راه های آرامش ذهن در روزهای پراسترس زندگی

ثنا جهاندار تاریخ 17 نوامبر , 2020 دسته بندی : آرامش درون

همه ما به دنبال آرامش هستیم. زیرا تنها چیزی که پس از یک روز سخت می‌تواند غبار خستگی را از تن ما بتکاند و کمک کند تا حس خوبی نسبت به خود و زندگیمان داشته باشیم آرامش است. از این رو یادگیری راه های آرامش ذهن می‌تواند در بهبود کیفیت زندگی به ما کمک کند؛ اما چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

لازم به ذکر است که بسته به روحیات انسان‌ها، راه های آرامش ذهن متفاوتی را می‌توان امتحان کرد. هر کدام از ما می‌توانیم باید به این شناخت برسیم که چگونه ذهن خود را آرام کنیم.

در ادامه این مطلب قصد داریم چند نمونه از شناخته‌شده‌ترین و موثرترین راه های آرامش ذهن را با شما خوبان به اشتراک بگذاریم. بنابراین شما عزیزان می‌توانید بر اساس روحیات و تیپ شخصیتی خود، یکی از مناسب‌ترین راه های رسیدن به آرامش ذهن را امتحان کنید. در صورت تمایل نیز می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با در میان بگذارید.

توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آشفتگی ذهنی را بخوانید.

چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

راه های رسیدن به آرامش ذهن

همه ما ممکن است روزهایی را در زندگی خود تجربه کنیم که حس می‌کنیم مغزمان از شدت فشار به زودی منفجر خواهد شد. در این شرایط آشنایی با راه های آرامش ذهن می‌تواند به ما کمک کند تا ظرف مدت کوتاهی آرامش از دست رفته خود را بازیابی کنیم. حقیقت این است که زمان و نحوه رسیدن به این آرامش بر اساس تیپ شخصیتی ما متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال انسان‌های درون‌گرا برای رسیدن به آرامش ذهن دوست دارند، زمانی را در تنهایی با خودشان خلوت کنند. اما انسان‌های برون‌گرا با تخلیه انرژی در کنار دوستانشان می‌توانند به آرامش برسند. راه های آرامش ذهن که در ادامه گردآوری شده‌اند، در مجموع راهکارهایی هستند که به سادگی می‌توانند آرامش از دست رفته شما را باز گردانند.

توصیه می‌کنیم مقاله آموزشی مدیریت ذهن را نیز بخوانید.

راه های آرامش ذهن برای افرادی که زندگی کردن را دوست دارند!

آرامش ذهن ارتباط مستقیمی با سلامت جسم شما دارد؛ بنابراین هرگز نباید آرامش ذهن را دست کم بگیریم، چرا که در برخی از مواقع اثرات مخرب و غیر قابل جبرانی را به همراه خواهد داشت.  در شکل زیر، 8 مورد از راه های آرامش ذهن معرفی شده است، در ادامه هر راهکار را به شکل مفصل‌تر توضیح می‌دهیم:

راه های آرامش ذهن

۱) از مدیتیشن بهره بگیرید!

مدیتیشن و مراقبه یکی از بهترین راه های آرامش ذهن است. زیرا باعث می‌شود که تمامی افکار منفی خود را کنار بگذارید و ذهن خود را خالی کنید. در حقیقت همین که به هیچ چیز فکر نمی‌کنید، می‌تواند آرامش وصف ناپذیری را برای شما ایجاد کند.

در صورت امکان همزمان با مدیتیشن حرکات یوگا نیز انجام دهید. زیرا حرکات کششی یوگا می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار آرامش ذهن، جسمتان را نیز آرام کنید.

البته ناگفته نماند که برای بهره‌گیری از مدیتیشن و یا انجام حرکات یوگا نیاز به مربی یا کلاس خاصی ندارید. زیرا این حرکات در یکی از اتاق‌های خلوت و دنج منزل هم امکانپذیر است.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آموزشی راهکارهای کنترل ذهن را نیز مطالعه کنید.

۲) موسیقی بی‌کلام گوش کنید

راه های آرامش ذهن - موسیقی بی کلام

موسیقی غذای روح است. به همین دلیل است که گوش دادن به موسیقی بی کلام یکی از بهترین راه های آرامش ذهن به شمار می‌آید.

برای تاثیرگذاری بیش‌تر، بهتر است هنگام گوش دادن به موسیقی لباس راحتی بپوشید و روی تخت دراز بکشید و چشمان خود را ببندید.

برخی از افراد عادت دارند که هنگام عصبانیت و ناراحتی، آهنگ مورد علاقه خود را پلی کنند و با صدای بلند با آن همخوانی کنند. زیرا معتقد هستند که این کار سبب آرامش ذهن آن‌ها می‌شود.

حقیقت این است که گوش دادن به آهنگ و همخوانی با آن می‌تواند راهکار مناسبی برای کنترل هیجان باشد، اما لزوما منجر به آرامش ذهن نمی‌شود. به همین دلیل است که بیش‌تر بر روی بی کلام بودن آهنگ تاکید می‌شود.

۳) در مورد نگرانی‌های خود بنویسید

فکر کردن به نگرانی‌ها و مسائل دلهره‌آور سبب تشویش ذهن می‌شود. اما هنگام نوشتن، ذهن شما سبک می‌شود. دقیقا مثل وقتی که با کسی در مورد نگرانی‌های خود صحبت می‌کنید.

از این رو بسیاری از روانشناسان نیز توصیه می‌کنند که هنگام نگرانی و ناراحتی، احساسات خود را با تمام جزئیات بر روی کاغذ بنویسید. پس از این فرایند حس آرامش در وجود شما شکوفا خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله آموزشی آرامش درونی را مطالعه کنید.

۴) کتاب بخوانید

راه های آرامش ذهن - مطالعه کتاب

 

اگر رابطه خوبی با خواندن کتاب داشته باشید، احتمالا می‌دانید که پس از خواندن کتاب تا چه اندازه احساس آرامش می‌کنید. زیرا کتاب خواندن باعث می‌شود که ذهن شما از هر موضوع دیگری به غیر از آنچه در کتاب آمده است، دور شود. بهتر است برای آرام کردن ذهن خود یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌تان را مطالعه کنید.

البته توجه داشته باشید که موضوع این کتاب نباید کارآگاهی یا درام باشد. بهترین سبک کتاب‌هایی که آرامش را به شما هدیه می‌کنند، شعرهای نو، رمان‌های عاشقانه و یا کتاب‌های خودشناسی هستند؛ بنابراین اگر در حال مطالعه کتاب پرچالشی هستید، ادامه مطالعه آن را به وقت مناسبی موکول کنید.

۵) از شنا کردن غافل نشوید

شنا کردن نیز یکی از راه های آرامش ذهن است. البته این کار علاوه بر آرامش روان، آرامش جسم را نیز به شما هدیه می‌دهد.

با توجه به این‌که برای آرام شدن ذهن خود شنا می‌کنید، بهتر است استخری را انتخاب کنید که در ساعت مراجعه شما خیلی شلوغ و پر از هرج و مرج نباشد. زیرا در این صورت ممکن است شنا کردن نتیجه معکوس داشته باشد.

۶) گشت‌وگذار در طبیعت را در اولویت قرار دهید

راه های آرامش ذهن - رفتن به طبیعت

طبیعت همواره مظهر آرامش است. مخصوصا اگر به گوشه دنجی که پر از گیاه و صدای پرندگان باشد، سفر کنید!

برای تقویت روحیه و به دست آوردن آرامش خیال خود بهتر است، هر هفته زمانی را برای گشت‌وگذار در طبیعت اختصاص دهید. کوهنوردی، طبیعت گردی و دوچرخه سواری از جمله موثرترین راه های آرامش ذهن هستند.

۷) زمانی را به خودتان اختصاص دهید

در بسیاری از مواقع، مشغله‌های کاری مانع از این می‌شوند که روزانه زمانی را هم به خودتان اختصاص دهید. همین موضوع نیز باعث استرس و نگرانی می‌شود.

برای رسیدن به آرامش ذهن بهتر است روزانه تایمی را برای انجام کارهای دلخواه خودتان در نظر بگیرید. این زمان می‌تواند صرف تماشی فیلم، نقاشی کشیدن، انجام یک کار هنری، آشپزی و … شود.

فراموش نکنید که شما قهرمان زندگی خودتان هستید، بنابراین برای حال خوب خودتان تلاش کنید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آموزشی مثبت اندیشی را مطالعه کنید.

۸) دوش آب گرم بگیرید

احتمالا تجربه این را داشته‌اید که وقتی بعد از یک روز کاری سخت دوش آب گرم می‌گیرید، خستگی شما به طور کامل در می‌رود. به این ترتیب حس خوبی دارید و ذهن شما هم آرام‌تر می‌شود.

از این رو سعی کنید هر روز بعد از کار یک دوش آب گرم بگیرید و زمانی را برای آرامش ذهن و جسم خود اختصاص دهید.

نتیجه‌گیری

آنچه در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت راه های آرامش ذهن برای لذت بردن از زندگی و تجربه یک زندگی ایده‌آل است. ما در مجموعه یک پله بالاتر به دنبال شادی و موفقیت هر چه بیشتر شما در زندگی هستیم و مجموعه دروسی تهیه کرده‌ایم با عنوان‌های:

  • دوره جامع اعتماد به نفس
  • چگونه در اوج انگیزه بمانیم؟
  • آیین شادمانگی
  • صلح با خویشتن
  • غلبه بر آشفتگی ذهنی
  • هنر عشق به خود

کلیه این دروس در بسته کامل مجموعه آرامش درون خود، به مدت محدود، با یک تخفیف استثنایی در اختیار شما قرار داده شده است. توصیه می‌کنیم این فرصت کمیاب را از دست ندهید.

این مقاله با نظرات شما کامل می‌شود:

آیا توصیه‌های این مقاله برایتان مفید بود؟ شما از چه راهکارهایی برای به رسیدن به آرامش ذهن استفاده می‌کنید؟ نظرات، پرسش‌ها و دیدگاه‌های خودتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :