10+1 تکنیک کلیدی برای تبدیل شدن به یک مدیر عالی و بی‌نظیر

ثنا جهاندار تاریخ 6 آگوست , 2020 دسته بندی : رهبری و مدیریت

بیایید با همدیگر روراست باشیم: تبدیل شدن به یک مدیر عالی و خوب، کار چندان آسانی نیست. در گذشته، این تفکر وجود داشت که هر فردی IQ بیشتری داشته باشد، می‌تواند به مدیر بهتری تبدیل شود، ولی در دنیای مدرن، اثبات شده که مدیرانی مجهز به هوش هیجانی بالا و چهار مهارت اساسی آن – یعنی خودآگاهی، خودمدیریتی، آگاهی اجتماعی و توانایی مدیریت روابط، در هر سازمانی که باشند، می‌توانند کارایی بهتری از خودشان به نمایش بگذارند.

احتمالا شما یک مدیر هستید و یا کسی هستید که قصد دارید در آینده به یک مدیر تبدیل بشوید و داشتن دغدغه‌های مدیریتی، شما را به خواندن این مقاله سوق داده است.

ما در این مقاله، خصوصیات یازده‌گانه یک مدیر خوب را با شما در میان خواهیم گذاشت و توضیح خواهیم داد که برای تبدیل شدن به یک مدیر عالی و به‌اصطلاح همه‌چیزتمام، چه اقداماتی را باید انجام بدهید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیریت را از دست ندهید

یک مدیر عالی چه کسی است و چه تفاوتی با یک مدیر بد دارد؟

مدیر عالی

اساسا، مدیر کسی است که مسئولیت «مدیریت کردن» یک سازمان را به عهده دارد؛ اما چه عاملی باعث می‌شود مدیران به دو دسته بد و خوب تبدیل بشوند؟

مدیر بد، اهل دستور دادن است و بدون دادن هیچ توضیحی، از کارمند می‌خواهد یک سری فعالیت‌ها را انجام بدهد؛ اما یک مدیر عالی، کارمند را به چشم یک انسان برابر می‌بیند و به او بال‌ و پر می‌دهد.

در یک جمله، می‌توانیم بگوییم:

یک مدیر بد، کارمند را مجبور به کار کردن می‌کند؛ ولی یک مدیر عالی، اشتیاق به کار کردن را در کارمندش زنده می‌کند.

یک مدیر عالی، سه نقش رهبر، منتور و سفیر را برای سازمان ایفا می‌کند.

 • رهبر، کسی است که تصمیم‌های مهم را می‌گیرد.
 • منتور، کسی است که تیم را طوری پرورش می‌دهد که هم برای سازمان کارآمد است و هم برای خود کارمندان.
 • سفیر، کسی است که اعضای تیم را با چشم‌انداز و اهداف گسترده‌تر سازمان آشنا می‌کند.

یک مدیر کارآمد، با مدیریت زمان و پول، سازمان را از نقطه‌ای که در حال حاضر در آن قرار دارد، به یک نقطه مطلوب می‌رساند.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیر موفق را از دست ندهید

در ادامه، 1+10 تکنیک کلیدی را معرفی خواهیم کرد. اگر این تکنیک‌ها را چراغ راه مدیریت‌تان قرار بدهید، می‌توانید در رده مدیران عالی قرار بگیرید.

10+1 تکنیک کلیدی برای تبدیل شدن به یک مدیر عالی و بی‌نظیر

در شکل زیر، به شکل تیتروار، تکنیک‌های لازم برای تبدیل شدن به چنین مدیری را معرفی کرده‌ایم؛ در ادامه مقاله، هر تکنیک را به شکل تفضیلی، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مدیر عالی

1) از کارمندان قدردانی کنید

مورد قدردانی قرار گرفتن، یکی از نیازهای اساسی انسان‌ها در محیط کار است. برخی کارمندان، کم‌حرف‌تر و ساکت‌تر از بقیه هستند و در کانون توجه قرار ندارند. برخی دیگر، پرسروصدا هستند و توجه‌ها را به سمت خودشان جلب می‌کنند. شما به عنوان یک مدیر، باید تلاش‌های تمامی کارمندان را به شکل مساوی رصد کنید و بابت آن‌ها از کارمندان قدردانی کنید. به اعضای شاغل در سازمان تحت مدیریت‌تان بگویید که تلاش آن‌ها تا چه اندازه کلیدی و مثمرثمر است. برای تشکر کردن از عملکرد خوب کارکنان، راه‌های مختلفی وجود دارد. در کنار به زبان آوردن جملاتی مانند «آفرین، کارتان خوب بود» و «از تلاش‌هایتان قدردانی می‌کنم»، شما می‌توانید راهکارهای تشویقی زیر را نیز مورد استفاده قرار بدهید:

 • شیرینی یا ناهار بخرید
 • چند روز مرخصی بدهید
 • در شبکه‌ اجتماعی آن‌ها را به عنوان یک کارمند موفق معرفی کنید

به‌کارگیری چنین ایده‌هایی برای قدردانی از کارمندان، می‌تواند حال‌وهوای شرکت شما را به شکلی مثبت، تغییر داده و شما را به مدیری باارزش و قابل احترام تبدیل کند.

2) تیم‌تان را به سمت جاده موفقیت جهت‌دهی کنید

مدیر عالی

در کل جهان و مخصوصا در کشور ما، تعداد قابل‌توجهی از کارهای تیمی با شکست مواجه می‌شوند. به عنوان یک مدیر عالی، این مسئولیت شماست که جلوی وقوع چنین شکست‌هایی را بگیرید. تیم‌تان را برای موفقیت آماده کنید و به تک‌تک اعضا توضیح بدهید که چه کاری باید انجام بدهند و فعالیت‌های آن‌ها، چه تاثیری در موفقیت سازمان ایفا می‌کند. برای این کار، شما باید:

 • علاقمند به حل مساله باشید
 • دلیل وجودی تیم را به شکل جامع‌وکامل، به آن‌ها شرح بدهید
 • تسهیل‌گر باشید
 • رفتارهای مناسب برای رسیدن به موفقیت را بشناسید

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیریت کسب و کار را از دست ندهید

3) مکالمه‌های دشوار را با آرامش پیش ببرید

هر چه باشد، شما مدیر هستید و باید بتوانید در مواقع حساس و دشوار، از پس گفتگوهای مهم بربیایید. بدیهی است که به عنوان مدیر، در روابطی که با مشتریان و کارمندان دارید، افت‌وخیزهایی را تجربه خواهید کرد. راهکار پیشنهادی ما برای مقابله با شرایط دشوار این‌چنینی، به ترتیب زیر است:

 • محترمانه رفتار کنید
 • دلیل وقوع مشکل را به شکلی روشن، مشخص کنید
 • پیش از روبرو شدن و صحبت کردن، هدف از برقراری ارتباط را تعیین کنید
 • کمک بگیرید
 • وضعیت احساسی و هیجانی خودتان را مدیریت کنید
 • از به چالش کشیده شدن فرضیات و باورهایتان ابایی نداشته باشید

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیریت ارتباط با کارمندان را از دست ندهید

4) اعتماد را موتور محرکه کارمندان قرار بدهید، نه ترس را

مدیر عالی

یک محیط کار سالم، جایی است که اعتماد بر آن غالب است و در فضای آن موج می‌زند. پایه‌ریزی یک محیط کار بر اساس ترس، باعث ایجاد فضای سمی در آن محیط می‌شود. عموم کارمندان، از سازمانی که بر مبنای ترس مدیریت می‌شود، فراری هستند. درست است که مدیران باید از قدرت جایگاهی که در آن مشغول به فعالیت هستند، در جهت کنترل تیمشان استفاده کنند؛ ولی به خاطر داشته باشید: مدیریت بر اساس ترس، در تمامی کسب‌وکارها، یک استراتژی ناموفق و شکست‌خورده به شمار می‌رود.

تمامی اعضای تیم باید بتوانند به صحبت‌ها و اقدامات مدیرشان اعتماد کنند. اگر می‌خواهید یک مدیر عالی باشید، باید روی قولتان بایستید و با کارمندان در عین شفافیت برخورد کنید؛ در غیر اینصورت، بذر تردید و ترس در دل کارمندان جوانه خواهد زد. با برقراری ارتباط باز و صادقانه، به کارمندان اثبات کنید که یک مدیر عالی و قابل اعتماد هستید. در مورد به‌روزرسانی‌ها و تغییرات آینده شرکت، با کارمندان گفتگو کنید؛ به خاطر داشته باشید که اطلاعات محرمانه مشمول این تکنیک نمی‌شوند و جایز نیست چنین اطلاعاتی را به کارمندان انتقال بدهید.

5) به اعضای تیم انگیزه بدهید

تیم شما مهمترین دارایی شماست. اگر هدف تبدیل شدن به یک مدیر عالی را در ذهن می‌پرورانید، باید بدانید که انگیزش کارمندان، نقش مهمی در رقم خوردن نتایج مثبت ایفا می‌کند. انگیزه دادن به کارمندان، فرآیندی زمانبر است و فنون خاص خودش را دارد. ما در ادامه، چند راهنمایی را بیان می‌کنیم که با کمک آن‌ها، می‌توانید انگیزه را به رگ‌های تیم‌تان تزریق کنید:

 • درصورتی که تیم یا یکی از اعضای آن، کارش را درست انجام داده باشد، شخصا مراتب قدردانی خودتان را به آن‌ها اعلام کنید
 • برای جلسه گذاشتن و گوش دادن به صحبت‌های کارمندان، وقت بگذارید
 • ایده‌ها و ابتکارات جدید را مورد تشویق قرار دهید
 • محیط کاری باز ایجاد کنید
 • به کارمندان بگویید که در جای مناسبی قرار گرفته‌اند و حضورشان برای سازمان ارزشمند است
 • کارمندان را در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت بدهید
 • اجازه بدهید کارمندان نسبت به کاری که انجام می‌دهند، حس مالکیت داشته باشند
 • فرصت رشد و یادگیری مهارت‌های جدید را برای کارمندانتان مهیا کنید
 • برای تیم وقت بگذارید و موفقیت‌ها را جشن بگیرید
 • برای کارمندان، اگر بازدهی بالایی از خودشان نشان بدهند، ترفیع در نظر بگیرید
 • زمینه را برای همکاری اعضای تیم و شکل‌گیری رقابت در بین آن‌ها فراهم کنید
 • یک دیوار یا بولتن را به تقدیر و تشکر از اعضای تیم اختصاص بدهید

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی انگیزش کارمندان را از دست ندهید

6) منبع انتشار انرژی مثبت باشید

مدیر عالی

شاید چندان به این موضوع توجه نکرده باشید، ولی واقعیت این است که یک مدیر، قادر است وضعیت روحی و روانی کارمندان را دستخوش تغییر کند و این تغییر، روی کل محیط کاری تاثیر می‌گذارد. شما با هر روحیه‌ و انرژی که پا در سازمان بگذارید، روی کارمندان تاثیر می‌گذارید. کارمندان، انرژی شما را جذب می‌کنند و به روح کسب‌وکار می‌دمند. پس چه بهتر که پرانرژی و مثبت باشید و کارمندانی خوش‌اخلاق و شاد داشته باشید که طبیعتا، کارایی بالاتری هم از خودشان به جای می‌گذارند.

7) در زمان مناسب، تصمیم مناسب بگیرید

یک مدیر عالی باید توانایی این را داشته باشد که اطلاعات را از منابع مختلف جمع‌آوری کند، بر اساس آن‌ها تصمیم بگیرد و یک برنامه عملیاتی مناسب بچیند. اساسا، وظیفه یک مدیر است که وظایف را بین اعضای تیم تقسیم کند و مطمئن شود که همه تسک‌ها به درستی  و در زمان مناسب، انجام می‌شوند.

یک مدیر عالی، نه تنها مسئولیت تصمیم‌گیری‌های روتین و روزانه را به عهده دارد، بلکه می‌تواند در شرایط خاص و حساس، دست به انجام تصمیم‌گیری‌های استراتژیک بزند.

پیشنهاد ما این است که پیش از انجام تصمیم‌گیری، نظر اعضای تیم را جویا شوید و اطلاعات را از آن‌ها جمع‌آوری کنید، ولی در نهایت، خودتان تصمیم نهایی را بگیرید.

به خاطر داشته باشید: یک تصمیم خوب، تصمیمی است که به موقع گرفته شود؛ پس تصمیم‌گیری را به تعویق نیندازید و اجازه ندهید حکایت نوشدارو بعد از مرگ سهراب پیش بیاید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی انواع تصمیم های مدیریتی را از دست ندهید

8) زمان را مدیریت کنید و کارآمد ظاهر شوید

مدیر عالی

مدیریت زمان، از فاکتورهای کلیدی تبدیل شدن به یک مدیر عالی و بی‌نظیر است. اگر هر روز دیر به سرکار می‌رسید، ممکن است این باور در کارمندان ایجاد شود که دیر سر کار آمدن، یک پدیده قابل‌قبول و پذیرفته‌شده است.

مدیریت زمان در اولویت‌بندی کارهای روزانه نیز جلوه‌گر می‌شود. زمانتان را طوری مدیریت کنید که هم بتوانید به اهداف روزانه و هفتگی برسید و هم فرصت برقراری ارتباط موثر با کارمندان را داشته باشید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیریت زمان در سازمان را از دست ندهید

9) الگوی پشتکار و تاب‌آوری باشید

شما، الگوی کارمندان هستید؛ در روزهای سخت و دشوار کاری، آن‌ها آن‌ها با نگاه کردن به شما است که انگیزه می‌گیرند و به کارشان ادامه می‌دهند.

تاب‌آوری و صبور بودن، عموما به طور ذاتی در انسان‌ها نهادینه نمی‌شود؛ بلکه با گذشت زمان است که افراد باید یاد بگیرند کنترل احساساتشان را به دست گرفته و در مقابل مشکلات، واکنش مناسبی نشان بدهند. یک مدیر عالی، باید در این مهارت، به درجه استادی برسد. هیچ ضمانتی وجود ندارد که همیشه همه‌چیز طبق روال پیش برود. روزهایی خواهد بود که ورق برخواهد گشت، اوضاع اقتصادی سازمان با مشکل روبرو خواهد شد یا کارمندان در انجام وظایفشان خطا خواهند کرد.

در چنین مواقعی، ضروری است که یک قدم عقب‌تر بروید و وضعیت را با دید بازتری مورد سنجش قرار بدهید. اگر می‌خواهید به یک مدیر عالی تبدیل شوید، به جای این‌که بلافاصله انگشت تقصیر را به سمت یک نفر نشانه بگیرید، نگاه عمیق‌تری به مشکل بیندازید و بررسی کنید که چرا چنین اتفاقی افتاده است. اتخاذ این رویکرد، باعث می‌شود فرآیند حل مشکل، آسان‌تر طی شود.

10) خودآگاهی را در خودتان پرورش بدهید

یک رهبر کارآمد می‌داند که مدیریت دیگران، به این معنا نیست که او همه‌چیز را می‌داند. یک مدیر عالی باید در کنار تیم، یاد بگیرد و رشد کند.

به عنوان یک مدیر عالی، همواره خودآگاهی را تمرین کنید. مراقب رفتار خودتان و پیامی که به کارمندان ارسال می‌کنید، باشید. این شما هستید که لحن و فرهنگ سازمان را تنظیم می‌کنید، بنابراین، باید واقف باشید که چه به صورت عمدی و چه به صورت غیرعمدی، چه تاثیری بر دیگران می‌گذارید.

حتی کوچکترین رفتارها نیز حامل پیام هستند. برای مثال، فرض کنید جلسه‌ای با همکارانتان ترتیب داده‌اید، اما در میانه‌های جلسه، گوشی تلفن همراهتان را چک می‌کنید تا ببینید چه پیام مهمی برایتان ارسال شده است. در این صورت، ممکن است کارمندی با خودش بگوید: «اگر جلسه برای مدیر آن‌قدر مهم نیست که تلفن همراهش را کنار بگذارد، پس من چرا باید این جلسه را مهم تلقی کنم؟»

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی خودشناسی را از دست ندهید

توصیه تشویقی 1+10: از تکنولوژی سر دربیاورید

در دنیای مدرن امروز، همه چیز رنگ‌وبوی دیجیتال به خودش گرفته و حوزه کسب‌وکار نیز از این قضیه مستثنی نیست. اپلیکیشن‌های جدیدی برای مدیریت پروژه‌ها، مدیریت زمان، برگزاری جلسه با همکاران و مواردی از این دست ظهور کرده‌اند و کارها را راحت‌تر کرده‌اند. شما به عنوان یک مدیر، نباید از ترندهای کسب‌وکاری دنیای اطرافتان عقب بمانید؛ بنابراین طرز کار با این اپلیکیشن‌ها را یاد بگیرید و از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

شما به عنوان یک مدیر، تا چه حد به قابلیت‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، مجهز هستید؟ مدیریت یک اقیانوس پهناور است و هر قدر در این اقیانوس پیش برویم، باز هم نکات جدیدی وجود دارد که باید یاد بگیریم.

نکته تلخی است، ولی بهتر است بدانید دلیل ترک شغل حدود 90 درصد کارمندان، مدیرانشان هستند. مدیران هستند که تلاش‌های کارمندان را نادیده می‌گیرند، به آن‌ها ارزش نمی‌دهند و نقششان را به حد یک ناظم که بالای سر کارمندان ایستاده تا از زیر کار در نروند، تقلیل می‌دهند. این روند، نتیجه‌ای ندارد جز تعدادی کارمند ناراضی که دنبال فرصت هستند تا فرار را به قرار ترجیح بدهند.

ما در مجموعه یک پله بالاتر، سری درس‌های غیر حضوری را تولید کرده‌ایم تحت نام بسته جامع رهبری و مدیریت. این بسته جامع، شامل سرفصل‌های زیر است:

 • دوره جامع مدیر بی‌نظیر
 • اصول اولیه گزینش نیرو و استخدام
 • اصول تصمیم گیری برای مدیران
 • خلق و مدیریت سرپرستان و مدیران میانی
 • دانش شراکت
 • ۲۵ نکته برای انگیزه‌بخشی به کارمندان
 • مدیر محبوب

استفاده از این درس غیر حضوری را به تمام مدیران عامل، مدیران ارشد، مدیران میانی، سرپرستان و تمام کسانی که به نوعی در جایگاه مدیریتی فعالیت می‌کنند، قویا توصیه می‌کنیم.

شما چه نظری در مورد ویژگی‌های یک مدیر عالی دارید؟ در مسیر مدیریت کارمندان، به چه تجربیات مفیدی دست پیدا کرده‌اید؟ دیدگاه‌ها و پرسش‌های خودتان را زیر همین مقاله، با ما و تمامی خوانندگان به اشتراک بگذارید؛ پاسخگویتان خواهیم بود.