مدیران عزیز لطفا به موتور انگیزش کارمندان تبدیل شوید

ثنا جهاندار تاریخ 22 دسامبر , 2019 دسته بندی : رهبری و مدیریت

کارمندانی که از انگیزه کافی برخودار باشند، پربازده‌تر ظاهر می‌شوند، تعامل بیشتری با شغل خود برقرار می‌کنند و به فعالیت شغلی خود به چشم سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. هر کارمندی که از خصوصیات این چنینی برخوردار باشد، هم خودش موفق می‌شود و هم به مدیرش کمک می‌کند تا کسب و کار پر رونق‌تری داشته باشد.

Bob Nelson معتقد است:

سطح انگیزش کارمند مستقیما به تعاملاتی بستگی دارد که وی با مدیر خود دارد.

بنابراین، وظیفه مدیر است که انگیزه لازم را در کارمندانش ایجاد کند.

اگر یک استراتژی بی‌نقص را در انگیزش کارمندان به کار بگیرید، کارمندان پاسخ اقدام شما را خواهند داد و از جان و دل مسئولیت‌های خود را به انجام خواهند رساند، در نتیجه پاداش زحمت شما چندین برابر بیشتر به خودتان باز خواهد گشت. کارمندانی که از آمدن به سرکار لذت می‌برند، به مثابه منابع ارزشمندی از طلا هستند که هر روز به آن کسب و کار پا می‌گذارند.

برای مثال یک صندوق‌دار باانگیزه را در نظر بگیرید، تجربه‌ای که او برای مراجعان فروشگاه فراهم می‌کند، بسیار خوشایند است. او…

  • دوستانه رفتار می‌کند و معامله‌ای دلپذیر را برای مشتری رقم می‌زند تا وی تشویق شده و دوباره به آن فروشگاه بازگردد.
  • تراکنش مشتریان را با سرعت بالاتری انجام می‌دهد، در نتیجه تعداد مشتریانی که در طول یک روز به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌شود، افزایش می‌یابد.
  • آیتم‌های فرعی را به مشتری پیشنهاد می‌کند، در نتیجه آمار فروش فروشگاه رو به افزایش می‌گذارد.

سرتان را درد نیاورم، به شکل خلاصه، هر چه کارمند پرانگیزه‌تر باشد، تاثیرگذارتر ظاهر می‌گردد و نتایجی با کیفیت را برای کسب و کار رقم می‌زند.

حال می‌رسیم سر اصل مطلب:

یک مدیر از چه طریقی می‌تواند نقش انگیزشی برای کارمندانش داشته باشد؟

انگیزش

1) محیط کاری دوستانه فراهم کنید

به طور طبیعی، کارمندان بخش چشمگیری از زمان خود را در فضای کار سپری می‌کنند. تا حد امکان تلاش کنید دفتر یا محیط کاری شما اتمسفری دوستانه و جذاب داشته باشد تا کارمندان با شور و انگیزه بیشتری در آن حضور پیدا کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به مقاله چگونه یک مدیر به قاتل انگیزه کارمندانش تبدیل می‌شود؟ مراجعه فرمایید.

2) دستاوردهای کارمندان را شناسایی و از آن‌ها قدردانی کنید

همه دوست دارند به خاطر کاری که انجام داده‌اند، مورد تایید قرار بگیرند و فرقی نمی‌کند که این کار مربوط به محیط شغلی باشد یا به دستاوردی شخصی مربوط شود. شناسایی یک اقدام مثبت توسط مدیران مرتبه بالا و قدردانی از آن، بیش از آن‌چه فکرش را بکنید برای کارمندان ارزش دارد. همواره به یاد داشته باشید، اگر اقدامی سزاوار اعتباربخشی باشد، بدون معطلی باید به آن اعتبار بدهید.

3) به کارمندان پاداش بدهید

اوج تشکر اغلب مدیران در مواجهه با کارمندان فعال این است که دستی پشت او می‌کشند و چند جمله کوتاه در تحسین او به زبان می‌آورند. گاهی اوقات لازم است پاداش بیشتری به کارمندان متعهد خود اختصاص دهید.

اجباری ندارد که این پاداش به شکل نقدی باشد. برای مثال، اختصاص دادن فضای پارکینگ شخصی به مدت یک هفته، می‌تواند ابزار مناسبی برای پاداش دادن به کارمندان و افزایش انگیزه آن‌ها باشد.

4) ارتباط مثبت برقرار نمایید

همه افراد در محل کار با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند؛ در واقع برقراری ارتباط با پرسنل، آسان‌ترین گامی است که یک مدیر می‌تواند در راستای انگیزش هر چه بیشتر کارمندان بردارد. این ارتباط در عین آسانی، سختی‌هایی نیز با خود به همراه دارد. توصیه می‌کنیم روزانه بخش کوتاهی از زمان خود را به صحبت کردن با کارمندان اختصاص دهید. موضوع این صحبت می‌تواند مباحث متنوعی از مشغله‌های فکری کارمندان گرفته تا ایده‌های جدید آن‌ها را شامل شود.

انجام روزانه چنین اقدامی نه تنها کارمندان را خوشحال می‌کند، بلکه شما را با نوع نگرش کارمندان به کسب‌وکار آشناتر می‌سازد.

5) از رقابت دوستانه حمایت کنید

ایجاد رقابت بین کارمندان، نه تنها ضرری ندارد، بلکه به نفع کسب‌وکار نیز تمام می‌شود. افراد در فضای رقابتی پربازده‌تر ظاهر می‌شوند؛ بنابراین در راستای انگیزش کارمندان، از آن‌ها بخواهید در چالش‌ها و مسابقات رقابتی شرکت کنند. رقابت‌ سالم به افزایش رفاقت، تعامل و مشارکت می‌انجامد؛ شایان ذکر است نکته‌ای که نباید از آن غافل شد، حفظ سلامت در رقابت است.

6) یک هدف معنادار و ارزشمند تعریف نمایید

انگیزش

مدیران باید اطمینان داشته باشند که شرکت یک چشم‌انداز مشخص دارد و تمامی برنامه‌های فردی و تجاری در راستای دستیابی به این چشم‌انداز تبیین می‌شوند. کارمندانی که بدانند در صورت طی کردن سریع‌تر و بهتر مسیر کاری، امکان بهره‌مندی از ترفیع شغلی را دارند، به شکلی پربازده‌تر و کارآمدتر کسب‌وکار را در مسیر تحقق اهداف به پیش می‌رانند. تبیین اهداف قابل‌ دسترس، محرکی است که باعث می‌شود کارمندان، بدون نیاز به فشار بیرونی از سوی کارفرما، سختکوش‌تر ظاهر شوند.

7) از پاداش‌دهی استفاده کنید

وقتی کارمندان بدانند که مدیر چه پاداش‌هایی را برای انگیزش هر چه بیشتر آن‌ها فراهم کرده، خود به خود تشویق می‌شوند تا این پاداش‌ها را به دست آورند. این روند احساس تعهد کارمند را در مقابل کارفرما تقویت خواهد کرد.

یک نکته دیگر نیز وجود دارد که ذکر آن خالی از لطف نیست، اگر اعضای تیم بدانند در صورت همکاری با شما، فرصت یادگیری مهارت‌های جدید را خواهند داشت، پرتلاش‌تر و ارزش‌آفرین‌تر به فعالیت خواهند پرداخت؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به صورت مجزا، نکات مورد نیاز برای پیشرفت در هر یک از نقش‌های شغلی را شناسایی کرده و دوره‌های آموزشی متنوعی را برای هر کدام برگزار نمایید. آگاهی‌رسانی در مورد تکنولوژی‌ها و صنایع جدید نیز یکی از ابزارهای آموزشی است که تاثیر چشمگیری در انگیزش کارمندان ایفا می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به مقاله از آموزش کارمندان غافل نشوید/ رهنمودهایی برای مدیران مراجعه فرمایید.

8)  رهبری باشید که ارزش پیروی کردن داشته باشد

شخصی که جایگاه رهبر را به عهده دارد، الگویی برای سایر افراد تیم است. رهبران هستند که ضرب‌آهنگ و ارزش‌های شرکت را تنظیم می‌کنند و در صورتی که نقش خود را به درستی انجام دهند، تاثیر معناداری در ذهنیت کارمندان به جا می‌گذارند. اگر رهبران تجسمی از تفکر مثبت باشند، کارمندان نیز از آن‌ها پیروی خواهند کرد و در نتیجه، فرهنگ کاری به سمت انگیزه‌مندی حرکت خواهد کرد.

9) اجازه ندهید حوصله کارمندانتان سر برود

شغل تعدادی از کارمندان یکنواخت و کسل‌کننده است. بهتر است چند وقت یک‌بار برنامه مخصوصی برای نهار در نظر بگیرید یا بازی‌هایی را در محل کار برگزار کنید تا احساس رخوت از کارمندان دور شود.

10) به ایده‌های جدید آری بگویید

هر شخصی منحصربه‌فرد است و علاقمندی‌ها و ایده‌های مختص به خود را دارد. شاید ایده‌های برخی از افراد برای شما بی‌معنا به نظر برسند، ولی هیچ‌گاه نباید به ایده‌ها و پیشنهادات دیگران بی‌توجهی کنید.

هیچ استراتژی واحدی وجود ندارد که با پیاده‌سازی آن بتوان تمامی کارمندان را به صورت همزمان راضی نگه داشت. امکان دارد ایده‌های نه چندان جذاب مطرح شده طی brainstorm، دیر یا زود به راهکاری موثر و کارآمد تبدیل شوند.

سخن پایانی

به عنوان یک اصل، به خاطر داشته باشید که انگیزش کارمندان درست مانند فشار دادن پدال گاز خودرو است، کافی است غفلت کنید و پای خود را از پدال گاز بردارید تا دیر یا زود، موتور انگیزه‌دهی کارمندان از حرکت بایستد. کارمندان ربات نیستند که تنها برای یک بار آن‌ها را برنامه‌نویسی کنید و آن‌ها همیشه دقیقا طبق همان برنامه پیش بروند. این رو، شما به عنوان یک مدیر، هرگز نباید از انجام اقدامات لازم در راستای انگیزه‌دهی به کارمندان غافل شوید.

برای افزایش مهارت در این حوزه، درس‌های غیر حضوری چگونه در اوج انگیزه بمانیم از سری درس‌های آرامش درون و انگیزه‌بخشی به کارمندان از سری درس‌های امپراطوری قلب‌ها توصیه می‌شود.