت های زندگی

توانایی کنار آمدن با مشکلات، یکی از مهارت های زندگی است که تمامی فعالان حوزه کسب‌وکار باید به آن تسلط داشته باشند. راستش را بخواهید، استاد شدن در این مهارت، به سطح بالایی از ممارست نیاز دارد.

بنیان‌گذاران کسب‌وکار در طی حیات استارت‌آپ خود با بالا و پایین‌های زیادی روبرو می‌شوند و مهارت تاب‌آوری یا همان نحوه مدیریت رابطه احساسی با مشکلات است که شانس موفقیت بلندمدت کسب‌وکار آن‌ها تعیین می‌کند.

وارد شدن به سفر راه‌اندازی کسب‌وکار، به مثابه سوار شدن به یک رولرکوستر است. توانایی شما در مقابله با شکست‌ها، می‌تواند به بزرگترین منبع مزیت رقابتی شما تبدیل شود. مدت زمانی که طول می‌کشد تا دوباره سر پا بایستید و مجددا به ایده یا معامله شکست خورده خود بازگردید، تمایز شما را با رقبا رقم خواهد زد.

مقاله مرتبط: 15 ترفند کلیدی برای رقم زدن یک تجارت موفق را بشناسید

2) چابکی

مهارت های زندگی

چابک بودن شما را قادر می‌سازد تا در مواجهه با شرایط مختلف، به شکلی سریع و قاطع تصمیم‌گیری کنید؛ فرصت‌های جدید را در هوا بقاپید و جزو جلوداران صف رقابت باشید.

کارآفرینان چابک از آزمایش و کسب تجربه استقبال به عمل می‌آورند. آن‌ها ترجیح می‌دهند اگر قرار است شکست بخورند، در همان مراحل اولیه از روی آزمایش کردن به این شکست پی ببرند، وقت خود را تلف نکنند و تمرکز خود را روی پروژه‌هایی قرار دهند که شانس بالاتری برای موفقیت دارد. توسعه مداوم و به‌کارگیری روش‌های عملکرد و تفکر جدید، هسته مرکزی ذهنیت هر رهبر چابک را تشکیل می‌دهد.

3) مذاکره

مهارت های زندگی

مجهز بودن به هنر مذاکره، بدین معنا نیست که حتما به پیروز میدان مذاکره تبدیل شویم؛ بلکه باید با ایجاد یک تفاهم دوستانه با افراد حاضر در طرف مقابل میز، رویکردی اتخاذ کنیم که همه برنده باشند. مذاکره، یکی از مهارت‌ های زندگی است که در بسیاری از موقعیت‌ها به کار می‌آید و شما به عنوان یک کارآفرین، باید به این مهارت مسلط باشید تا بتوانید بهترین شانس‌های موفقیت بیشتری را برای کسب‌وکارتان دست و پا کنید.

به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، حتما برایتان پیش خواهد آمد که دور میز گفتگو بنشینید و در مورد ارزش خدمات خود، با خریدار به مذاکره بپردازید. در این صورت، شما باید این توانایی را داشته باشید که با اعتماد به نفس بالا، قراردادتان را در ازای قیمت مناسبی که با سرویس شما همخوانی داشته باشد، به فروش برسانید.

مقاله مرتبط: نگران نباشید، همه چیز قابل مذاکره است / کافیست تکنیک‌های شکست‌ناپذیر مذاکره را بلد باشید

4) حل مساله

تعدادی از ایده‌های تجاری موفق، در واقع راهکارهایی هستند که برای حل مشکلات بزرگ ارائه شده‌اند؛ ولی مهارت حل مساله تنها به این مرحله ختم نمی‌شود. به شکل نرمال، مسیر اجرای یک استارت‌آپ مملو است از دست‌اندازهای مختلف؛ از گرفتاری‌های فنی کوچک گرفته تا دردسرهای بزرگ مالی نمونه‌هایی از همین مشکلات هستند. پیدا کردن راهکار متناسب برای حل این مشکلات، نمونه‌ای از مهارت‌های زندگی است که هر بنیانگذاری باید در آن مهارت داشته باشد.

Neil Degg، بنیانگذار The Training Hub است. وی هر زمان که با یک مشکل مواجه می‌شود، در گام اول از خودش می‌پرسد آیا من از مهارت لازم برای مقابله با این مسئله برخوردار هستم یا خیر. وی می‌گوید: «اگر پاسخم به این پرسش منفی باشد، شخصی را از تیمم پیدا می‌کنم که می‌تواند در حل معضل تاثیرگذار ظاهر شود. همچنین در صورتی‌که برای حل مشکل مدت زمان زیادی در اختیار داشته باشم، تلاش می‌کنم آن را در سریع‌ترین زمان ممکن حل‌وفصل کنم تا آسیبی متوجه کسب‌وکار یا اعضای تیم نشود.»

5) رابطه‌سازی

رابطه‌سازی سنگ بنای موفقیت هر کسب‌وکار است؛ ولی ساختن رابطه مترادف با این نیست که تا جای ممکن در رویدادهای شبکه‌سازی و جلسات کافی‌شاپی با افراد مختلف شرکت کنیم. روابط پویا هستند و زمانی کارایی خواهند داشت که از سوی هر دو نفر پرورش یابند و مدیریت شوند.

Luca Feser، رئیس مرکز شتابدهنده استارت‌آپ کیک‌استارت لندن می‌گوید: «راه‌اندازی کسب‌وکار بده و بستان است. یک بنیانگذار موفق می‌داند رابطه‌ای که با تامین‌کننده، سرمایه‌گذار یا کارمند دارد، یک خیابان دوطرفه است. روی هم رفته، من معتقدم کسب موفقیت در این مهارت، زمانی تحقق می‌یابد که کارآفرین رویکردی اتخاذ کند که آماده باشد بیشتر بدهد و کمتر بگیرد.»

6) ذهن‌آگاهی

کلید زدن و پیاده‌سازی یک کسب‌وکار، می‌تواند آرامش ذهنی صاحب کسب‌وکار را به چالش بکشد و این چالش در مراحل اولیه راه‌اندازی کسب‌وکار بیش از پیش رایج است. برخی کارآفرینان راحت‌تر می‌توانند با استرس، اضطراب و بی‌خوابی شبانه کنار بیایند، ولی در امان ماندن از فشار روانی و تمرکز روی لحظه اکنون، یکی از ارزشمندترین مهارت‌ های زندگی است که هر صاحب کسب‌وکار باید از آن بهره‌مند باشد.

مراقبه و ذهن‌آگاهی، یکی از روش‌های موثر برای رسیدن به این مهارت است. استفاده از تکنیک‌هایی مانند تنفس عمیق، قدم زدن و خلوت کردن با خود، به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا افسار کنترل تفکرات و احساساتشان را به دست بگیرند و خودشان را از غرق شدن در افکار منفی نجات دهند.

Anis Qizilbash که یک سخنران انگیزشی است می‌گوید: «ذهن‌آگاهی یک ابر مهارت است و زمینه دستیابی به مهارت‌های بیشتر را فراهم می‌سازد. به جای آن‌که خودتان را در چنگال تفکراتتان گیر بیندازید و در اثر نگرانی بیش از حد در مورد رقابت، نایابی مواد اولیه و آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی، فلج شوید؛ بهتر است زندگی در لحظه را الگویتان قرار دهید و روی کاری تمرکز کنید که همان لحظه در حال انجام آن هستید؛ بدین ترتیب خواهید توانست بهترین عملکرد را داشته باشید.»

مقاله مرتبط: خودشناسی / سنگ بنای توسعه فردی

سخن پایانی

مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، تعدادی از مهارت های زندگی هستند که با کاربست آن‌ها در زندگی حرفه‌ای خود، پله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی خواهید نمود. به خاطر داشته باشید: شما به عنوان یک صاحب کسب‌وکار، باید ذهنی باز داشته باشید و برای تلاش‌هایی که هر یک از اعضای تیم برای پیشبرد سازمان انجام می‌دهند، احترام قائل شوید.