معجزه عملگرایی در دستیابی به شادی و موفقیت / فرمان دست خودتان است

ثنا جهاندار تاریخ 10 مارس , 2020 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت

دو گزینه پیش رو دارید و انتخاب با خودتان است:

1) می‌توانید بین کارهای روزانه، مدام گوشی‌تان را چک کنید و ویدیوهای بامزه و خنده‌داری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند را تماشا کنید

2)  همچنین می‌توانید با تمرکز و انگیزه بالا، بدون توجه به حواس‌پرتی‌ها، به اهدافتان فکر کنید و در تکاپو باشید تا به آن‌ها جامه عمل بپوشانید

کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟

تعداد بسیار زیادی از ما انسان‌ها، بدون آن‌که دلمان بخواهد، جزو گروه اول هستیم. جالب است بدانید هر بار که از کار کردن روی موضوعی مشخص به یک موضوع جدید می‌پریم، در ذهنمان مقداری دوپامین ترشح می‌شود؛ به همین دلیل، پرت شدن حواس به موبایل یا هر وسیله سرگرم‌کننده ناسالم دیگر، می‌تواند به یک اعتیاد تبدیل شود.

البته عواقب ما‌جرا به همین‌جا خلاصه نمی‌شود. هر چه بیشتر وقت‌تان را به فعالیت‌های پوچ و بی‌نتیجه اختصاص بدهید، به همان اندازه از پرداختن به کارهای مهم‌تر و ارزشمندتر غافل خواهید ماند؛ در نتیجه، نخواهید توانست طبق برنامه پیش بروید و از لیست فعالیت‌های روزانه‌تان عقب خواهید ماند. پیامد این روند، چیزی نخواهد بود جز عقب افتادن کارها و افتادن در دامی به نام امروز و فردا کردن.

حتما شما مخاطب عزیزی که در حال خواندن این مقاله هستید، اهداف و چشم‌اندازهایی برای زندگی‌تان تعریف کرده‌اید و دوست دارید به این اهداف برسید، اما لحظه‌ای غفلت کافی است تا رسیدن به لذت‌ آنی حاصل از غیبت کردن با همکار بغل‌دستی یا چک کردن شبکه‌های اجتماعی، شما را از دستیابی به موفقیت شیرینی که در ذهنتان ساخته‌اید، باز دارد.

لطفا به خیل عظیم افرادی که حواس‌پرتی‌ها و سروصداهای جهان، آن‌ها را از حرکت در مسیر ساخت زندگی رویایی‌شان بازداشته، اضافه نشوید. وقت و زندگی گرانبهایتان را هدر ندهید؛ بلند شوید و با خودتان بگویید: من از شر تمام چیزهایی که اهمیت ندارند، خلاص خواهم شد و جز دستیابی به اهداف و رسیدن به زندگی دلخواهم، چیزی نخواهم دید.

اگر به این موضوع علاقه دارید، مقاله از تنبلی تا عمل گرایی راهی نیست / کافیست از این 9 توصیه پیروی کنید را نیز بخوانید.

عملگرایی، همان حلقه گم‌شده‌ای است که زیربنای رسیدن به موفقیت به شمار می‌رود.

اگر عملگرا باشید، چنین زندگی‌ای را تجربه خواهید کرد:

1) زمان را رام خودتان می‌کنید

عملگرایی و موفقیت

زمان به سرعت در حال دویدن است، اگر دیر بجنبید از شما سبقت می‌گیرد و شما هیچ‌گاه نمی‌توانید به او برسید. عقربه‌های ساعت بر خلاف شما کار می‌کنند و شما هیچ چاره‌ای برای مقابله با این موضوع ندارید، جز روی آوردن به معجزه‌ای به نام عملگرایی.

تهیه فهرست فعالیت‌های روزانه و پیروی از آن، یکی از نمودهای عملگرایی است که زمان را به دوست شما تبدیل می‌کند.

اگر به این موضوع علاقه دارید، مقاله یک راهنمای عملی 7 مرحله‌ای برای کسب پیروزی در زندگی را نیز بخوانید.

2) به درآمد بیشتری می‌رسید

عملگرایی و موفقیت

کاملا طبیعی است؛ فردی که عملگرا باشد، می‌تواند در محیط کارش پربازده‌تر ظاهر شود و این امر هم در مورد صاحبان کسب و کار و هم کارمندان به دستاوردی به نام افزایش درآمد می‌‌انجامد.

مدیر کسب و کاری که عملگراست، مدام در جهت بهبود کیفیت محصولات، ایجاد محیط کار حرفه‌ای در سازمان و بازاریابی تلاش می‌کند و از این راه درآمدش را افزایش می‌دهد. کارمندان نیز هر چه کمتر به حواس‌پرتی‌های محیطی مشغول شوند، به فکر انجام بهتر و بیشتر وظایفشان باشند و مدام به دنبال یادگیری باشند، از نگاه مدیر و سرپرستانشان به عنوان فردی مسئولیت‌پذیر شناخته می‌شوند و احتمال ارتقای شغلی آن‌ها بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از روش‌هایی که کارمندان عملگرا را به درآمد بالاتری می‌رساند، بسنده نکردن آن‌ها به یک شغل و امتحان کردن روش‌های دیگر برای جذب ثروت است.

اگر به این موضوع علاقه دارید، مقاله آیا می‌توان با زندگی کارمندی به ثروت رسید؟ با پیروی از این روش‌ها، بله! را نیز بخوانید.

3) استرس کمتری را تحمل می‌کنید

عملگرایی و موفقیت

اگر یک آدم دقیقه نودی باشید که کارهای امروز را به فردا می‌اندازد، صد در صد در حال تجربه استرس بالایی هستید؛ در زمان‌هایی که مشغول کارهای متفرقه شده‌اید و رسیدن به کارهای مهم را به بعد موکول کرده‌اید، مدام استرس کارهای عقب‌افتاده شما را آزار می‌دهد و نمی‌گذارد از زندگی لذت ببرید. همچنین زمانی که بالاخره دست به کار می‌شوید تا اقدامات مهم را انجام بدهید، با تلی از وظایف روبرو می‌شوید که انجام آن‌ها در زمان باقی‌مانده، تنها از یک ابرانسان برمی‌آید! پس فعالیت‌های مهم را نیز با عجله، سرسری و با استرس بالا انجام می‌دهید که طبیعتا نتیجه مطلوب را به دست نمی‌دهد.

کافی‌ است روزهای تحصیل در مدرسه و دانشگاه را به خاطر آورید؛ در آن زمان نیز وقتی قرار بود امتحانی برگزار شود، تعداد زیادی از دانشجویان و دانش‌آموزان شب امتحانی عمل می‌کردند و عموما به دستاورد دلخواهشان نمی‌رسیدند.

4) در پایان هر روز احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می‌کنید

عملگرایی و موفقیت

افرادی که عملگرایی را سرلوحه زندگی‌شان قرار داده‌اند، برای هر روز از هفته یک سری وظایف تعیین می‌کنند و در طول روز، کنار هر کدام از آن‌ها یک تیک می‌زنند به نشانه به پایان رسیدن موفقیت‌آمیز آن فعالیت.

این فهرست وظایف، به مثابه یک کارنامه روزانه است. هیچ کس غیر از خودتان نمی‌تواند به عملکردی که در طول روز داشته‌اید، نمره بدهد.

در صورتی که از عملگرایی تبعیت کرده و تیک تمام فعالیت‌های مشخص‌شده را زده باشید، در پایان روز نسبت به خودتان و قابلیت‌هایتان احساس بهتری خواهید داشت و طبیعتا به فرد شادتری تبدیل خواهید شد.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید را نیز بخوانید.

5) کامل‌تر می‌شوید

فردی که به روی عواطف، احساسات، ذهن و تفکراتش مدیریت داشته باشد، به مرور زمان به فرد بالغ‌تر و کامل‌تری تبدیل می‌شود. عملگرایی نیز مستقیما با مدیریت بر خویشتن مرتبط است.

هر بار که وسوسه می‌شوید گوشی دستتان بگیرید یا مشغول یک کار کم‌اهمیت شوید که شما را از هدفتان دور می‌کند، در واقع یک مبارزه را با ذهنتان آغاز کرده‌اید. هر چه آمار غلبه شما بر این وسوسه‌ها بیشتر شود، یک قدم به سمت کمال و تبدیل شدن به یک انسان موفق نزدیک‌تر می‌شوید.

6) به الگویی برای بقیه تبدیل می‌شوید

افراد سخت‌کوش به نمونه‌ای موفق و مثال‌زدنی تبدیل می‌شوند. مردم عادت‌های شغلی، فردی، ورزشی و تحصیلی چنین افرادی را تحسین می‌کنند و تلاش می‌کنند از آن‌ها الگوبرداری کنند. در صورتی که به فرد عملگرایی تبدیل شوید، همکاران، دوستان، اعضای خانواده و از همه مهم‌تر، فرزندانتان از شما الگو می‌گیرند و سعی می‌کنند مثل شما باشند؛ چه احساسی بهتر از دانستن این‌که رفتار شما، تاثیری مثبت بر زندگی اطرافیان دارد؟

سخن پایانی

داشتن احساس خستگی، بخشی کاملا طبیعی از زندگی انسان‌هاست؛ آن‌چه اهمیت دارد، این است که نگذاریم این احساس خستگی، انگیزه حرکت رو به جلو را از ما بگیرد و به سکون وادارمان کند.

پس این بار که احساس خستگی به سراغتان آمد، بنشینید و استراحت کنید؛ ولی مجددا به نکاتی که در این مقاله خوانده‌اید، فکر کنید، انگیزه بگیرید، پا روی زانوهایتان بگذارید و دوباره شروع کنید به حرکت.

به خاطر داشته باشید: بین عملگرایی و موفقیت یک رابطه مستقیم برقرار است.

پیشنهاد ما، درس غیر حضوری عملگرایی است که زیرمجموعه دروس آموزشی جعبه ابزار موفقیت یک پله بالاتر محسوب می‌شود، با شنیدن این درس، از شر به تاخیر انداختن کارها خلاص شده و به سوی عملگرایی و اجرای برنامه‌های کاری خود حرکت خواهید کرد.