تعهد کاری قلب تپنده هر سازمان است، چگونه آن را به تپش واداریم؟

ثنا جهاندار تاریخ 12 نوامبر , 2019 دسته بندی : دسته‌بندی نشده

تعهد نقش قلب را در هر رابطه‌ای دارد و روابط کاری نیز از این امر مستثنی نیستند. اگر کارمندان نسبت به مکان و نوع شغل خود تعهد کاری داشته باشند، احساس خرسندی بیشتری خواهند داشت و متعاقبا، کارآمدتر ظاهر خواهند شد. کارمندان متعهد نسبت به سازمان خود احساس مالکیت می‌کنند و در داخل و خارج سازمان، نقش سفیر را برای آن ایفا می‌کنند. آن‌چه تمام فکر و ذکر این قبیل از کارکنان را به خود مشغول می‌کند، پیشرفت و ترقی سازمان است، از این رو فرصتی برای فکر کردن به موقعیت‌های شغلی دیگر ندارند و سایر سازمان‌ها نمی‌توانند آن‌ها را اغوا کرده و به سمت خود بکشانند.

میزان تعهد کاری از جهات مختلفی قابل ارزیابی است. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا هم با این روش‌ها آشنا شوید و هم راه و رسم ایجاد این تعهد را در سازمان خود بیاموزید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله به عنوان مدیر کسب‌وکار، چگونه می‌توانید یک محیط کار حرفه‌ای در سازمان‌تان ایجاد کنید؟ را نیز بخوانید.

چگونه تشخیص دهیم که کارمندانمان متعهد هستند یا خیر؟

میزان تعهد در هر کدام از کارمندان متفاوت است؛ علاوه بر آن، ممکن است مفهوم واژه «تعهد» نیز برای هر یک از کارمندان متفاوت باشد، ولی در حالت کلی تعهد را می‌توان احساس تعلق خاطری دانست که کارمندان نسبت به محیط کار خود دارند.

نشانه‌های تعهد کاری

آن دسته از کارمندانی که تنها به انجام وظایف محوله پشت میزی اکتفا نمی‌کنند و با انجام ابتکارات نوآورانه سعی دارند میزان مشارکت خود را با سازمان مربوطه افزایش دهند، در دسته کارمندان متعهد جای می‌گیرند. البته نشانه‌های تعهد کاری تنها به این قبیل از فعالیت‌های ظاهری خلاصه نمی‌شود. راهکارهای مختلفی برای رصد سطح تعهد کارمندان وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها پرداخته می‌شود:

 • به اشتراک‌گذاری پست‌های مربوط به شغل در حساب‌های شخصی شبکه‌های اجتماعی
 • معرفی دوستان و آشنایان برای پیوستن به فرصت‌های شغلی جدید موجود در سازمان
 • استفاده از هشتگ شرکت برای رساندن پیام‌های مثبت
 • فعالیت مستمر در راستای پیشرفت اعضای گروه و سایر همکاران
 • تلاش متداوم برای بهبود میزان عملکرد؛ به عنوان مثال ثبت‌نام در یک کلاس نرم‌افزار

همان گونه که مشاهده کردید، تعهد کاری در رفتار و بازدهی عملیاتی افراد نمود پیدا می‌کند؛ بنابراین مدیران خیلی راحت می‌توانند میزان آن را در بین کارمندان خود ارزیابی کنند.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله از آموزش کارمندان غافل نشوید/ رهنمودهایی برای مدیران را نیز بخوانید.

چه کنیم تا احساس تعهد در کارمندانمان تقویت شود؟

تعهد کاری

افراد زمانی به یک گروه یا سازمان احساس تعهد می‌کنند که بدانند از مشارکت در آن سازمان دستاورد مهمی عایدشان می‌شود. زمانی که یک فرد را استخدام می‌کنید، در کنار کمکی که از او می‌گیرید، فرصت‌هایی را نیز در اختیار او قرار می‌دهید. نمونه‌هایی از این فرصت‌ها عبارتند از:

 • کار کردن بر روی موضوعی که برایشان اهمیت دارد
 • سود رساندن به جامعه
 • آشنا شدن با افراد همفکر و سپری کردن اوقات با آن‌ها
 • توسعه مهارت‌ها
 • تبدیل شدن به عضوی از تیم
 • یادگیری نحوه مقابله با چالش‌ها
 • ارتقای سطح استانداردها
 • یادگیری نحوه رهبری

بنابراین هنگامی که از فردی دعوت به همکاری می‌کنید، در واقع نوعی از ارزش را در اختیار او قرار می‌دهید. حال اگر تصور می‌کنید کارمندانتان انرژی و زمان کافی را به کار خود اختصاص نمی‌دهند و به عبارتی، تعهد کاری ندارند، حتما یک جای کار می‌لنگد.

با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید احساس تعهد را در بین کارکنان تقویت کنید. این اقدام به مستحکم شدن هر چه بیشتر ستون‌های سازمان کمک می‌کند.

1) از افرادی که به سازمانتان می‌آیند استقبال کنید

برخی اوقات، افراد نیاز دارند که به هنگام ورود به سازمان از آن‌ها استقبال گرمی به عمل آید. در این صورت اگر برخورد سردی با آن‌ها انجام بگیرد، طولی نمی‌کشد که آن‌جا را ترک می‌کنند. بنابراین به مدیران توصیه می‌کنیم از افرادی که پا به سازمان می‌گذارند و یا برای پیوستن به کسب‌وکار درخواست می‌دهند، شخصا استقبال به عمل آورند، از آن‌ها سوال بپرسند، آن‌ها را بهتر بشناسند و به آن‌ها حس ارزشمند بودن بدهند. این امر نه تنها افراد را نسبت به همکاری ترغیب می‌کند، بلکه زمینه را برای برقراری ارتباط بیشتر در آینده مهیا می‌سازد. به افراد حاضر در سازمان نیز آموزش دهید تا از تازه‌واردان به گرمی استقبال کنند و این اقدام را به عنوان بخشی از شغل خود، با جدیت انجام دهند.

2) در مورد وظایف، اصول و اهداف سازمان خود شفاف‌سازی کنید و در رابطه با آن‌ها دیدگاهی باز را در پیش بگیرید

مردم باید بدانند که نسبت به چه چیزی متعهد هستند. به عنوان یک رهبر، اصول و اهداف خود را به شکل شفاف و آشکار توضیح دهید. برای مثال، اگر قصد دارید یک برنامه پرورشی برای نوجوانان تهیه کنید، دلایل اهمیت این برنامه را بیان کنید و این سوال را در ذهن کارمندان خود ایجاد کنید که اگر در دوران نوجوانی توجه کافی را از سوی بزرگسالان دریافت نمی‌کردند، زندگی‌شان دستخوش چه تحولاتی می‌شد.

3) مدل تعهدی خود را به عنوان الگو قرار دهید

همه کارمندان مدیر گروه یا پروژه را تحت نظر می‌گیرند تا ببینند خود او تا چه میزان به کاری که انجام می‌دهد، پایبند است. اگر شما به عنوان رهبر، به شغل خود اهمیت بدهید، این امر در رفتار شما بازتاب پیدا می‌کند، کارمندان نیز این بازتاب‌ها را می‌بینند و از شما الگو می‌گیرند. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید: تعهد مسری است. اگر کارمندان بتوانند روی مدیر حساب کنند، (به احتمال قوی) مدیر نیز می‌تواند روی سختکوشی آن‌ها حساب کند. در صورتی که برای ارسال یک ایمیل تا دیر وقت در دفتر می‌مانید، دیگران نیز از شما پیروی خواهند کرد.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله مدیران عزیز لطفا به موتور انگیزش کارمندان تبدیل شوید را نیز بخوانید.

4) به افراد کار بدهید

اگر یکی از کارمندان برای به عهده گرفتن یکی از مسئولیت‌ها علاقه نشان می‌دهد، او را منتظر نگذارید. افراد زمانی تعهد کاری خواهند داشت که احساس کنند در دل یک مشارکت فعال و موثر قرار دارند. حوزه علاقمندی افراد را پیدا کنید و آن‌ها را در بخش‌هایی که کمبود نیرو وجود دارد به کار بگیرید.

5) احترام متقابل و قدردانی از یکدیگر را به عنوان یک فرهنگ در سازمان خود جا بیندازید

نیاز به دریافت احترام یک نیاز ذاتی است و یک اصل کلیدی برای تقویت تعهد کاری به شمار می‌رود. این اصل ساده است، ولی برخی اوقات فراموش می‌شود. برای این که بتوانید احترام را به عنوان یک فرهنگ سازمانی جا بیندازید، چند توصیه وجود دارد:

 • به عنوان یک الگو عمل کنید. با کارمندان خود وقت صرف کنید و در حضور دیگران از کارهای خوب آن‌ها قدردانی کنید. طوری با کارمندان خود رفتار کنید که دوست دارید دیگران با شما رفتار کنند. درست است که شما سمت مدیریت را در دست دارید، ولی این بدان معنا نیست که از نظر انسانی، در جایگاهی بالاتر از سایر افراد قرار دارید.
 • توجه کارمندان سازمان را صرفا به نقاط ضعف و اشتباهات یکدیگر معطوف نکنید، بلکه به آن‌ها بیاموزید که نقاط قوت همکاران خود را ببینند و از سختکوشی آن‌ها قدردانی کنند.
 • در صورت بروز اختلاف و مشاجره، از فاکتور کلیدی احترام غافل نشوید. اختلاف امری طبیعی است؛ اگر می‌خواهید که مشاجره‌های کاری به نتایجی سودمند منجر شوند و تاثیر مخرب نداشته باشند، نگذارید اختلاف نظری که روی یک موضوع کاری در بین گروه به وجود آمده، به نزاع فردی بین دو نفر تبدیل شود.
6) گوش کنید، گوش کنید و باز هم گوش کنید

گوش دادن یک ابزار قدرتمند است. در صورتی که برای شنیدن سخنان دیگران وقت بگذارید، در واقع این احساس را در آن‌ها القا می‌کنید که به آن‌ها اعتماد دارید و برای تفکر آن‌ها ارزش قائل هستید. این احساس به آن‌ها کمک می‌کند تا آزادانه‌تر و خلاق‌تر کار کنند. حتی از کارمندان کم سن و سال که به تازگی به مجموعه اضافه شده‌اند نیز نظر بپرسید. شاید آن‌ها در نگاه اول متعجب شوند، ولی در ادامه تشویق خواهند شد تا نظر خود را با شما به اشتراک بگذارند.

7) جشن گرفتن را فراموش نکنید

بهانه‌های مختلفی برای برگزاری جشن وجود دارد. به بهانه دستیابی به موفقیت یا سالگرد تاسیس شرکت جشن بگیرید و با دادن هدیه یا پاداش از کارمندان خود تجلیل کنید.

و اما نکته آخر

تعهد آهسته و پیوسته رشد می‌کند. صبر داشته باشید و از روی عجله، دیگران را بابت نداشتن تعهد کاری سرزنش نکنید؛ در این صورت نتیجه عکس خواهید گرفت.

درس‌های غیر حضوری مدیر محبوب و اصول انگیزه‌بخشی به کارمندان که جزو مجموعه آموزشی رهبری و مدیریت یک پله بالاتر هستند، رهنمودهای جامع‌تر و کامل‌تری را در این حوزه در اختیار شما قرار می‌دهند.