۱۰ راه رسیدن به موفقیت در سریع‌ترین زمان ممکن / از رویا تا واقعیت

ثنا جهاندار تاریخ 27 ژوئن , 2020 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت

همه ما کم و بیش رویای موفقیت‌های بزرگی را در سر می‌پرورانیم و برای رسیدن به این موفقیت‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم. اما اصلی‌ترین چالشی که همواره با آن روبه‌رو هستیم یافتن بهترین راه رسیدن به موفقیت است. شناخت راه رسیدن به موفقیت کلید تحقق رویاهای شما است. بنابراین صرف نظر از این‌که مدیر هستید یا مشاورکسب‌وکار، صاحب برند هستید یا دانشجو در هر حال به شناسایی راهکارهایی نیاز دارید که شما را به سمت موفقیت هر چه بیش‌تر سوق دهد.

درست است که راه رسیدن به موفقیت برای هر فرد متفاوت است؛ اما اجزای سازنده فرمول رسیدن به موفقیت، برای همه تقریبا یکسان هستند.

اگر در انتخاب بهترین راه رسیدن به موفقیت دچار ابهاماتی هستید، مجموعه یک پله بالاتر با ارائه جعبه ابزار موفقیت سعی دارد با آموزش تکنیک‌های مورد نیاز، شما را در رسیدن هر چه سریع‌تر به اهدافتان یاری کند.

 ۱۰ راهکار عملی برای رسیدن به موفقیت

اگر شما هم دنبال بهترین راه برای رسیدن به موفقیت هستید، احتمالا می‌دانید که در رابطه با این موضوع کتاب‌های زیادی در دسترس هستند. اما مسئله اینجاست که بین خواندن جملات انگیزشی برای تشویق بیش‌تر و راهکارهای عملی فرسنگ‌ها فاصله است.

اصلی‌ترین بخش ماجرا، این است که آستین‌ها را بالا زده و وارد عمل شوید، در این مسیر، توصیه می‌کنیم همواره اصول زیر را مد نظر قرار دهید:

راه رسیدن به موفقیت

در ادامه، هر یک از این راهکارهای عملی برای رسیدن به موفقیت را با جزئیات بیشتری شرح می‌دهیم.

۱) ایجاد تعادل در زندگی

به جرات می‌توان گفت اصلی‌ترین عامل بازدارنده شما در راه رسیدن به موفقیت، عدم ایجاد تعادل در زندگی است. زیرا انگیزه و انرژی شما در انجام کارهای مختلف، به شدت تحت تاثیر تعادل برقرار شده در زندگی شماست.

نداشتن تعادل در زندگی تمرکز شما را به شدت کاهش می‌دهد، انگیزه رسیدن به اهداف را در شما از بین می‌برد و شما را افسرده می‌کند. بنابراین در مرحله نخست برای رسیدن به موفقیت باید زندگی خود را متعادل کنید.

به عنوان مثال اگر مدیر یا مشاور یک کسب‌وکار هستید، زمان مشخصی را برای کار و مطالعه خود اختصاص دهید. در باقی زمان‌های خود نیز ورزش، وقت‌گذرانی با خانواده، مدیتیشن و استراحت را فراموش نکنید. زیرا مدیریت و ارائه مشاوره برای کسب‌وکارها شغل پراسترسی است. از این رو در صورت نداشتن تعادل به زودی بی‌انگیزه خواهید شد و از اهداف و رویاهایتان به تدریج تبدیل به حسرت می‌شود.

۲) تعیین هدف و برنامه‌ریزی

زندگی بدون هدف کاملا بی‌معناست. بنابراین بدون داشتن هدف مشخص دلیل کافی برای جستجوی راه رسیدن به موفقیت نیز وجود نخواهد داشت. برعکس داشتن هدف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن شما را باانگیزه و سرحال می‌کند.

اما اصلی‌ترین نکته‌ای که در تعیین هدف باید به آن توجه شود، تعریف اهداف واقع گرایانه است. بنابراین تعیین هدف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن باید با در نظر گرفتن تمامی فاکتورهای دخیل صورت بگیرد. در غیر این صورت راه رسیدن به هدف روزبه‌روز طولانی‌تر می‌شود و انگیزه شما برای تلاش به صفر میل می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، مقاله آموزشی هدف گذاری موفق و برنامه ریزی را مطالعه کنید.

به عنوان مثال اگر مدیر یک شرکت تولیدی هستید و هدف شما افزایش بهره‌روی کارکنان است. در مرحله اول باید به دنبال راهکارهایی برای افزایش انگیزه کارکنان برای سریع‌تر کار کردن باشید، نه افزایش تولید! به مرور با افزایش بهره‌وری کارکنان طبیعتا میزان تولید نیز افزایش خواهد یافت.

۳) حرکت آهسته و پیوسته

راه رسیدن به موفقیت

اگر به دنبال بهترین راه رسیدن به موفقیت هستید، باید به این نکته توجه کنید که داشتن اهداف آرمانی و برنامه سنگین، هر چند در ابتدا هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. اما در مدت کوتاهی شما را خسته می‌کند و انگیزه کافی برای ادامه راه را از شما می‌گیرد. بنابراین بهتر است این بیت شعر را ملکه ذهنتان کنید:

رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

بنابراین برنامه‌های سنگین و طاقت‌فرسا را فراموش کنید و سعی کنید تمرکز خود را افزایش دهید. به عنوان مثال اگر به عنوان مدیر یک کارگاه تولیدی بر روی افزایش بهره‌وری کارکنان تمرکز کنید به مرور میزان تولید نیز افزایش می‌یابد. در حالی که افزایش ساعت کاری کارکنان تنها آن‌ها خسته و دلزده از کار می‌کند. بنابراین درصد رسیدن شما به هدف افزایش تولید نیز به صفر میل خواهد کرد.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برنامه رشد فردی را مطالعه کنید.

۴) تغییر سبک زندگی و تمرکز بر نقاط قوت

درست است که سبک زندگی افراد متفاوت از یکدیگر است. اما حقیقت این است که برای گام گذاشتن در راه رسیدن به موفقیت باید سبک زندگی متناسبی را برای خود انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر تعریف شما از موفقیت کسب درجه شغلی بالاتر است. بهتر است همیشه سر وقت سر کار حاضر شوید و تسک‌هایی که به شما محول شده‌اند را نیز با تمرکز و دقت بیش‌تری انجام دهید. لازمه این کار نیز آن است که شب‌ها به موقع بخوابید. هنگام انجام تسک‌ها هم بهتر است از آن‌هایی شروع کنید که کاملا بر آن‌ها مسلط هستید. به این ترتیب زمان زیادی برای انجام تسک‌هایی خواهید داشت که در آن‌ها ضعف دارید.

طبیعتا دیر خوابیدن تمرکز شما را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود در راه رسیدن به موفقیت ثابت قدم نباشید.

۵) پرهیز از عجله برای رسیدن به موفقیت

یکی از بزرگترین موانعی که در راه رسیدن به موفقیت وجود دارد نتیجه‌گرایی کوتاه مدت بدون توجه به عملکرد است. هر چند که در مجموع این نتیجه عملکرد شماست که موفقیت یا شکست شما را رقم می‌زند. اما نتیجه‌گرایی و عدم توجه به نحوه عملکرد در طول مسیر رسیدن به موفقیت، می‌تواند شما را دچار دلسرد کند. بنابراین بهتر است در کوتاه مدت تنها بر روی بهبود عملکرد خود تمرکز کنید. به این ترتیب هر روز بهتر از دیروز خواهید بود. به عنوان مثال اگر دانشجو هستید و برای مطالعه امتحان سخت دروستان برنامه‌ریزی کرده‌اند. نباید هرگز کمیت را فدای کیفیت مطالعه کنید. بلکه به این نکته توجه کنید که با یادگیری هر مبحث یک گام به هدف خود که کسب نمره مورد قبول از این درس است، نزدیک‌تر شده‌اید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید را مطالعه کنید.

۶) حرکت به سمت هدف با چاشنی خلاقیت

راه رسیدن به موفقیت

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در راه رسیدن به موفقیت باید به آن توجه شود، خلاقیت در انتخاب راهکار است. در بسیاری از موارد هدف به درستی تعیین شده است. حرکت به سمت آن نیز طبق برنامه‌ریزی انجام شده پیش می‌رود. اما نداشتن خلاقیت در مواجهه با موانع است که باعث می‌شود، روز به روز از اهداف خود دورتر شویم. چرا که همیشه راهکار یکسانی در مواجهه با مسائل جوابگو نیست.

به عنوان مثال کارخانه‌ای را تصور کنید که با افزایش قیمت محصولات خود، بخش بزرگی از مشتریان خود را در بازار هدفش از دست می‌دهد. یکی از راه‌های خلاقانه در این شرایط کاهش حجم محصول و ثبات در قیمت یا تولید یک محصول جدید با حاشیه سود بالاتر است. در هر حالی که این روش ممکن است برای سایر کسب‌وکارهای فعال در این زمینه مناسب نباشد.

۷) آینده‌نگری و داشتن نگاه رو به جلو

راه رسیدن به موفقیت

همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که تعیین هدف و انتخاب راه رسیدن به موفقیت تمامی ارکان زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین داشتن هدف بدون آینده‌نگری نه تنها انتخاب هوشمندانه‌ای نیست. بلکه می‌تواند کیفیت زندگی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین لازم است که همواره با نگاه رو به جلو از قافله رشد و پیشرفت عقب نمانیم.

به عنوان مثال در بسیاری از مواقع خرید یک دستگاه پیشرفته برای خط تولید کارخانه راه‌حل بهتری است، تا این‌که با برگزاری دوره آموزشی تعداد کارمندانی که بر دستگاه فعلی مسلط هستند را افزایش دهیم.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی پیروزی در زندگی را مطالعه کنید.

۸) مقایسه نکردن خود با دیگران

ساده‌ترین جمله‌ای که در این خصوص می‌توان به کار برد این است که سعی کنید همواره بهترین خودتان باشید. البته هدف از این جمله این نیست که مثل کبک سرمان را در برف فرو کنیم و به بهانه این‌که بهترین خودمان هستیم از قافله عقب بمانیم. بلکه هدف درک متفاوت بودن قابلیت‌هاست. زیرا مقایسه خود با دیگران بدون در نظر گرفتن علایق و قابلیت‌ها ظلم به خود و سرکوب کردن استعدادهاست.

به عنوان مثال ممکن است شما استراتژیست موفقی نباشید، اما تقویت استعداد موسیقی، بتواند راه شما را در رسیدن به هدف نوازندگی گروهی را تقویت کند.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی 4 راهکار برای تقویت مهارت خودشناسی را مطالعه کنید.

۹) استقلال و عدم وابستگی به دیگران

راه رسیدن به موفقیت

ذات انسان اجتماعی است. بنابراین نمی‌توانیم خودمان را شخصیت مستقلی تصور کنیم که نه از محیط تاثیری می‌گیرد و نه تاثیری بر روی آن می‌گذارد. اما حقیقت این است که در راه رسیدن به موفقیت اگر خودمان را به دیگران و تصمیم‌های آن‌ها وابسته کنیم، هرگز موفق نخواهیم شد. بنابراین داشتن استقلال یکی از اصول رسیدن به موفقیت است.

۱۰) تغییر راهکار با توجه به بازخوردها

راه رسیدن به موفقیت قانون نانوشته‌ای است که هر کس بسته به هدف و شخصیت خود می‌تواند آن را تغییر دهد. بنابراین عاقلانه‌ترین راه‌کار این است که به محض مواجهه با بازخوردهای منفی تغییری در راهکار داده شود تا راه رسیدن به موفقیت هموارتر از قبل شود. چرا که گاهی تداوم در عمل به یک راهکار نه تنها راه رسیدن به موفقیت نیست، بلکه ما را هر روز به شکست نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله، با 10 مورد از راهکارهای عملی رسیدن به موفقیت آشنا شدید که جوابشان را پس داده و افراد زیادی را به موفقیت رسانده‌اند. توصیه ما این است که در مسیر حرکت به سمت مقصد موفقیت، از کمک افراد کاردان و متخصص بهره بجویید تا بتوانید سریع‌تر و راحت‌تر از قبل، سنگلاخ‌های مسیر را پشت سر بگذارید.

مجموعه یک پله بالاتر با ارائه بسته کامل آموزشی جعبه ابزار موفقیت سعی دارد با آموزش تکنیک‌های مورد نیاز، شما را در رسیدن هر چه سریع‌تر به اهدافتان یاری کند. این بسته آموزشی به مدت محدود، با تخفیفی استثنایی، در اختیار شما قرار داده شده است.

اگر نظر یا پرسشی در مورد راه‌های رسیدن به موفقیت دارید، دیدگاهتان را زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید؛ پاسخگوی شما خواهیم بود.