10 راز که فقط انسان‌های شاد می‌دانند

ثنا جهاندار تاریخ 22 ژانویه , 2020 دسته بندی : آرامش درون

آیا آخرین باری که احساس شادی داشتید را به خاطر می‌آورید؟ شادی نباید صرفا به لحظاتی کوتاه در خاطراتمان تبدیل شود، بلکه باید به یک سبک زندگی بدل گردد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تجارب انسان‌های شاد بپردازیم و راه و رسم شادی را به شما آموزش دهیم.

در همین ابتدا اشاره می‌کنیم با شنیدن درس غیر حضوری آیین شادمانگی از مجموعه دروس آرامش درون یک پله بالاتر، دیدگاهتان در خصوص شادمانی و عواملی که شادی‌آفرین هستند عوض خواهد شد، مهارت‌ها و تمرین‌های تبدیل شدن به یک انسان سرزنده را خواهید آموخت و به فردی شادمان تبدیل خواهید شد.

1) غمگین شدن طبیعی است

لزومی ندارد که در هر روز و هر لحظه از زندگی‌تان احساس شادی داشته باشید. انسان‌های شاد به خوبی آگاهی دارند که طبیعی است در برخی روزها احساس غم و ناراحتی داشته باشند. هر بار که احساس غم، خشم و ناامیدی را تجربه کردید، سعی کنید دلیل داشتن این احساس را به شکلی دقیق مورد پردازش قرار دهید و به خاطر داشته باشید که داشتن حس منفی، می‌تواند به نفع شما باشد. در نتیجه داشتن احساسات منفی است که می‌توانید پی ببرید احساس شادی و خوشبختی تا چه حد عالی و فوق‌العاده است.

2) شاد بودن مستلزم صرف زمان و انرژی است

از طریق انجام دادن برخی تمرین‌ها در شبانه‌روز، می‌توان حس شادی را در خود تقویت کرد. تغدیه صحیح، ورزش، معاشرت با انسان‌های خوش انرژی و انجام سرگرمی‌های مفرح، غذای روح شما را تامین خواهد کرد.

3) قدردانی از خود، الزامی است

شما باید به خودتان عشق بورزید و خودتان را به همان شکلی که هستید، گرامی بدارید. شما به اندازه هر فرد دیگری جذاب، منحصربه‌فرد و شگفت‌انگیز هستید. گاهی اوقات ممکن است در مشاهده شایستگی‌های وجودی خود و ارزش‌دهی به آن‌ها کم‌کاری کنید… برای جلوگیری از وقوع این کم‌کاری، از ویژگی‌های مثبت خودتان لیست تهیه کنید و هر روز این ویژگی‌ها را به خودتان یادآوری نمایید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با خودتان در صلح باشید تا به صلح با جهان برسید را نیز بخوانید.

4) انسان‌ها باید به اولویت تبدیل شوند

شادی

همه ما دوست داریم اوقاتمان را با افرادی سپری کنیم که دوستمان دارند، به ما احترام می‌گذارند و شادی را در وجود ما تزریق می‌کنند. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و نیاز دارند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. زمانی‌که با همدیگر معاشرت می‌کنیم و از مصاحبت هم لذت می‌بریم، در واقع در حال ارسال و دریافت پیام‌هایی از جنس عشق و قدردانی هستیم. در سایه داشتن روابط قوی است که می‌توانیم روزهای بد را آسان‌تر پشت سر بگذاریم و روزهای خوب را در کنار هم جشن بگیریم.

5) مقایسه بی‌فایده است

مقایسه خود با دیگران دستاوردی جز غم و افسردگی نخواهد داشت. تناسب اندام، موجودی حساب بانکی و کیفیت روابط خانوادگی افراد با یکدیگر متفاوت است؛ طبیعی است که برخی افراد از شما جلوتر باشند و بعضی دیگر عقب‌تر. تنها فردی که باید سعی در راضی کردن او داشته باشید، خودتان هستید. این بار به جای آن‌که تمرکزتان را روی نقاط قوت دیگران قرار دهید، به قابلیت‌ها و دارایی‌های خودتان فکر کنید و به آن‌ها ارزش بدهید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله اگر اعتماد به نفس پایین دارید، بخوانید / 8 گام برای افزایش اعتماد به نفس را نیز بخوانید.

6) خاطرات گذشته به گذشته تعلق دارند

هر فردی در گذشته خود لحظات سخت و ناراحت‌کننده‌ای را تجربه کرده است. خاطرات ناراحت‌کننده، بخشی از زندگی هستند و تلاش برای سرکوب کردن آن‌ها آب در هاون کوبیدن است. در سایه کنار آمدن با درد و پذیرش گذشته، خواهیم توانست به آرامی و در کمال ظرافت، درب را به روی اتاق‌های تاریک ذهنمان ببندیم. در این صورت خودمان هستیم که می‌توانیم تصمیم بگیریم چه زمانی درب‌ آن اتاق‌ها را باز کنیم و از آن‌ها بازدید نماییم. بهتر است برای همیشه درب این اتاق‌ها را بسته نگه داریم و صرفا تجربه‌ای که از آن اتفاق کسب کرده‌ایم را در جهت رشد و پیشرفت خودمان به کار بگیریم.

7) افراط در فکر کردن، قاتل شماست

همگی ما از این قابلیت برخورداریم که تا سر حد مرگ، در مورد یک موضوع فکر و خیال کنیم. ذهن شما این استعداد را دارد که به شکلی بیهوده، فعالیت‌ها را به شکلی وارونه تفسیر کند و به شما القا کند که واکنش اطرافیانتان حاوی پیام دیگری بوده است.

این که در مورد شرایط و اتفاقات مختلف فکر کنیم و از آن‌ها درس بگیریم، طبیعی است؛ ولی گاهی‌ اوقات دچار نشخوار فکری می‌شویم و وسوسه می‌شویم ذهنمان را با قرار دادن در حلقه‌ای بی‌پایان از تفکرات منفی، به مسلخ بکشیم. وقتی خودتان را در حال افراط در فکر کردن یافتید، بلافاصله ذهنتان را منحرف کنید و به فعالیت دیگری مشغول شوید.

8) نگرش را می‌توان تغییر داد

شادی

انتخاب نوع حس‌و‌حال و شیوه نگرش در لحظه، دشوارتر از چیزی است که به نظر می‌رسد. شاید تصور کنید چنین امری غیر قابل انجام است، ولی واقعیت این است که با کسب آگاهی و مهارت لازم، می‌توانید نوع احساس خود را در لحظه انتخاب کنید. کلید کار در این است که نمی‌توانم‌ها را به می‌توانم تغییر دهید.

هر زمان که به خودتان آمدید و متوجه شدید در حال فکر کردن به چیزی هستید که کنترلی بر آن ندارید، بلافاصله این کار را متوقف کنید و ذهنتان را به موضوعی معطوف کنید که می‌توانید آن را کنترل نمایید. به این موضوع فکر کنید که «اگر کس دیگری می‌توانست این مشکل را حل کند، چه کاری انجام می‌داد؟» با مطرح کردن این پرسش، خواهید توانست از فاصله دورتری به مشکل نگاه کنید. در نتیجه راه به روی ایده‌های جدید باز خواهد شد و طی مدتی کوتاه شما خواهید توانست از پس انجام هر کاری برآیید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله چگونه مانند افراد موفق تصمیم گیری کنیم؟ را نیز بخوانید.

9) زندگی در لحظه اتفاق می‌افتد

زندگی را کنار نگذارید. متاسفانه اکثر مردم این‌گونه فکر می‌کنند که اگر فرزندانشان بزرگ شوند، یا ترفیع بگیرند و یا شغل جدید پیدا کنند، شادی را تجربه خواهند کرد. ولی این طرز تفکر موجب می‌شود شادی را به زمانی نامعلوم در آینده موکول نماییم. انسان‌های شاد در لحظه زندگی می‌کنند، در لحظه احساس می‌کنند و در لحظه عشق می‌ورزند.

این امر بدان معنا نیست که انسان‌های شاد هدف ندارند. در حقیقت، هدفمند بودن یکی از خصیصه‌های هر انسان شادی به شمار می‌رود؛ ولی اگر بخواهیم شادی را در معنای واقعی تجربه کنیم، می‌بایست در برابر آن‌چه هم‌اکنون در اختیار داریم، قدردان باشیم. هیچ فردی نمی‌داند چند فردا را در زندگی خود تجربه خواهد کرد، بنابراین نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا از زندگی کردن در لحظه اکنون نهایت لذت را ببرید.

10) شادی به فروش گذاشته نمی‌شود

ممکن است برای خودتان هدیه بخرید، ولی این هدیه شما را خوشحال نکند. اگر بعد از چندین ماه پس‌انداز توانسته‌اید گوشی همراه جدید و باامکاناتی برای خودتان تهیه کنید، ولی به هنگام استفاده از این گوشی همراه احساس خوشحالی نمی‌کنید؛ وقت آن رسیده که نگاه عمیق‌تری به خودتان داشته باشید.

در چنین مواقعی شما در تلاش هستید تا شادی را خریداری کنید، ولی مشکل بزرگی در زندگی، شما را از دستیابی به شادی بازمی‌دارد. شناسایی این مشکل، اولین گام در جهت رسیدن به خوشبختی واقعی خواهد بود.

همین حالا شادی را به خودتان پاداش بدهید

چه قدر خوب می‌شد اگر شادی به شکل یک هدیه بود و ما می‌توانستیم آن را خریداری کرده و به خود یا اطرافیانمان هدیه بدهیم. تصور کنید درب جعبه هدیه را باز می‌گردید و اشعه‌های تابان و لذت‌بخش شادی به زندگیتان تابیده می‌شد.

چنین رویایی دستیافتنی است و شما قادر هستید این هدیه را خریداری کرده و در کنار شاد کردن خود، اطرافیان را نیز از این موهبت بهره‌مند سازید.

کافی است به موضوعات خوب فکر کنید، روی داشته‌هایتان تمرکز کنید، به خودتان انگیزه بدهید و از زندگی کردن در لحظه غافل نشوید. با اتخاذ چنین رویکردی، خیلی زود به انسان شادتری تبدیل خواهید شد و این احساس را به اطرافیانتان نیز منتقل خواهید کرد. چه هدیه‌ای از شادی بهتر؟