چگونه در هر زمان و هر مکان با همه به بهترین شکل ممکن ارتباط برقرار کنیم؟

ثنا جهاندار تاریخ 22 آوریل , 2020 دسته بندی : هنر مذاکره

آیا با نظریه شش درجه جدایی آشنایی دارید؟ این نظریه می‌گوید هر انسان دلخواه روی کره خاکی را حداکثر با شش نفر فاصله، می‌توان به هر فرد دلخواه دیگری در هر گوشه جهان مرتبط کرد. شگفت‌انگیز است، نه؟ هر شخص موفقی که در دنیا می‌شناسید را در ذهنتان تصور کنید؛ فاصله شما با او، در بیشترین حالت ممکن، شش نفر است. چه خوب می‌شد اگر می‌توانستیم از این پتانسیل بالقوه برقراری ارتباط با دیگران به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

راستش را بخواهید، از همان زمان که انسان‌ها روی زمین پا گذاشته‌اند، نیازمند برقراری ارتباط با همدیگر بوده‌اند و با گذشت زمان، نه تنها از اهمیت برقراری ارتباط با دیگران کمتر نشده، بلکه این موضوع نقش پر رنگ‌تری در زندگی انسان‌ها پیدا کرده است.

تفاوتی ندارد که مدیر یک کسب و کار باشید یا کارمند، شاغل باشید یا خانه‌دار، جوان باشید یا میانسال، فروشنده باشید یا مشتری، زن باشید یا مرد؛ در هر جایگاه اجتماعی که باشید، اگر مهارت برقراری ارتباط با دیگران را بلد باشید، راحت‌تر خواهید توانست در ذهن اطرافیان تاثیر مثبت گذاشته و به دور از هر مشاجره، به چیزی که می‌خواهید، دست پیدا کنید.

حتما افرادی را دور و برتان می‌شناسید که طوری با دیگران حرف می‌زنند گویی معجزه می‌کنند؛ این قبیل از افراد دایره ارتباطی قوی‌تری دارند و همیشه خدا هم موفق هستند.

این مقاله را برای کسانی نوشته‌ایم که جزو این دسته نیستند!

در همین ابتدا، اشاره می‌کنیم مجموعه یک پله بالاتر درسی تهیه کرده با موضوع ارتباط موثر. با دیدن این درس غیر حضوری تصویری، از دانش و تجربه آیدین نامدار در حوزه ارتباط موثر خواهید آموخت و نکات کاربردی را فراخواهید گرفت که اجرای تنها بخشی از آنها، منجر به بهبود کیفیت رابطه شما با دیگر انسان‌ها خواهد شد.

برقراری ارتباط با دیگران، چه در محیط‌های شخصی و در محیط‌های کاری، مهارتی آموختنی است. اگر از قانون‌های مشخصی پیروی کنید، حتما شما هم می‌توانید ارتباطی موفق با دیگران برقرار کرده و از مزایای این ارتباطات موفق، بهره‌مند شوید.

در ادامه، 7 مورد از مهم‌ترین این قوانین را با شما به اشتراک می‌گذاریم، پس ما با باشید.

قوانین هفتگانه در برقراری ارتباط با دیگران

قانون اول برقراری ارتباط با دیگران) اعتماد به نفس داشته باشید

برقراری ارتباط با دیگران

شاه‌کلید آغاز یک ارتباط خوب با دیگران، داشتن اعتماد به نفس است. اگر اعتماد به نفس داشته باشید، این امر در ظاهر و گفتار شما تجلی پیدا می‌کند؛ مجهز بودن به سلاح اعتماد به نفس، درست مثل یک آهنربا عمل می‌کند و دیگران را به سمت شما جذب می‌کند.

به عنوان یک نکته به خاطر داشته باشید، وقتی با اعتماد به نفس ظاهر شوید، مردم متوجه می‌شوند که شما فردی ارزشمند هستید و به اصطلاح، ارزشش را دارد که از زمانشان بزنند تا با شما وقت بگذرانند.

یک فرد دارای اعتماد به نفس، بعد از خوش و بش‌های اولیه، بلافاصله موضوع جذابی را برای ادامه بحث پیشنهاد می‌دهد و فرد مقابل را به ادامه صحبت ترغیب می‌کند.

کسانی که اعتماد به نفس ندارند، از برقراری تماس چشمی خودداری می‌کنند؛ همین رفتار باعث می‌شود طرف مقابل احساس کند به صحبت کردن با او علاقه‌ای ندارید یا حتی قصد دارید به او بی‌احترامی کنید؛ بنابراین، برای داشتن یک ارتباط موفق، حتما به چشمان طرف مقابل نگاه کنید.

با مطالعه مقاله روش های کسب اعتماد به نفس، می‌توانید مهارت خودتان را در این حوزه افزایش بدهید.

قانون دوم برقراری ارتباط با دیگران) چرایی برقراری ارتباط را بدانید

برقراری ارتباط با دیگران

چه در خانه باشید و چه در محیط کار، اگر بدون آگاهی از دلیل ارتباط، شروع به حرف زدن با طرف مقابل کنید، در واقع زمان و انرژی‌تان را هدر داده‌اید. پیش از روشن کردن جرقه هر ارتباط، از خودتان بپرسید: «به چه چیزی می‌خواهم دست پیدا کنم؟» حتی گفتگوهای کوتاه هم باید هدف داشته باشند؛ مثلا مستحکم کردن رفاقت و همدلی.

اگر فرد دیگری شروع به گفتگو با شما کرده، از خودتان بپرسید: «این گفتگو به کجا خواهد رسید؟» اگر پاسخ را نمی‌دانید، گفتگو را به جایی بکشانید که چرایی آن مشخص شود.

مزیت کسب اطلاع از چرایی گفتگو، این است که باعث می‌شود از بروز سوء تفاهم و به حاشیه رفتن گفتگو جلوگیری شود.

قانون سوم برقراری ارتباط با دیگران) قبل از حرف زدن فکر کنید و برنامه‌ریزی داشته باشید

برقراری ارتباط با دیگران

این موضوع شاید در ظاهر ساده به نظر برسد؛ ولی به شدت مهم است و متاسفانه اکثر مردم آن را فراموش می‌کنند. کلمات قدرتمند هستند؛ هر کلمه‌ای که به زبان شما جاری می‌شود، از این قابلیت برخوردار است که یا مخاطب شما را ناراحت کند و یا به او سود برساند.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع به صحبت، این سوالات را از خودتان بپرسید:

  • آیا موضوعی که در مورد آن می‌خواهم صحبت کنم، واقعیت دارد؟
  • آیا آیا موضوعی که در مورد آن می‌خواهم صحبت کنم، سودمند است؟
  • آیا موضوعی که در مورد آن می‌خواهم صحبت کنم، به فرد مقابل انگیزه می‌دهد؟
  • آیا موضوعی که در مورد آن می‌خواهم صحبت کنم، ضروری است؟
  • آیا موضوعی که در مورد آن می‌خواهم صحبت کنم، محبت‌آمیز است؟

اگر پاسختان به پرسش‌های بالا منفی بود، بهتر است به کلی از خیر برقراری آن رابطه بگذرید.

اگر دوست ندارید پل‌های پشت سرتان را خراب کنید یا با گفتن کلمات نامناسب، به رابطه‌تان سم تزریق کنید، توصیه می‌کنیم اول فکر کنید و بعد حرف بزنید.

با مطالعه مقاله آموزش مذاکره، می‌توانید مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

قانون چهارم برقراری ارتباط با دیگران) دو بار گوش کنید و یک بار حرف بزنید

برقراری ارتباط با دیگران

یک ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید، شما دو گوش دارید و یک زبان؛ پس دو بار گوش کنید و یک بار حرف بزنید.

وقتی فردی در حال صحبت کردن با شماست، تمام توجهتان را به او اختصاص بدهید. با گوشی تلفن همراهتان بازی نکنید و به این فکر نکنید که بعد از تمام شدن صحبت طرف، چه جوابی خواهید داد، اگر چنین کاری انجام بدهید، تمام گفته‌های طرف مقابل را نخواهید شنید و مجبور به پرسیدن سوالاتی خواهید شد که او قبل‌تر به آن‌ها پاسخ داده است؛ این امر در طرف مقابل تاثیر منفی می‌گذارد.

متمرکز باشید، اطلاعات را جذب کنید و پس از به پایان رسیدن صحبت‌های طرف مقابل، پرسشی مطرح کنید که به نوعی به گفته‌های او ارتباط داشته باشد. به هر حال، طرف مقابل سعی دارد اطلاعاتی را به شما منتقل کند، در چنین شرایطی بی‌ادبانه است اگر به او نشان بدهید علاقه‌ای به شنیدن ندارید.

اغلب موارد، شما در مورد موضوعی که طرف مقابل از آن صحبت می‌کند، چیزهای زیادی نمی‌دانید؛ بنابراین بهتر است وقتی او با اشتیاق اطلاعاتی را با شما در میان می‌گذارد، از این موضوع به نفع خودتان استفاده کنید و با گوش دادن، دانش خود را در آن حوزه ارتقا بدهید.

قانون پنجم برقراری ارتباط با دیگران) به آن‌چه بدنتان می‌گوید توجه داشته باشید

برقراری ارتباط با دیگران

زبان بدن خیلی مهم است. نوع حرکات، طرز ایستادن یا نشستن و حالت چهره‌تان در پیامی که با کلام می‌خواهید به مخاطب انتقال بدهید تاثیر دارند. این تاثیر می‌تواند مفید یا مخرب باشد. زبان بدن هم می‌تواند سوء تفاهم‌ها را از بین ببرد و هم می‌تواند باعث ایجاد سوء تفاهم شود.

مخاطب، میزان اعتماد شما به حرفی که می‌زنید را از روی زبان بدنتان تشخیص می‌دهد.

وقتی با ابروهایی در هم کشیده وارد اتاق کار یا منزل می‌شوید، اطرافیان از شما انرژی منفی می‌گیرند؛ در مقابل، زمانی که خندان هستید، مخاطبانتان هم احساس شادی و سرزندگی می‌‌کنند.

شما فقط در سر و زبانتان خلاصه نمی‌شوید، سعی کنید از کل بدنتان برای انتقال دادن پیام استفاده کنید.

با مطالعه مقاله اشتباهات رایج در گفتگو، می‌توانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب و کنید.

قانون ششم برقراری ارتباط با دیگران) زمان‌بندی را رعایت کنید

فرض کنید کارمند هستید و قصد دارید موضوع مهمی همچون تقاضا برای ترفیع شغلی یا درخواست برای افزایش حقوق را با مدیرتان در میان بگذارید. اگر این موضوع را زمانی که مدیر قرار مهمی دارد و با عجله در راهرو در حال حرکت است، با او در میان بگذارید، به احتمال زیاد نتیجه‌ای نخواهید گرفت.

این موضوع در هر رابطه دیگری از قبیل رابطه فروشنده با مشتری، فرزند با پدرومادر و زوجین صدق می‌کند. اگر لازم است، چندین ساعات و چندین روز صبر کنید؛ اول زمان مناسب را پیدا کنید و سپس شروع کنید به صحبت کردن.

قانون هفتم برقراری ارتباط با دیگران) لباس خوب به تن داشته باشید

همواره سعی کنید در هر موقعیتی که هستید، لباس مناسب و درخور همان موقعیت را به تن کنید.

اگر قرار است سر جلسه مصاحبه کاری بروید، لباسی بپوشید که کاملا با عرف جامعه هماهنگ باشد.

برای رفتن به جمع‌های دوستانه، خانوادگی و کاری، لباسی آراسته، تمیز و کفش‌های واکس‌زده بپوشید.

منظورمان این نیست که زیاد هزینه کنید و طبق مدهایی که هر روز به بازار می‌آیند، در جامعه ظاهر شوید. با داشتن چند دست لباس مناسب، که تمیز و اتوکشیده باشند، می‌توانید ست‌های متنوعی ایجاد کنید و در فردی که قصد برقراری ارتباط با او را دارید، تاثیرگذاری مثبتی داشته باشید.

سخن پایانی

برای کسی که تجربه زیادی در برقراری ارتباط با دیگران ندارد، سخت است که بخواهد به یکباره با گروه زیادی از افراد وارد گفتگو شود. پیشنهاد ما به شما، پیشرفت آهسته و قدم به قدم است. از جمع‌های دوستانه و خانوادگی شروع کنید، با دوستان دوستانتان ارتباط برقرار کنید و قوانین ذکر شده در این مقاله را روی آن‌ها پیاده‌سازی کنید.

پس از هر ارتباطی که با فرد جدید برقرار کردید، با خودتان خلوت کنید و تجربیاتی که در دل آن ارتباط وجود داشته را کشف و یادداشت کنید و در ارتباطات بعدی به کار بگیرید تا پیشرفت کنید.

تجربیات و نظرات خودتان را در مورد برقراری ارتباط با دیگران، زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.