مثبت اندیشی چیست و چگونه مثبت اندیش باشیم؟

ثنا جهاندار تاریخ 2 اکتبر , 2020 دسته بندی : من بهتر از من

مثبت اندیشی و پرهیز از افکار و احساسات منفی بخش مهمی از زندگی این روزها را تشکیل می‌دهند. این روزها همه ما با مجموعه‌ای از استرس‌ها و فشارهای کاری، اقتصادی و عاطفی دست و پنجه نرم می‌کنیم. بنابراین اگر مثبت اندیش نباشیم، افسار زندگی هم از دستمان در خواهد رفت.

به عینه بسیاری از افرادی را دیده‌ام که مخالف سر سخت مثبت اندیشی هستند؛ چرا که معتقدند مثبت اندیشی به معنای غیر منطقی بودن است و باعث می‌شود از حقایق و تلخی‌های زندگی چشم پوشی کنیم. در حالی که این افراد این حقیقت را به درستی درک نکرده‌اند که مثبت اندیشی پذیرش دشواری‌ها و تلخی‌های زندگی در کنار شیرینی‌های آن و کنترل ذهن برای جذب انرژی‌های مثبت و پرهیز از افکار منفی است.

به عبارت دیگر در دنیای عجیب و غریب اطرافمان که سرعت تغییرات آن قدر زیاد است که گاهی ناخواسته از آن جا می‌مانیم، مثبت اندیشی تنها سلاحی است که به کمک آن می‌توانیم سرافراز از آزمون بیرون بیاییم. به ویژه این روزها که غولی به اسم کرونا، سایه تاریک و سردش را بر روی جهان انداخته است و به نوعی زندگی همه را مختل کرده است.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی کنترل استرس کرونا را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیش‌تر با مفاهیم مثبت اندیشی، قدرت آن و یادگیری تکنیک‌ های مثبت اندیشی در این مطلب از یک پله بالاتر همراه ما باشید.

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی در حقیقت یک مهارت ذهنی و احساسی است که بر روی نتایج و تجارب مثبت متمرکز می‌شود. این تفکرات مثبت شادی، موفقیت و اعتماد به نفس با خود به همراه می‌آورد و به تدریج افکار و احساسات منفی را از ما دور می‌کند. به کمک مثبت اندیشی مدیریت استرس و موانع بازدارنده نیز بسیار ساده‌تر می‌شود. بنابراین با قدرت بیش‌تری می‌توانیم به سمت موفقیت حرکت کنیم.

حقیقت این است که همه تصمیم‌هایی که در زندگی گرفته می‌شود، لزوما نتایج مثبت در پی نخواهند داشت. زیرا پذیرفتن ریسک تصمیم‌گیری بخش غیر قابل اجتنابی از زندگی است. همین ریسک‌پذیری‌ها هستند که به مرور مهارت‌های تصمیم‌گیری ما را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند زندگی را با تمام شیرینی‌ها و تلخی‌ها دوست بداریم.

در کنار تمامی این مسائل نیز نباید از قدرت مثبت اندیشی غافل شویم. چرا که ذهن انسان قابلیت منحصر به فردی در کنترل انرژی‌های اطراف خود دارد. بنابراین هر چه مثبت اندیش‌تر باشیم، افکار، احساسات و ویژگی‌های مثبت بیش‌تری را نیز جذب خواهیم کرد. باید به خودمان ایمان داشته باشیم و با تقویت مهارت‌ها و اعتماد به نفس خود، دنیا را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، مقاله آموزشی مدیریت ذهن را مطالعه کنید.

اگر بخواهیم مثبت اندیشی را یا یک زبان ساده توصیف کنیم، در حقیقت می‌توان گفت که مثبت اندیشی در حقیقت دیدن نیمه پر لیوان و بال و پر دادن به آن است. نه این که بخواهیم نیمه خالی لیوان را نادیده بگیریم! بلکه سعی ما در این است که بیش‌تر بر روی مواردی تمرکز کنیم که قابل کنترل هستند.

ارتباط مثبت اندیشی و آرامش

ارتباط مثبت اندیشی و آرامش

مثبت اندیشی لازمه داشتن یک زندگی آرام و بدون دغدغه است. یاد ضرب‌المثل معروفی افتادم که می‌گوید : «یکی کثیفی پنجره را می‌بیند و یکی زیبایی پنجره را…! شرایط یکسان است، دید افراد با هم فرق دارد.»

برای روشن شدن این موضوع بحث خود را با یک مثال ادامه می‌دهیم. شرایط فعلی که کره زمین تجربه می‌کند، مصداق بارز تاثیر مثبت اندیشی بر داشتن آرامش در زندگی است. همه ما می‌دانیم که بیماری مهلکی در کل جهان در حال رشد است و روز به روز بر شمار قربانیان آن اضافه می‌شود. اگر بخواهیم واقع بین باشیم، شرایط بسیار بغرنج است و نتایج تقریبا خارج از کنترل ماست. اما اکنون راه حل چیست؟

این که مدام به بیماری فکر کنیم و با داشتن هر علائمی، تصور کنیم که بیمار شده‌ایم و کل زندگی خود را مختل کنیم، طبیعتا منطقی نیست. زیرا حتی اگر بیماری ما را از پا در نیاورد هم افکار و احساسات منفی، استرس و ترس حتما این کار را خواهد کرد.

بنابراین بهتر است زندگی را به کام خود و اطرافیان‌مان تلخ نکنیم. سعی کنیم با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی به زندگی عادی خود ادامه دهیم.

کتاب بخوانیم، ورزش کنیم، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت تعیین کنیم، برای موفقیت‌ها تلاش کنیم و از همه مهم‌تر این که امید به زندگی را از دست ندهیم. زیرا ما فقط یک بار امسال عمرمان را تجربه خواهیم کرد.

بنابراین نباید اجازه دهیم یک عامل بیرونی، لذت زیستن را از ما بگیرد و ما را به مرده متحرکی تبدیل کند که تنها به نبودن‌ها و نداشتن‌ها فکر می‌کند.

قدرت مثبت اندیشی

قدرت مثبت اندیشی

همانگونه که قبلا نیز به آن اشاره شد، قدرت ذهن در تجربه یک زندگی ایده‌آل قابل اغماض نیست. در حقیقت این ما هستیم که تصمیم می‌گیریم چگونه زندگی کنیم. بنابراین بهتر است با مثبت اندیشی و تقویت افکار مثبت آرامش را به زندگی خود هدیه کنیم.

برای درک قدرت مثبت اندیشی در زندگی خود، کافیست به این ایمان داشته باشید که شما شاهکاری از قدرت آفریدگار هستید. سپس سعی کنید به بهترین ورژن خود تبدیل شوید و عاشقانه زندگی کنید. از لحظه به لحظه زندگیتان لذت ببرید و شادی و آرامش خاطر را اولویت قرار دهید.

سپس شاهد این امر خواهید بود که چگونه همه خوبی‌ها به سمت شما روانه می‌شوند. به این ترتیب احساس رضایت از زندگی و خوشبختی را نیز تجربه خواهید کرد. زیرا همه کائنات دست در دست هم می‌دهند تا شما بهترین حس‌های دنیا را تجربه کنید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی تعریف شاد را مطالعه کنید.

تکنیک‌های مثبت اندیشی

اگر فرد مثبت اندیشی هستید، اما دوست دارید که تکنیک‌های مثبت اندیشی خود را تقویت کنید، یا اگر فردی هستید که قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف می‌تواند به شدت شما را پریشان کند، با تقویت هر یک از مهارت‌هایی که در ادامه به توصیف آن‌ها می‌پردازیم، می‌توانید زندگی سرشار از آرامش و موفقیت را تجربه کنید.

در شکل زیر، 10 نمونه از موثرترین تکنیک‌های مثبت اندیشی را معرفی کرده‌ایم. در ادامه، هر تکنیک را به صورت تفضیلی، مورد بررسی قرار خواهیم داد:

تکنیک‌های مثبت اندیشی

۱) نیمه پر لیوان را ببینید

مطمئن باشید زندگی هیچ کس بر اساس ایده‌آل‌های ذهنی و برنامه‌ریزی دلخواهش پیش نمی‌رود. زیرا بسیاری از جنبه‌های زندگی از کنترل و دسترس ما خارج هستند. بنابراین بهترین روش این است که افکار خود را انعطاف‌پذیر کنید. به این ترتیب در موقعیت‌های مختلف به جای شوکه شدن، تصمیم‌های بهتری خواهید گرفت.

به عنوان مثال اگر امروز نتوانستید طبق برنامه قبلی خود به باشگاه بروید، مدام ذهن خود را درگیر این نکنید که در چرخه کالری سوزی شما وقفه ایجاد شده است و برنامه رژیمتان به هم خورده است. بلکه نیمه پر لیوان را ببینید. به خودتان ایمان داشته باشید. به عنوان مثال به خودتان بگویید که به یک استراحت کوتاه نیاز داشتید. اما کم کاری امروز را با یک پیاده‌روی طولانی جبران خواهید کرد.

یا اگر حین رفتن به محل کار خودروی شما خراب شده است. به جای منفی بافی و خراب کردن کل روزتان به این فکر کنید که امروز فرصتی فراهم شده است که با افراد بیش‌تری تعامل کنید. حتی می‌توانید حین بازگشت یک مسیر کوتاه را هم پیاده‌روی کنید و به ذهنتان استراحت دهید و برای روزهای بهتر برنامه‌ریزی کنید.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی کنترل ذهن را مطالعه کنید.

۲) مهارت‌های خودتان را تقویت کنید

برای تقویت مثبت اندیشی و افزایش اعتماد به نفس خود سعی کنید که هر روزتان بهتر از دیروز باشد. بهترین روش برای تحقق این امر نیز یادگیری است. البته منظور از این یادگیری شرکت در کلاس‌های طولانی مدت و طاقت فرسا نیست.

برای این منظور کافی است روزانه زمان اندکی ر به تقویت مهارت‌های خود اختصاص دهید. به عنوان مثال می‌توانید هر روز یک لغت جدید از یک زبان خارجی یاد بگیرید و کاربرد آن در جمله‌های مختلف را بررسی کنید. به این ترتیب خس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

۳) در زمان حال زندگی کنید

یکی از بهترین راهکارهای مثبت اندیشی زندگی در زمان حال است. گذشته، تمام شده است. آینده هم قابل پیش بینی نیست.

با فکر کردن به گذشته همیشه حسرت خواهید خورد و فکر کردن به رویدادهای آینده استرس و اضطراب وصف ناپذیری را برای شما ایجاد خواهد کرد. بنابراین زندگی در زمان حال بهترین انتخاب است.

همیشه سعی کنید بهترین ورژن از زمان حال خود باشید و از لحظه به لحظه زندگی خود استفاده کنید و لذت ببرید. البته زندگی در زمان حال به این معنی نیست که هیچ برنامه‌ای برای آینده خود نداشته باشید. بلکه منظور این است که با پیش‌بینی عواملی که قابل کنترل نیستند، زندگی خود را با استرس و ترس تلخ نکنیم.

به عنوان مثال اگر کنکوری هستید و قرار است در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید. فکر خود را با استرس عدم قبولی و موفقیت مشغول نکنید. مثبت اندیش باشید و به رشته و دانشگاه مورد علاقه خود فکر کنید. سپس با انرژی تمام برای موفقیت در این آزمون مطالعه کنید و بیش‌تر از هر چیز به یادگیری درست تمرکز کنید.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی نشخوار فکری را مطالعه کنید.

۴) با دوستان‌تان بیش‌تر معاشرت کنید

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که از نظر روانی سالم‌تر هستند مثبت اندیشی را نیز به عنوان اصل جدایی‌ناپذیری از زندگی خود می‌دانند.

یکی از بهترین راهکارهای مثبت اندیشی و سلامت روان معاشرت با دوستان و تعامل با آن‌ها است. دوستان شما افرادی هستند که به انتخاب خودتان وارد زندگی شما می‌شوند. بنابراین به احتمال زیاد با خلق و خوی شما هم بیش‌تر آشنا هستند و می‌توانید به اتفاق هم کارهای مشترک بسیاری را انجام دهید.

البته این نکته که بهتر است دوستان خود را از میان افراد مثبت اندیش و روشن فکر انتخاب کنید، بسیار مهم است. گردش‌ها و کارهای گروهی، تفریحات دلخواه و بازی‌های دسته جمعی با تقویت روحیه شما سبب می‌شود، افکار و احساسات مثبتی را به زندگی خود تقویت کنید.

به عنوان مثال می‌توانید با گروه دوستان خود برنامه یک پیک نیک یک روزه را ترتیب دهید. در این روز تمامی تنش‌ها و استرس‌ها را کنار بگذارید و تنها به حس‌های مثبتی که برای هم ایجاد می‌کنید، فکر کنید.

۵) سبک زندگی خود را سالم‌تر کنید

داشتن سبک زندگی سالم سبب می‌شود که از نظر جسمانی سالم باشید. اولین شرط سلامت روان نیز سلامت جسمانی است. زیرا این دو مقوله ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

بنابراین برای مثبت اندیشی لازم است در انتخاب فعالیت‌ها و خوراکی‌های خود نیز بیش‌تر دقت کنید. به یاد داشته باشید که غذاهای چرب و پرکالری باعث افزایش استرس می‌شوند. در حالی که ورزش و استفاه از غذاهای سالم و کم کالری بدن شما را سبک می‌کنند. در کنار آن نیز به تقویت روحیه و مثبت اندیشی شما کمک به سزایی خواهند کرد.

از این رو با تغییر سبک زندگی خود می‌توانید به مثبت اندیشی و داشتن حس بهتری از زندگی خود دامن بزنید.

۶) رویا پرداز باشید

رویاپردازی در بسیاری از مواقع کلید مثبت اندیشی است. در بیش‌تر مواقع هنگام رویاپردازی فرد حس بسیار خوبی نسبت به خود پیدا می‌کند، بنابراین می‌تواند در رویاهای خود غرق شده و به اهداف ایده‌آل خود دست یابد. از این رو پس از پایان رویاپردازی حس خوب و مثبتی که از تصور آرزوهایش به دست آورده است به او انرژی چندین برابری را تزریق می‌کند.

رویاپردازی همچنین سبب افزایش خلاقیت می‌شود. از این رو می‌تواند گزینه مناسبی برای رویکرد مثبت اندیشی نیز باشد. روانشناسان معتقدند افرادی که بیش‌تر رویاپردازی می‌کنند، بیش‌تر احساسات مثبت و همدلی را تجربه می‌کنند.

به عنوان مثال یک مدیر رویاپرداز که بتواند حالت ایده‌آلی از کسب و کار خودش را تصور کند بهتر می‌تواند نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را شناسایی کرده و برای تقویت مهارت کارمندان خود سرمایه‌گذاری کند.

۷) خاطرات و لحظات زیبایی را ایجاد کنید

تکنیک‌های مثبت اندیشی

هر چه احساس لذت بیش‌تری از زندگی خود بکنید، مثبت اندیشی شما نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که افراد شاد معمولا بیش‌تر به جنبه‌های مثبت زندگی خود فکر می‌کنند.

می‌دانید که همیشه تغییر از خود ما آغاز می‌شود. بنابراین اگر دوست داریم زندگی خود را بیش‌تر به سمت تفکرات و اندیشه‌های مثبت سوق دهیم، باید بیش‌تر از همیشه لحظات و احساسات خوب داشته باشیم که این حس مثبت سراپای وجودمان را فرا گیرد.

به عنوان مثال هنگامی که حس افسردگی و غمگین بودن دارید، اگر به یک آهنگ شاد و پرانرژی گوش دهید و چند دقیقه‌ای را بدون در نظر گرفتن همه عوامل استرس زا با آهنگ برقصید، حس شادی سرشاری وجود شما را در برخواهد گرفت. سپس نسبت به زندگی هم مثبت اندیش خواهید شد.

یکی دیگر از راه‌های تقویت حس مثبت اندیشی به کمک ایجاد لحظات خوب سفر است. یک سفر یک یا چند روزه با کسانی که دوستشان دارید، می‌تواند روحیه شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد و حس زیبای زندگی را در رگ‌های شما به جریان بیندازد.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی راههای شاد زیستن در زندگی را مطالعه کنید.

۸) یک کار هنری یاد بگیرید

انجام کارهای هنری یکی از آرامش‌بخش‌ترین کارهای دنیا است. خلق یک اثر هنری یا حتی یک تزیین ساده که از دل برمی‌آید، معمولا حس نابی را به وجود فرد تزریق می‌کند. این شادی لحظه به لحظه زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و به او کمک می‌کند که تنها به زیبایی‌ها فکر کند.

افراد هنرمند معمولا زیبابین هستند. از این رو می‌توان مثبت اندیشی را در لحظه به لحظه زندگیشان مشاهده کرد.

با یادگیری یک مهارت هنری می‌توانید در لحظه هجوم احساسات و افکار منفی خودتان را با زیبایی هنر سرگرم کنید. به این ترتیب احساسات مثبت در کل وجودتان ریشه می‌دواند.

۹) از گل‌ها و گیاهان مراقبت کنید

مراقبت از گل و گیاه یکی از موثرترین روش‌های تقویت مثبت اندیشی است. زیبایی و لطافت و حس سرزندگی که هنگام رسیدگی به گل و گیاه وجود دارد، زندگی را سرشار از احساسات مثبت می‌کند.

شاید هم به همین دلیل است که باغبان‌ها و افرادی که در گلخانه کار می‌کنند معمول افراد آرام و با احساسی هستند. زیرا یاد گرفته‌اند به کمک گل‌ها همیشه مثبت اندیش باشند و به زیبایی‌ها توجه کنند.

تصور کنید هر صبح به چند گیاهی که از آن‌ها مراقبت می‌کنید، سر بزنید و شاهد جوانه زدن و گل دادن و رشد آن‌ها باشید، شبنم روی برگ‌ها را لمس کنید و عطر زیبای آن‌ها را استنشاق کنید. طبیعتا تا آخر روز پر انرژی خواهید بود.

۱۰) خودتان را دوست داشته باشید

این که حس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید و بتوانید حال خودتان را خوب کنید، اولین و مهم‌ترین مرحله از مثبت اندیشی است که هر کس در زندگی خود دست کم یک بار آن را تجربه می‌کند.

برای تقویت مثبت اندیشی خود سعی کنید بخشی از روز را به خودتان اختصاص دهید و در در این زمان همه کارهایی را که دوست دارید را انجام دهید. به چیزهایی که دوست دارید فکر کنید، کتاب بخوانید و موسیقی گوش دهید. به احساسات و علاقه‌مندی‌های خود بها دهید و در جهت بهبود حال خود تلاش کنید. در این صورت می‌بینید که زندگی نیز بیش‌تر روی زیبایش را به شما نشان می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این تکنیک مثبت اندیشی، مقاله آموزشی عشق به خود را مطالعه کنید.

سخن پایانی

مثبت اندیشی یکی از مهم‌ترین اصول زندگی برای موفقیت و شادی بیش‌تر است. با داشتن مثبت اندیشی و حس رضایت از زندگی می‌توانیم با احساسات منفی از قبیل استرس، ترس، فشار روانی و ناامیدی مقابله کنیم و مزه سرزندگی و نشاط را بچشیم. بنابراین هرگز نباید از قدرت مثبت اندیشی در زندگی غافل شد.

یادگیری و تقویت تکنیک‌های مثبت اندیشی نیز می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی سرشار از عشق و شادی و نشاط را در کنار کسانی که دوستشان دارید، تجربه کنید.

ما در مجموعه یک پله بالاتر،خواهان موفقیت و شادی تک‌تک شما هستیم؛ از این رو، درسی غیر حضوری تهیه کرده‌ایم با نام مدیریت ذهن. با شنیدن این درس غیر حضوری، به سادگی تمام راهکارهایی را خواهید آموخت که با کاربستن آنها، می‌توانید مدیریتی ارزشمند بر ذهن‌تان ایجاد کرده و در کنار تلاش‌های جسمانی، به نتایج ارزشمند و لذت زیستی بالاتری برسید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟ شما چه تجربه یا سوالی در مورد مثبت اندیشی دارید؟ دیدگاهتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :