چگونه از دستمزدی که می‌گیریم، بیشترین استفاده را ببریم؟

ثنا جهاندار تاریخ 15 ژانویه , 2020 دسته بندی : جعبه ابزار موفقیت

گروهی از افراد، دستمزد معقولی دارند، ولی خرج کردن هوشمندانه را بلند نیستند و به اصطلاح، خرجشان بیشتر از دخلشان است. دسته دیگری نیز وجود دارند که دستمزد هر ماه را در همان ماه خرج می‌کنند و هیچ پس‌اندازی برایشان باقی نمی‌ماند. دسته بعدی، کسانی هستند که اهداف مشخصی برای زندگی خود دارند، ولی از بابت مالی هر چه تلاش می‌کنند، نمی‌توانند در مسیر تحقق این اهداف راهی به پیش ببرند.

اگر جزو هر یک از دسته‌های بالا هستید، توصیه می‌کنیم رهنمودهای این مقاله را از دست ندهید.

در مقاله حاضر هفت راهکار را بیان کرده‌ایم. اگر به این راهکارها عمل کنید، مدیریت بهتری روی دستمزد خود خواهید داشت و خواهید توانست استارت موتور دستیابی به اهداف مالی زندگی خود را روشن نمایید.

1) رد خرج‌هایتان را بگیرید

دستمزد

در صورتی که می‌خواهید از دستمزدی که می‌گیرید، بیشترین استفاده را ببرید، اولین گام این است که شناسایی کنید دستمزد هر ماه در چه مسیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. چند ساعتی وقت بگذارید، بودجه‌بندی کنید و حساب درآمدها و خرج‌هایتان را دربیاورید. وقتی بدانید پولتان در کجا مصرف می‌شود، بهتر خواهید توانست فرصت‌های موجود برای خرج کردن هوشمندانه دستمزد را استخراج نمایید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید را نیز مطالعه فرمایید.

2) به مزایا و معایب بلندمدت خرج‌هایتان فکر کنید

اکثر خریدهایی که انجام می‌دهیم، نتیجه انگیزش‌های آنی و تصمیمات لحظه‌ای هستند. این تصمیم‌گیری لحظه‌ای اگر برای خرید یک شکلات ده هزارتومانی از سوپرمارکت باشد، مشکلی ایجاد نخواهد کرد؛ ولی وقتی پای خریدهای بزرگتر به میان می‌آید، شرایط بغرنج خواهد شد. اگر می‌خواهید دستمزد خود را به شکل هوشمندانه‌ای خرج کنید، پیش از اقدام به هر خریدی، یک گام عقب بردارید و دقایقی فکر کنید که این خرید چه تاثیری بر آینده شما خواهد گذاشت.

توصیه می‌کنیم در این شرایط، پرسش‌های زیر را برای خود مطرح کنید و پاسخ مناسبی برای آن‌ها پیدا نمایید.

  • جنس یا سرویسی که قصد خریداری آن را دارم، چه مدت برایم کار خواهد کرد؟
  • آن‌ها برای انجام این خرید مجبور هستم از اطرافیانم پول قرض کنم؟
  • آیا ارزشی که از خرید کالا یا خدمت برایم ایجاد خواهد شد، بر مبلغی که می‌پردازم برتری دارد؟

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آیا می‌توان با زندگی کارمندی به ثروت رسید؟ با پیروی از این روش‌ها، بله! را نیز مطالعه فرمایید.

3) از تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن مردم دست بردارید

دستمزد

هر فرد معمولی، مقدار چشمگیری از دستمزد ماهانه خود را صرف این می‌کند که در ذهن دیگران تصویر مقبولی از خود ایجاد کند.

از خرید خودروهای لوکس گران‌قیمت گرفته تا لباس‌هایی با برند خاص، اکثر اجناسی که خریداری می‌کنیم بیشتر برای خودنمایی کاربرد دارند تا شاد کردن و رفع نیازهای خودمان.

تا حد امکان سعی کنید در تله‌ای که به اصطلاح چشم و هم چشمی نامیده می‌شود، گیر نیفتید و به جای خرید اقلامی که گران‌قیمت و ناضروری هستند، چیزهایی بخرید که برای شخص خودتان لذت‌بخش است.

4) شناسایی کنید کدام‌یک از عادت‌ها باعث می‌شوند کفگیر بودجه به ته دیگ بخورد

پس از آن که استارت ردیابی خرج‌های مالی را زدید، به راحتی خواهید توانست عادات ناشایستی که منجر به تحلیل رفتن بودجه می‌شود را شناسایی نمایید. تفریحات گران‌قیمت، زیاده از حد غذا خوردن و صرف هزینه بالا برای خرید لباس، نمونه‌هایی از این عادات پرخرج هستند.

پس از شناسایی عادت‌هایی که دستمزد ماهانه‌تان را تحلیل می‌برند، نوبت می‌رسد به بررسی این‌ که آیا این عادات واقعا ضروری هستند یا خیر.

اگر این عادات نقش کلیدی چندانی در موفقیت‌تان ایفا نمی‌کنند، هر چه زودتر نسبت به کنار گذاشتن آن‌ها اقدام کنید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله چگونه شمشیر دولبه‌ای به نام عادت، به عامل مرگ شغل ما تبدیل می‌شود؟ را نیز مطالعه فرمایید.

5) به پس‌انداز ارزش بدهید نه به خرید کالا

بعضی افراد از نظر ذاتی، عملکرد بسیار خوبی در پس‌انداز کردن پول دارند. این قبیل افراد از مشاهده زیاد شدن ثروتشان خوشحال می‌شوند. در مقابل، افرادی قرار دارند که تمامی دستمزد ماهانه خود را در همان ماه خرج می‌کنند و هر کار دیگری جز این را هدر دادن فرصت می‌دانند.

اگر شما جزو دسته دوم هستید، بهتر است یک بازنگری در این باور انجام دهید و پس‌انداز کردن را برای خودتان به ارزش تبدیل کنید. به خاطر داشته باشید پولی که به پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری اختصاص می‌دهید، بهره بیشتری به زندگی‌تان خواهد رساند؛ ولی پولی که برای خرید وسایل غیرضروری می‌پردازید، طی مدت زمانی کوتاه ارزش خود را از دست خواهد داد.

6) هر چه زودتر شروع کنید به سرمایه‌گذاری هوشمندانه

خرج کردن هوشمندانه دستمزد صرفا به عدم خرید وسایل غیرضروری خلاصه نمی‌شود، بلکه عنصر دیگری وجود دارد که حائز اهمیت است و آن عبارت است از کنار گذاشتن بخشی از دستمزد به عنوان پس‌انداز و به‌‌کارگیری آن در جهت دستیابی به اهداف مالی زندگی. هیچ ابزار دیگری همانند سرمایه‌گذاری نمی‌تواند سرعت شما را در مسیر دستیابی به این اهداف افزایش دهد.

تفاوتی ندارد که چند سال دارید و چقدر دستمزد می‌گیرید؛ هر چه زودتر فضاهای سرمایه‌گذاری مناسب را شناسایی کنید و پول خود را در آن‌ها تزریق نمایید، به همان اندازه زودتر به ثروت خواهید رسید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله به روبات تبدیل شوید تا سرمایه‌گذاری موفقی داشته باشید را نیز مطالعه فرمایید.

7) پرداخت خود را با پول نقد انجام دهید نه با کارت بانکی

دستمزد

ریشه این توصیه به مسائل روانشناسی برمی‌گردد. وقتی از کارت بانکی برای خرید استفاده می‌کنید، چون هیج نمود فیزیکی از پول به چشم دیده نمی‌شود، ممکن است احساس کنید پول چندانی خرج نکرده‌اید. به همین دلیل، بهتر است اول هر هفته با مراجعه به دستگاه خودپرداز، بخشی از دستمزد خود را به صورت نقدی دریافت کنید و در خریدهای روزمره به جای کارت بانکی، از اسکناس استفاده نمایید.

سخن پایانی

همان‌گونه که مطالعه کردید در این مقاله به بیان گام‌هایی پرداختیم که بر اساس آن‌ها می‌توانید مدیریت هوشمندانه‌ای بر دستمزد خود داشته باشید و خرج‌های اضافی را از زندگی خود حذف کنید.

پس از بودجه‌بندی و انجام گام‌های بالا، این توان را خواهید داشت که تعیین کنید چه مقدار پول لازم دارید تا بدون نیاز به خرج کردن پس‌اندازها، زندگی یک ماه خود و خانواده‌تان را تامین نمایید.

به عنوان نکته طلایی پایانی، پیشنهاد می‌کنیم از ماه بعد، تمام دستمزد خود را به حساب پس‌اندازتان انتقال دهید و با دستمزد ماه قبل زندگی کنید. زندگی کردن با دستمزد ماه قبل، باعث می‌شود آرامش خاطر بیشتری را تجربه نمایید و در صورت بروز حوادث غیرمترقبه، با آمادگی بیشتری ظاهر شوید.