اگر از این 6 تکنیک خارق‌العاده پیروی کنید، مشکلی برای برقراری ارتباط در محیط کار نخواهید داشت

ثنا جهاندار تاریخ 26 جولای , 2020 دسته بندی : هنر مذاکره

اگر مسیرتان به این مقاله افتاده، حتما جزو کسانی هستید که در یک صنعت یا کسب‌ و کار مشخص، به صورت حضوری مشغول به کار هستید و تمایل دارید مهارت برقراری ارتباط در محیط کار را در خودتان تقویت کنید. شما فرد هوشمندی هستید؛ زیرا آگاه هستید که همه ما، ساعات قابل‌توجهی از روزمان را در محیط کار سپری می‌کنیم و اگر بتوانیم ارتباط موثری با همکاران و مدیران برقرار کنیم، هم کیفیت زیستی بالاتری را تجربه می‌کنیم و هم درب‌های موفقیت شغلی به رویمان گشوده می‌شوند.

برقراری ارتباط در محیط کار

اگر در خانه یا جمع‌های دوستانه و خانوادگی، در برقراری ارتباط ضعیف عمل کنیم، بحث و مشاجره پیش خواهد آمد؛ ولی در محیط کار، عدم توفیق در برقراری ارتباط، می‌تواند پیامدهای جدی‌تری در پی داشته باشد و به کاهش بهره‌وری، نابود شدن انگیزه، دیده نشدن استعدادها و ایجاد تفرقه منجر شود؛ در موارد حاد، حتی ممکن است پای شکایت و دعوی قضایی هم به وسط کشیده شود.

این موارد، نه به نفع شما هستند، نه به نفع کسب و کار نه به نفع مشتری!

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برقراری ارتباط با دیگران را مطالعه کنید.

ما در این مقاله، 6 تکنیک برای برقراری ارتباط در محیط کار را با شما در میان می‌گذاریم، تمرین کردن این تکنیک‌ها، هم از نظر حرفه‌ای و هم از نظر شخصی، شما را یک هیچ جلو خواهد انداخت:

6 تکنیک خارق‌العاده برای برقراری ارتباط در محیط کار

در شکل زیر، تکنیک‌ها و راهکارهای برقراری ارتباط موثر با مدیر و همکاران را نشان داده‌ایم. در ادامه مقاله، هر تکنیک را به شکل تفضیلی، شرح می‌دهیم.

برقراری ارتباط در محیط کار

1) مراقب زبان بدنتان باشید

تماس چشمی، حرکات دستان، تن صدا و به کلی، زبان بدن شما، مانند قلمویی هستند که پیام کلامی شما را رنگ‌آمیزی می‌کنند. با داشتن یک وضعیت بدنی آرام و باز و لحن دوستانه، می‌توانید دیگران را تشویق کنید تا پیش‌قدم شده و با شما ارتباط برقرار کنند. در مقابل، اگر قوز کنید، دست‌هایتان را روی سینه قفل کنید یا اخم به چهره داشته باشید، همکارانتان متوجه خواهند شد که حس مثبتی از هم‌صحبتی با آن‌ها ندارید و طبیعتا، از شما فراری خواهند شد.

تماس چشمی از اهمیت بالایی برخوردار است. وقتی مستقیم به همکاران و مدیرتان نگاه می‌کنید، در واقع نشان می‌دهید که برای آن‌ها اهمیت قائل هستید و روی صحبت‌های آن‌ها تمرکز کرده‌اید.

یک نکته: تماس چشمی را با خیره شدن اشتباه نگیرید. اگر در محیط کار به فردی خیره بشوید، او معذب خواهد شد.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برقراری ارتباط موثر را مطالعه کنید.

2) با همکارانتان همدلی کنید

برقراری ارتباط در محیط کار

فرض کنید فرزند همکارتان دچار بیماری شده و او چند روزی به سرکار نیامده است؛ روزی که او بعد از مدتی غیبت به سر کار برمی‌گردد، به او می‌گویید: «خوش به حالت، مدتی استراحت کردی، ما مجبور بودیم به جای تو سخت کار کنیم». در این نوع صحبت کردن، هیچ ردپایی از همدلی دیده نمی‌شود. به جای آن، بهتر است بگویید: «می‌دانم روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌ای، امیدوارم وضعیت جسمانی فرزندت بهتر شود.»

وقتی همکار یا مدیرتان با شما صحبت می‌کند، فعالانه به او گوش بدهید و خودتان را به جای او بگذارید، این تکنیک کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید مراتب همدلی خودتان را به او، انتقال بدهید.

یک نکته: بسیار پیش خواهد آمد که شما با نظر همکار، کارفرما یا مدیرتان مخالف باشید؛ در چنین شرایطی، نباید عکس‌العمل بدی از خودتان نمایش بدهید؛ سعی کنید نقطه‌نظر آن‌ها را درک کرده و به دیدگاه آن‌ها احترام بگذارید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیریت ارتباط با کارمندان را مطالعه کنید.

3) مختصر و مفید صحبت کنید

زبان بدن، تماس چشمی، حرکات دستان و لحن صدای شما، کافی هستند تا پیامتان به طرف مقابل انتقال داده شود؛ از زیاد یا کم حرف زدن بیش‌ازحد خودداری کنید. سعی کنید با استفاده از کمترین تعداد جملات ممکن، پیامتان را در روشن‌ترین و شفاف‌ترین شکل ممکن، انتقال بدهید. تفاوتی ندارد در حال برقراری ارتباط حضوری و مستقیم هستید یا از طریق تماس تلفنی با همکارتان تماس گرفته‌اید؛ در هر حالت، سعی کنید شفاف و سرراست صحبت کنید. درصورتی‌که صحبت را کش بدهید و بی‌هدف سخن بگویید، حواس شنونده شما پرت می‌شود و در وی، نسبت به شما، حس تردید ایجاد می‌شود.

یک نکته: قبل از به زبان آوردن هر چیزی، در مورد آن فکر کنید. این تکنیک به شما کمک خواهد کرد از دام زیاد صحبت کردن در امان بمانید و از ایجاد حس سردرگمی در مخاطب جلوگیری به عمل بیاورید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی چرا نمی‌توانیم گوی گفتگو را در هوا نگه داریم؟ را مطالعه کنید.

4) شنونده خوبی باشید

این تکنیک، آن‌قدر مهم است که در تمامی انواع برقراری ارتباط، نقش کلیدی را ایفا می‌کند.

شما تمام روز را با همکارانتان می‌گذارنید و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، اما آیا واقعا به صحبت‌های آن‌ها گوش هم می‌دهید؟ بگذارید راهنمایی‌تان کنم: اگر حین صحبت کردن با آن‌ها به جلسه بعدی‌تان فکر می‌کنید یا در ذهنتان مشغول انتخاب لباس برای مهمانی فردا هستید، شما یک شنونده فعال به حساب نمی‌آیید.

زمان بگذارید و مهارت گوش دادن فعال را تمرین کنید. برای این‌ کار، باید تمام توجهتان را به فردی اختصاص بدهید که در حال صحبت کردن است؛ از او سوال بپرسید، صحبت‌های او را تکرار و تایید کنید تا نشان بدهید که در حال گوش دادن به او هستید.

یک نکته: توصیه می‌کنیم وقتی با همکار یا مدیرتان در حال صحبت کردن هستید، گوشی تلفن همراهتان را کنار بگذارید و حین گوش دادن به صحبت‌های طرف قابل، به هیچ‌وجه خودتان را با گوشی تلفن همراه مشغول نکنید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی تکنیکهای مذاکره را مطالعه کنید.

5) از فضا و ابزار مناسبی برای برقراری ارتباط استفاده کنید

برقراری ارتباط در محیط کار

یکی از مهارت‌های مهم ارتباطی، شناختن فرم ارتباطی است که می‌خواهید برقرار کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید با مدیرتان در مورد مسائل مهمی مانند استعفا یا افزایش حقوق صحبت کنید، بهتر است این کار را به شکل حضوری انجام بدهید.

همچنین قبل از اقدام برای برقراری ارتباط، لحظه‌ای تامل کنید و به این نکته فکر کنید که با چه کسی می‌خواهید وارد ارتباط شوید. اگر فردی که قصد برقرار ارتباط با او را دارید، پرکار است و زمان خالی زیادی ندارد، شاید بهتر باشد پیامتان را به صورت متنی از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسان به گوش وی برسانید. همکاران، این عملکرد باملاحظه شما را متوجه می‌شوند، بابت آن به شما ارزش می‌دهند و با دیدگاه مثبتی به سخنان شما پاسخ می‌دهند.

6) روی اعتماد به نفستان کار کنید

در تمامی تعاملاتی که با اطرافیان برقرار می‌کنید، اعتماد به نفس نقش اصلی را ایفا می‌کند. با داشتن اعتماد به نفس، به همکارانتان نشان می‌دهید که به حرفی که می‌زنید، ایمان دارید؛ بدین ترتیب، آن‌ها ترغیب می‌شوند تا از گفته شما پیروی کنند. برای شروع، تماس چشمی برقرار کنید و از لحنی قاطع، ولی دوستانه استفاده کنید تا نشان بدهید که اعتماد به نفس دارید. جملاتتان را به صورت خبری بیان کنید نه پرسشی.

یک نکته: داشتن اعتماد به نفس با غرور و پرخاشگری تفاوت دارد؛ اگر نمی‌خواهید همکاران و مدیرتان شما را فردی متکبر و خودرای تصور کنند، وقتی در حال برقراری ارتباط در محیط کار هستید، حتما به صحبت‌های بقیه گوش بدهید و به طرف مقابلتان همدلی نشان بدهید.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی افزایش اعتماد به نفس را مطالعه کنید و یا به درس غیر حضوری اعتماد به نفس مراجعه فرمایید.

سخن پایانی

در این مقاله، 6 تکنیک کارآمد و موثر برای برقراری ارتباط در محیط کار را با شما در میان گذاشتیم. به عنوان یک نکته تشویقی، اشاره می‌کنیم که اگر، وظیفه یک همکار دیگر، تحت مسئولیت و وظایف شما نیست و او از شما درخواست کمک نیز نکرده، هرگز در کار او دخالت نکنید و سعی نکنید سلیقه خودتان را در حیطه کارهای او پیاده‌سازی کنید. چنین کاری، دستاوردی جز پشیمانی نخواهد داشت.

پشت سر همکارانتان بدگویی نکنید و در محافلی که همکاران برای صحبت کردن در مورد چنین موضوعاتی تشکیل می‌دهند، حضور پیدا نکنید. به طور متوسط، یک کارمند، یک‌سوم از ساعات روزش را در محیط کار سپری می‌کند؛ تکنیک‌های ارائه‌شده در این مقاله را چراغ راهتان قرار بدهید. طوری رفتار کنید که ساعات حضور در محل کار، هم برای شما با شادی، خوشی و موفقیت سپری بشوند و هم برای همکاران.

مجموعه یک پله بالاتر درسی تهیه کرده با موضوع ارتباط موثر. با دیدن این درس غیر حضوری تصویری، از دانش و تجربه آیدین نامدار در حوزه ارتباط موثر خواهید آموخت و نکات کاربردی را فراخواهید گرفت که اجرای تنها بخشی از آنها، منجر به بهبود کیفیت رابطه شما با دیگر انسان‌ها، از جمله همکارانتان خواهد شد.

اگر نظر یا تجربه‌ای در مورد برقراری ارتباط در محیط کار دارید، دیدگاهتان را زیر همین مقاله با ما و سایر خوانندگان مقاله به اشتراک بگذارید.