اندر حکایات مبحث داغی به نام دورکاری / آیا با مزایای دورکاری آشنایی دارید؟

ثنا جهاندار تاریخ 27 آوریل , 2020 دسته بندی : رهبری و مدیریت

با ورود ویروس کرونا به ایران، شرایطی پیش آمده که تمامی کارمندان دوست دارند به شکل دورکاری فعالیت‌هایشان را انجام دهند، پزشکان و افراد اهل فن نیز برای جلوگیری از اپیدمی شدن بیماری، همین توصیه را ارائه داده‌اند؛ اما اگر بخواهیم صادق باشیم، اغلب مدیران از ته دل تمایل ندارند که کارمندانشان دفتر را ترک کرده و از جلوی چشم‌شان دور شوند.

دورکاری آن‌قدرها هم که فکرش را می‌کنید، بد نیست. تعداد بسیار چشمگیری از شرکت‌های بزرگ دنیا و نام‌های مطرح سیلیکون‌ولی، دورکاری را به عنوان یکی از استراتژی‌های شغلی خود پذیرفته‌اند.

راستش را بخواهید، بخش عظیمی از نیروی کار آینده به سمت دورکاری گرایش خواهد داشت؛ دورکاری به فضای کاری ایران نیز نفوذ کرده و جایش را پیدا کرده است؛ به‌طوری که اگر در بین نسل جوان خانواده‌تان چشمی بگردانید، جوانانی را پیدا خواهید کرد که فریلنسینگ را به عنوان سبک شغلی فعلی و آینده خودشان انتخاب کرده‌اند. چندین پلتفرم و نرم‌افزار نیز برای تسهیل دورکاری در اکوسیستم کاری ایران ارائه شده‌اند.

در شرایط حساس کنونی که با چالشی به نام کرونا مواجه شده‌ایم، فرصتی تاریخی فراهم شده تا زیرساخت‌های سازمان‌مان را در مورد سازگاری با شرایط کاری دورکاری به بوته آزمایش بگذاریم و اگر در این مورد نقص داریم، در پی حل‌ و فصل آن برآییم.

در همین ابتدای مقاله، اشاره می‌کنیم گوش‌سپاری به درس غیر حضوری عبور از بحران کرونا که به صورت رایگان تهیه شده و زیرمجموعه دروس من بهتر از من یک پله بالاتر محسوب می‌شود، به شما کمک خواهد کرد با روحیه بهتری به جنگ بحران کرونا بروید و از آسیب‌های آن در امان بمانید.

در صورتی که به عنوان یک مدیر، نگاهی منفی‌گرایانه به دورکاری دارید و تصور می‌کنید اگر به صورت فیزیکی بالای سر کارمند نباشید، آن‌ها کارشان را به درستی پیش نخواهند برد، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا پایان بخوانید؛ شاید نظرتان عوض شد!

دورکاری

مزایای کار کردن به صورت دورکاری برای کسب‌وکار به شرح زیراند:

1) افزایش سطح سلامت جسمی کارکنان

این مورد، همان انگیزه‌ای است که باعث شد دست به نگارش مقاله حاضر بزنیم. یکی از اصلی‌ترین مزایای دورکاری، این است که باعث می‌شود در فصل‌های سرد سال که سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری‌های مسری اوج می‌گیرند و در برهه‌های حساسی مانند شرایط امروز که مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا راهش را به شهرهای مختلف کشورمان باز کرده، آسیب وارده به کسب‌وکار به حداقل مقدار خود برسد. در شرایط دورکاری، ارتباط فیزیکی بین کارمندان کاهش پیدا می‌کند و طبیعتا احتمال سرایت بیماری از نیرویی به نیروی دیگر به حداقل مقدار ممکن می‌رسد.

با فراهم کردن شرایط دورکاری، کارمندان دیگر از بابت تب، سرفه، عطسه و نفس کشیدن همکار بغل‌دستی‌شان نگران نخواهند شد و آمار غیبت‌ از محیط کار رو به کمتر شدن خواهد گذاشت.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله توجه! این مقاله حاوی اطلاعات پیشگیرانه است: چگونه کسب‌وکارمان را از ویروس کرونا در امان نگه داریم؟ را نیز مطالعه فرمایید.

2) دور زدن محدودیت‌های جغرافیایی و دسترسی به استعداد و هوش در سراسر کشور

دورکاری

نسل جوان، سرزنده، هوشمند و با استعداد امروز، از پتانسیل‌های بالایی برخوردار است، اما تمامی نیروهای خوب در شهر شما ساکن نیستند! اگر می‌خواهید فارغ از محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی، به منابع عظیمی از استعداد دسترسی داشته باشید و بهترین نیروها را در خدمت کسب‌وکارتان بگیرید، راهکار شما چیزی نیست جز دورکاری.

3) کاهش هزینه‌های کسب‌وکار

مهیا ساختن شرایط کاری دورکاری، از نظر اقتصادی به نفع کسب‌وکار است. کسب‌وکارهایی که محیط کاری فیزیکی دارند، باید مبلغی را به عنوان هزینه خرید یا اجاره ملک، اثاثیه و مبلمان، کامپیوتر رومیزی، خدمات نظافتی، هزینه آب و برق و اینترنت پرداخت کنند.

کارکنانی که به شکل دورکاری فعالیت می‌کنند، می‌توانند از وسایل تکنولوژیکی و کامپیوترها یا لپ‌تاپ‌های شخصی خودشان استفاده کنند؛ در نتیجه از هزینه‌های بالاسری کسب‌وکار کاسته می‌شود.

4) افزایش بهره‌وری کارمندان

اصلی‌ترین دلیل که باعث می‌شود مدیران و صاحبان کسب‌وکار از دورکاری کارمندان واهمه داشته باشند، این است که تصور می‌کنند اگر کارمندان از خانه کار کنند، از بهره‌وری و بازدهی عملیاتی آن‌ها کاسته خواهد شد. در حالی که در بیشتر مواقع و با رعایت اصول، خلاف این موضوع صادق است. شمار فریلنسرهایی که با کارایی بالاتری از کارمندان به فعالیت می‌پردازند، گواهی است بر اثبات این امر.

کارمندان دورکار، مکان دنجی از خانه یا محیط زندگی خود را انتخاب می‌کنند، لباس راحت می‌پوشند، به دور از حواس‌پرتی‌های محیطی پشت میزشان می‌نشینند و کار می‌کنند. کار کردن در چنین محیطی به طور متوسط، در مقایسه با کار کردن به شکل حضوری، به بهره‌وری بیشتری منتج می‌شود.

به احتمال زیاد، دیده یا شنیده‌اید که برخی شرکت‌ها، سیاست محیط کاری بلوکی را در کسب‌وکارشان پیاده‌سازی کرده‌اند و محیط کاری کارمندان را از یکدیگر مجزا کرده‌اند تا تمرکز آن‌ها برای ساعات طولانی حفظ شود. در محیط دنج خانه، آمار حواس‌پرتی‌ها کاهش خواهد یافت و بهره‌وری رو به افزایش خواهد گذاشت.

5) کم‌رنگ کردن ردپای کربنی شرکت

دورکاری

به لطف شبکه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی‌های عمومی، مردم امروز، هر روز بیشتر از دیروز در مورد حفظ محیط زیست آگاهی پیدا می‌کنند و دوست دارند تا حد امکان، کمترین ردپای کربنی را از خود به جا گذاشته و پایین‌ترین تاثیر را در آلودگی هوا داشته باشند. این امر در مورد نسل‌ جوان شهرهای شلوغ و پرجمعیت بیشتر نمود دارد.

فراهم کردن قابلیت کار کردن به صورت دورکاری، یکی از آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ها برای تبدیل کردن سازمان به یک کسب‌وکار دوستدار محیط ‌زیست به شمار می‌رود. با انجام این کار، مصرف انرژی برق و گاز سازمان کاهش می‌یابد و از تولید گازهای گلخانه‌ای در اثر رفت‌وآمد کارمندان جلوگیری به عمل می‌آید.

6) تقویت عنصر پیوستگی عملکرد در سازمان

در نتیجه پیاده‌سازی دورکاری، شرایط نامساعد آب‌وهوایی، موج بیماری‌هایی از قبیل کرونا، ترافیک و فاکتورهایی از این دست که شمارشان هم کم نیست و سازمان شما کنترلی بر آن‌ها ندارد، نخواهند توانست جلوی رفت‌وآمد کارمندان به شرکت و انجام وظایف را بگیرند؛ بنابراین کسب‌وکار شما فارغ از عوامل بیرونی، به شکلی پیوسته به عملکرد خود ادامه خواهد داد.

سخن پایانی

در واقع به جرات می‌توان گفت برنده حقیقی بحران‌هایی مانند کرونا که هم‌اکنون با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، کسب‌وکارهایی خواهند بود که در محیط کار انعطاف‌پذیری به خرج داده‌اند و از پیش، تمهیدات لازم برای کار کردن از راه دور را اندیشیده‌اند. انجام این کار، هم به کاهش آمار بیماری و مرگ‌ومیر در سازمان و کشورمان کمک می‌کند و هم از وارد شدن آسیب اقتصادی به شرکت جلوگیری می‌نماید.

نکته‌ای که ذکر آن ضروری است، این است که نگرانی مدیران از احتمال تنبلی کارمندان دورکار، چندان هم نگرانی نابجایی نیست. راهکار در این است که مدیریت کسب‌وکار را بر اساس KPIها یا همان شاخص‌های کلیدی عملکرد پیش ببرید نه بر اساس ساعات کاری. به عبارت دیگر، باید در دوره‌های زمانی مشخص، وظایفی را برای هر کارمند تعیین کنید و از او بخواهید در برهه زمانی تعیین شده، تیک این وظایف را زده و به شما گزارش عملکرد ارائه دهد.

درس غیر حضوری اصول تصمیم گیری برای مدیران که زیرمجموعه دروس غیر حضوری رهبری و مدیریت یک پله بالاتر محسوب می‌شود، به شما کمک می‌کند تا به اهمیت مهارت تصمیم گیری در مدیریت پی ببرید، تصمیماتی خوب و ثمربخش بگیرید و کسب و کارتان را از ورود به بحران‌های احتمالی برهانید.

منتظر نظراتتان در این مورد هستیم!