10 پاسخ برای این‌ پرسش: چگونه شاد زندگی کنیم و شادی را به بخشی جداناپذیر از زندگی‌مان تبدیل کنیم؟

ثنا جهاندار تاریخ 6 می , 2020 دسته بندی : آرامش درون

بگذارید با شما رو راست باشم؛ خود من، چندین سال از عمرم را با این باور زندگی کرده‌ام که حتما باید اتفاق خاصی بیفتد تا خوشحال شوم و به فردی شاد تبدیل شوم. بعد از مدتی که بزرگتر شدم، به خودم آمدم و دیدم یک جای کار ایراد دارد. اشکال این‌جا بود: من روزهای زیادی از زندگی‌ام را بدون شادمانی می‌گذارندم و منتظر می‌ماندم روزی برسد که نتیجه دلخواهم به دست بیاید و شاد شوم؛ اما شادی‌ام کوتاه‌مدت بود؛ چند ساعت بعد، دلیل خوشحالی‌ام را فراموش می‌کردم و دوباره به روال معمول زندگی‌ام برمی‌گشتم.

اما مگر نه این است که طبق گفته بزرگان، دلیل وجودی تک‌تک ما شادی و لذت بردن از لحظه لحظه زندگی است؟ مگر حضرت خیام نگفته خوش باش دمی که زندگانی این است؟

هر روز و لحظه‌ای که در این دنیا سپری می‌کنیم، موهبتی است که به ما داده شده و ما نباید آن را با غم یا احساس ناراحتی هدر بدهیم؛ پس باید کاری کرد. اما چگونه می‌توانیم شاد زندگی کنیم و شادی را به بخشی جداناپذیر از زندگی‌مان تبدیل کنیم؟

در این مقاله راهکار را به شما خواهیم گفت؛ پس با ما همراه باشید:

چگونه شاد زندگی کنیم؟

1) اعتماد به نفستان را افزایش دهید تا به فردی شاد تبدیل شوید

زندگی شاد

قدم اول در این‌که شادی را به لحظه لحظه زندگی‌تان تزریق کنید، افزایش دادن اعتماد به نفس است. شما زمانی می‌توانید قدم در مسیر تبدیل شدن به یک فرد شاد بگذارید که به خودتان اعتماد داشته باشید و با اعماق وجود، باور کنید که بدون توجه کردن به نظرات دیگران، می‌توانید به موانعی که سر راه وجود دارند، غلبه کرده و یک زندگی شاد را برای خودتان رقم بزنید.

درس غیر حضوری افزایش اعتماد به نفس از مجموعه آرامش درون یک پله بالاتر، با این هدف تهیه شده که مهارت شما را در این حوزه تقویت کند.

2) خود مدیریتی را افزایش دهید تا به فردی شاد تبدیل شوید

موفق‌ترین، پربازده‌ترین و شادترین افراد جهان، کسانی هستند که قبل از مدیریت دیگران، در مدیریت خودشان به مهارت رسیده‌اند. خیلی از استرس‌ها، خودخوری‌ها و عصبانیت‌ها، از این ناشی می‌شوند که نمی‌توانیم در لحظه، احساساتمان را شناسایی کنیم، آن‌ها را ریشه‌یابی کنیم و افسار واکنش‌هایمان را به دست بگیریم.

برای کسب اطلاعات کامل‌تر، مقاله آموزشی خود مدیریتی، مهارتی کلیدی برای کسب پیروزی در کار و زندگی را مطالعه کنید.

3) از توجه به قضاوت‌های دیگران دست بردارید تا به فردی شاد تبدیل شوید

تفاوتی ندارد که چه فردی باشیم، چه رفتاری داشته باشیم و در چه جایگاه شغلی یا تحصیلی قرار داشته باشیم؛ همواره افرادی پیدا خواهند شد که به هر دلیلی، از ما بدشان خواهد آمد و هر رفتار کوچک یا بزرگ ما را به باد انتقاد خواهند گرفت.

فرمان زندگی ما در دستان خودمان است و اگر قرار باشد به خواست یا سلیقه دیگران مدام آن را به راست یا چپ بچرخانیم، نه تنها به مقصد نخواهیم رسید، بلکه از مسیر نیز لذت نخواهیم برد.

این نکته را جدی بگیرید: تا زمانی که ارزش‌ها و خواسته‌های خودتان را به اولویت اولتان تبدیل نکنید و توجه کردن به حرف‌هایی که پشت سر و روبرویتان زده می‌شوند را کنار نگذارید، هیچ‌گاه روی شادی عمیق و پایدار را نخواهید دید.

4) مقایسه را کنار بگذارید تا به فردی شاد تبدیل شوید

زندگی شاد

هر فردی داستان خودش را دارد؛ عادلانه نیست که پیشرفت خودمان را با دستاوردهای دیگران در ترازوی مقایسه قرار بدهیم. به داشته‌های دیگران کاری نداشته باشید؛ به جای آن، خودتان را با فردی که در گذشته بودید، قیاس کنید؛ با انجام این کار، به پیشرفت‌هایی که داشته‌اید پی خواهید برد و یک شادی درونی را تجربه خواهید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی صلح با خود را مطالعه کنید.

5) دوستان خوب انتخاب کنید تا به فردی شاد تبدیل شوید

حتما این نقل قول معروف را شنیده‌اید که می‌گوید: «هر فرد نوعی، برآیند پنج تن از افرادی است که بیشترین زمانش را با آن‌ها می‌گذارند.» یک ضرب‌المثل وطنی هم داریم که می‌گوید: «تو اول بگو با کیان دوستی تا بگویم که تو کیستی»

دور و برتان را با افرادی خوش انرژی و خنده‌رو پر کنید. افرادی که می‌توانند به شما روحیه بدهند را شناسایی کنید و با آن‌ها وقت بگذرانید. آن‌ها را به خانه‌تان دعوت کنید، به آن‌ها پیام بدهید و با هم به گردش بروید.

شاید بگویید اعضای خانواده‌ام را چه کنم که افرادی منفی‌نگر و غمگین هستند؟ در پاسخ باید بگوییم خانواده را نمی‌توان کنار گذاشت؛ کاری که شما باید بکنید، سپری کردن وقت بیشتر با دوستان شاداب است؛ با انجام این کار، خودتان به فردی شاد و سرحال تبدیل خواهید شد و طبیعتا روی تک‌تک اعضای خانواده نیز اثر خواهید گذاشت و لبخند به لبشان خواهید آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی راز انسانهای شاد را مطالعه کنید.

6) سر خودتان را گرم کنید تا به فردی شاد تبدیل شوید

زندگی شاد

روانشناسان می‌گویند افرادی که سوار جریان زندگی باشند، کمتر از بقیه احساس خمودگی خواهند داشت. برای تبدیل شدن به فردی شاد و خوشحال، خودتان را به انجام فعالیت‌های معنادار و چالش‌برانگیز مشغول کنید. اگر این کار را انجام بدهید، در واقع هدف جدیدی برای زندگی کردن پیدا کرده‌اید و دنبال کردن هدف، انگیزه و حس شادی شما را دوچندان خواهد ساخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی هدفگذاری موفق را مطالعه کنید.

7) برای خودتان هدیه بخرید تا به فردی شاد تبدیل شوید

این کار یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که برای رسیدن به شادی پایدار می‌توانید انجام بدهید.

خودتان را از قید و بندهای قراردادی خارج کنید. چه کسی گفته  که حتما باید روز تولدتان باشد یا به موفقیت بزرگی رسیده باشید که بخواهید مهمانی بگیرید و شادی کنید؟

انتظار کادو گرفتن از دیگران را نداشته باشید. به بهانه‌های کوچک، برای خودتان هدیه بخرید و از خودتان تشکر کنید. این کار به افزایش اعتماد به نفس‌تان کمک زیادی می‌کند و همان‌طور که در مورد اول اشاره کردیم، دوز اعتماد به نفس ارتباطی مستقیم با سطح شادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی اهمیت اعتماد به نفس را مطالعه کنید.

8) روی تقویت نقاط ضعفتان کار کنید تا به فردی شاد تبدیل شوید

همه افرادی که پیش از شما روی کره زمین پا گذاشته‌اند و پس از شما روی این کره خاکی راه خواهند رفت، دارای نقطه ضعف هستند. شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید؛ پس نباید خودتان را بابت مهارت‌هایی که ندارید یا نکاتی که بلد نیستید، به باد سرزنش بگیرید.

سرزنش کردن نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه عنصر شادی را نیز از زندگی‌تان حذف می‌کند؛ پس بهتر است به جای خودخوری و سرزنش، یک راهکار کارآمدتر را امتحان کنید و آن، تلاش برای یادگیری مهارت‌های جدید در جهت رشد و توسعه خودتان است.

9) دنبال کردن اخبار را کنار بگذارید تا به فردی شاد تبدیل شوید

متاسفانه، رسانه‌های ما پر هستند از خبرهای منفی و ناراحت‌کننده. کافی است چند دقیقه‌ای در شبکه‌های مجازی دور بزنید یا برنامه‌های خبری تلویزیونی را تماشا کنید تا از حجم انرژی منفی که دریافت می‌کنید، حالتان بد شود.

بیشتر اطلاعاتی که با تماشای اخبار به ذهن ما وارد می‌شوند، از نوع ناسالم هستند و هیچ دردی از ما دوا نمی‌کنند. به ما اعتماد کنید و پیگیری اخبار را کنار بگذارید؛ مطمئن باشید نه تنها ضرر نخواهید دید، بلکه تاثیرات مثبت آن را در سطح شادی و خوشحالی‌تان لمس خواهید کرد.

10) به دیگران کمک کنید تا به فردی شاد تبدیل شوید

زندگی شاد

خوشحال کردن دیگران، باعث می‌شود خودتان نیز به فردی خوشحال تبدیل بشوید. بی‌دلیل نیست که افراد خیر و بخشنده، شادتر و سالم‌تر و طولانی‌تر از دیگران عمر می‌کنند. حتما هم لزومی ندارد این کمک کردن از نوع نقدی باشد؛ همین‌که با اطرافیانتان گفتگو کنید، گوش شنوایی برای حرف‌هایشان باشید و با آن‌ها همدلی کنید، یک قدم به شادی پایدار در زندگی نزدیک خواهید شد.

سخن پایانی

به عنوان حسن ختام، به یک نکته مهم اشاره می‌کنیم و آن، این که: شاد زیستن، یک انتخاب است. اگر می‌خواهید به شادی پایدار دست پیدا کنید، نباید منتظر وقوع یک اتفاق خاص یا معجزه بمانید؛ کافی است خیلی ساده، انتخاب کنید که می‌خواهید شاد باشید. در این مقاله، راهکارهایی را برای عملی کردن این انتخاب بیان کردیم.

مجموعه یک پله بالاتر درسی تهیه کرده با نام آیین شادمانگی که زیرمجموعه دروس آرامش درون به شمار می‌رود. کافیست این آموزش غیر حضوری را بشنوید و به تمرینات آن عمل کنید تا به شکلی عملی، متوجه شوید که کسی جز شما مسئول شادمانی شما نیست و داشتن زندگی شاد به آن اندازه که فکر می‌کردید دشوار نیست.

آیا شما فرد شادی هستید؟ از چه زمانی تصمیم گرفتید شادی را وارد زندگی‌تان کنید؟ چه راهکارهایی را امتحان کرده‌اید؟ آیا نتیجه‌بخش بوده‌اند؟ نظرات و تجربیاتتان را زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.