خود مدیریتی، مهارتی کلیدی برای کسب پیروزی در کار و زندگی

ثنا جهاندار تاریخ 27 نوامبر , 2019 دسته بندی : دسته‌بندی نشده

وقتی به واژه خود مدیریتی نگاه می‌کنیم، ناخودآگاه به این فکر می‌افتیم که باید به مدیر خودمان تبدیل شویم. بله درست است، با این تفاوت که نیازی نیست کسب‌وکار مجزایی هم برای خود راه‌‌ بیندازیم. در حقیقت، خود مدیریتی را می‌توان در به عهده گرفتن مسئولیت اقدامات و فعالیت‌های فردی توصیف کرد. شخصی که توانایی خود مدیریتی داشته باشد، به خوبی می‌تواند خودش را سازماندهی کرده و ایده‌هایش را در هر پروژه‌ای مطرح نماید. چیزی که ما از آن صحبت می‌کنیم، تبدیل شدن به مدیر خودتان است، نه مدیر یک تیم یا شرکت!
شخصی که نسبت به مدیریت خود اقدام می‌کند، در واقع قصد دارد سطح توانمندی‌هایش را ارتقا بخشد و در دو زندگی فردی و کسب و کاری، به فرد کارآمدتری بدل گردد.

سه مورد از کلیدی‌‌ترین مهارت‌های خود مدیریتی عبارتند از:

1) ابتکار عمل
2) سازمان‌دهی
3) مسئولیت‌پذیری

خود مدیریتی یکی از پنج مهارت حرفه‌ای زندگی مدرن

پنج مهارت برتری که هر فردی باید در زندگی به آن‌ها مجهز باشد، عبارتند از خودباوری، برقراری ارتباط، خود مدیریتی، کار تیمی و توانایی حل مساله. در این میان، خود مدیریتی این قابلیت را دارد که تحولاتی بزرگ را در زندگی رقم بزند.

در نتیجه خود مدیریتی است که فرد قادر می‌شود در موقعیت‌های مختلف، کنترل احساسات، تفکرات و رفتار خود را به دست بگیرد. مدیریت استرس، به تاخیر انداختن لذت، انگیزه دادن به خود، تنظیم اهداف شخصی، کاری و تحصیلی و حرکت به سمت آن‌ها، همگی در سایه تبدیل شدن فرد به مدیر خود رشد می‌کنند و بال و پر می‌گیرند.

جالب است بدانید طبق تحقیقات انجام شده، کودکان 5 ساله‌ای که به نسبت همسالان خود از قابلیت خود مدیریتی بالاتری برخودارند، در آینده به دانش‌آموزان بهتری تبدیل می‌شوند، از نظر سلامت جسمانی نمره قابل قبول‌تری دریافت می‌کنند، درآمد بیشتری دارند، والدین بهتری برای فرزندانشان می‌شوند و از فضای اعتیاد و فعالیت‌های مجرمانه دور می‌مانند. در حقیقت، دلیل بالا بودن اهمیت پدیده خود مدیریتی، در حیاتی بودن مهارت‌های اساسی آن، یعنی ابتکار عمل، سازمان‌دهی و مسئولیت‌پذیری نهفته است.

خود مدیریتی

چرا ابتکار عمل مهم است؟

کارفرمایان همواره در انتخاب کارمندان، فاکتوری به نام توانایی برخورد با مساله و حل آن را در اولویت قرار می‌دهند. بنابراین حتما باید در پروپوزال‌های کاری یا مصاحبه‌های شغلی به رئیس خود نشان دهید که به تنهایی از عهده فکر کردن برمی‌آیید و فرد خلاقی هستید. ابتکار عمل در زندگی شخصی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در حقیقت آن‌چه موجب می‌شود پس از پشت سر گذاشتن یک جر و بحث ناامید کننده با دوستتان، گوشی تلفن را در دست گرفته و با زنگ زدن به او، در پی آشتی برآیید، همان ابتکار عمل است. ادامه دادن تحصیلات و تصمیم برای انجام کار پارت تایم نیز معلول برخوردار بودن از مهارت ابتکار عمل به شمار می‌رود.

چرا سازماندهی مهم است؟

در واژه سازماندهی مفاهیم بسیاری نهفته است. از مدیریت زمان گرفته تا اولویت‌بندی مسئولیت‌ها، تقویت احتمال پیدا کردن شغل مناسب و بهبود کیفیت زندگی، همگی در نتیجه سازماندهی محقق می‌شوند. کسی که به خصیصه سازماندهی مسلح باشد، به خوبی می‌داند که چه کاری را باید در چه زمانی انجام دهد، خودکارش را کجا گذاشته است و امروز نوبت اوست که برای همکارانشان بیسکوئیت‌ بخرد. چنین افرادی فعالیت‌های خود را لیست‌بندی می‌کنند، از گوگل کلندر یا ابزارهای مشابه کمک می‌گیرند و این توانمندی را دارند که رفتارشان را در محیط کار و زندگی، تحت کنترل بگیرند.

در کنار فراموش نکردن زمان صرف نهار و دیر نرسیدن به قرارها، سازماندهی همچنین به شما کمک می‌کند تا از نظر دیگران، حرفه‌ای‌تر به نظر برسید و وظایف شغلی خود را با بازدهی بیشتری به پایان برسانید. هم کارمندان و هم مدیران، مهارت سازماندهی را در فرد مقابل رصد می‌کنند و اگر وی را قوی بیابند، احترام خاصی برایش قائل می‌شوند. می‌توان ادعا کرد که سطح منظم بودن هر شخص، مستقیما نشان‌دهنده میزان اهمیتی می‌باشد که او برای حرفه کاری خود قائل است.

چرا مسئولیت‌پذیری مهم است؟

همه از کسانی که دارای طرز برخورد مثبتی هستند و اگر مسئولیتی به آن‌ها واگذار شود، به خوبی از عهده آن برمی‌آیند خوششان می‌آید. اگر چنین فردی را در تیم خود دارید، مطمئن باشید که او نهایت پتانسیل‌های خود را به کار می‌گیرد تا تسک‌های محوله به خود را در بهترین شکل ممکن به انجام برساند. اگر در پروژه‌ای که به شما واگذار شده، صرفا از روی علاقمندی و نه از روی اجبار، کمی بیشتر وقت بگذارید و تلاش کنید، با احتمال بسیار بالایی خواهید دید که پروژه بهتر از سطح انتظاراتتان پیش خواهد رفت؛ کسانی که با شما در این پروژه مشارکت داشته‌اند نیز پس از دیدن انگیزه و علاقه بالای شما، با فراغ بال برای شرکت در پروژه‌های بعدی به سراغتان خواهند آمد.

خود مدیریتی

مزایای بهره‌مند بودن از موهبت خود مدیریتی در زندگی شخصی

 • سطح اعتماد به نفس‌تان ارتقا پیدا خواهد یافت.
 • زندگی شما به تعادل خواهد رسید و زیرساخت‌های آن محکم‌تر پایه‌ریزی خواهد گردید.
 • در مواجهه با موانع و مشکلات زندگی، تاب‌آوری بالاتری خواهید داشت و دچار مشکلات عاطفی و روانی نخواهید شد.
 • از نظر سلامت جسمی و روانی، به جایگاه بهتری خواهید رسید.
 • و …

مزایای بهره‌مند بودن از موهبت خود مدیریتی در محیط‌های شغلی

 • در صورت روبرو شدن با فرصت‌های جدید، با آمادگی بیشتری از تغییر استقبال خواهید کرد.
 • به کار خود افتخار خواهید کرد و در محیط شغلی به عنوان فردی کوشا شناخته خواهید شد.
 • تسک‌های خود را بهتر جلو خواهید برد و از قبل، تمهیدات لازم را برای وظایف آتی خواهید اندیشید.
 • همواره برای کسب تجربه کاری و یادگیری نکات لازم انگیزه خواهید داشت.
 • بدون نگرانی و سرزنش دیگران، سر وقت به جلسات مهم خواهید رسید و تمامی اقلام مورد نیاز را با خود به همراه خواهید برد؛ این امر در مورد مصاحبه‌های شغلی نیز صحت دارد.
 • و …

البته که لیست حاضر به همین مقدار محدود نمی‌شود ولی بررسی مزایای بیشتر در این مقال نمی‌گنجد.

اگر مایل هستید به شکلی کامل و جامع با استراتژی‌ توسعه فردی آشنا شوید و با ارتقای قابلیت خود مدیریتی، از مزایای مذکور در زندگی و محیط شغلی خود بهره‌مند شوید، ما یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم.

مجموعه یک پله بالاتر روز 14 آذرماه کارگاهی یک روزه را برگزار خواهد کرد با عنوان فرمانروای درون. با کلیک کردن روی این لینک و شرکت در این کارگاه، به سکان‌دار افکار، رفتار و عادت‌های خود تبدیل خواهید شد و در مسیر رشد، تصمیماتی درست و اصولی خواهید گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کارگاه با شماره تلفن ۰۴۱۳۳۳۶۶۱۳۳ تماس بگیرید.