9 دلیل برای این‌که به اهمیت انگیزه پی ببرید و همواره، در قله‌های انگیزه بمانید

ثنا جهاندار تاریخ 4 آگوست , 2020 دسته بندی : آرامش درون

تفاوتی ندارد در چه مقطعی از زندگی‌تان هستید و چه اهداف و چشم‌اندازهایی را برای خودتان متصور هستید؛ شما باید انگیزه داشته باشید! توصیه می‌کنیم این مقاله، که به بیان اهمیت انگیزه می‌پردازد را هر روز یکبار بخوانید و در ذهنتان مرور کنید تا همواره در اوج انگیزه بمانید.

اگر می‌خواهید به بهترین‌ها دست پیدا کنید، باید اجازه گرفتن از دیگران را کنار بگذارید. به همین دلیل است که داشتن انگیزه مهم است. وقتی انگیزه داشته باشید، دیگر نظر دیگران را نخواهید پرسید و فقط به اهدافتان فکر خواهید کرد.

اهمیت انگیزه

هدف‌های شما، به منزله قله‌های کوچکی هستند که با فتح کردن هر کدام آن‌ها، می‌توانید مرحله به مرحله جلو رفته و به چشم‌اندازی که از یک زندگی ایده‌آل برای خودتان تصویر کرده‌اید، رنگ واقعیت ببخشید. اما برای پیشروی در مسیر فتح قله‌ها، شما به یک سوخت نیاز دارید و آن سوخت، همان انگیزه است.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی چگونه هدفگذاری کنیم؟ را بخوانید

هیچ فردی به صورت مادرزادی، پرانگیزه متولد نمی‌شود. متاسفانه، در بین عموم مردم جامعه ما، یک باور اشتباه رخنه کرده است با این مضمون که «یک روز از خواب بیدار خواهم شد و خواهم دید که با انگیزه هستم.» یا «فعلا نمی‌توانم به آن هدفم برسم، باید روز مناسبش از راه برسد و من انگیزه حرکت به سمت آن هدف را پیدا کنم.»

بگذارید واقعیت ماجرا را به شما بگوییم: انگیزه خودبه‌خود به وجود نمی‌آید. اگر بنشینید و تصورکنید که یک روز، انگیزه پیدا خواهید کرد و قدم در راه خواهید گذاشت، ممکن است سال‌ها و ماه‌ها به تباهی بگذرند و در نهایت، انگیزه سراغ شما نیاید و شما کار به جایی نبرید.

پس چه باید کرد؟ بگذارید راز پیدا کردن انگیزه را ما به شما بگوییم: باید بدون معطلی وارد عمل شوید!

تفاوتی ندارد باحوصله باشید یا بی‌حوصله، خسته باشید یا پرانرژی، غمگین باشید یا خوشحال، در هر شرایطی که باشید، کافی است قدم در راه گذاشته و وارد عمل بشوید، دیری نخواهد پایید که متوجه خواهید شد شعله‌های انگیزه در وجود شما جان گرفته و اشتیاق شما برای ادامه راه چندین برابر شده است.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی انگیزه را بخوانید

انگیزش، یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی هر فرد به شمار می‌رود. اگر استیو جابز انگیزه نداشت، اپل متولد نمی‌شد و ما نمی‌توانستیم از گوشی‌های آیفون، آیپد یا مک‌بوک‌ها استفاده کنیم.

اهمیت انگیزه

اگر انگیزه وجود نداشت، بسیاری از محصولات و سرویس‌هایی که ما امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم و زندگی ما را راحت کرده‌اند، وجود نداشتند.

علاوه بر آن، داشتن انگیزه، باعث می‌شود از نظر فردی نیز به انسان بهتری تبدیل شویم، اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنیم و روابط بهتری با اطرافیانمان برقرار کنیم.

ما در ادامه این مقاله، 9 دلیل را برای اهمیت انگیزه بیان می‌کنیم. اگر تمایل چندانی به کار کردن روی انگیزه‌تان ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، شاید نظرتان عوض شد!

9 دلیل برای اثبات اهمیت انگیزه

1) انگیزه، تاب‌آوری شما را در برابر موانع، چالش‌ها و انسان‌های منفی بیشتر می‌کند

هیچ مسیر رویایی برای رسیدن به رویاها وجود ندارد. هر جاده‌ای که به موفقیت منتهی می‌شود، با دست‌اندازها و سنگلاخ‌هایی همراه است. وقتی شکست می‌خورید یا انسان‌های منفی‌نگر برایتان آیه یاس می‌خوانند، ممکن است به اهدافتان شک کنید و دچار تردید شوید؛ در چنین شرایطی، انگیزه وارد عمل می‌شود و به شما قدرت و شجاعت می‌دهد تا محکم‌تر از قبل، سرپا ایستاده و به حرکت به سمت قله‌های اهدافتان ادامه دهید.

2) انگیزه، پشتکار شما را صدچندان می‌کند

اهمیت انگیزه

در ادامه نکته قبلی، وقتی انگیزه پیدا کردید و دوباره قدم در راه گذاشتید، پشتکارتان برای ادامه مسیر بیشتر خواهد شد.

توماس ادیسون که به عنوان مخترع لامپ شناخته شده است، یک جمله معروف دارد که می‌گوید: «من هیچ‌گاه شکست نخورده‌ام، بلکه 10 هزار راه پیدا کرده‌ام که به اختراع لامپ منتهی نمی‌شود.»

به خاطر داشته باشید: «بزرگترین ضعف هر انسانی، تسلیم شدن اوست.»

مطمئن‌ترین راه برای موفق شدن، این است که ناامید نشوید و باز هم تلاش کنید.

انگیزه باعث می‌شود در مواقعی که زمین و زمان علیه شماست، پشتکار به خرج داده و به راهتان ادامه بدهید.

3) انگیزه، مقابله با ترس را به شما می‌آموزد

ترس از شکست، به اندازه‌ای قدرتمند است که می‌تواند شما در چارچوب زندگی روزمره گرفتار کند و جلوی حرکت شما به سمت پیشرفت را بگیرد. اما انگیزه، مانند آبی است که روی آتش ترس ریخته می‌شود. وقتی انگیزه داشته باشید، با خودتان می‌گویید: «مهم نیست در حال حاضر چه احساسی دارم، من این کار را به هر نحوی که شده انجام خواهم داد.»

انسان‌های باانگیزه، فراخ‌نگر هستند، آن‌ها، چشم‌انداز آینده‌شان را به ترس محدود نمی‌کنند، بلکه فراتر از آن فکر می‌کنند و به این می‌اندیشند که اگر ترس را کنار بزنند و به سمت قله پیش بروند، در نهایت با چه منظره دل‌انگیزی روبرو خواهند شد.

4) انگیزه باعث ارتقای سطح اعتماد به نفس شما می‌شود

اهمیت انگیزه

وقتی با انگیزه در مسیر رسیدن به اهدافتان حرکت کنید، بخواهید یا نخواهید، اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد. وقتی با قاطعیت در برابر موانع بایستید و ترس‌هایتان را کنار بزنید، یک حس خوشایند در وجودتان جرقه خواهد زد و از این‌که یک کار جدید را امتحان کرده‌اید، به خودتان افتخار خواهید کرد.

اگر می‌خواهید اعتماد به نفستان را بالا ببرید، مقاله آموزشی افزایش اعتماد به نفس را بخوانید

5) انگیزه، شما را در مسیر آشنایی با افراد مناسب قرار می‌دهد

از این به بعد، به انسان‌هایی که افراد باانگیزه برای معاشرت انتخاب می‌کنند، دقت کنید. آن‌ها عموما افرادی پرانرژی و مثبت‌نگر هستند و انگیزه بالایی برای رسیدن به موفقیت دارند.

به عنوان نمونه، اگر یک تیم کسب‌وکاری را مشاهده کردید که تک تک اعضای آن با تمام قوا برای تحقق اهداف حرفه‌ای‌اشان تلاش می‌کنند، در مورد مدیر آن‌ها تحقیق کنید. چنین تیمی، به طور حتم و یقین، مدیری دارد که انگیزه‌مند است، اعضا را باارزش می‌داند و به آن‌ها بال‌وپر می‌دهد تا در مسیر رسیدن به موفقیت، تلاش کنند.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی برقراری ارتباط با دیگران را بخوانید

6) انگیزه، باعث می‌شود لذت بیشتری از زندگی کردن ببرید

اهمیت انگیزه

افراد باانگیزه، عموما، سوار بر زندگی هستند نه برده آن. آن‌ها در برابر لذت‌های آنی مقاومت می‌کنند تا به لذت طولانی‌مدت رسیدن به اهدافشان جامه عمل بپوشانند.

چنین افرادی، وقتی به گذشته نگاه می‌کنند، خودشان را قهرمانانی می‌بینند که با دست خودشان، به هدفی که در سر داشته‌اند، نقش واقعیت زده‌اند و چه لذتی از این بالاتر؟

7) انگیزه، عملکرد شما را در مدیریت زمان، بهبود می‌بخشد

تفاوتی ندارد هدف، مسائل مالی و کاری باشد یا تحصیلی یا فردی؛ افراد با انگیزه، کارآمد و پربازده هستند و زمانشان را به هدر نمی‌دهند. آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند، زمان مشخصی از روزشان را به استراحت و کارهای متفرقه اختصاص می‌دهند و در مابقی زمان‌ها، روی رسیدن به اهداف و بهبود عملکردشان تمرکز می‌کنند.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی مدیریت زمان را بخوانید

8) انگیزه، به پشیمانی‌ها پایان می‌دهد و باعث می‌شود مسئولیت‌پذیری شما بیش از پیش افزایش پیدا کند

انگیزه، دشمن تنبلی و اهمال‌کاری است. اگر فرد باانگیزه‌ای باشید، از لحظه لحظه زندگی نهایت استفاده را خواهید برد تا به هدفی که برای خودتان تعیین کرده‌اید، جامه عمل بپوشانید؛ بنابراین، هیچ فرصتی را از دست نخواهید داد و حتی اگر شکست هم بخورید، در وجدان خودتان حس رضایت خواهید داشت، زیرا می‌دانید که در گذشته، 100 درصد آن‌چه در توانتان بوده را انجام داده‌اید و اهمال‌کاری جایی در زندگی شما نداشته است.

در نتیجه، پشیمانی از زندگی شما رخت خواهد بست.

اگر به این حوزه علاقمندید، مقاله آموزشی پیشرفت بدون وابستگی به دیگران را بخوانید

9) انگیزه، شما را به الگویی برای دیگران تبدیل می‌کند

اهمیت انگیزه

انگیزه، یک ویژگی جذاب است و کسانی که باانگیزه باشند، توجه انسان‌های زیادی را به سمت خودشان جلب می‌کنند.

این امر کاملا طبیعی است، عموم مردم وقتی با یک انسان باانگیزه یا خودساخته روبرو می‌شوند، این حس درونشان بوجود می‌آید که آن‌ها نیز می‌توانند به تمام اهدافی که در ذهن دارند، دست پیدا کنند.

بنابراین، اگر به انسان باانگیزه‌ای تبدیل بشوید، می‌توانید انسان‌های زیادی را با خود همراه کرده و تاثیراتی مثبت در زندگی آن‌ها داشته باشید. چه لذتی بالاتر از این که ببینید فردی با الگو قرار دادن شما، به موفقیت رسیده و کیفیت زندگی‌اش را ارتقا داده است؟

سخن پایانی

اگر بخواهیم تمامی مزایای انگیزه را در یک جمله خلاصه کنیم، می‌توانیم بگوییم: انگیزه، باعث می‌شود نسبت به خودتان حس بهتری پیدا کنید.

به خاطر داشته باشید که انگیزه، مانند یک ماهیچه است و برای تقویت آن، باید به شکل مستمر و پیوسته تلاش کنید. از جمله کاتالیزوهایی که مسیر تقویت انگیزه را هموار می‌کنند، می‌توان به مشاهده ویدیوهای انگیزشی، مطالعه زندگی‌نامه انسان‌های موفق، استفاده از دروس آموزشی و بهره بردن ار تجربیات افراد متخصص اشاره کرد.

ما در مجموعه یک پله بالاتر، خواهان موفقیت، شادمانی و پیروزی تک‌تک شما هستیم و در این راستا، یک درس غیر حضوری تهیه کرده‌ایم با عنوان چگونه در اوج انگیزه بمانیم؟

این درس غیر حضوری، زیرمجموعه دروس آرامش درون است. بعد از استفاده از این درس غیر حضوری شما به این ادراک خواهید رسید که:

  • انگیزه شما می تواند همواره در اوج باشد
  • خواهید فهمید کسی جز شما مسئول نیست انگیزه‌تان را بالا نگه دارد
  • درمی‌یابید انگیزه‌مندی می‌تواند مستقل از عوامل بیرونی و کاملاً درونی سازی شود
  • با تکنیک‌ها و تمریناتی آشنا خواهید شد که با استفاده از آن‌ها می توانید انگیزه خود را به اوج ببرید
  • اگر مدیر هستید، خواهید توانست به واسطه انگیزه‌ای که در خود ایجاد کرده اید، به دیگران هم‌انگیزه بدهید

اگر جزو دانش‌آموزان و دانشجویان، صاحبان کسب و کار، مدیران، کارمندان و تمام انسان‌هایی که می‌خواهند از زندگی‌شان نتیجه بگیرند هستید، توصیه می‌کنیم این درس را از دست ندهید.

آیا تاکنون پیش آمده که با پدیده بی‌انگیزگی دست و پنجه نرم کنید؟ چگونه توانسته‌اید خودتان را این دام نجات بدهید؟ آیا اهمیت انگیزه را در زندگی‌تان لمس کرده‌اید؟ دیدگاهتان را زیر همین مقاله با ما و تمامی خوانندگان دیگر به اشتراک بگذارید.