از تنبلی تا عمل گرایی راهی نیست / کافیست از این 9 توصیه پیروی کنید

ثنا جهاندار تاریخ 1 ژانویه , 2020 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت

اگر دقیقه نودی هستید و کارها را در آخرین لحظات ممکن به انجام می‌رسانید، بهتر است بدانید که تنها نیستید. تعداد دقیقه ‌نودی‌های دنیا به شکل چشمگیری زیاد است. تمامی افراد موفق جهان زمانی با غول تنبلی دست‌وپنجه نرم کرده و آن را به زمین زده‌اند. اگر عزم خود را جزم کرده‌اید تا برای همیشه از دام موکول کردن به فرداها رهایی یابید و عمل گرایی را سرلوحه زندگی خود قرار دهید، جای خوبی آمده‌اید؛ با ما باشید تا روش را به شما آموزش دهیم.

برای رسیدن به مقصد عمل گرایی باید:

1) نه بگویید

عمل گرایی

سروسامان دادن به وضعیت زندگی اولین گام است. کارهای بی‌اهمیت را از فهرست روزانه خود حذف کرده و به نیازهای اساسی خود اولویت بدهید. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که لیستی بلندبالا از وظایف روزانه برای خود در نظر بگیرید ولی در انتهای روز، مشاهده کنید که زمانتان را برای انجام فعالیت‌های نه چندان مهم تلف کرده‌اید و از آیتم‌های اساسی بازمانده‌اید؟

بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، آن است که لیست فعالیت‌های خود را به 3 مورد محدود کرده و به بقیه کارها نه بگویید. این تمرین به شما کمک خواهد کرد تا فعالیت‌های تاثیرگذار زندگی را شناسایی کنید و دریابید که کدام امور جزو اولویت‌های زندگی شما نیستند.

کشف نکات انگیزه‌بخش نیز ابزاری است که می‌تواند معنای بیشتری به تسک‌های مهم روزانه‌تان بدهد و شما را یک گام به عمل گرایی نزدیک کند.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله خود مدیریتی، مهارتی کلیدی برای کسب پیروزی در کار و زندگی را نیز مطالعه کنید.

2) فقط 5 دقیقه کار کنید

پروژه‌های بزرگ خود را با گام‌هایی کوچک آغاز کنید. در اسرع وقت 5 دقیقه وقت بگذارید و فعالیت خیلی کوچکی در راستای انجام وظایف خود بردارید. برای مثال اگر قرار است یک پرزنتیشن داشته باشید، همین حالا شروع به کار کنید و اسلاید معرفی آن را طراحی کنید. اگر تسک‌ها را ساده‌سازی کنید و قدمی هر چند کوچک در راه بگذارید، سایه تنبلی از وجودتان رخت برخواهد بست و ریشه عمل گرایی جوانه خواهد زد.

به منظور ادامه حرکت در این مسیر، بلوک‌های زمانی کوچکی برای خود تعریف کنید و در این فواصل زمانی با گام‌های کوچک به تسک‌های خود ادامه دهید. مطمئن باشید اگر این تمرین را انجام دهید، شور و اشتیاق بالایی پیدا خواهید کرد و تعهد به انجام کار، شما را به ادامه مسیر ترغیب خواهد کرد. آیا دوست دارید روز خود را با ورزش هوازی صبحگاهی آغاز کنید؟ کافیست کفش‌های‌تان را بپوشید و از خانه بیرون بیایید.

3) از تکنیک POMODORO استفاده نمایید

POMODORO یک کلمه ایتالیایی به معنای گوجه فرنگی است. تکنیک Pomodoro یک ابزار مدیریت زمان است و به منظور ماکزیمم‌سازی تمرکز و خلاقیت به کار گرفته می‌شود تا پروژه در حداقل زمان و با کمترین استرس به انجام برسد. اگر قرار است پروژه بزرگی را انجام دهید، زمان خود را به فواصل زمان 30 دقیقه‌ای به نام Pomodoro  تقسیم کنید. 25 دقیقه کار کنید و 5 دقیقه به استراحت بپردازید. هر بار که یک Pomodoro را به پایان رساندید، روی دفتر خود یک تیک بزرگ بزنید و پس از تکمیل چهار Pomodoro، به خودتان 15 الی 20 دقیقه استراحت بدهید. تعداد زیادی از کارشناسان تکنیک مذکور را روش موثری برای عمل گرایی می‌دانند.

4) از گیمیفیکیشن کمک بگیرید

عمل گرایی

برای خود سرگرمی ایجاد کنید. کارها را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و آن‌ها را با سرگرمی‌های دیگری که به آن‌ها علاقمندید ترکیب نمایید. اگر قرار است کمد لباس‌هایتان را تمیز کنید، موسیقی دلخواهتان را پلی کنید و هم‌زمان که به آهنگ گوش می‌دهید، قفسه‌ها را مرتب کنید. اگر قرار است پروپوزال دکترا یا کارشناسی ارشد خود را تهیه و تنظیم کنید، بعد از تحویل آن به دانشکده، برای خودتان هدیه بخرید. وقتی چنین فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ای را با وظایف دشوارتان ادغام می‌کنید، به شکل ناخودآگاه ترغیب خواهید شد هرچه زودتر به انجام آن کارها بپردازید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید را نیز مطالعه کنید.

5) قایق‌هایتان را بسوزانید

در سال 1519 میلادی، کاشف اسپانیایی به نام هرناندو کورتس، به مکزیک رفت تا با تعداد بالایی از سرخپوست‌های آزتک به مقاله بپردازد. وی همراهانش را به ساحل رساند و تمامی کشتی‌ها را سوزاند تا راه برگشتی وجود نداشته باشد و افراد مجبور باشند که وارد میدان نبرد شده و از آن پیروز بیرون بیایند. شما نیز اگر می‌خواهید مفهومی به نام عملگرایی را در زندگی خود پیاده‌سازی کنید، باید با ترس‌هایتان روبرو شوید و عوامل بازدارنده را شناسایی نمایید.

اگر از صحبت کردن در جمع هراس دارید، قدم در راه بگذارید و به عنوان داوطلب برای آموزش تیم فروش نام‌نویسی کنید. در صورتی که تماشای برنامه‌های تلویزیونی شما را از مدیریت صحیح خواب و رسیدگی به خانواده بازمی‌دارد، سیم برق آن را قطع کنید. تمامی گزینه‌های پیش روی خود را از میان بردارید تا چاره‌ای جز تکمیل کردن وظایف خود نداشته باشید.

6) همراه بگیرید

از بین دوستان، اقوام یا همکلاسی‌های دانشگاه کسانی را پیدا کنید که تسک‌هایی مشابه با شما را انجام می‌دهند. فرض می‌کنیم قصد کاهش وزن دارید؛ بدین منظور یک گروه در واتساپ یا تلگرام باز کنید و در آن‌جا در مورد رژیم غذایی سالم و جزئیات کالری‌های دریافتی‌تان به یکدیگر گزارش بدهید. تحقیقات نشان داده افرادی که احساس می‌کنند باید به افراد دیگر پاسخ‌گو باشند و شرح فعالیت‌های خود را به آن‌ها اعلام کنند، دو برابر بیشتر از بقیه از شانس تبدیل شدن به فردی عمل گرا بهره‌مند هستند.

7) خودتان را دوست داشته باشید

به منظور نهادینه‌سازی خصیصه عمل گرایی، جشن گرفتن را تمرین کنید و در تلاش باشید تا خودتان را دوست داشته باشید. زمانی که در مراحل اولیه پا گذاشتن در دنیای عمل گرایی قرار دارید، به خودتان سخت نگیرید و هر پیشرفت کوچک رو به جلو را به عنوان یک موفقیت بزرگ جشن بگیرید. تمامی افراد روی زمین مستعد ابتلا به عامل انگیزه‌‌کُشی به نام خودسرزنشی هستند.

آیا صبح‌ها نمی‌توانید زود از خواب بیدار شوید؟ کافیست اراده کنید؛ از فردا هر بار که موفق شدید سر ساعت مقرر از خواب بیدار شوید، به خودتان تبریک بگویید و روی تقویم یک تیک بزرگ بزنید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله چگونه هدفگذاری کنیم و در مسیر رسیدن به آرمان‌های خود قدم برداریم؟ را نیز مطالعه کنید.

8) فرصت‌های از دست رفته را شناسایی کنید

صرف این که حجم بالایی از زمان و احساس را به یک فعالیت اختصاص داده‌اید، دلیل نمی‌شود که حتما مصر باشید آن فعالیت را به پایان برسانید. چنین باور اشتباهی، به از دست رفتن فرصت‌ها خواهد انجامید.

فرض کنید چند ماه قبل تصمیم گرفته‌اید در زمان‌های فراغت خود به یادگیری کدنویسی نرم‌افزاری بپردازید؛ ولی اکنون بعد از گذشت چندین ماه، به پیشرفت چندانی در این مسیر نائل نشده‌اید. شاید دلیل این باشد: کدنویسی برای شما مناسب نیست و اگر زندگی خود را وقف انجام یک حرفه دیگر کنید، به نتایج سودمندتری دست خواهید یافت.

9) یک ذهنیت رو به پیشرفت اتخاذ کنید

کارول دوک یکی از روانشناسان دانشگاه استنفورد است. او در تحقیقات خود به این حقیقت پی برده: کسانی که یک «ذهنیت ساکن» دارند، تصور می‌کنند شخصیت، هوش و خلاقیت «دارایی‌های ثابت» هستند، در مقابل افرادی که «ذهنیت رو به پیشرفت» دارند، عاشق چالش هستند، شکست را ابزاری برای توسعه توانمندی‌ها می‌دانند و در نهایت، به انسان‌هایی موفق‌تر و شادتر تبدیل می‌شوند.

به منظور عمل گرایی هر چه بیشتر، خود را در دسته دوم جای دهید. دیدگاه رو به جلو اتخاذ کنید و بدون دلسرد شدن از شکست‌های موقتی، در مسیر رسیدن به اهداف گام بردارید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله گام به گام تا توسعه فردی را نیز مطالعه کنید.

سخن پایانی

در مقاله حاضر به روش‌های مجهز شدن به فاکتور مهمی به نام عمل گرایی پرداختیم.

اگر تمایل دارید مهارت و دانش جامع‌تری در این حوزه به دست آورید و موفقیت را به عنصری همیشگی در زندگی خود تبدیل نمایید، درس غیر حضوری عملگرایی از مجموعه جعبه ابزار موفقیت یک پله بالاتر، راهگشای شما خواهد بود.