مدیریت منابع انسانی، ضرورت انکار ناپذیر کسب و کارهای مدرن

ثنا جهاندار تاریخ 14 نوامبر , 2019 دسته بندی : رهبری و مدیریت

مدیریت منابع انسانی جزو هسته‌های اصلی یک سازمان است و تنها به استخدام و اخراج کارمندان محدود نمی‌شود. در شرکت‌های مدرن امروزی، مدیریت منابع انسانی روی جذب نیرو، هدایت و مدیریت سرمایه‌های انسانی نیز تمرکز دارد. همچنین تبیین برنامه‌های استراتژیک برای آینده جزو وظایفی است که به بخش مدیریت منابع انسانی کسب‌وکارهای مدرن محول شده است. یک مدیریت منابع انسانی قوی، می‌تواند استعدادهای افراد را پرورش دهد و بدین ترتیب، به ارتقای سطح ارزش آفرینی کارمندان کمک کند.

به کلی در پاسخ به کسانی که می‌پرسند مدیریت منابع انسانی چیست، باید بگوییم که مدیریت منابع انسانی به معنای رسیدگی به افراد شاغل در سازمان و سازماندهی آن‌ها است.

برخی از شرکت‌های بزرگ مدیران منابع انسانی را توانمندسازان کارکنان معرفی می‌کنند. واقعیت این است که در قرن 21ام، اکثر قریب به اتفاق سازمان‌ها بخش جداگانه‌ای را به کارگزینی، پرداخت دستمزد و محافظت از کارمندان اختصاص داده‌اند، بنابراین مسئولیت کسی که وظیفه مدیریت منابع انسانی را به عهده دارد، تغییر کرده و کامل‌تر شده است. مدیران منابع انسانی امروزی موظف هستند که بین انتظارات کارمندان و اهداف مدیریتی تطابق بیافرینند تا هم کارمندان راضی باشند و هم اهداف مدیریت تحقق پیدا کنند.

برای این که بدانیم در صورت فقدان مدیریت منابع انسانی، چه بلایی بر سر سازمان می‌آید، ابتدا باید با دلایل اهمیت این نوع از مدیریت آشنا شویم و از ارزش‌های آن آگاهی پیدا کنیم.

مدیریت منابع انسانی از چه نظر اهمیت دارد؟

مدیریت منابع انسانی

کسی که وظیفه مدیریت منابع انسانی را به عهده دارد، فعالیت‌های کارمندان را مورد رسیدگی قرار می‌دهد و نقشی حیاتی در توسعه استراتژی شرکت ایفا می‌کند. در ادامه به ارزش‌هایی می‌پردازیم که مدیریت منابع انسانی برای شرکت به ارمغان می‌آورد:

1) مدیریت استراتژیک

یک مدیر منابع انسانی خوب، در مورد میزان تاثیرگذاری سرمایه‌های انسانی بر موفقیت سازمان تحقیق می‌کند و از این طریق، به افزایش درآمد سالیانه شرکت کمک می‌نماید. کارشناسان متخصص در حوزه مدیریت استراتژیک منابع انسانی، در تصمیم‌گیری‌های سازمان مشارکت می‌کنند، نظرات خود را در مورد ارزیابی کارکنان با مدیر شرکت در میان می‌گذارند و بر اساس تقاضای کسب و کار، نیازمندی‌های نیروی کار آینده را تعیین می‌کنند.

2) ارزش‌گذاری سرمایه انسانی

یک مدیر منابع انسانی داخلی میزان اهمیت سرمایه‌های انسانی را برای شرکت مشخص می‌کند. سرمایه انسانی به طور خاص در کسب‌وکارهای کوچک بیشتر از بقیه اهمیت دارد، زیرا در شرکت‌های کوچک، کارمندانی وجود دارند که هم‌زمان چند کار را انجام می‌دهند. در چنین شرایطی که حجم نیروی کار اندک است، اگر یک کارمند شرکت را ترک کند، کسب و کار با شکاف بزرگی مواجه می‌شود و احتمال دارد بهره‌وری آن کسب وکار کاهش پیدا کند.

3) کنترل بودجه کسب و کار

بخش مدیریت منابع انسانی با ابداع روش‌های جدید برای اصلاح هزینه‌های مدیریت نیروی کار، از خرج‌های اضافه جلوگیری می‌کند. انجام مذاکره برای کاهش نرخ مزایایی همچون بیمه‌های درمانی، جزو اقداماتی هستند که به کم شدن هزینه‌ها کمک می‌کنند. علاوه بر آن، بخشی که مدیریت منابع انسانی را به عهده دارد، بازار کار را مطالعه می‌کند، روندهای استخدام را بررسی می‌نماید و میزان حقوق دریافتی هر فرد را بر اساس وظایف شغلی او تعیین می‌کند؛ در نتیجه، در سایه مدیریت منابع انسانی، دستمزد واقعی هر جایگاه شغلی تعیین شده و به او پرداخت می‌شود. کسب و کارهای کوچک از نظر بودجه با محدودیت روبرو هستند، به همین دلیل مدیریت منابع انسانی برایشان از کارایی بالایی برخوردار است.

4) حل و فصل تناقضات موجود در بین کارکنان

شخصیت کارمندان با یکدیگر متفاوت است، سبک شغلی، روحیات و میزان تجربه هر کارمند نیز با دیگری تفاوت دارد؛ به همین دلیل، بروز اختلاف در محل کار امری بسیار طبیعی است. یک مدیر منابع انسانی به طور خاص، آموزش دیده تا روابط شغلی را مورد رسیدگی قرار دهد، تناقضات بین کارمندان و مدیران را شناسایی کند، آن‌ها در مسالمت‌آمیزترین شکل ممکن حل کند و دوباره، اتمسفر مثبت را در روابط کاری حکمفرما سازد.

5) آموزش و پیشرفت کارمندان

کسی که وظیفه مدیریت منابع انسانی را به عهده دارد، در مورد مهارت‌ها و توانمندی‌های مورد نیاز کارمندان تحقیق می‌کند و آموزش‌های مرتبط با این مهارت‌ها را برای کارمندان فراهم می‌کند. به طور ویژه، آن دسته از شرکت‌هایی که در مراحل اولیه رشد خود قرار دارند، بیش از مابقی سازمان‌ها باید به آموزش کارمندان خود اولویت بدهند. آموزش، خیلی به صرفه‌تر از آن است که کارمندان بیشتری را استخدام کنیم یا از افراد خبره‌تری برای انجام وظایف کمک بگیریم. در این استراتژی از تعدیل کارمندان جلوگیری می‌شود.

6) افزایش حس رضایت در بین کارکنان

یکی از وظایف تمامی متخصصان منابع انسانی این است که میزان رضایت کارمندان را ارزیابی کنند. این ارزیابی کار دشواری است و ابهامات بسیار زیادی دارد، ولی اگر سوالات نظرسنجی به خوبی طراحی شده باشند، گروه‌های هدف به درستی شناسایی شده باشند و با کارکنانی که سازمان را ترک می‌کنند، مصاحبه شود، مدیر منابع انسانی به راحتی علل زمینه ساز نارضایتی را در کارمندان شناسایی خواهد کرد و با برطرف کردن آن‌ها، به ارتقای سطح انگیزه در کارمندان کمک خواهد کرد.

7) مدیریت ریسک و ایمنی

کارفرمایان موظف هستند که محیط کاری امنی را برای کارمندان فراهم کنند. متخصصان مدیریت منابع انسانی فضای کاری شرکت را مورد پایش و مطالعه قرار می‌دهند و فاکتورهای محیطی را با استانداردهای امنیتی و سلامتی تطبیق می‌دهند. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند تا آمار افراد مجروح و مرگ و میر را به حداقل برسانند. بعلاوه، متخصصان ایمنی محیط نیز از سوی بخش مدیریت منابع انسانی موظف می‌شوند تا آموزش‌های لازم را در مورد کار با تجهیزات و مواد شیمیایی خطرناک به کارکنان ارائه بدهند.

8) حفظ اصول کسب و کار و پایبندی به آن

لازم است که نیروی کار یک شرکت، فلسفه و اصول تجاری آن شرکت را بپذیرد و خود را با آن تطبیق دهد. برای مثال، در کسب و کارهای کوچک، فراهم کردن یک محیط کاری منسجم فلسفه‌ای حیاتی به شمار می‌رود. اولین گام برای استخدام چنین کارمندانی، توسط مدیران منابع انسانی برداشته می‌شود. بخش مدیریت منابع انسانی است که در مرحله استخدام باید تصمیماتی هوشمندانه بگیرد و خصلت‌های حرفه‌ای را در افراد مورد شناسایی قرار دهد. انجام برنامه آنبوردینگ یکی از همین وظایف است که به عهده بخش مدیریت منابع انسانی گذاشته می‌شود.

9) رسیدن به موفقیت تجاری

یک مدیر منابع انسانی، به طور مرتب کارکنان شایسته و با مهارت را مورد سنجش قرار می‌دهد و وظایف مهم رهبری را به آن‌ها می‌سپارد. این روند در پایداری و موفقیت شرکت نقشی حیاتی را ایفا می‌کند.

11) بهبود تصویر جلوه داده شده از شرکت

اکثریت قریب به اتفاق کسب‌وکارها تمایل دارند که به عنوان «کارفرمایان شایسته» شناخته شوند. کارفرمایان شایسته، شرکت‌هایی هستند که به رفتار صحیح با کارمندان مشهوراند و حجم عظیمی از افراد آرزوی استخدام شدن در آن‌ها را دارند. یک شرکت زمانی به کارفرمای شایسته تبدیل می‌شود که مدیر منابع انسانی آن، سزاوارترین کارآموزان را استخدام کند، بهترین کاندیداها را گزینش نماید و بااستعدادترین کارمندان را به خدمت بگیرد.

سخن پایانی

همان‌گونه که مطالعه کردید، به کارگیری مدیریت منابع انسانی قوی، یک بازی برد برد محسوب می‌شود. این نوع از مدیریت هم به افزایش سطح کیفیت کاری و حس رضایتمندی کارمندان منجر می‌گردد و هم افزایش سودآوری را برای صاحبان کسب و کار به همراه دارد، بنابراین می‌توان ادعا کرد که نبود مدیریت منبع انسانی فقدان بزرگی برای کسب و کار خواهد بود. درس‌های غیرحضوری لذت مدیریت یک پله بالاتر، مرجع مناسبی برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه هستند.