7 ایده شگفت‌انگیز برای انجام تبلیغات کم هزینه و موثر

ثنا جهاندار تاریخ 13 سپتامبر , 2020 دسته بندی : فروش و امور مشتریان

شاید شنیده باشید که می‌گویند اگر پولی خرج نکنی، پولی به دست نخواهی آورد. این جمله در مورد تبلیغات، کاملا مصداق دارد! اما اگر کسب‌وکار کوچکی دارید و بودجه‌تان محدود است، جایی برای نگرانی نیست. ما در این مقاله، 7 ایده تبلیغات کم هزینه و موثر را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید از بین این 7 ایده، گزینه‌های مناسب کسب‌وکار خودتان را انتخاب کرده و با استفاده از آن‌ها، آمار فروشتان را بالا ببرید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی راهکارهای عملی برای فروش بیشتر را مطالعه کنید.

روش‌ های تبلیغات موثر و کم هزینه

در شکل زیر، به صورت تیتروار، روش‌های تبلیغات موثر و کم‌هزینه را بیان کرده‌ایم. در ادامه مقاله، هر ایده را به شکل تفضیلی شرح می‌دهیم:

تبلیغات کم هزینه

ایده شماره یک) تولید محتوا کنید

امروزه با وفور شبکه‌های اجتماعی روبرو هستیم. از اینستاگرام و لینکدین گرفته تا فیسبوک و یوتیوب. بررسی کنید که مخاطبان هدف کسب‌وکار شما، بیشتر در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، سپس یک حساب در آن شبکه اجتماعی باز کنید و شروع کنید به تولید محتوا.

اگر به صورت مستمر محتوایی تولید کنید که گرهی از گره‌های مشتریان باز کند، مخاطبان محتوای شما را با دوستان خودشان به اشتراک خواهند گذاشت؛ بدین ترتیب به مرور مخاطبانتان افزایش پیدا خواهند کرد و اسمتان بر سر زبان‌ها خواهد افتاد.

برای پیدا کردن سوژه مناسب برای تولید محتوا، به خود مخاطبان رجوع کنید و بررسی کنید که اغلب مشتریان در چه حوزه‌هایی بیشتر با مشکل روبرو می‌شوند و در کدام بخش‌ها سوال بیشتری برایشان پیش می‌آید؛ سپس ویدیو یا پادکست یا محتوای متنی در مورد آن تولید کنید و به اشتراک بگذارید.

در این میان، فراموش نکنید که بین محتواهای آموزشی، سرویس و کالاهایتان را نیز معرفی کنید. از محصولاتتان عکس بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی با توضیحات مناسب به اشتراک بگذارید.

ایده شماره دو) خجالت را کنار بگذارید و پررنگ شوید

تبلیغات کم هزینه

شبکه‌سازی، قدرتی دارد که نمی‌توان به راحتی از آن چشمپوشی کرد. تفاوتی ندارد در یک رویداد مرتبط با کسب‌وکارتان حضور پیدا کرده باشید یا به تماشای مسابقه فوتبال رفته باشید و یا به یک مهمانی خانوادگی دعوت شده باشید، شما باید هر لحظه به فکر شبکه‌سازی و انجام تبلیغات کم هزینه در مورد کسب‌وکارتان باشید. سعی کنید در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن، مخاطبان هدفتان را در میان جمع شناسایی کنید و با ترتیب دادن یک گفتگوی کوتاه با آن‌ها، صحبت را به معرفی کسب‌وکارتان بکشانید.

برای این کار باید خجالت را کنار بگذارید، شما با پشت سر گذاشتن موانع راه و یاد گرفتن مهارت‌های جدید، محصولی تولید کرده‌اید که به نفع مشتریان است و دردی از درهای آن‌ها دوا می‌کند، پس به کسب‌وکارتان افتخار کنید و از معرفی آن ابایی نداشته باشید.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی تکنیک های صحبت کردن در جمع را مطالعه کنید.

ایده شماره سه) از خودرویتان استفاده کنید

یک پوستر چسبان روی شیشه عقب یا بدنه خودرویتان بچسبانید و در آن، به شکلی زیبا و جذاب، نام، خدمات و کانال‌های ارتباطی‌ کسب‌وکارتان را بنویسید. بدین ترتیب، در هر کجای شهر که رانندگی کنید، تمامی همراهان جاده‌ای شما، با برند شما آشنا خواهند شد و سطح آگاهی از برند شما ارتقا پیدا خواهد کرد.

در نتیجه، اگر این افراد به سرویس یا کالای عرضه‌شده در کسب‌وکار شما نیاز داشتند، بلافاصله نام شما در ذهنشان تداعی خواهد شد.

ایده شماره چهار) تابلوهای معرفی خودتان را در دید مردم قرار بدهید

اگر محل فیزیکی کسب‌وکار شما در منطقه‌ای واقع شده که افراد زیادی از کنار آن عبور می‌کنند، یک تابلو یا نشان جذاب طراحی کنید و آن را جایی نصب کنید که در میدان دید عابران باشد. در این تابلو، تخفیف‌ها، محصولات جدید و مزیت رقابتی‌تان را ذکر کنید.

ایده شماره پنج) تجربه منحصربه‌فرد ارائه کنید

تبلیغات کم هزینه

ارائه تجربه منحصربه‌فرد، یک روش تبلیغات کم هزینه است که به هیچ‌وجه نمی‌توان تاثیر آن‌ را کتمان کرد. کاری کنید که رقبایتان انجام نمی‌دهند. به مشتریان بگویید که اگر از شما خرید کنند، مشاوره پیش از فروش رایگان خواهید داشت، خدمات پس از فروش ارائه خواهید داد، جنس خریده شده را پس خواهید گرفت، از بسته‌بندی دوستدار محیط زیست استفاده خواهید کرد و مواردی از این دست.

برای کسب مهارت‌های تکمیلی در این حوزه، مقاله آموزشی جامع مشتری مداری چیست را مطالعه کنید.

ایده شماره شش) وبینار رایگان برگزار کنید

بعد از عالم‌گیر شدن ویروس کرونا و قرنطینه خانگی، آموزش‌ها بیش از پیش به سمت فضای آنلاین سوق داده شدند و بازار برگزاری و شرکت در وبینار داغ شد.

همان‌گونه که می‌دانید، پلتفرم‌های زیادی در حوزه ارائه خدمات برگزاری وبینار فعالیت می‌کنند که با یک سرچ ساده در اینترنت، می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و ثبت نام کنید. سپس در حوزه‌ مرتبط با کسب‌وکارتان که در آن تخصص دارید و خواهان زیادی دارد، یک وبینار برگزار کنید و از طریق شبکه‌های اجتماعی، به مخاطبانتان اطلاع‌رسانی کنید که با شرکت در این وبینار، می‌توانند به صورت رایگان، اطلاعات ارزشمندی کسب کنند.

طبیعتا در این وبینار، کسانی شرکت خواهند کرد که یا مخاطب هدف شما هستند و یا با مخاطبان هدف شما ارتباط دارند. پس از فرصت استفاده کنید و به عنوان بخشی از برنامه وبینار، محصول یا خدمتتان را به آن‌ها معرفی کنید.

ایده شماره هفت) مشتریان فعلی را تشویق کنید تا شما را به دیگران معرفی کنند

روش‌های ارجاعی، جزو مقرون‌به‌صرفه‌ترین و موثرترین روش‌ها برای شناخته‌شدن هر چه بیشتر کسب‌وکارهای نوپا هستند.

مشکل اینجاست که اکثر کسانی که کسب‌وکار نوپا دارند، حس خوبی نسبت به روش‌های ارجاعی ندارند و تصور می‌کنند اگر از مشتریانشان بخواهند که آن‌ها را به دیگران معرفی کنند، در نظر آن‌ها بد جلوه خواهند کرد.

خوشبختانه چند ترفند وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید بدون داشتن حس منفی، از دیگران بخواهید تجربه مثبت خرید از شما را با دوستانشان به اشتراک بگذراند:

  • به صورت مکتوب، در بخش پایانی صورتحساب مشتریان را دعوت کنید تا شما را به اطرافیانشان معرفی کنند.
  • چیزی مانند کارت هدیه تدارک ببینید و به مشتریان بگویید که یک طرح شگفت‌انگیز راه انداخته‌اید و اگر شما را به دیگران معرفی کنند، در خریدهای بعدی برایشان تخفیف در نظر خواهید گرفت یا بخشی از سود خرید آن‌ها را به خیریه اختصاص خواهید داد.
  • تقاضا برای معرفی را بیشتر از کسانی طلب کنید که جزو بهترین و وفادارترین مشتریان شما به شمار می‌روند.
  • با دادن یک کارت معرفی یا ارسال ایمیل، فرآیند ارجاع به دیگران را تسهیل کنید.

برای کسب مهارت در این حوزه، مقاله آموزشی استراتژی فروش را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در دورانی به سر می‌بریم که مشتری دیگر حاضر نیست از هرکس بخرد. حتی اگر حاضر باشد به هر قیمتی بخرد، حاضر نیست از هر کس بخرد. برای فروختن در این دوران باید هنر فروشندگی را بلد باشیم.

مجموعه یک پله بالاتر، دروسی غیر حضوری تهیه کرده با عنوان هنر فروشندگی و چگونه مشتری از دست رفته را بازگردانیم؟ که زیر مجموعه دروس فروش و امور مشتریان محسوب می‌شوند. اگر فروشنده‌ یا مدیر فروش یک کسب و کار هستید و علاقمندید با یادگیری نکاتی ظریف، مهم و حساس حوزه فروش و مشتری مداری، عملکرد خودتان را بهبود ببخشید، این دروس غیر حضوری برایتان به شدت کارآمد خواهند بود.

شما چه راهکارهایی برای انجام تبلیغات کم هزینه می‌شناسید؟ آیا ایده‌های مطرح‌شده در این مقاله برایتان مفید بودند؟ نظرات و تجربیاتتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :