معرفی 10 مورد از راههای بدست آوردن آرامش درونی در زندگی شلوغ و پراسترس امروز

ثنا جهاندار تاریخ 2 می , 2020 دسته بندی : آرامش درون

زندگی پر از لحظات استرس‌آور است و این یک حقیقت است که باید آن را بپذیریم. همگی ما وظایفی داریم که باید انجام دهیم، اهدافی داریم که باید به آن‌ها برسیم، روابطی داریم که باید به کیفیت آن‌ها رسیدگی کنیم و تمامی این موارد می‌توانند آرامش درونی ما را به هم بریزند.

خیلی از ما در هر مرحله از زندگی، منتظر می‌مانیم تا روزی برسد که بالاخره استرس‌ها تمام شوند و ما زندگی آرامی داشته باشیم. با خودمان می‌گوییم اگر درسم را تمام کنم، اگر دانشگاه قبول شوم، اگر شغل پردرآمدی پیدا کنم، اگر ازدواج موفقی داشته باشم، اگر فرزندانم به سر و سامان برسند، بالاخره من هم روی خوش زندگی را خواهم دید و در آرامش زندگی خواهم کرد.

این دیدگاه اشتباه است؛ برای رسیدن به آرامش ذهنی و درونی نیازی نیست منتظر هیچ‌چیزی بمانیم. بهتر است بدانید افراد زیادی در جهان وجود دارند که در مقایسه با شما، مسئولیت‌های سنگین‌تری به عهده دارند و زندگی شلوغ‌تری را تجربه می‌کنند؛ ولی به خوبی توانسته‌اند استرس را مدیریت کرده و به آرامش برسند؛ پس چرا شما نتوانید این کار را انجام دهید؟

در همین ابتدای مقاله، اشاره می‌کنیم مجموعه یک پله بالاتر، بسته کامل مجموعه آرامش درون خود را به مدت محدود، با یک تخفیف استثنایی در اختیار شما قرار داده است. توصیه می‌کنیم این فرصت کمیاب را از دست ندهید.

مخاطبان این مقاله، کسانی هستند که:

 • زود عصبی می‌شوند و از کوره درمی‌روند
 • همواره در شک و تردید زندگی می‌کنند و رنج می‌کشند
 • شب‌ها برای خوابیدن دچار مشکل می‌شوند
 • نشخوار فکری دارند و به یک موضوع بیش از حد اهمیت می‌دهند
 • در شرایط مختلف دچار اضطراب می‌شوند
 • در تمرکز کردن دچار مشکل هستند
 • و عاداتی مانند ناخن جویدن دارند

اگر خودتان جزو این افراد هستید، این مقاله را از دست ندهید و اگر در اطرافیانتان چنین افرادی را می‌شناسید، این مقاله را برایشان بفرستید.

چرا باید آرامش درونی داشته باشیم؟

آرامش درونی

کارشناسان می‌گویند داشتن استرس نه تنها چیز بدی نیست، بلکه مفید هم هست و باعث می‌شود سطح عملکرد و بازدهی ما انسان‌ها بیشتر شود.

بله این موضوع درست است، داشتن مقدار مشخصی از استرس طبیعی است، ولی مشکل زمانی ایجاد می‌شود که استرس از مقدار معین خارج شود و حالت مزمن پیدا کند.

متاسفانه اغلب مایی که در دنیای پرجنب‌وجوش و رقابتی عصر حاضر زندگی می‌کنیم، استرس را به عنوان بخشی از زندگی روزمره‌مان پذیرفته‌ایم؛ در حالی‌که اضطراب و نگرانی:

 • کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد
 • لذت زندگی کردن در لحظه را از فرد می‌گیرد
 • بهره‌وری فرد را کاهش می‌دهد
 • خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی مانند سکته‌های قلبی، مشکلات هاضمه، اختلال خواب، افزایش وزن، پرخاشگری و افسردگی را افزایش می‌دهد
 • و بی‌شمار مشکل دیگر برای روح و روانمان ایجاد می‌کند

خبر خوب این‌جاست که اضطراب یک یار همیشگی نیست و برای رسیدن به آرامش درونی، دستورالعمل وجود دارد.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آموزشی روش‌های مقابله با آشفتگی ذهنی را نیز مطالعه کنید.

در ادامه 10 مورد از موثرترین راهکارهای رسیدن به آرامش درونی را توضیح می‌دهیم.

راهکارهای رسیدن به آرامش درونی کدامند؟

آرمش درونی

1) بار فعالیت‌ها را کاهش دهید

اگر روز پر دغدغه‌ای را سپری کرده‌اید، تا حد امکان مسئولیت انجام وظایف جدید را به افراد دیگر بسپارید و یا انجام آن‌ها را به روز دیگر موکول کنید.

2) استرس را به رسمیت بشناسید

از استرس فرار نکنید، اولین گام برای مقابله با استرس، این است که آن را بپذیرید و عوامل ایجاد کننده تشویق در زندگی‌تان را بشناسید. از جمله این عوامل می‌توان به رابطه عاطفی اشتباه، علاقه نداشتن به شغل و داشتن مشکلات مالی اشاره کرد. توصیه می‌کنیم فهرستی از عوامل استرس‌زای زندگی‌تان تهیه کرده و برای هر کدام از آن‌ها اسم مشخص کنید. سپس به شکلی مثبت با خودتان تکرار کنید: من قوی هستم و از پس این مشکل برمی‌آیم.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آموزشی راهکارهای کنترل ذهن را نیز مطالعه کنید.

3) به خاطر داشته باشید: خیلی چیزها به اندازه‌ای که فکرش را می‌کنید مهم نیستند

برخی اوقات، ذهن ما همه‌چیز را صفر و یکی می‌بیند و این تصور را در ما ایجاد می‌کند که اگر یک اتفاق مشخص نیفتد، زندگی‌مان به نابودی خواهد رسید. اما واقعیت این است که خیلی از اتفاقات، به اندازه‌ای که تصورش را می‌کنیم جدی و حیاتی نیستند.

خیلی سخت نگیرید، دنیا را با یک چشم دیگر نظاره کنید، موقعیت‌های خنده‌دار در ذهنتان ایجاد کنید و به آن‌ها بخندید، ذهنتان را سبک کنید و خودتان را به کارهای دیگر سرگرم کنید تا تمرکزتان از آن موضوع خاص برداشته شود.

4) خودتان را ببخشید

سال قبل کنکور قبول نشدید، در شغلتان سهل‌انگاری کرده‌اید، رابطه عاطفی بدی را پست سر گذاشته‌اید یا خطای مشابه دیگری را در زندگی‌تان مرتکب شده‌اید و اکنون روز و شب افسوس روزهای گذشته را می‌خورید؛ این کار نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد، بلکه جلوی پیشرفت شما در آینده را نیز می‌گیرد. خودتان را ببخشید، با خودتان به صلح برسید و به اشتباهی که در گذشته انجام داده‌اید، به چشم یک درس آموزشی نگاه کنید تا هم پیشرفت کنید و هم به آرامش درونی برسید.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آموزشی عشق به خود را نیز مطالعه کنید.

5) اگر نمی‌توانید کنترلش کنید، رهایش کنید

بیشتر اوقات، اتفاقی که در گذشته افتاده یا موضوعی که تحت کنترل ما نبوده، باعث می‌شود آرامش درونی ما به هم بخورد. هر گاه اوضاع بر خلاف میلتان پیش رفت، از خودتان بپرسید آیا من می‌توانستم کاری در جهت بهبود اوضاع انجام دهم یا کنترل از دست من خارج بود؟

بی‌خیال شدن و از دست دادن را تمرین کنید تا در برابر اتفاقاتی که کنترلی بر آن‌ها ندارید، منطقی‌تر برخورد کنید.

6) به خاطر داشته باشید هر کاری را با برداشتن قدم‌های کوچک می‌توان به انتها رساند

آرمش درونی

هیچ‌کس نمی‌تواند یک فیل را در یک لقمه بخورد. اول باید آن را تکه تکه کنید، تکه‌ها را دهانتان بگذارید و خوب بجوید تا در نهایت تمام شود. حق با شماست، مثالی که زدم کمی خشن و بی‌رحمانه به نظر می‌رسد؛ ولی فکر می‌کنم به خوبی توانست حق مطلب را ادا کند.

7) با خودتان مثل پادشاه‌ها و ملکه‌ها رفتار کنید

اولین کسی که باید به شما اهمیت بدهد، خودتان هستید، به خاطر داشته باشید هدف ما از زندگی کردن، لذت بردن است. گاهی اوقات لازم است کل دنیا را بی‌خیال شوید، گوشی‌تان را سایلنت کنید و به خودتان برسید، ورزش کنید، برای خودتان لباس بخرید، به طبیعت بروید، موسیقی مورد علاقه‌تان را گوش بدهید، برقصید، غذای خوب بخورید و پیاده‌روی کنید. شما پادشاه و ملکه زندگی خودتان هستید، چه کسی از شما مهم‌تر؟

8) به چیزهایی که دارید، فکر کنید

خدای نعمت‌های زیادی به ما داده و وظیفه ماست که قدر آن‌ها را بدانیم و از آن‌ها لذت ببریم. یک یا چند مشکل که دیر یا زود حل خواهند شد، نباید چشم ما را روی نعمت‌های زندگی ببندند.

9) به جای حدس زدن، سوال بپرسید

تا جایی که علم ثابت کرده، هیچ کس قابلیت ذهن‌خوانی ندارد. پس چرا شما در مورد منظوری که دیگران داشته‌اند، گمانه‌زنی می‌کنید و آرامش ذهنی‌تان را به هم می‌ریزید؟ بجای حدس و گمانه‌زنی، بدون هیچ خجالتی سوال بپرسید. این کار شاید در ابتدا سخت به نظر برسد، ولی در بلند مدت بسیار سودمند خواهد بود.

10) با مشاور صحبت کنید

متاسفانه اغلب افراد در برابر صحبت کردن با مشاور گارد می‌گیرند، در حالی که با مراجعه به مشاور، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از قبل می‌توانند مسیر رسیدن به آرامش درونی را طی کنند. به خاطر داشته باشید: درست مثل زمانی که سرما می‌خوریم و به پزشک مراجعه می‌کنیم، در زمان ابتلا به استرس مزمن، افسردگی و هر مشکل مشابه دیگر، باید از متخصص این حوزه کمک بگیریم.

اگر به این موضوع علاقمندید، مقاله آموزشی کوچینگ زندگی را نیز مطالعه کنید.

سخن پایانی

اگر فرد با اعتماد به نفسی باشید، یک هیچ از بقیه جلوتر خواهید افتاد و خیلی زودتر از بقیه به آرامش درونی خواهید رسید. فردی که اعتماد به نفس داشته باشد، در مواجهه با موانع زندگی، با خودش می‌گوید من قوی هستم و این قابلیت را دارم که از مانع عبور کنم، بنابراین دچار تشویق و نگرانی نمی‌شود و در نهایت آرامش، سنگ مشکلات را به زمین می‌زند.

درس غیر حضوری اعتماد به نفس که زیر مجموعه دروس آرامش درون یک پله بالاتر محسوب می‌شود، شما را به این مهارت مجهز خواهد کرد.

اگر دیدگاه یا تجربه‌ای در رابطه با آرامش درونی دارید، نظرتان را زیر همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.