چه زمانی باید نسبت به استخدام نیرو برای کسب‌وکارتان اقدام کنید؟

ثنا جهاندار تاریخ 15 فوریه , 2020 دسته بندی : رهبری و مدیریت

اگر مدیر یا صاحب کسب‌وکار هستید و شرکت‌تان به مرحله‌ای رسیده که احساس می‌کنید وقت کافی برای انجام تمامی وظایف را ندارید، به احتمال زیاد این پرسش در ذهنتان نقش می‌بندد که آیا باید نسبت به استخدام نیرو اقدام کنم؟

اگر چند کارمند دیگر داشته باشید و کار به جایی رسیده باشد که آن‌ها نیز نتوانند از پس انجام حجم بالای فعالیت‌ها بربیایند، پرسش مشابهی در ذهنتان جرقه خواهد زد: آیا باید نسبت به استخدام تعداد بیشتری از نیروی تازه‌نفس اقدام کنم؟

تفاوتی ندارد ساختار کسب‌وکار شما به چه شکل باشد، دیر یا زود با دوراهی استخدام یا عدم استخدام نیرو روبرو خواهید شد؛ مقاله حاضر، تابلوی راهنمایی است که راه درست را به شما نشان می‌دهد. دعوت می‌کنیم رهنمودهای ارائه شده در این مقاله را بخوانید تا راحت‌تر، قاطع‌تر و حساب‌شده‌تر نسبت به استخدام یا عدم استخدام نیروی جدید تصمیم بگیرید.

در همین ابتدای امر، اشاره می‌کنیم درس غیر حضوری اصول اولیه گزینش نیرو و استخدام که جزو مجموعه رهبری و مدیریت مجموعه یک پله بالاتر محسوب می‌شود، فقط امروز، با یک تخفیف شگفتانه، در دسترس شما قرار داده شده است. با شنیدن این درس، به خوبی با تمامی مهارت‌های لازم برای گزینش و استخدام نیرو آشنا خواهید شد.

گام اول) لیستی از مزایا و معایب استخدام نیرو تهیه کنید

استخدام نیرو

پیش از آن‌که به بررسی جریان مالی و بار کاری‌ ماه‌ها یا سال‌های پیشین‌تان بپردازید، بهتر است اوضاع را به شکل کلی محک بزنید. بدین منظور باید لیستی از مزایا و معایب استخدام نیروهای جدید تهیه کنید.

نمونه‌ای از این لیست‌ها را در ادامه آورده‌ایم تا از آن الگو بگیرید:

مزایای استخدام نیروی جدید

  • برای انجام وظایفی که فشار کاری زیادی به کسب‌وکارتان وارد می‌کنند، نیروی کمکی بیشتری در اختیار خواهید داشت.
  • استخدام کارمند جدید می‌تواند جان تازه‌ای به رگ‌های کسب‌وکارتان تزریق کند و به تولید ایده‌های جدید منجر شود.
  • هنگامی که به موفقیت یا دستاورد چشمگیری نایل شوید، کسانی هستند که همراه با شما خوشحال می‌شوند و جشن می‌گیرند.

معایب استخدام نیروی جدید

  • استخدام نیروی جدید هزینه دارد.
  • استخدام نیروی جدید باعث افزایش کاغذبازی‌ها و هزینه‌های مالیاتی می‌شود.
  • استخدام نیروی جدید باعث می‌شود زندگی یک فرد دیگر به کسب‌وکار شما وابسته شود و این امر، استرس‌زاست.
  • مسئولیت شما برای مدیریت و نظارت بر کارمند جدید افزایش پیدا می‌کند.

پس از آن‌که لیست مزایا و معایب را تهیه کردید، نوبت می‌رسد به وزن دادن به عناوین هر یک از این لیست‌ها. در صورتی که وزن فهرست مزایا به فهرست معایب می‌چربد، می‌توانید وارد مراحل بعدی شوید و به شکل عمیق‌تر برای استخدام یا عدم استخدام نیروی جدید تصمیم بگیرید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله با پیروی از این 10 گام، سریع‌تر از دیگران استخدام خواهید شد را نیز مطالعه کنید.

گام دوم) آیا باید نیروی جدید استخدام کنید؟

استخدام نیرو

پیش از خیز برداشتن برای گرفتن نیروی جدید، باید 4 پرسش از خودتان بپرسید:

1) چه چشم‌اندازی برای آینده کسب‌وکارتان در ذهن دارید؟

آیا واقعا به نیروی انسانی جدید نیاز دارید یا کارتان با دستیاران مجازی و کارمندان موقت راه می‌افتد؟ در این مرحله باید با خودتان صادق باشید. آیا می‌خواهید مقیاس کسب‌وکارتان را کوچک نگه دارید یا به دنبال ایجاد یک کسب‌وکار بزرگ‌تر هستید؟

2) در کدام قسمت به کمک نیاز دارید؟

حجم کار و خطوط ارتباطی پروژه را مجددا مورد بررسی قرار دهید. آیا مسئولیتی وجود دارد که لازم است به کارمند جدیدی بسپارید؟ اگر چنین است، چه نوع کارمندانی برای به عهده گرفتن این مسئولیت مناسب به نظر می‌رسند؟ به عنوان نمونه، اگر نماینده فروش استخدام کنید بهتر است یا یک صندوقدار؟ شاید هم بهتر باشد وظایف را به یک حسابدار محول کنید.

در صورتی که هدف شما از استخدام، آزاد کردن وقت خودتان است، حتما زمانی را برای برنامه‌ریزی اختصاص دهید و تعیین کنید در زمان آزاد شده، به انجام چه کار مفیدی خواهید پرداخت. مشخص کردن مهارت‌های لازم برای به عهده گرفتن مسئولیت‌های محوله، یکی دیگر از اقداماتی است که پیش از استخدام باید انجام دهید.

3) آیا از قابلیت مدیریت افراد برخوردار هستید؟

این پرسش از اهمیت بالایی برخوردار است. تجربیات گذشته‌تان را مرور کنید. شاید شما یک مدیر خوب باشید، ولی در این مرحله لازم است از خودتان بپرسید آیا در تصمیم‌گیری برای استخدام نیرو نیز توانمند هستم؟ شاید لازم باشد بدین منظور از کمک افراد کاربلد بهره بگیرید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، مقاله آشنایی با ظرافت‌های هنری به نام گزینش نیرو را مطالعه کنید.

4) آیا از پس هزینه‌های نیروی انسانی جدید برمی‌آیید؟

این پرسش یکی از چالش‌برانگیزترین بخش‌های قضیه به شمار می‌رود. زمانی را برای بررسی هزینه‌ها و مخارج بالاسری کسب‌وکارتان اختصاص دهید و حساب مواردی از قبیل حقوق کارمندان، مالیات، بیمه درمانی و بازنشستگی، هزینه‌های آموزش، مزایا، خرید تجهیزات و مجوزهای نرم‌افزاری را دربیاورید. وقتی به دیدگاه واقع‌بینانه‌ای در مورد هزینه‌های بالقوه استخدام نیروی جدید رسیدید، این هزینه‌ها را در ترازوی مقایسه با مزایایی قرار دهید که از استخدام آن نیرو به کسب‌وکارتان تزریق خواهد شد.

در صورتی‌که کارمند جدید استخدام کنید، در مقایسه با امروز چه ارزش‌ بیشتری را برای کارفرما یا مشتری ایجاد خواهید کرد؟ به صورت‌حساب درآمدها و هزینه‌های یک سال گذشته نگاه کنید و بررسی کنید که آیا از ظرفیت مالی لازم برای تامین هزینه‌های یک نیروی انسانی جدید بهره‌مند هستید؟ اگر پاسختان مثبت است، یک پرسش دیگر را نیز در ذهنتان تحلیل کنید: آیا برای مواجهه با کاهش بهره‌وری کوتاه‌مدت ناشی از هزینه‌های استخدام نیروی جدید آمادگی دارید یا با مشکل مواجه می‌شوید؟

اگر هنوز هم دودل هستید یا نمی‌دانید از پس استخدام نیرو برمی‌آیید یا خیر، نگران نباشید. چهار نشانه زیر را بخوانید. اگر نشانه‌های زیر در کسب‌وکار شما جلوه‌گر هستند، می‌توانید رنج استخدام نیرو را به جان بخرید.

گام سوم) بررسی نشانه‌های آمادگی کامل برای استخدام نیرو

استخدام نیرو

1) وقتی پیشنهادات کاری جدید را پس می‌زنید

وقتی به دلیل نداشتن تایم خالی در برنامه، نمی‌توانید پروژه‌های جدید را قبول کنید، به جرات می‌توان گفت که زمان استخدام نیروی جدید برای کسب‌وکارتان فرا رسیده است.

به خاطر داشته باشید: اگر ساعت‌های کاری زیاد شما مانع پیشرفت کسب‌وکارتان می‌شود، تنها راهکار برای جذب حداکثری منابع درآمدی، این است که نیروی جدید استخدام کنید.

هیچ صاحب کسب‌وکاری وجود ندارد که نخواهد پول دربیاورد؛ ولی تعدادی از صاحبان کسب‌وکار وجود دارند که از کار اضافی یا پیامدهای استخدام نیروی جدید فراری هستند. اینجا، انتخاب با خودتان است؛ آیا درآمد کمتر را ترجیح می‌دهید یا پذیرفتن پیچیدگی‌های جذب نیروی انسانی جدید؟

2) وقتی منبع درآمدی جدیدی را شناسایی کرده‌اید، ولی برای دستیابی به این منبع، به مهارت‌های بیشتر نیاز دارید

ایجاد تنوع در راه‌های درآمدی کسب‌وکار یک عمل هوشمندانه است. هر چه در کسب‌وکارتان پیش بروید، به احتمال زیاد با منابع جدیدی روبرو خواهید شد که می‌توانید از طریق آن‌ها درآمدزایی داشته باشید، ولی فقدان دانش و مهارت لازم، مانع بهره‌برداری از این منابع می‌شود.

به خاطر داشته باشید: گاهی اوقات ایده‌های کسب‌وکاری جدید به ذهنتان می‌رسد، ولی به شخصه از اجرایی کردن آن‌ها بی‌بهره هستید. این‌جاست که استخدام یک کارمند جدید، چاره‌ساز است و کسب‌وکار را به مراحل پیشرفته‌تری رهنمون می‌شود.

3) وقتی سروکله شکایت‌های مشتریان پیدا شده است

زیاد شدن شکایت و نارضایتی مشتریان، نشانه‌ای است از این که تیم شما کوچک است و از عهده انجام وظایف برنمی‌آید. اگر قادر نیستید خودتان را به شکل کامل به هر یک از پروژه‌ها متعهد کنید، لازم است یک نیروی جدید را به کسب‌وکارتان اضافه کنید. اگر مشتریان پشت سرتان بدگویی کنند، به خوشنامی و منابع درآمدی شما آسیب وارد خواهد شد؛ برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاق ناخوشایندی، هر چه سریع‌تر نسبت به استخدام نیرو اقدام کنید.

با استخدام فردی که به تلفن‌ها جواب می‌دهد، ایمیل‌ها را جواب می‌دهد یا فعالیت‌های حسابداری را پیگیری می‌کند، قادر خواهید بود زمان آزاد شده را به بهبود هر چه بیشتر کیفیت تجربه ارائه شده به مشتریان اختصاص دهید.

4) وقتی به جریان درآمدی پایدار دسترسی دارید

در ماه‌ها و سال‌های اولیه راه‌اندازی کسب‌وکار، طبیعی است که جریان‌های درآمدی به حالت پایدار نرسیده باشند. در چنین شرایطی، استخدام نیروی جدید چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. درست است که کارمند به رشد و توسعه کسب‌وکار کمک می‌کند، ولی پیش از اضافه کردن کارمند جدید، مطمئن شوید که درآمد کافی دارید و از پس پرداخت حقوق وی برمی‌آیید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله مدیریت منابع انسانی، ضرورت انکار ناپذیر کسب و کارهای مدرن را نیز مطالعه کنید.

سخن پایانی

گزینه‌هایی که در پیش رویتان قرار دارد را در بوته ترازو قرار دهید. شاید برای برخی موقعیت‌های شغلی، کمک گرفتن از یک فریلنسر که به صورت دورکاری فعالیت می‌کند و کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه وی نیست، برایتان مناسب باشد؛ ولی در برخی موقعیت‌های شغلی دیگر، لازم است کارمند به شکل تمام وقت در محیط کار حضور داشته باشد، تجهیزات لازم برای فعالیت در اختیارش قرار بگیرد و حق بیمه وی به شکل کامل پرداخت شود. گزینه‌هایی مانند استخدام کارمند پاره‌وقت نیز یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توانید در انتخاب‌هایتان بگنجانید.