8 مورد از مهم‌ترین تکنیک های صحبت کردن در جمع را بیاموزید و همیشه بدرخشید

ثنا جهاندار تاریخ 25 آگوست , 2020 دسته بندی : هنر مذاکره

طبق نظرسنجی‌های انجام‌شده، تعداد چشمگیری از مردم، از صحبت کردن در جمع، حتی از مرگ هم بیشتر می‌ترسند! به ترس از صحبت کردن در جمع، گلاسوفوبیا گفته می‌شود. حدود 75 درصد مردم، به هنگام صحبت کردن در جمع، دچار ترس و اضطراب می‌شوند و این امر، روی موفقیت فردی و شغلی آن‌ها تاثیر سوء دارد. در این مقاله، تکنیک‌هایی را معرفی می‌کنیم که با اجرای آن‌ها، می‌توانید مهارت صحبت کردن در جمع را در خودتان تقویت کنید.

صحبت کردن در جمع

در همین ابتدای مقاله اشاره می‌کنیم منظورمان از صحبت کردن در جمع، صرفا این نیست که چند صد نفر در مقابل شما بنشینند و شما روی سن رفته و شروع به سخنرانی کنید. اگر دانشجو هستید و به راحتی نمی‌توانید داخل کلاس از استادتان سوال بپرسید یا درسی را ارائه بدهید، اگر کارمند، مدیر یا فریلنسر هستید و قادر نیستید در جمع‌‌های کاری نظرتان را با صراحت بیان کنید، اگر جویای کار هستید و به مصاحبه‌های کاری می‌روید و به طور خلاصه، در هر جایگاه و موقعیتی که هستید و تمایل دارید مهارت صحبت کردن در جمع را در خودتان پرورش بدهید، تکنیک‌های این مقاله برایتان راهگشا خواهند بود.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برقراری ارتباط با دیگران را مطالعه کنید.

ترس از صحبت کردن در جمع، علائم و نشانه‌هایی دارد که تقریبا بین تمامی مردم، مشابه است. احساس اضطراب می‌کنید، کف دستانتان عرق می‌کنند، تپش قلب می‌گیرید و یک صدای درونی می‌گوید: این کار را انجام نده. این در حالی است که صحبت کردن در جمع، یکی از مهمترین فاکتورهای موفقیت است. بسیارند کسانی که افراد خبره و متخصصی هستند، ولی چون نتوانسته‌اند بر ترس از صحبت کردن در جمع غلبه کرده و خودی نشان بدهند، از سوی دیگران نادیده گرفته شده‌اند.

پس چه باید کرد؟ در ادامه خواهیم گفت:

8 تکنیک صحبت کردن در جمع

در شکل زیر، 8 تکنیک صحبت کردن در جمع را معرفی کرده‌ایم. در ادامه مقاله، هر تکنیک را به شکل تفضیلی، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

صحبت کردن در جمع

1) از قبل، خودتان را آماده کنید

طبیعتا شما دوست دارید صحبت‌هایتان، مانند آب، روان باشند و در گوش مخاطبان جاری بشوند و این امر، محقق نمی‌شود مگر با کسب آمادگی. از قبل، به موضوعی که می‌خواهید صحبت کنید، فکر کنید، جملات را در ذهنتان آماده کنید و خودتان را برای پاسخ به پرسش‌های احتمالی آماده کنید.

بهتر می‌شود اگر کمی خلاقیت را چاشنی کار کنید و از قصه‌گویی، ضرب‌المثل و آمار و ارقام برای جذاب شدن صحبت‌هایتان وام بگیرید.

به عنوان یک نکته ویژه، به خاطر داشته باشید که ثانیه‌های اول صحبت کردن در جمع، فرصت‌هایی طلایی هستند. در همین ثانیه‌های ابتدایی است که مخاطب تصمیم می‌گیرد به شما گوش بدهد یا به کار دیگری مشغول شود. بهتر است از این ثانیه‌ها برای جلب نظر دیگران استفاده کنید و یک شروع جذاب داشته باشید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی ارتباط موثر را مطالعه کنید.

2) مخاطبانتان را بشناسید

صحبت کردن در جمع

فرض کنید قصد دارید با دوستان یا تعدادی از نزدیکانتان ملاقات داشته باشید. برای این‌که بتوانید تجربه موفقی از صحبت کردن در جمع داشته باشید، باید در مورد حوزه‌هایی حرف بزنید که برای مخاطبانتان هم جذابیت داشته باشد. بنابراین، قبل از ملاقات، بررسی کنید که آن‌ها چه نوع افرادی هستند، چه علایق و سلیقه‌هایی دارند، نسبتا به چه موضوعاتی گارد دارند و تمایل به یادگیری چه مطالبی دارند. سپس، خط صحبت‌هایتان را پیرامون همین موضوعات بچینید.

3) در حوزه‌ای که می‌خواهید صحبت کنید، تخصص کافی کسب کنید

فرض کنید شما مطلبی را با اطمینان بالا بیان می‌کنید و بلافاصله، یکی از مخاطبانتان، با دلایلی قانع‌کننده، گفته شما را نقض می‌کند. این امر تاثیر بدی روی جریان صحبت‌های شما می‌گذارد؛ بنابراین، سعی کنید در حوزه‌ای صحبت کنید که در آن، صاحب تخصص هستید. با انجام این کار، اعتبار شما در چشم مخاطبان بالا خواهد رفت.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برقراری ارتباط در محیط کار را مطالعه کنید.

4) زمان مناسب برای شروع صحبت را پیدا کنید

صحبت کردن در جمع

فرض کنید قرار است درخواستی از مخاطبانتان داشته باشید یا نظر آن‌ها را در مورد موضوعی جویا شوید؛ ولی زمانی به آن‌ها مراجعه می‌کنید که سرگرم انجام کار مهمی دیگری هستند، در حال برقراری تماس تلفنی هستند یا حالت عصبی مناسبی ندارند. در این شرایط، به احتمال زیاد، پاسخ دلخواهتان را دریافت نخواهید کرد و به هدفتان نخواهید رسید.

بنابراین، صبر و حوصله به خرج بدهید و زمان مناسب برای صحبت کردن در جمع را پیدا کنید.

5) زیاده از حد روی واکنش مخاطبان حساس نشوید

اگر بین چند نفر صحبت می‌کنید، ممکن است افرادی وجود داشته باشند که همزمان با صحبت شما، گوشی تلفن همراهشان را چک کنند یا خمیازه بکشند. بیش از حد روی این واکنش‌ها حساس نشوید و آن‌ها را به خودتان نگیرید. در غیر اینصورت، تمرکزتان به هم خواهد ریخت و رشته کلام از دستتان درخواهد رفت.

6) آرام و شمرده صحبت کنید و از به‌کارگیری پرکننده‌ها اجتناب کنید

انسان‌ها وقتی اضطراب داشته باشند، سعی می‌کنند تند حرف بزنند و در سریع‌ترین زمان ممکن، صحبت‌هایشان را به پایان برسانند. مخاطب شما باهوش است و اگر ببیند شما تند حرف می‌زنید یا از کلمات پرکننده‌ای مانند هممم استفاده می‌کنید، به سرعت متوجه خواهد شد که شما مضطرب هستید. بنابراین، او نیز حس ناراحتی خواهد کرد و توجه‌اش از صحبت‌های شما پرت خواهد شد.

توصیه می‌کنیم از قبل، آرام، شمرده و بلند صحبت کردن را تمرین کنید. چندین بار جملات را تکرار کنید و صدایتان را ضبط کنید تا در نهایت، تعداد استفاده شما از صداهای پرکننده به حداقل برسد.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی گفتگو را مطالعه کنید.

7) متکلم وحده نباشید

صحبت کردن در جمع

کسانی که برای چندین دقیقه متمادی، مشغول حرف زدن می‌شوند و به دیگران اجازه صحبت کردن نمی‌دهند، از نظر مخاطبان حوصله‌سربر هستند. سعی کنید به صورت پینگ‌پونگی، صحبت را بین خودتان و دیگران به جریان دربیاورید. در میانه صحبت‌هایتان مکث کنید، سوال بپرسید و نظر دیگران را جویا شوید تا آن‌ها برای ادامه گفتگو، انگیزه پیدا کنند.

8) خودتان را برای اشتباه کردن آماده کنید

اشتباه کردن، اجتناب‌ناپذیر است. حتی بهترین و ماهرترین سخنرانان جهان هم گاهی اشتباه می‌کنند. راستش را بخواهید، چیزی که اهمیت دارد، این است که ما بعد از ارتکاب خطا، چه واکنشی از خودمان نشان می‌دهیم. اگر دست‌وپایتان را گم کنید، مخاطب متوجه خواهد شد و دیدگاهی منفی نسبت به شما پیدا خواهد کرد.

توصیه می‌کنیم از قبل برنامه‌ریزی کنید که در صورت اشتباه کردن، چه واکنشی نشان خواهید داد. یکی از بهترین واکنش‌ها، این است که لبخند بزنید و پس از گفتن یک جمله آکنده به طنز، به موضوع اصلی صحبتتان برگردید.

سخن پایانی

در این مقاله، 8 تکنیک برای تقویت صحبت کردن در جمع را با شما در میان گذاشتیم.

نکته مهمی که نباید فراموش کنید، این است که کسب موفقیت در برقراری ارتباط و صحبت کردن، یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. بزرگترین سخنرانان و موفق‌ترین افراد جهان در برقراری ارتباط، کسانی هستند که این دست از تکنیک‌ها را برای مدت‌های طولانی تمرین کرده‌اند. شما نیز اگر می‌خواهید به یک نقطه مطلوب در صحبت کردن رسیده و در جمع‌ها بدرخشید، انگیزه خودتان را از دست ندهید و تمرین و تکرار را از خاطر نبرید.

مجموعه یک پله بالاتر درسی تهیه کرده با موضوع ارتباط موثر. با دیدن این درس غیر حضوری تصویری، از دانش و تجربه آیدین نامدار در حوزه ارتباط موثر خواهید آموخت و نکات کاربردی را فراخواهید گرفت که اجرای تنها بخشی از آنها، منجر به بهبود کیفیت رابطه شما با دیگر انسان‌ها خواهد شد.

اگر نظر یا تجربه‌ای در مورد صحبت کردن در جمع دارید، دیدگاهتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان مقاله به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :