آیا می‌دانید مشاور بیزینس چه کسی است و چرا باید به او مراجعه کرد؟

ثنا جهاندار تاریخ 7 مارس , 2020 دسته بندی : رهبری و مدیریت

مدیران و صاحبان شرکت‌ها، فارغ از اندازه و بودجه کسب و کار، بالاخره زمانی با این دوراهی روبرو می‌شوند که آیا باید از یک مشاور بیزینس کمک بگیرند یا خیر. گروهی از مدیران ارشد تصور می‌کنند اگر از مشاور بیزینس کمک بگیرند، فردی نالایق به نظر خواهند رسید که از عهده رسیدگی به شرکتش برنمی‌آید. همچنین برخی مدیران نیز وجود دارند که به کلی با مفهومی به نام مشاور بیزینس بیگانه هستند و تاکنون هیچ‌گاه به فکر استخدام چنین فردی نیفتاده‌اند.

ما در مقاله حاضر، تمامی مدیران و صاحبان کسب و کار را خطاب قرار داده‌ایم. ابتدا، تعریف جامعی در مورد مشاور بیزینس ارائه می‌دهیم و سپس، به بیان دلایلی می‌پردازیم که نشان می‌دهد استخدام مشاور بیزینس نه تنها غیرضروری و لوکس نیست، بلکه الزامی است و نقشی تعیین‌کننده در آینده کسب و کار ایفا می‌کند.

مقاله مرتبط: تمامی بشقاب‌ها را خودم می‌چرخانم، نیازی به مشاور کسب و کار ندارم

مشاور بیزینس چه کسی است؟

مشاور بیزینس

مشاور بیزینس، کسی است که در حوزه‌هایی همچون بازاریابی، فروش، سرمایه‌های انسانی، مدیریت و امور مالی تخصص دارد. یک مشاور بیزینس به شرکت‌ها کمک می‌کند تا نقاط ضعفشان را ارزیابی کنند، سپس راهکارهایی را برای حل مشکل ارائه می‌دهد.

چرا باید به مشاور بیزینس مراجعه کنیم؟

1) برنامه‌ریزی بلندمدت برای آینده

اکثر کسب و کارها در برهه‌هایی از فعالیت خود، اهداف آینده‌شان را فراموش می‌کنند. اگر شما نیز جزو شرکت‌هایی هستید که غرق شدن در عملیات روزمره، شما را از تمرکز روی اهداف بلندمدتان بازداشته است، زمانش رسیده که به مشاور بیزینس رجوع نمایید. مشاور به شما کمک می‌کند یک گام عقب‌تر بروید و کسب و کارتان را از دور ببینید؛ در نتیجه با همکاری هم می‌توانید استراتژی‌های بهتری تبیین کرده و مقیاس و سودآوری کسب و کارتان را رونق ببخشید. در نظر داشته باشید که مشاوران بیزینس پیش از شما با شرکت‌های متعدد دیگری همکاری داشته‌اند، به همین دلیل، صاحب تخصص هستند و از کارآمدترین استراتژی‌ها آگاهی دارند.

به منظور دریافت مشاوره در حوزه کسب و کار و تجارت، با ما تماس بگیرید.

2) ترسیم یک چشم‌انداز روشن و واقع‌بینانه

مشاور بیزینس

در صورتی که بخواهید جایگاه دقیق شرکت‌تان را در فضای رقابتی تجارت مورد سنجش قرار دهید، باید پای مشاور بیزینس را به ماجرا باز کنید. مشاور بیزینس شخص ثالثی است که هیچ نگاه طرفدارانه یا خصمانه‌ای به شرکت شما ندارد، بنابراین به راحتی می‌تواند در جایگاه داور قرار بگیرد و در مورد وضعیت واقعی کسب و کار شما قضاوت کند.

3) صرفه‌جویی در زمان و هزینه

شرکت‌هایی که از مراجعه به مشاور بیزینس امتناع می‌ورزند، چاره‌ای ندارند جز این که کارشان را بر اساس آزمون و خطا جلو ببرند. این آزمون و خطا، هزینه‌بر است و مستلزم پشت سر گذاشتن فرآیندهای خسته‌کننده‌ای که است که بیشتر آن‌ها هیچ‌گونه بازدهی ندارند. در صورتی که شما نیز جزو این شرکت‌ها باشید، به احتمال زیاد هفته‌ها و ماه‌هایی را به خاطر می‌آورید که مشغول تحقیق و پیاده‌سازی استراتژی‌های مختلف بوده‌اید و پس از صرف زمان و هزینه بالا، بالاخره توانسته‌اید به یک استراتژی موثر رسیده و مقیاس و سودآوری کسب و کارتان را افزایش دهید.

راهکار به صرفه‌تر و عاقلانه‌تر، این است که از فردی باتجربه و متخصص در این حوزه کمک بگیرید و چه کسی بهتر از مشاور بیزینس؟

مشاورر بیزینس همواره بهترین استراتژی‌های تجاری را در چنته دارد و قادر است در بهینه‌ترین شکل ممکن، شما را به سمت بیشینه‌سازی درآمد سوق دهد.

4) اطلاع از فرصت‌های موجود و بهره‌مندی از آن‌ها

مشاور بیزینس

دلیل شکست یا عدم رشد برخی کسب و کارها، این است که غافل هستند و یکی پس از دیگری فرصت‌ها را از دست می‌دهند. وقتی با یک مشاور بیزینس وارد تعامل می‌شوید، می‌توانید از تمامی فرصت‌های موجود آگاه شده و از آن‌ها نهایت بهره را ببرید.

آن دسته از شرکت‌هایی که در مقابل مراجعه به مشاور بیزینس مقاومت می‌کنند، همواره از نبود پلن صحیح برای تولید و عرضه محصولات و خدمات در رنج خواهند بود. در صورتی که دست کمک به سمت یک مشاور بیزینس دراز کنید، خواهید توانست فرآیندهای مناسب را طراحی کرده و خودتان را برای استقبال از فرصت‌های جدید مهیا سازید.

5) کاتالیزور تغییر

درصد بسیار بالا و چشمگیری از مدیران کسب و کارها از تغییر فراری هستند و استقبال چندان گرمی از استراتژی‌ها و فرآیندهای جدید به عمل نمی‌آورند. برخی کارمندان نیز وجود دارند که از ترس به خطر افتادن جایگاه شغلی‌شان، تغییر را برنمی‌تابند. اعمال تغییر در روان‌ترین و بی‌دردسرترین شکل ممکن، از کسی جز یک مشاور بیزینس برنمی‌آید. مشاور بیزینس می‌تواند راه و رسم استقبال از تغییر، تداوم حیات در شرکت و پشت سر گذاشتن دوران گذار را به کارمند بیاموزد و اعتماد به نفس لازم برای اعمال تغییر را در مدیر یا صاحب کسب و کار تزریق نماید.

6) آموزش مهارت‌های جدید

بخش عمده‌ای از ساعات کاری یک مشاور بیزینس، به دنبال کردن جدیدترین روندها، استراتژی‌ها و متدولوژی‌ها می‌گذرد. وی نه تنها به شکل آکادمیک در این حوزه تحصیل کرده، بلکه به صورت عملی نیز با چندین شرکت مختلف همکاری داشته و صاحب تجربیاتی است که لابه‌لای نوشته‌های کتاب‌ها یافت نمی‌شوند. بنابراین، به جرات می‌توان گفت که مشاوران بیزینس، بهترین مرجع برای آموزش مهارت‌های مرتبط به مدیران و کارکنان کسب و کار به شمار می‌روند.

7) تبدیل تهدید به فرصت

مشاور بیزینس

به عنوان نمونه، تصور کنید یک تولیدکننده نوشابه مجبور است ترکیبات سازنده نوشیدنی‌هایش را روی بطری‌ها بنویسد، ولی این امر را یک تهدید می‌داند و واهمه دارد که نکند رقبا از روی محصول او کپی‌برداری کنند. در چنین شرایطی، اگر از یک مشاور بیزینس مجرب در حوزه بازاریابی کمک گرفته شود، او خواهد گفت جای هیچ نگرانی وجود ندارد، کافی است به مشتری آموزش دهید که برند شما اوریجینال‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات را در بازار عرضه می‌کند و هر محصول دیگری غیر از برند شما کیفیت لازم را ندارد. این امر مستلزم انجام برندینگ است؛ کافیست یک شعار تبلیغاتی، گرافیک خاص و اطلاع‌رسانی‌های عمومی را در صدر اولویت‌هایتان قرار دهید تا مشتریان در فروشگاه‌ها به دنبال محصولات شما بگردند.

سخن پایانی

مشاوران بیزینس هیچ‌گاه از کلمه «مشکل» استفاده نمی‌کنند، از نظر آن‌ها، هر چه وجود دارد فرصت است و می‌تواند به ارتقای ارزش سازمان منتهی شود. اگر از آن‌ها بپرسید چه کاری انجام می‌دهند، خواهند گفت کار من، ارائه راهکار است. آن‌ها راهکارهای بسیار زیادی بلد هستند، کافی است به آن‌ها مراجعه کنید، مشکلتان را با آن‌ها در میان بگذارید و به آن‌چه می‌گویند عمل کنید، بدین ترتیب، موفقیت شما حتمی خواهد بود.

در پایان اشاره می‌کنیم در درس غیرحضوری خطاهای نابخشودنی در مدیریت که زیرمجموعه دروس رهبری و مدیریت یک پله بالاتر محسوب می‌شود، ریشه خطاهای مدیریتی، برنامه‌ریزی اصلاحی برای غلبه بر هر کدام از خطاها و کلی آموزش ناب مدیریتی گنجانده شده است؛ پیشنهاد می‌کنیم این درس را تهیه کنید و پیش از آن‌که دیر شود، جلوی پیامدهای ناشی از خطاها را بگیرید.

اشتراک گذاری :