مدیریت ارتباط با کارمندان / حیاتی‌ترین چالش کسب‌ و کارها برای موفقیت

ثنا جهاندار تاریخ 11 جولای , 2020 دسته بندی : رهبری و مدیریت

اگر بخواهیم سخن خود را با یک جمله ساده آغاز کنیم و به کمک آن بحث را پیش بگیریم، ترجیح می‌دهم با این جمله آغاز کنیم که «کارمندان قلب تپنده هر سازمانی هستند.» تمامی مدیران کسب و کار، فارغ از موقعیت اجتماعی و شغلی که اکنون دارند، باید این جمله را با گوشت و پوست لمس کرده و قبول کنند؛ به این ترتیب درک اهمیت مدیریت ارتباط با کارمندان نیز برایشان ملموس‌تر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی مدیریت را مطالعه کنید.

تعریف مدیریت ارتباط با کارمندان

مدیریت ارتباط با کارمندان

مدیریت ارتباط با کارمندان در حقیقت فرآیندی است که طی آن سازمان به شکل موثری به مدیریت تعاملات بین کارمندان می‌پردازد. این مدیریت اثربخش در نهایت به سازمان کمک می‌کند تا به هدف نهایی خود برسد یا به آن نزدیک‌تر شود. در مبحث مدیریت ارتباط با کارمندان، بخش مدیریت سرمایه‌های انسانی، نقش کلیدی‌ را ایفا می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی مدیریت سازمان را مطالعه کنید.

چرا مدیریت ارتباط با کارمندان اهمیت زیادی دارد؟

طبق تحقیقات انجام شده، ارتباط ناخوشایند بین همکاران و کارمندان با مدیر یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود کارمندان از شغل خود ناراضی باشند. نارضایتی شغلی کارمندان تبعات ناخوشایندی برای کسب‌ و کار دارد و حتی می‌تواند دستیابی به اهداف سازمانی را نیز به تعویق بیندازد؛ چرا که تعهد کاری و وفاداری کارمندان ناراضی به شدت کاهش می‌یابد. اینجاست که اهمیت مدیریت ارتباط با کارمندان نمایان می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه، مقاله تعهد کاری را مطالعه کنید.

مزایای مدیریت ارتباط با کارمندان:

مزایای مدیریت ارتباط با کارمندان

همانگونه که در شکل بالا نشان داده شده، مدیریت کردن نحوه ارتباط با کارمندان:

  • تعارضات را به حداقل می‌رساند
  • گردش مالی در سازمان را بهبود می‌بخشد
  • بهره‌وری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد

به این ترتیب مدیران قادر خواهند بود که به راحتی بر روی اهداف بلندمدت سازمان تمرکز کنند.

۵ راه ساده، اما اساسی برای مدیریت ارتباط با کارمندان

با توجه به آنچه که تاکنون مورد بررسی قرار گرفت، می‌توان گفت مدیریت ارتباط با کارمندان به شیوه صحیح، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیران است. از این رو شناخت راه‌هایی که بتواند مدیریت ارتباط با کارمندان را ساده‌تر کند، می‌تواند نقش موثری در موفقیت یک مدیر داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این مورد، مقاله آموزشی جامع راه‌های تبدیل شدن به یک مدیر موفق را مطالعه کنید.

در ادامه به بررسی ۵ راه ساده می‌پردازیم که هر یک به نوبه خود می‌تواند برای مدیریت ارتباط با کارمندان ایده‌ی جذابی را برای مدیران فراهم کنند.

۱) برگزاری جلسات آزاد برای ارائه انتقاد و پیشنهاد

مدیریت ارتباط با کارمندان

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود کارمندان نسبت به شغل و مسئولیت خود دلسرد شوند، عدم توجه به نیازها و پیشنهادهای آن‌هاست. حقیقت این است که هیچ کس به اندازه کارمند هر بخش، از مشکلات و خلاهای موجود در آن موقعیت اطلاعات ندارد. بنابراین می‌تواند سازنده‌ترین انتقاد یا پیشنهاد را در جهت بهبود ارائه دهد.

زمانی که کارمندان احساس کنند، به انتقادات و پیشنهادات آن‌ها ترتیب اثر داده نمی‌شود و یا حتی موقعیتی برای مطرح کردن آن‌ها فراهم نمی‌شود، حس دلسردی و دلزدگی نسبت به شغل خود پیدا می‌کنند؛ بنابراین بهترین راه برای مدیریت این مشکلات که به مدیریت ارتباط با کارمندان نیز کمک شایانی می‌کند، ترتیب دادن جلسات آزاد هفتگی است.

جلسات آزاد هفتگی بهتر است بدون حاشیه برگزار شوند. به این ترتیب که به هر یک از کارمندان زمان مشخصی اختصاص داده شود که در آن بتوانند در خصوص مشکلات خود در سازمان و یا مشکلات پیش آمده با سایر کارمندان به بحث و گفت‌وگو بپردازند. به این ترتیب تعارضات کاهش می‌یابد و تمامی مشکلات حل می‌شوند.

۲) بهره‌گیری از قوانین انعطاف‌پذیر

وقتی صحبت از مدیریت ارتباط با کارمندان می‌شود، برخی از افرادی قوانین سفت و سختی را تصور می‌کنند. قوانینی که طبق آن مدیر اجازه هیچ اعتراض و پیشنهادی را به کارمندان خود نمی‌دهد و کارمندان در تایم کاری خود به هیچ مسئله‌ای به جز کارشان فکر نمی‌کنند.

این تفکر یک اصل اشتباه است. چرا که مدیریت ارتباط با کارمندان، کاملا با احساسات انسانی در هم آمیخته است. داشتن قوانین هر چند باعث ایجاد نظم در کارها می‌شود، اما انعطاف‌پذیر بودن این قوانین می‌تواند بین زندگی کاری و شخصی همه اعضای سازمان تعادل ایجاد کند.

در سازمان‌های پویای امروزی داشتن قوانین انعطاف‌پذیر اصلی‌ترین فاکتور برای موفقیت است. مدیران عصر مدرن به این امر مهم به عنوان یکی از اصول مدیریت نگاه می‌کنند و در تلاش هستند تا از آن در تمامی سلسله مراتب سازمانی استفاده نمایند.

داشتن قوانین انعطاف‌پذیر، حس همدلی بیش‌تری را در کارکنان ایجاد می‌کند. از این رو کارمندان احساس رضایت شغلی بیش‌تری دارند و نسبت به مسئولیت‌های خود نیز بیش‌تر احساس تعهد می‌کنند. به این ترتیب مدیریت ارتباط با کارمندان نیز به مراتب ساده‌تر می‌شود.

۳) تشویق کارمندان به انجام کار تیمی

مدیریت ارتباط با کارمندان

حقیقت این است که در یک کسب‌ و کار، رفتار و عملکرد تک به تک کارمندان بر روی نتیجه کار تاثیرگذار است. بنابراین هر چه روحیه کار تیمی در کارمندان تقویت شود، هم مدیریت ارتباط آن‌ها ساده‌تر می‌شود و هم خروجی مطلوب‌تری حاصل می‌شود.

زمانی که کارمندان حس کنند در یک کار تیمی مشارکت دارند که عملکرد هر یک بر دیگری تاثیر دارد، اولا بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. ثانیا در صورت بروز هر گونه مشکل در عملکرد یکی از افراد سازمان همگی درصدد رفع و جبران برمی‌آیند، بنابراین مدیریت ارتباط با کارمندان در کارهای تیمی به مراتب ساده‌تر می‌شود.

یکی از وجوه تمایز سازمان‌های مدرن امروزی با سازمان‌های سنتی هم در همین است که در سازمان‌های امروزی هر یک از کارمندان به شکل یک عضو مجزا که عملکرد جداگانه‌ای دارد، در نظر گرفته نمی‌شود و به این ترتیب هویت کار تیمی شکل می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی انگیزش کارمندان را مطالعه کنید.

۴) ایجاد چالش برای استفاده از ایده‌های کارمندان

مدیریت ارتباط با کارمندان

هر یک از مشکلات و مسائلی که در موقعیت‌های مختلف ایجاد می‌شوند، به مثابه چالشی هستند که سازمان با آن دست و پنجه نرم می‌کند. حال این مسئله ممکن است درون سازمانی باشد و یا از خارج از سازمان مانند مشتریان و ذینفعان به ما گوشزد شود. در این حالت کارمندان بهترین گزینه برای رفع این تعارضات و حل این چالش‌ها هستند. البته به شرطی که مدیریت ارتباط با کارمندان به شکل درستی انجام بگیرد.

یکی از راهکارهای هوشمندانه‌ مدیر یک مجموعه، طرح این مشکلات به عنوان چالش و استفاده از ایده‌های کارمندان برای حل آن‌هاست. به این ترتیب کارمندان حس می‌کنند نقش مهمی در حل مسائل سازمان دارند. از این رو نیز بیش‌تر در قبال کارها و نظرات خود احساس مسئولیت می‌کنند. از طرفی نیز رقابت سالمی در خصوص ارائه راه‌حل ایده‌آل در بین آن‌ها شکل می‌گیرد. در این حالت سازمان کارمندان خلاق‌تری خواهد داشت.

۵) اطلاع‌رسانی تغییرات اساسی

مدیریت ارتباط با کارمندان

درست است که برخی از مسائل سازمان تنها در بخش مدیریتی حل و فصل می‌شوند و نیازی به اطلاع کارمندان از این مسائل نیست، اما هر از گاهی تغییراتی رخ می‌دهد که بهتر است همه کارمندان از آن‌ها آگاه باشند. اطلاع‌رسانی به موقع و  صحیح این تغییرات، بهترین راه برای مدیریت ارتباط با کارمندان است. در این حالت کارمندان حس می‌کنند در تصمیم‌گیری‌های سازمان تاثیرگذارند؛ بنابراین کارمندان وفادارتری خواهیم داشت.

ناگفته نماند که در بسیاری از مواقع، کدورت و نارضایتی ایجاد شده در کارمندان ناشی از عدم اطلاع آن‌ها از تغییرات است. در بسیاری از موارد کارمندان چنان از تغییر ایجاد شده غافلگیر می‌شوند که ترجیح می‌دهند به جای وفق دادن خود با شرایط، شغلشان را عوض کنند. عواقب این تصمیم نیز دامن‌گیر سازمان خواهد شد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم نکات مهمی را در خصوص مدیریت کردن ارتباط با کارمندان بررسی کنیم. آگاهی از این مسائل می‌تواند بسیاری از چالش پیش مدیران را حل کند. مدیران موفق کسانی هستند که همواره در حال یادگیری تکنیک‌های جدیدی هستند تا بتوانند ارتباط موثرتری را با کارکنان خود شکل دهند.

ما در مجموعه یک پله بالاتر، درسی تهیه کرده‌ایم با عنوان 25 نکته برای انگیزه‌بخشی به کارمندان. بعد از استفاده از این درس غیر حضوری که زیرمجموعه بسته کامل رهبری و مدیریت محسوب می‌شود، شما دیدگاهی نو به مساله انگیزه در حوزه مدیریت سرمایه‌های انسانی خواهید یافت، نکاتی را خواهید آموخت که کاملاً عملی و نتیجه‌بخش هستند و همچنین خواهید توانست با افزایش انگیزه کارمندانتان، راندمان کاری آنها را بالا ببرید.

به نظر شما در مدیریت ارتباط با کارمندان چه نکاتی اهمیت بیش‌تری دارند؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :