اگر برای هیچ کاری انگیزه ندارید، این مقاله را بخوانید

ثنا جهاندار تاریخ 3 فوریه , 2020 دسته بندی : آرامش درون

وقتی انگیزه نداشته باشید، هر کار کوچکی در نظرتان دشوار و طاقت‌فرسا به نظر خواهد رسید. اگر اهدافی در ذهنتان دارید و مایل هستید به آن‌ها دست پیدا کنید، ولی از همت کافی برای حرکت به سمت آن‌ها برخوردار نیستید؛ اگر مشوق‌هایی که پیش‌تر شما را برای حرکت به سمت جلو ترغیب می‌کردند، اکنون نمی‌توانند شوری در وجودتان ایجاد کنند؛ اگر به شکل دقیق می‌دانید از زندگی چه می‌خواهید، ولی قدمی در جهت رسیدن به آن‌ها برنمی‌دارید و به طور کلی، اگر برای انجام فعالیت‌های فردی و شغلی انگیزه ندارید، این مقاله برای شماست.

خبر خوب این است که حتی افراد موفق نیز در برهه‌ای از زندگی خود احساس کرده‌اند عوامل انگیزه بخش و محرک آن‌ها دود شده و به هوا رفته است؛ ولی این امر نتوانسته جلوی کسب موفقیت‌های کوچک و بزرگ آن‌ها را بگیرد.

در همین ابتدا اشاره می‌کنیم در درس غیر حضوری چگونه در اوج انگیزه بمانیم از مجموعه دروس آرامش درون یک پله بالاتر، مهارت‌هایی بیان شده که شما را به نوک قله انگیزه و اوج انگیزه‌مندی می‌رساند؛ کافیست روی این لینک کلیک کنید.

در ادامه مقاله قصد داریم تکنیک‌هایی را به شما آموزش بدهیم که با استفاده از آن‌ها، خواهید توانست سطح انگیزه خود را به اوج ببرید.

1) وارد عمل شوید تا انگیزه پیدا کنید

انگیزه

بسیاری از افراد، منتظر می‌مانند تا ابتدا حس انگیزه‌مندی به آن‌ها دست دهد و سپس قدم در راه عمل بگذارند؛ ولی متاسفانه، منتظر ماندن برای روزی که این جرقه زده شود، ممکن است سال‌ها به طول بینجامد. رازی که بسیاری از نویسندگان و هنرمندان به آن پی برده‌اند، این است که در اغلب موارد، انگیزش در نتیجه عمل ایجاد می‌شود. یک هنرمند به نام Henri Matisse گفته است: «منتظر انگیزه نمانید، انگیزه از آن کسانی است که وارد میدان فعالیت شده باشند.»

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله از تنبلی تا عمل گرایی راهی نیست / کافیست از این 9 توصیه پیروی کنید را نیز مطالعه کنید.

2) از فرآیند لذت ببرید نه از نتیجه

وقتی برای پیدا کردن عامل انگیزاننده با مشکل مواجه می‌شوید، یک راهکار عالی این است که هدفی برای خودتان تعیین کنید؛ ولی بعضی اوقات، متصور شدن نتیجه دلخواه، ثمربخشی لازم را برایتان به ارمغان نخواهد آورد. به عنوان نمونه، همه انسان‌ها می‌دانند که ورزش کردن در طولانی‌مدت برای سلامتی‌شان مفید است، ولی تنها گروه اندکی از انسان‌ها از انگیزه لازم برای بیرون آمدن از خانه و رفتن به باشگاه برخوردار هستند.

دکتر Michelle Segar در کتاب No Sweat استدلال کرده که انسان‌ها بیشتر به کسب لذت آنی علاقه دارند نه دستاوردهای بلند مدت. ایده تمرکز کردن روی مزایای بلندمدت سلامتی برای انسان‌ها بسیار مبهم است و خیلی دورودراز به نظر می‌رسد. اما کلید کار در این است که سعی کنیم از خود ورزش کردن لذت ببریم. بنابراین برای این که خودمان را برای ورزش کردن تشویق کنیم، باید تمرکزمان را از توجه به مزایای نامشهود آن در آینده برداریم و خیلی ساده، از صرف عمل ورزش کردن لذت ببریم. این ترفند تقریبا در مورد تمامی اهداف و پروژه‌ها کارایی دارد.

3) روی پیروزی‌های کوچک تمرکز کنید

انگیزه

این مورد جزو آسان‌ترین و پربازده‌ترین استراتژی‌های انگیزشی است. بیشتر مواقع، شروع از یک هدف بزرگ و آرمانی، باعث ترس و اضطراب خواهد شد؛ در نتیجه احتمال دارد فرد تحت فشار قرار بگیرد و به کلی از تلاش برای رسیدن به هدف دست بردارد. اگر می‌خواهید در چنین شرایطی انگیزه خودتان را حفظ کنید، لازمه کار در این است که پیروزی‌های کوچک موجود در مسیر را شناسایی کرده و آن‌ها را جشن بگیرید.

به عنوان نمونه، یک کوهنورد که توانسته قله اورست را فتح کند، از همان ابتدا به فکر رسیدن به نوک قله نبوده، بلکه در هر مرحله تلاش می‌کرده خودش را به کمپ بعدی برساند. چنین فردی آهسته و پیوسته، ذهنش را مدیریت کرده و با هر بار رسیدن به کمپ بعدی، خوشحال‌تر و مشتاق‌تر شده است. اهداف بزرگ زندگی‌تان را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید و وقتی به پیروزی کوچکی رسیدید، به تنهایی یا با اطرافیانتان این دستاورد را جشن بگیرید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله گام به گام تا توسعه فردی را نیز مطالعه کنید.

4) به پشیمانی‌هایی که در آینده به سراغتان خواهد آمد، فکر کنید

یکی از عواملی که قاتل انگیزه ما محسوب می‌شود، عبارت است از نداشتن یک دیدگاه یا چشم‌انداز مشخص در مورد آینده. یکی از دلایل این امر، آن است که ما تلاش می‌کنیم در یک برهه زمانی یکسان، چندین کار را با هم به انجام برسانیم. اما چگونه می‌توان اولویت‌بندی کرد؟

به خاطر داشته باشید: هر چه تعداد اولویت‌های ما بیشتر باشد، به همان اندازه کمتر خواهیم توانست روی هر کدام تمرکز کنیم. حتی ممکن است تعداد اولویت‌ها به حدی زیاد شود که در نهایت، نتوانیم به هیچ‌کدام جامه عمل بپوشانیم.

چگونه می‌توان یک هدف الزامی را از یک هدف نه چندان مهم تشخیص داد؟ تکنیک کار در این است که به پشیمانی‌هایی که در آینده به سراغمان خواهند آمد فکر کنیم. وقتی خودتان را در یک ماه، یک سال یا ده سال آینده تصور کنید، بهتر خواهید توانست ارزش‌های واقعی را از غیرواقعی تمییز دهید.

هر چه هدفی که برای خودتان مشخص کرده‌اید، همخوانی بیشتری با باورها و ارزش‌های شخصی‌تان داشته باشد، به همان اندازه با شور و انگیزه بالاتری آن را دنبال خواهید کرد.

5) وانمود کنید که فردی با انگیزه هستید

انگیزه

اگر احساس انگیزه‌مندی نمی‌کنید، دلیل آن است که فعالیت‌های شما با فعالیت‌های افراد با انگیزه تفاوت دارد. به احتمال زیاد اکنون این سوال در ذهنتان ایجاد شده است: وقتی احساس با انگیزه بودن ندارم، چگونه می‌توانم مانند افراد پرانگیزه عمل کنم؟ همان‌گونه که در تکنیک شماره یک گفتیم، شور و انگیزه بعد از شروع کار آغاز می‌شود نه پیش از آن. گاهی اوقات حتی بدون برداشتن گام مشخصی برای رسیدن به هدف نیز می‌توانید به فردی انگیزه‌مند تبدیل شوید؛ بدین منظور کافی است وانمود کنید که فردی پرانگیزه و با اعتماد به نفس هستید.

Amy Cuddy یکی از روانشناسان دانشگاه هاروارد است. او یک سخنرانی مشهور را در Ted Talk انجام داده و در مورد مزایای استراتژی «وانمود کن تا به آن تبدیل شوی» صحبت کرده است. در این مورد تحقیقاتی با حضور چندین شرکت‌کننده انجام شده است. وقتی از شرکت‌کنندگان خواسته شد چند «ژست‌ قدرتمند بودن» از خودشان نشان دهند، تغییراتی شیمیایی در بدن آن‌ها اتفاق افتاد؛ به طوری که سطح تستوسترون آن‌ها افزایش پیدا کرد و میزان هورمون استرس یا همان کورتیزول رو به کاهش گذاشت. صرفا با انجام چند فعالیت جسورانه، بدن آن‌ها به شکل شیمیایی واکنش نشان داد و قدرت و انرژی لازم برای تبدیل شدن به چنین فردی در آن‌ها ایجاد شد.

بنابراین، اگر حس می‌کنید انگیزه کافی ندارید، به سادگی از خودتان بپرسید: «یک انسان با انگیزه چگونه رفتار می‌کند؟، چه کارهایی انجام می‌دهد و با چه لحنی سخن می‌گوید؟» سپس همین کارها و رفتارها را تقلید کنید، دیری نخواهد گذشت که احساس خواهید کرد تغییراتی در سطح انگیزه و اعتماد به نفس‌تان رخ داده است.

سخن پایانی

در صورتی که احساس می‌کنید در حال حاضر سطح انگیزه‌تان به صفر رسیده، لازم نیست خودتان را سرزنش کنید. تقریبا همه انسان‌ها در زمان‌هایی از زندگی خود احساس کرده‌اند داخل یک گودال عمیق قرار دارند و هیچ کورسویی از امید به سمتشان نمی‌تابد. آن‌چه اهمیت دارد،  این است که بدانید: 1) شما این احساس را پشت سر خواهید گذاشت و 2) تمرین‌هایی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید خودتان را به انسان بهتر، مثبت‌تر و انگیزه‌مندتری تبدیل کنید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با کاتالیزورهای رسیدن به موفقیت آشنا شوید را نیز مطالعه کنید.