10 مورد از ساده‌‌ترین راههای شاد زیستن در زندگی

ثنا جهاندار تاریخ 6 سپتامبر , 2020 دسته بندی : آرامش درون

مطب روانشناسان و مشاوران، پر است از انسان‌های متمول، ولی افسرده! داشتن خانه بزرگ یا ماشین جدید، شما را به انسان شادتری تبدیل نمی‌کند. چیزی که شادی واقعی را برای انسان به همراه می‌آورد، لذت بردن از دلخوشی‌های ساده و کوچک است. در این مقاله، 10 مورد از راههای شاد زیستن در زندگی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. اگر به دنبال شاد بودن و خوشبختی همیشگی هستید، 8 دقیقه از زمان امروزتان را به مطالعه این مقاله اختصاص بدهید.

شاد بودن و داشتن حس خوشبختی، یکی از اهدافی است که تمامی انسان‌ها از زمان‌های دور و دراز به دنبال پیدا کردن آن بوده‌اند، معمولا هم اوضاع به این ترتیب است که انسان‌ها، رسیدن به شادی و خوشبختی پایدار را امری دست‌نیافتنی تلقی می‌کنند. خیلی راحت است که بشینیم و با خودمان بگوییم «هر زمان که یک خانه خوب بخرم، وزنم را کم کنم و خودروی جدیدی بخرم، حس شادی خواهم کرد.»

اما واقعیت این است که شادی، در تمامی لحظات زندگی، درست در چند قدمی‌مان ایستاده و با چهره‌ای خندان به ما نگاه می‌کند؛ کافی است بتوانیم آن را ببینیم! اما چگونه؟

راهکار را به شما خواهیم گفت:

راههای شاد زیستن در زندگی کدام هستند و چه کنیم تا به خوشبختی پایدار برسیم؟

در مقاله تعریف شادی به شکل جامع در مورد مبحث شادی صحبت کرده‌ایم و رابطه آن را با رضایت درونی مورد بررسی قرار داده‌ایم.

همانگونه که مشاهده می‌کنید، در شکل زیر، 10 مورد از راههای اثبات‌شده برای شاد زیستن را با شما در میان گذاشته‌ایم. این راهکارها شاید در ظاهر ساده به نظر برسند، ولی کاملا موثرند. جالب است بدانید بر خلاف تصور خیلی از افراد، اکثر این راهکارها، رایگان هستند و هیچ هزینه‌ای ندارند.

در ادامه، هر یک از راههای شاد زیستن در زندگی را به شکل تفضیلی، مورد شرح و بررسی قرار خواهیم داد.

راههای شاد زیستن در زندگی

 

1) کارهایی را انجام بدهید که به آن‌ علاقمند هستید

به چه کاری علاقه زیادی دارید؟ دوست دارید فوتبال بازی کنید؟ شعر بنویسید؟ مربی ورزش کودکان باشید؟ به هر کار و حرفه‌ای که علاقمند هستید و از انجام آن انرژی می‌گیرید، همان را انجام بدهید.

مطمئن باشید وقتی مشغول انجام کار مورد علاقه‌تان باشید، لحظه‌ای به خودتان خواهید آمد و مشاهده خواهید کرد که وجودتان از شادی پر شده است.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی راز انسانهای شاد را از دست ندهید.

2) خودتان را با هیچ‌کس مقایسه نکنید

مرغ همسایه غاز است. یکی از موثرترین راههای شاد زیستن در زندگی این است که از مقایسه کردن خودتان با بقیه دست بردارید. از همه مهم‌تر، لازم است که داشته‌هایتان را با معیار داشته‌های دیگران مورد سنجش قرار ندهید.

در دنیای مدرن امروز، کار اکثر ما این شده که بنشینیم عکس‌ها و ویدیوهای دوستانمان و افراد مشهور را ببینیم و تصور کنیم که آن‌ها حقیقتا انسان‌های خوشبختی هستند.

در تمام این مدت، ما غافل هستیم که 90 درصد انسان‌ها، بهترین، شادترین و (ساختگی‌ترین) عکس‌ها را از خودشان به اشتراک می‌گذارند. حسد و کینه، ریشه‌های شکرگزاری و قدردانی را خشک می‌کنند؛ بنابراین، خودتان را فقط با خودتان مقایسه کنید و به قول یک نقل قول معروف: «ظاهر زندگی خودتان را با باطن زندگی دیگری مورد مقایسه قرار ندهید.»

3) ذهن‌آگاهی را تمرین کنید

راههای شاد زیستن در زندگی

ذهن‌آگاهی یعنی این‌که تمام مدت، آگاهی و توجهتان را روی لحظه حال متمرکز کنید و به تمام احساسات و فکرهایی که درونتان رژه می‌روند، آگاه باشید و آن‌ها را بپذیرید. تمرین ذهن‌آگاهی به معنای حضور در لحظه، آگاهی و کنجکاوی است. اگر به مهارت ذهن‌آگاهی مسلط شوید، خیلی راحت‌تر می‌توانید استرستان را کاهش بدهید و موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرید را بهتر و دقیق‌تر ببینید.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی خودشناسی را مطالعه کنید.

4) فکرهای منفی را دور بیندازید

اگر غمگین هستید و در دنیایی خاکستری‌رنگ زندگی می‌کنید، دلیل آن است که به فکرهای منفی اجازه داده‌اید وارد مغز شما شده و در آن جولان بدهند. حال چه باید بکنید؟ شما باید به فکرهایتان آگاه شوید و فکرهای منفی را با فکرهای مثبت جایگزین کنید؛ زمان سپری‌شده با افراد منفی‌باف را به حداقل برسانید، معاشرت بیشتری با افراد مثبت داشته باشید و تا صورت امکان، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و شنیدن اخبار منفی رسانه‌ای را به کلی از زندگی‌تان حذف کنید.

اگر می‌خواهید اطلاعات عملی‌تری در این مورد به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی مدیریت ذهن را مطالعه کنید.

5) ببخشید و فراموش کنید

کینه‌توزی، بیش از هر فرد دیگری، به خود شما آسیب می‌رساند. از خودتان بپرسید: «اگر بار اتفاقات گذشته را از دوشم بردارم، چه اتفاقی می‌افتد؟» مطمئن باشید که اگر از نشخوار فکری دست بردارید و دیگران را بابت اشتباهی که داشته‌اند، ببخشید و فراموش کنید، شعله‌های خشم در وجودتان رو به خاموشی خواهند گذاشت. با انجام این کار، ذهنتان از بار فکرهای گذشته آزاد می‌شود و راحت‌تر می‌توانید روی ساخت یک آینده روشن، تمرکز کنید. مطمئن باشید تمامی این اتفاقات، بیشتر از همه، به نفع خودتان تمام خواهند شد.

6) خودتان باشید

راههای شاد زیستن در زندگی

استیو جابز گفته است: «زمان شما محدود است، آن را با زندگی کردن به جای یک فرد دیگر، هدر ندهید.» یکی از بهترین راههای شاد زیستن در زندگی این است که خودتان باشید، به دنبال گرفتن تایید از دیگران نباشید، برای خودتان وقت بگذارید و خودتان را بهتر بشناسید. این کار شاید کمی سخت به نظر برسد، به همین دلیل، در مقاله آموزشی عشق به خود، به شکل کامل‌ و جامع، راهکارهای دوست داشتن خود را توضیح داده‌ایم.

7) عالی نبودن را بپذیرید

بسیاری از ما، اشتهای سیری ناپذیری برای ایده آل گرایی داریم. دوست داریم بهترین فرد در خانواده، جمع دوستان و محیط کار و تحصیلمان باشیم و همین میل به ایده آل بودن، آسیب‌زاست.

شما باید بپذیرید که کامل و ایده آل بودن، تقریبا غیر ممکن است و ما نه تنها نمی‌توانیم به کمال مطلق برسیم، بلکه از اطرافیانمان نیز نباید چنین انتظاری داشته باشیم. اگر از خودتان یا دیگران انتظار بی‌عیب‌ونقص بودن داشته باشید، خیلی زود ناامید خواهید شد و در تله غم و افسردگی اسیر خواهید شد.

اجازه ندهید چنین اتفاقی برایتان بیفتد. بپذیرید که زندگی واقعی، با ایده‌آل‌های زندگی شما فاصله دارد و قرار نیست همه‌چیز و همه‌کس طبق استانداردهای شما رفتار و عمل کنند.

در مقاله آموزشی ایده آل گرایی می‌توانید علائم این عارضه و راه‌های دور ماندن از آن را بخوانید.

8) از منظره مسیر لذت ببرید نه رسیدن به مقصد

زندگی پر از بالا و پایین‌های مختلف است. گاهی اوقات افراد هدفی را برای خودشان تعیین می‌کنند و قدم در راه رسیدن به آن هدف می‌گذارند، ولی چنان محو افق‌ دوردست هدف می‌شوند که موفقیت‌های کوچک مسیر را نمی‌بینند.

اگر امروز توانسته‌اید بر اهمال‌کاری‌تان غلبه کرده و تمام چک‌لیست فعالیت‌های روزانه‌تان را تیک بزنید، این یک پیروزی است، این عملگرایی و موفقیت را جشن بگیرید. اگر از امروز تصمیم گرفته‌اید راههای شاد زیستن در زندگی را آموخته و از دام غم و افسردگی بیرون بیایید و در این بین، مسیرتان به این مقاله افتاده، باید بدانید که گام بزرگی در زندگی‌تان برداشته‌اید، این گام را جشن بگیرید!

9) با کسانی که دوستشان دارید، وقت بیشتری بگذرانید

راههای شاد زیستن در زندگی

هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین سپری کردن وقت با عزیزان شود. ما انسان‌ها، حتی اگر جزو گروه درونگرایان باشیم، باز هم موجوداتی اجتماعی هستیم. ما دوست داریم با اعضای خانواده و دوستانمان وقت بگذرانیم، با آن‌ها مکالمه‌های مثبت داشته باشیم و به لبهایشان لبخند بیاوریم.

زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید تمام مدت کنج عزلت برگزینید. از اتاقتان بیرون بیاید و شروع کنید به معاشرت.

10) بین زندگی فردی و کاری‌تان تعادل برقرار کنید

اگر مدیر، کارمند یا صاحب کسب‌وکار باشید، به احتمال زیاد ساعات زیادی از روزتان را با کار کردن سپری می‌کنید، اما کل زندگی شما نباید در کار خلاصه شود! حتما ساعات مشخصی از روز و هفته را به انجام فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی اختصاص بدهید که کاملا جدا از محیط کارتان هستند. این فعالیت هر کاری می‌تواند باشد؛ گذران وقت با دوستان و خانواده، ورزش کردن یا آشپزی کردن نمونه‌هایی از همین فعالیت‌ها هستند.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی، باعث می‌شود سطح استرس در وجود شما رو به افول بگذارد و به فردی شادتر تبدیل شوید.

سخن پایانی

به عنوان یک نکته پایانی، اشاره می‌کنیم که اگر دوست دارید به یک خوشبختی پایدار و همیشگی برسید، کمک گرفتن از یک کوچ یا راهنما نیز می‌تواند راهگشا باشد. این افراد آگاه‌تر هستند، می‌توانند به شما کمک کنند تا ریشه حس غم و ناراحتی را پیدا کرده و با در پیش گرفتن یک رویکرد مناسب، به انسان شادتری تبدیل شوید.

ما در مجموعه یک پله بالاتر، خواهان شادی و موفقیت تک‌تک شما هستیم و درسی غیر حضوری تهیه کرده‌ایم با عنوان آیین شادمانگی که زیرمجموعه دروس آرامش درون یک پله بالاتر به شمار می‌رود. کافیست این آموزش غیر حضوری را بشنوید و به تمرینات آن عمل کنید تا به شکلی عملی، متوجه شوید که کسی جز شما مسئول شادمانی شما نیست و داشتن زندگی شاد به آن اندازه که فکر می‌کردید دشوار نیست.

آیا راهکارهای این مقاله برایتان مفید بود؟ شما چه نظر یا تجربه‌ای در مورد راههای شاد زیستن در زندگی دارید؟ دیدگاه‌ها و پرسش‌هایتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید، پاسخگویتان خواهیم بود.

اشتراک گذاری :